www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

nu e vorba de inteles, este vorba ca nu m-a ajutat. N-are importanta ca articolul e impartit in 6 parti, pe mine ma intereseaza doar asta http://www.projectguitar.com/tut/action.htm ...din ce am studiat eu la chitara mea, grifu' nu e stramb deci tre' sa umblu doar la bridge.

 

Foarte bine, iti arata de unde reglezi actiunea pe un les paul dar nu explica. Nu sunt retardat [sau ma rog, in domeniul asta oi fi :)] dar indiferent de cat de inalta este actiunea pe corzile de bas ele bazaie pentru ca celalalt surub este prea jos...cand il ridic pe ala bazaie alte corzi si asa mai departe [asta ar fi un exemplu, am cautat tot felul de combinatii, nu bazaie tot timpul insa actiunea nu-mi place]. Nu gasesc balansul potrivit. De aceea ma asteptam sa-mi dati niste repere ceva...banuiesc ca cei mai experimentati nu invart de suruburile alea de cretini, se bazeaza pe niste criterii. Prea multe cuvinte deja :lol: O sa mai caut, desi am rasfoit tot google-ul.

Edited by oLlama
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest vlad24ben

vin si eu cu o intrebare...sunteti de parere ca un om care canta la chitara de un an si habar n-are teorie in muzica sa-si faca o trupa si in loc sa faca o vreme coveruri si sa invete teorie, poate sa compuna melodii? adica scrie niste versuri si face melodia dupa cum i se pare lui ca notele se potrivesc cel mai bine, tabul la bass il face tot el desi e paralel cu bass-ul, si tobele sunt compuse de un om care face air drumming de un an si canta coveruri la tobe doar de cateva luni.

Edited by vlad24ben
Link to comment
Share on other sites

Guest Black Melancholia

Buna,

 

 

Sunt mai nou in lumea chitarelor si daca este cu putinta as dori un sfat referitor la prima chitara. Am gasit ceva destule optiuni si cautat destule review-uri (speram sa gasesc mai multe), care insa pe alocuri nu prea se potrivesc.</p><p>Despre Hohner Hw300 am inteles ca suna foarte bine insa ar fi mai greu de obisnuit cu ea datorita faptului ca are distanta mai mare intre corzi si grif si deci nu foarte potrivita pentru incepatori.

 

Despre Fender CD-60 si Takamine G320 se spune ca suna bine si in gama lor sunt printre cele mai reusite. La un moment dat ma tenta un Fender Sonoran SCE insa se pare - cel putin din recenzii asa reiese - ca suna mai prost decat Fender CD-60. Pe site-ul ultimate guitar Hohner-ul are la "sound" 9.7, Sonoran are 8.5, Iar CD-60 are 9, Takamine are 8.

 

>Asadar, ce recomandati? :)

Edited by Black Melancholia
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Buna,

 

 

Sunt mai nou in lumea chitarelor si daca este cu putinta as dori un sfat referitor la prima chitara. Am gasit ceva destule optiuni si cautat destule review-uri (speram sa gasesc mai multe), care insa pe alocuri nu prea se potrivesc.</p><p>Despre Hohner Hw300 am inteles ca suna foarte bine insa ar fi mai greu de obisnuit cu ea datorita faptului ca are distanta mai mare intre corzi si grif si deci nu foarte potrivita pentru incepatori.

 

Despre Fender CD-60 si Takamine G320 se spune ca suna bine si in gama lor sunt printre cele mai reusite. La un moment dat ma tenta un Fender Sonoran SCE insa se pare - cel putin din recenzii asa reiese - ca suna mai prost decat Fender CD-60. Pe site-ul ultimate guitar Hohner-ul are la "sound" 9.7, Sonoran are 8.5, Iar CD-60 are 9, Takamine are 8.

 

>Asadar, ce recomandati? :lol:

 

Fender CD-60 sau Takamine G320. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Krypto Man

vin si eu cu o intrebare...sunteti de parere ca un om care canta la chitara de un an si habar n-are teorie in muzica sa-si faca o trupa si in loc sa faca o vreme coveruri si sa invete teorie, poate sa compuna melodii? adica scrie niste versuri si face melodia dupa cum i se pare lui ca notele se potrivesc cel mai bine, tabul la bass il face tot el desi e paralel cu bass-ul, si tobele sunt compuse de un om care face air drumming de un an si canta coveruri la tobe doar de cateva luni.

