www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut , imi puteti spune si mie ce corzi sa iau la o acustica - Aria ? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1377 , de cat trebuie sa fie ? 0.010 / 0.011 sau cat ? :-??

 

0.10 sau 0.11 pentru incepator/chitara Aria este o alegere inspirata.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

@Gothic Fighter

 

am incercat sa schimb unghiul penei, dar tot se aude sunetul ala... ma enerveaza la culme...poate nu stiu eu sa fac bataia sus-jos cum trebuie...hmmm

 

p.s.: am dat repede 2 acorduri ca sa vezi mai clar despre ce e vorba sa.mp3

 

:)

 

incearca sa lovesti corzile mai incet. cantatul cu pana se aude oricum mai tare decat cantatul cu mana.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte sigur ca nu e din cauza grosimei penei. Incearca sa tii pana mai strans intre degete, asa fel incat sa nu se miste(sa ramana fix) si da peste corzi mai tare. Am incercat mai inainte niste acorduri dar am tinut pana usor intre degete si doar am *maturat* peste corzi. S-a auzit mai tare pana decat sunetul corzilor.

Try that.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Salut , imi puteti spune si mie ce corzi sa iau la o acustica - Aria ? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1377 , de cat trebuie sa fie ? 0.010 / 0.011 sau cat ? :-??

 

Depinde de multi factori. Eu de obicei folosesc corzi de 0.12 pe acustica pentru un sunet mai puternic, multi folosesc insa 0.11.

PS: Nu uita ca daca schimbi grosimea corzilor, va trebui sa reglezi tuss rodul.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut baieti!!! iarasi eu :lol:

 

Am o alta problema acuma legata tot de bataie. Am facut cum mi s-a spus tot pe aici, si am tinut pana mai strans in degete, am facut bataia cat mai paralel cu corzile. Foarte bine... se aude super... nu mai e sunetul acela de care spuneam mai sus. Dar ma exaspereaza o chestie. Bataia in jos o fac fara nici o problema ... dar cand vine vorba sa fac bataia in sus nu reusesc de nici o culoare ... dupa ce fac bataia in jos mi se duce mana aiurea sau nu inteleg ce se intampla pentru ca atunci cand vreau sa fac bataia in sus lovesc prea tare ultimele 2 corzi si celelalte corzi am noroc daca le mai ating...a .. si se aude oribil :)

 

Voi ati reusit din prima bataia in sus ? e vreun exercitiu ca sa pot sa-mi imbunatatesc bataia ?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am achizitionat Jackson JS-20 ieri si se dezacordeaza extrem de repede,cam de la o piesa cantata la alta. Corzile nu sunt nou puse,deci sunt intinse calumea,nu folosesc whammyul,nu o sprijin pe cheite. Ceva sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Se dezacordeaza de la un song la altul chitare Fender USA de peste 1000 euro din vina puntii cu "whammy".

Mi-am achizitionat Jackson JS-20 ieri si se dezacordeaza extrem de repede,cam de la o piesa cantata la alta. Corzile nu sunt nou puse,deci sunt intinse calumea,nu folosesc whammyul,nu o sprijin pe cheite. Ceva sfaturi?
Link to comment
Share on other sites

Salut!Vreau sa imi iau o chitara electrica.Bun!Am cautat pe diferite siteuri m-am informat si am ramas in dilema!Chestia cu dozele humbuck si single ma inebuneste!Mai ales ca sunt si chitar care sunt H/S/S H/S/H.Din cat am inteles eu dozele single ofera un sunet mai clar,iar cele humbuck au un sunet mai gros + putere mai mare.La distorsion(sa zicem ca folosim un boss ds-1) se simte diferenta aceasta?Daca as opta spre o chitara cum e Squier Affinity Fat Strat cu H/S/S pot obtine pe rand acelasi efect pe care l-as obtine cu o chitara cu humbuck sau o chitara cu single?Din cate am vazut dozele humbuck se pot si separa.Daca imi iau un Ibanez cu 2 humbuck pot sa separ 2 humbuck si sa obtine efectul de la single coil?Sunt in ceata total si de aceea vreau sa ma lamuresc.Multumesc si va rog sa imi scuzati eventualele greseli si aberatii.

