www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest marinib

salut! as vrea sa imi cumpar o chitara...dar inca nu sunt sigur. exista sansa ca cineva sa se plictiseasca de chitara? desigur,dupa ce a invatat.inca ceva:am gasit pe internet o intreaga serie de lectii-care mie mi se par foarte explicite si usor de inteles-se poate invata fara profesor?multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Cred ar mai trebui sa mai slabesti putin truss-rodul... citisem undeva ca daca ai buzz in zona nut-tasta 7, truss-rodul este prea strans, iar daca ai buzz in zona tasta 7 +, atunci mai trebuie strans putin.

 

Vezi sa nu fie cumva si tastele la niveluri diferite, buzz-ul ar mai putea fi cauzat si de asta...

 

am rezolvat fretbuzzul, acum mai e doar o mica problema...care este distanta optima la care ar trebui sa fie corzile de griff la tasta 12 ?

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat fretbuzzul, acum mai e doar o mica problema...care este distanta optima la care ar trebui sa fie corzile de griff la tasta 12 ?

 

In general (asta daca e vorba de o electrica), distanta ar trebui sa fie in jur de 2 mm la E subtire si in jur de 3-3.5 mm la E gros. Dar nu o lua neaparat ca pe o regula, incearca sa reglezi actiunea fiecarei corzi in parte in asa fel incat sa nu apara niciun pic de fretbuzz sau "note moarte', sa-ti fie cat mai confortabil sa canti, si sa respecti, in mare, radius-ul fretboard-ului.

 

salut! as vrea sa imi cumpar o chitara...dar inca nu sunt sigur. exista sansa ca cineva sa se plictiseasca de chitara? desigur,dupa ce a invatat.inca ceva:am gasit pe internet o intreaga serie de lectii-care mie mi se par foarte explicite si usor de inteles-se poate invata fara profesor?multumesc mult

 

1. Da. Am vazut oameni care s-au apucat de chitara si s-au lasat dupa o vreme, de plictiseala. Acum depinde foarte mult si de cat iti doresti tu sa canti, cat de tare te pasioneaza asta etc. "Relatia cu chitara" ti-o vei dezvolta pe parcurs :) - atunci iti vei da seama ce si cum.

 

2. Da. Se poate invata foarte bine chitara si fara profesor. Vezi cazul de fata. Nu mai zic ca eu n-am avut parte de lectii video, am invatat chitara de pe un CD cu lectii scrise. Intre timp, posibilitatile de a invata s-au inmultit considerabil odata cu "explozia" internetului la noi. Tot ce-ti trebuie e putina rabdare si perseverenta. Si sa-ti placa, apropo :).

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

 

 

1. Da. Am vazut oameni care s-au apucat de chitara si s-au lasat dupa o vreme, de plictiseala. Acum depinde foarte mult si de cat iti doresti tu sa canti, cat de tare te pasioneaza asta etc. "Relatia cu chitara" ti-o vei dezvolta pe parcurs :) - atunci iti vei da seama ce si cum.

 

2. Da. Se poate invata foarte bine chitara si fara profesor. Vezi cazul de fata. Nu mai zic ca eu n-am avut parte de lectii video, am invatat chitara de pe un CD cu lectii scrise. Intre timp, posibilitatile de a invata s-au inmultit considerabil odata cu "explozia" internetului la noi. Tot ce-ti trebuie e putina rabdare si perseverenta. Si sa-ti placa, apropo :).

 

Bafta!

Mltumesc mult!
Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Cant classic rock si hard rock pe o Vintage V100 printr-un amplificator Fender Mustang I ( 20W ) si nu sunt prea multumit de efectele pe care le are . Sa imi cumpar pedale si sa le folosesc cu mustangul sau sa il vand si sa imi iau un vox pathfinder 15r ? Tinand cont ca are 15 w m-am gandit ca la room level s-ar potrivi mai bine si am inteles ca pathfinder-ul este un solid state foarte bun .Puteti sugera si alte sugesti pentru combinatii amplificator - efecte .

Link to comment
Share on other sites

Pentru tine, ar fi mult mai dezavantajos Pathfinder. N-are efecte, iar odata cu cresterea gain-ului ii creste si volumul. Asa ca, pentru casa, ca sa canti cu gain-ul din el, va trebui sa-l dai mai tare decat dai in momentul asta Mustang-ul. In rest, amandoua au difuzoare micute. Poti in schimb sa te uiti la seria Valvetronix de la Vox. Un VT40+ sau chiar VT80+ ar fi un upgrade. Depinde si la ce anume folosesti amplificatorul. Tu zici ca nu esti multit de efecte, in ce sens? Pentru inregistrari?