 

de ce nu? :lol:

si... tu chiar crezi ca el nu stie deloc teorie in muzica? adica tu vrei sa spui ca te-ai apucat sa canti din Mozart la chitara ca sa spui ca stii teorie? :) ... teoria ii usoara si se invata din mers si nu cu abc-ul chitarii in fata :). Si piese poate sa compuna si bunica-mea[no offense dar daca stii cam ce vrei sa obtii atunci o sa ai rezultate... daca nu atunci asta este], desi de acum nu prea mai are cum ca s-a "dus"...

Sfat practic: din cate am vazut mai toti compun coloana sonora a unei piese dupa versuri, pentru ca-i mult mai usor decat sa stea si sa faca versurile dupa o coloana sonora...

Bass: tab... tralalalala... de obicei cei care canta la bass sunt cei care nu prea au o treaba cu chitara dar vor sa fie intr-o trupa, asa ca se apuca de bass ... deci cat de greu poate fi? :lol: ...

Tobe: air drumming? zii omului sa-si cumpere tobe, ca cu air drumming-ul ramai doar in aer [asa si eu stiu cateva piese dar nu stiu daca le pot canta pe tobe corect]

Cover: povestile cu scufita rosie au fost acum mult timp... adica te poti apuca de cantat si fara cover-uri... eu sincer nu suport cover-urile... asa ca nu-i o tragedie... poti canta fara cover-uri :)

Link to comment
Share on other sites

povestile cu scufita rosie au fost acum mult timp...

 

Inca sunt la moda, vezi postarile tale pe alte topicuri.

 

 

Cat despre coveruri... te folosesti de ele ca sa inveti. Nu poti lua pentru prima data chitara in mana si din geniul personal sa iasa ceva extraordinar.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu o intrebare...sunteti de parere ca un om care canta la chitara de un an si habar n-are teorie in muzica sa-si faca o trupa si in loc sa faca o vreme coveruri si sa invete teorie, poate sa compuna melodii? adica scrie niste versuri si face melodia dupa cum i se pare lui ca notele se potrivesc cel mai bine, tabul la bass il face tot el desi e paralel cu bass-ul, si tobele sunt compuse de un om care face air drumming de un an si canta coveruri la tobe doar de cateva luni.

 

Cel mai bine va intalniti cu totii si va apucati sa cantati. Toata treaba aici e ca baiatul de la tobe sa poata tine ritmul corect. Pentru inceput incercati sa cantati cover-uri simple, sa va obisnuiti unii cu altii. Nevoia de a sti teorie muzicala oricum va veni pe parcurs.

Despre compus, este cam greu sa compui fara teorie. Teoria te ajuta sa intelegi si sa te faci inteles. Una e sa-i spui tobosarului sa bata "tac-tac-pas-pas" si alta e sa-i spui sa tina 3/4, 4/4, etc. De asemenea, bassistul se muleaza dupa notele pe care le foloseste chitara. E mai simplu si mai amuzant pentru el decat sa invete mecanic o tabulatura.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o rugaminte mica daca se poate...probabil este scris pe undeva pe site dar eu personal nu gasesc.

Vrea sa stiu echivalentul notelor DO, RE, MI, etc in engleza - litera corespunzatoare -(invat chitara pe site-ul lui Justin, iar el, englez fiind, foloseste litere in loc de note)

 

Multumesc foarte mult :)

 

P.S. Legat de lectiile lui Justin: Le recomand cu caldura tuturor incepatorilor si nu numai. Incredibil cate lucruri noi invat si cat de eficient :lol: Multumesc RGC ca mi-ai spus despre acest site.

Link to comment
Share on other sites

salut

am si eu o intrebare

de curand mi-am cumparat o chitara electrica model LP si niste priteni mi-au spus ca lor li se apre ca e model micro ...am stat si m-am gandit ...am cautat pe net ,dar n-am gasit nik care sa spuna cum sa-ti dai seama daca e model normal sau micro

stie cinvea cum imi pot da seama daca e model micro sau nu ?

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

salut

am si eu o intrebare

de curand mi-am cumparat o chitara electrica model LP si niste priteni mi-au spus ca lor li se apre ca e model micro ...am stat si m-am gandit ...am cautat pe net ,dar n-am gasit nik care sa spuna cum sa-ti dai seama daca e model normal sau micro

stie cinvea cum imi pot da seama daca e model micro sau nu ?

multumesc anticipat

 

 

Masori scala - adica masori distanta de la nut pana la fretul 12 si inmultesti cu 2.