Link to comment
Share on other sites

Guest theevveeboy

ammm... as avea si eu o intrebare:D am inceput sa invat solistica, dar nu reusesc sa sincronizez prea bine mana stanga cu pana... ar trebui sa incep rar si sa tot maresc tempoul pe masura? Pt. ca am incercat si nu prea ajung nicaieri... In principiu nu ar fi tocmai solistica, dar sunt parti fara acorduri, nu stiu cum sa le zic:D

 

Ultima mea incercare a fost la piesa asta:

partea aia in care canta si cu vocea. Daka aveti sfaturi...
Link to comment
Share on other sites

Guest theevveeboy
Salut baieti!!! iarasi eu :lol:

 

Am o alta problema acuma legata tot de bataie. Am facut cum mi s-a spus tot pe aici, si am tinut pana mai strans in degete, am facut bataia cat mai paralel cu corzile. Foarte bine... se aude super... nu mai e sunetul acela de care spuneam mai sus. Dar ma exaspereaza o chestie. Bataia in jos o fac fara nici o problema ... dar cand vine vorba sa fac bataia in sus nu reusesc de nici o culoare ... dupa ce fac bataia in jos mi se duce mana aiurea sau nu inteleg ce se intampla pentru ca atunci cand vreau sa fac bataia in sus lovesc prea tare ultimele 2 corzi si celelalte corzi am noroc daca le mai ating...a .. si se aude oribil :)

 

Voi ati reusit din prima bataia in sus ? e vreun exercitiu ca sa pot sa-mi imbunatatesc bataia ?

 

 

Eu personal, la bataia in sus inclin mana, in asa fel incat sa obtin un unghi cat mai ascutit (lol geometrie de a 8-a)intre pana si corzi :). deci nu tine mana in aceeasi pozitie si cand dai pe corzi in sus si in jos, muleaza-te in asa fel incat sa "maturi" corzile cu fermitate (mai tare). Eu asa fac si sunt foart mandru de sunet. Sper ca intelegi ce zic :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Zbarnaitul corzilor:D :

 

Salut RGC-isti

 

Ieri mi-a sosit si mie Ibanezul electroacustic cu curierul...

Mi s-a parut ok...l-am cantat umpik suna bine..dar dupa un timp,a inceput sa aiba un bazait ciudat cand cant corzile E,A si D libere (fara sa apas nicaieri pe ele)

 

N-am dat atentie...dar azi,a inceput sa fie umpik mai grav si m-am speriat!

 

Va rog spune-ti-mi si mie ce sa fac...cred ca este o problema minora si nu credca merita so trimit inapoi doar pentru asta:D

 

 

Astept raspuns cat mai repede!

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest theevveeboy
Zbarnaitul corzilor:D :

 

Salut RGC-isti

 

Ieri mi-a sosit si mie Ibanezul electroacustic cu curierul...

Mi s-a parut ok...l-am cantat umpik suna bine..dar dupa un timp,a inceput sa aiba un bazait ciudat cand cant corzile E,A si D libere (fara sa apas nicaieri pe ele)

 

N-am dat atentie...dar azi,a inceput sa fie umpik mai grav si m-am speriat!

 

Va rog spune-ti-mi si mie ce sa fac...cred ca este o problema minora si nu credca merita so trimit inapoi doar pentru asta:D

 

 

Astept raspuns cat mai repede!