Link to comment
Share on other sites

Da . Fata de sunetul din difuzor , in momentul cand inregistrez prin iesirea usb , se pierde mult din ton si din calitatea efectelor . Folosesc amplificatoul doar in camera . Mai intreb ceva , e vreo modalitate sa fac un solid state sa sune mai a tub ? Ceva gen o pedala distors sau ceva . Sau poate ceva genu , desi nu cred ca se gaseste in romania :

 

Aa da . Si ma deranjeaza si faptul ca nu am optiunea de a folosti mai multe efecte de acelasi tip in acelasi timp . Desi in programul Fender Fuse am o sectiune de rack si una de pedale , nu pot sa folosesc in acelasi timp un chorus si un octaver sa zicem .

Link to comment
Share on other sites

Da . Fata de sunetul din difuzor , in momentul cand inregistrez prin iesirea usb , se pierde mult din ton si din calitatea efectelor .

 

Asa face amplificatorul asta, n-ai ce-i face. Alternativ, poti sa iti faci separat un preset sau mai multe cu care sa canti exclusiv live, si unul sau mai multe preseturi cu care sa inregistrezi. Eu cel putin asa fac, stiu ca asta consuma timp, dar rezultatele sunt satisfacatoare. Pentru mine, cel putin.

 

SAU, daca nu vrei sa-ti bati capul cu alte preseturi, poti sa conectezi amplificatorul la niste boxe mai de Doamne ajuta. Caz in care sunetul pe care il vei auzi in boxe va fi identic cu ceea ce vei inregistra prin USB.

 

Aa da . Si ma deranjeaza si faptul ca nu am optiunea de a folosti mai multe efecte de acelasi tip in acelasi timp . Desi in programul Fender Fuse am o sectiune de rack si una de pedale , nu pot sa folosesc in acelasi timp un chorus si un octaver sa zicem .

 

Asta asa e, am citit pe forumul Fender cum ca asta ar fi o limitare a lui Fender Mustang I (daca nu ma insel, e valabil si pentru II). You have to live with it.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa invat acorduri (majore si minore) si exersez in principal trecerile de la unul la altul.Ce exercitii ar mai trebui sa fac?

 

In primul rand trebuie sa exersezi trecerile dintre acorduri pana cand nu mai ai ezitari la schimbarea fiecarui acord. Daca te referi la ce e de facut ca sa imbunatatesti asta, ai putea eventual sa gasesti tabulaturi acordurile pentru diverse melodii si sa incerci sa le canti. Gasesti niste melodii pe acorduri simple si in cursul "Learn and Master Guitar" - nu e nevoie sa iei si filmuletele cu fiecare lectie, e suficient sa iei pdf-urile - manualul cu lectiile si cel de workshop-uri. La sfarsitul fiecarei lectii gasesti diverse melodii si acordurile pe care le poti canta.

 

Dupa ce ai terminat cu astea si consideri ca le stapanesti foarte bine, poti sa incepi sa inveti si altceva.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Uite niste acorduri ! D G C A B F ( adica : Re , Sol , Do , La , Si , Fa ) ! Si trebuie le schimbi pe toate cat de cat rapid , adica sa nu stai si sa te gandesti ,! Pur si simplu pui mana pe gat in pozitia acordului !

 

La ce te referi cand spui "nivelul urmator" ? Eu de exemplu am inceput cu acorduri si acum cant solo-uri ! Desi inca nu stiu chiar toate acordurile ! Amu na' Păţăşti !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa fac exercitiul acela de 1 min de la Justin (iei doua acorduri si incerci sa faci cat mai multe treceri de la unul la altul).Cam la cate ar trebui sa ajung ca sa trec fara prea mari probleme la nivelul urmator (chestii mai complexe)?