O chitara "normala" are scala de ~25inch adica ~635mm

Link to comment
Share on other sites

Pai si te de ce iti vine sa dai cu ea de pamant daca nu stii daca este vreo diferenta?

 

Scuze de off. Legat de intrebarea ta chiar nu stiu sa-ti raspund. Ca si tine, si eu sunt un incepator :)

Link to comment
Share on other sites

:)((((((((((

pffffffffffffffffff

are 600 mm ...................adik e model micro .....imi vine sa dau cu ea de pamant de nervi ..

 

intre modelul normal si cel micro se simste vreo diferenta ?

 

Il sustin pe Zookye . daca nu stii care-i diferenta ,de ce ai nervi ? Nu mi se pare o chestie insuportabila sa fie "mikro" . Nu este mare diferenta:-? . cred... Scuze si eu de off.

Edited by Alex967
Link to comment
Share on other sites

"Niște prieteni mi-au spus cã...."

Mirific. Dacã-ți spuneau cã gãsești aur la capãtul curcubeului alergai dupã el? Sau mitologia irlandezã e deja prea departe?

 

Ce înseamnã model micro? E între modelul mili și modelul nano? Înseamnã cã pânã la modelul întreg mai e mult.

 

Ia studiazã puțin problema pe-aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Scale_length#Electric_guitar

Baftã. La fugit dupã leprechauns :)

Link to comment
Share on other sites

m-am enervat si suparat cand am aflat ce model e avand in vedere ca m-am interesat la fiecare detaliu la chitara asta si exact chestia asta mi-a scapat

acum asta e ....mi-am revenit

intrebarea rramane daca se simte vreo diferenta intre un model normal si cel micro si mai am o intrebare : la toate modele LP e putin mai dificil sa canti pe freturile 17 18 .... ?

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

m-am enervat si suparat cand am aflat ce model e avand in vedere ca m-am interesat la fiecare detaliu la chitara asta si exact chestia asta mi-a scapat

acum asta e ....mi-am revenit

intrebarea rramane daca se simte vreo diferenta intre un model normal si cel micro si mai am o intrebare : la toate modele LP e putin mai dificil sa canti pe freturile 17 18 .... ?

 

Nu inteleg unde e supararea. Daca ai luat chitara ca sa o canti si poti sa canti la ea, inseamna ca este foarte buna pentru tine. De cele mai multe ori detaliile de genul asta conteaza cel mai putin. Dupa intrebarile tale imi imaginez ca nu canti de foarte mult timp. Chiar nu conteaza specificatiile primei chitare. Conteaza sa poti canta pe ea si sa nu ti se para acest lucru un chin. Pentru un chitarist profesionist conteaza dozele, setup-ul, action-ul, lemnul din care e facuta chitara si restul detaliilor pentru ca sunt lucruri care il ajuta sa isi exercite meseria cum trebuie. Insa daca zdrangani in dormitor, n-o sa rada nimeni de tine ca ai chitara mai mica.

Nu uita, marimea nu conteaza.

Referitor la intrebarea ta, ce intelegi prin dificil? Actionul e mai mare in acea zona, asa ca trebuie sa apesi mai tare corzile ca sa sune.

Link to comment
Share on other sites

Va rog sa-mi spunet si mie de ce cand folosesc AP Tuner, la fiecare coarda, dar la fiecare, dupa ce trag de coarda programul imi arata initial nota buna, iar apoi fuge la G1 sau G3.

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash ftw

imi puteti da sfaturi pt exercitii de mana stanga? cant de aproximativ 4-5 luni la chitara electrica si repet in medie vreo 4-5 ore pe zi

 

si un exercitiu bun de picking este behind blue eyes-limp bizkit

Link to comment
Share on other sites

De la stanga la dreapta se citeste.

Poti verifica aici: www.guitardaterproject.org

Insa nu te baza prea mult pe chestia aia. Arunca un ochi aici: http://guitarcollect...fication-sites/

Pentru a vedea cum se scrie serialul in functie de marca, cauta pe google <<"producatorul care te intereseaza+serial">> si o sa vezi formatul si detalii privitoare la elementele serialului. Difera formatul de la producator la producator.

Sa fim seriosi, daca as vrea sa-ti vand un fake, nu mi-ar fi greu sa caut pe site-ul pe care l-am dat exemplu mai sus un serial la nimereala si sa-l scriu pe headstock. Acolo nu scrie si unde ar trebui sa se afle chitara in momentul acesta, asa ca nu prea te ajuta informatia. Nu este ca in cazul VIN-ului autoturismelor.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.