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

 

 

La chitara la mine (la electrica) zbarnaie corzile din cauza ca ating un podulet dinala de fier (dintre spatii). Cand apesi pe ele nu mai sbarnaie? Mie mi-o zis un prof d-al meu sa le pilesc un pic pe alea care le atinge coarda. Daca in momentul in care dai pe coarda libera, s-ar putea sa fie problema la primul podulet. Sper sa intelegi. NU PILII pana nu te uiti sa fii sigur ca asta e problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest amosik939

Daca ati avea de ales intre un fender frontman 212R si un Marshall MG 30FX, ce ati alege(pentru un aspirant in ale blues-ului;intrebarea e pentru un prieten de al meu, nu imi recomandati alte ampuri pt ca omu a prins un "biznis' si are de ales intre astea 2, deci cine a probat aceste 2 modele astept pareri).Ma intereseaza strict din punct de vedere al calitatii sunetului, in nici un caz puterea, pentru ca nu or sa vada volum mai mult de 50-60% nici unul din ele.Multumesc Anticipat.

Edited by amosik939
Link to comment
Share on other sites

Guest Drutzii

distanta corzi grif a cam mare la acustica mea.am observat k pe inaltator, acolo unde stau corzile, s-a tocit un pic. ma gandeam ca daca mai adancesc putin acolo, se micsoreaza distanta.Oare stric ceva la chitara daca pilesc un pic, sau nu se intampla nimic?

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
"Let ring" înseamnã sã lași nota sã se audã, sã lași coarda sã vibreze.

 

Am o intrebare la care va rog sa imi raspundetzi cat de repede: este buna husa Ibanez ISCB-501 Classical Guitar Gig Bag sau nu, daca nu, atunci ce imi recomandatzi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk
Am o intrebare la care va rog sa imi raspundetzi cat de repede: este buna husa Ibanez ISCB-501 Classical Guitar Gig Bag sau nu, daca nu, atunci ce imi recomandatzi?

 

 

vai' e o nenorocita de husa:)...eu zic ca e buna:)....daca e impermeabila e ok'...lol':):|

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Am o intrebare la care va rog sa imi raspundetzi cat de repede: este buna husa Ibanez ISCB-501 Classical Guitar Gig Bag sau nu, daca nu, atunci ce imi recomandatzi?

 

e buna man :) si la banii aia, mai mult ca sigur e si impermeabila

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut RGC-isti!

 

Poate ca s-a mai discutat despre chestia asta...dar as vrea sa ma lamuriti si pe mine odata pentru totdeauna:D

 

As vrea sa invat sa imi indrept grifful singur...

 

Am un Ibanez care are grifful curbat cam asa: (

 

Am inteles ca se lucreaza din truss rod:-??

 

Corzile sunt D'addario de 0.10-0.47:D,le-am pus pe el acum cam 1 sapt.

 

 

Lamuriti-ma si pe mine cum sa-l indrept... :lol:

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

 

Asta e problema mea:D http://www.fibersonixx.com/images/Guitar%2...ing%20Force.jpg

 

Raspundeti-mi cat mai repede ca sa ma lamuresc si eu odata pentru tot deauna cum lucreaza acest ,,truss rod":))

 

 

V-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
Salut RGC-isti!

 

Poate ca s-a mai discutat despre chestia asta...dar as vrea sa ma lamuriti si pe mine odata pentru totdeauna:D

 

As vrea sa invat sa imi indrept grifful singur...

 

Am un Ibanez care are grifful curbat cam asa: (

 

Am inteles ca se lucreaza din truss rod:-??

 

Corzile sunt D'addario de 0.10-0.47:D,le-am pus pe el acum cam 1 sapt.

 

 

Lamuriti-ma si pe mine cum sa-l indrept... :lol:

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

 

Asta e problema mea:D http://www.fibersonixx.com/images/Guitar%2...ing%20Force.jpg

 

Raspundeti-mi cat mai repede ca sa ma lamuresc si eu odata pentru tot deauna cum lucreaza acest ,,truss rod":))

 

 

V-am salutat!

 

 

oZz

 

NU incerca sa indrepti gatul singur, ai foarte mari sanse sa il rupi, du-o la cineva care se pricepe macar putin gasesti pe forum destui

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.