 

Te-am intrebat mai sus "Pentru?" si nu am fost ironic. Spune-ne unde ai vrea sa ajungi. Vrei sa inveti sa canti piesa X, vrei sa compui piese proprii, vezi sa canti intr-o trupa in X luni. Poate vrei sa canti un anumit stil... Este foarte greu sa-ti dea cineva ceva de facut la chitara. Cel mai bine faci ceea ce te atrage. De ce anume ai invatat acordurile respective? Orice pas logic, dupa ce inveti ceva, este sa pui in aplicare acel ceva. In cazul tau, exista o infinitate de posibilitati. Odata ce ai invatat acordurile open, poti canta absolut orice piesa iti trece prin minte. Indiferent ca vorbim de heavy metal sau blues, cu acordurile respective le poti canta pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza sa progresez astfel incat sa pot incepe sa cant piese cum ar fi cele de la Dire Straits (So Far Away spre exemplu),Bon Jovi etc.Asta ma intereseaza in principal.In sensul acesta am intrebat despre ce exercitii ar fi bine sa fac.

 

Apuca-te si canta piesele si vezi de ce te lovesti. Inainte de a invata o gramada de tehnici, spuse de colegul Sympthom, ar fi bine daca ai gasi timp sa citesti niste notiuni de teorie muzicala. Sa intelegi ce reprezinta un acord, o nota, un interval, o gama. Odata ce ai la baza cunostintele, poti lua piese de la Dire Straits, Bon Jovi si sa le studiezi. Studiezi structura, studiezi acordurile, notele folosite. Ei bine, ajutandu-te de teoria muzicala iti vei da seama cum a luat nastere piesa respectiva, vei sti in ce gama e cantata, vei putea sa canti acorduri care vor suna armonios peste piesa respectiva, vei putea sa canti un solo al piesei.

 

Pe de alta parte, daca urmezi calea tabulaturilor, vei invata cateva intro-uri, cateva lick-uri, si te vei trezi peste un an ca asta e tot ce stii sa faci la chitara.

 

Incearca sa ignori partile tehnice, bend-uri, hammer-on, slide-uri si alte nebunii. Le vei folosi cand vei simti nevoia.

 

Ce consider insa ca te-ar ajuta ca tehnica, ar fi sa canti acordurile pe care le-ai invatat cu ajutorul metronomului. Daca nu-ti place tacanitul, gasesti soft-uri cu care iti poti face o linie de tobe si canti peste. Iti dezvolti simtul ritmului, care, sincer, mi se pare de 1000 de ori mai important decat orice alta tehnica. Daca poti sa canti doua acorduri pe ritm, esti mult mai avansat decat un shreder care nu sta pe ritm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum se face mai exact exercitiul cu metronomul?ii dau drumul la un nr rezonabil de batai pe minut si incerc sa fac cate o schimbare de acord la fiecare bataie?

Pe de-alta parte presupun ca ar trebui sa imi "antrenez" si urechile ca sa pot sa imi dau seama ce se intampla in piesele respective pentru ca altfel inevitabil o sa fiu legat de tabulaturi.

Edited by Razvanik
Link to comment
Share on other sites

Unde te simti comod. 80, 90, tu iti alegi bataia. Cand te plictisesti la un anumit bpm, cresti, si tot asa. Pe urma poti sa combini, bataile cu diverse inflorituri, pe o singura coarda, pe urma pe doua, si tot asa. Ideea e sa stai pe ritm. De ajuta daca te obisnuiesti sa tii ritmul si cu piciorul. Iti da si un reper fizic.

Link to comment
Share on other sites

Guys, I have a question: mi-au cazut ochii acum ceva vreme pe un BOSS Acoustic Simulator. Intrebarea mea ar fi: pot sa obtin un ton ok de chitara acustica daca folosesc o asemenea pedala pe un amp Fender Mustang I? Sau maximul pe care l-as putea obtine ar fi unul de electroacustica amplificata? Ma gandesc ca Mustang-ul fiind digital si avand efecte incorporate, s-ar putea sa nu iasa chiar un ton pur de acustica, chiar daca as pune ampul pe clean.

 

Pedala se lauda ca ar suna cam asa:

 

 

Deci, ce parere aveti, pot obtine si eu asa ceva cu actualul meu amplificator, sau mi-ar trebui un alt amp, eventual unul de electro-acustica pentru a "scoate tot ce poate pedala"? Sau, eventual, o chitara acustica? :)

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legătură cu faptul că Mustang e digital și are efecte. Are legătură cu faptul că amplificatoarele de chitară au lățime de bandă restrânsă, cu atât mai mult combo-urile mici.

Acest tip de simulator funcționează cel mai bine printr-un sistem fullrange și dacă vei observa AC-3 are ieșire separată de linie pe care o poți conecta la astfel de sistem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.