www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

daca se mai gandeste cineva sa imi explice termenii de mai sus, as aprecia...

mi-am dat singur seama ce inseamna hammer, pull, slide, vibrato,dive bomb si floyd

 

uita-te si peste topicu asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=9...tionar&st=0

 

pinch harmonic=armonica artificiala(artificial harmonic)=

 

armonica naturala (natural harmonic)=

 

bend si vibrato= http://www.youtube.com/watch?v=ZfePb5whkzM

 

power chords=

 

riff= progresie armonica repetata care formeaza baza acompaniamentului unei melodii (sau mai pe romaneste un exemplu: acordurile care iti tot suna in cap dupa ce asculti Smoke on the water :) : http://www.youtube.com/watch?v=qu5uPxiZgck )

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Avand prima data intentia sa imi iau un pack,m-am gandit totusi sa imi iau o chitara buna(de cei ~700 RON pe care ii am)si sa imi iau amp alta data.

 

Dar eu tot vreau sa cant.Si de aceea va intreb:

Imi pot folosi calculatorul(cu sistem genius 5.1,15w boxa,lemn)sa scot sunete asemanatoare cu cele ale unui amp?

 

Stiu ca este un thread despre conectare la calculator in alt forum,dar am postat aici pentru ca sunt noob si la capitolul "Amplificator".

Link to comment
Share on other sites

Avand prima data intentia sa imi iau un pack,m-am gandit totusi sa imi iau o chitara buna(de cei ~700 RON pe care ii am)si sa imi iau amp alta data.

 

Dar eu tot vreau sa cant.Si de aceea va intreb:

Imi pot folosi calculatorul(cu sistem genius 5.1,15w boxa,lemn)sa scot sunete asemanatoare cu cele ale unui amp?

 

Stiu ca este un thread despre conectare la calculator in alt forum,dar am postat aici pentru ca sunt noob si la capitolul "Amplificator".

 

 

Da, poti sa iti folosesti computeru in loc de amplificator: bagi cablu de la chitara in placa de sunet la "line in" (mufa albastra)

 

Si cred ca poti sa iti bagi chitara direct in sistemu tau de sunet, daca sistemu are mufa "line in". Daca n-are intrare sistemu de sunet, atunci bagi cablu de la sistem (cablu care in mod normal il bagi in placa de sunet) in chitara prinrt-un adaptor din asta:

post-6014-1229448845_thumb.jpg

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Avand prima data intentia sa imi iau un pack,m-am gandit totusi sa imi iau o chitara buna(de cei ~700 RON pe care ii am)si sa imi iau amp alta data.

 

Dar eu tot vreau sa cant.Si de aceea va intreb:

Imi pot folosi calculatorul(cu sistem genius 5.1,15w boxa,lemn)sa scot sunete asemanatoare cu cele ale unui amp?

 

Stiu ca este un thread despre conectare la calculator in alt forum,dar am postat aici pentru ca sunt noob si la capitolul "Amplificator".

 

arunca-ti un ochi aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=29177

Link to comment
Share on other sites

Da, poti sa iti folosesti computeru in loc de amplificator: bagi cablu de la chitara in placa de sunet la "line in" (mufa albastra)

 

Si cred ca poti sa iti bagi chitara direct in sistemu tau de sunet, daca sistemu are mufa "line in". Daca n-are intrare sistemu de sunet, atunci bagi cablu de la sistem (cablu care in mod normal il bagi in placa de sunet) in chitara prinrt-un adaptor din asta:

 

Mersi de reply,dar eu as vrea sa mai stiu daca rezultatul e apropiat de cel a unui amp.Stiu ca as avea nevoie de un preamplificator,dar e obligatoriu pentru a obtine sunet asemanator unui amp?

Link to comment
Share on other sites

Mersi de reply,dar eu as vrea sa mai stiu daca rezultatul e apropiat de cel a unui amp.Stiu ca as avea nevoie de un preamplificator,dar e obligatoriu pentru a obtine sunet asemanator unui amp?

 

Acuma depinde ce intelegi tu prin "asemanator cu sunetul unui amp"

 

Parerea mea: computeru e bun ca solutie de inceput, pana mai strangi bani.

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Sa se auda destul de tare,sa nu se auda PREA digital,stiu si eu...nu prea le am.

 

 

Uite ca am sa intreb altceva:care e diferenta dintre amp si calculator+boxe?Si ma refer doar la sunet.

 

Diferentele depind de amp. Cred ca diferentele de sunet dintre un amp (combo) de 15 w ieftin si un sistem e sunet decent nu sunt sesizabile daca inca nu ai experienta.

 

Faza e ca la un combo (amp) mai ai si un canal de overdrive (distortion) si ceva bass/trebble equalizer.

 

Poti folosi computeru cu incredere pentru inceput - eu am cantat cativa ani numa prin computer si abia aciuma imi cumpar un Vox Amplug (AC30 :) )

 

Daca am spus prostii rog userii care se pricep mai bine sa ma corecteze.

Link to comment
Share on other sites

Need some help here!

Am o chitara electroacustica(un Parrot mai exact) pe care cant de aprox 8 luni cu corzile din stoc; Ieri mi sa rupt coarda SOL(G); si cu ocazia ma gandesc sa imi schimb corzile(nu prea sunt comfortabile pt degetele mele). Ce corzi recomandatzi pentru o electroacustica?

Link to comment
Share on other sites

Noroc. Detin una bucata Stagg electroacustic de 300 RON, cumparat din Muzica acum cateva saptamani. Problema e ca de fiecare data cand zdrangan una din primele 4 corzi (ca grosime) doza scoate un bazait foarte enervant. Am umblat la chei si nu rezolva cu nimic situatia. Ba din contra, cu cat incerc sa acordez coarda cea mai groasa, aducand-o la sunetul ei standard, cu atat bazaitul pe care il scoate doza atunci cand ciupesc coarda esti mai intens. Sugestii va rog, va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

nu stiu daca am inteles bine ce vrei sa spui, dar pare'mi'se ca e vorba de bazaitul scos da fiecare chitara si nu e ceva de ingrijorat...

Link to comment
Share on other sites

Salut acum 2 zile mi-am luat si eu o chitara clasica.Prima mea chitara!M-am pus serios pe treaba am invatat niste acorduri, am invatat knockin' on heavens doors dar sincer sa fiu imi este cam greu sa schimb acordurile... e din cauza chitarei sau din cauza mea? ce gen de muzica s-ar potrivi pt chitara clasica?

P.S:Am doar 15 ani si o vointa de fier!

Edited by Raresh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest guitar4ever

Pe chitara clasica este bine sa canti cantece spaniole si alte chestii mai soft :D , poti canta si country si alte genuri. Chitara clasica mai este numita si "Spaniola" (asa ca iti poti da seama la ce este buna :P ) dar daca vrei sa canti Rock-uri si Heavy mai bine iti iei o electrica dar asta mai incolo...peste cativa ani dupa ce inveti bine pe asta clasica :) .

 

Asa am facut eu, am cantat vreo 4 ani pe clasica, apoi mi-am luat o electrica. Am 16 ani si iubesc chitara :)

 

-Este perfect normal sa iti fie greu la schimbatul acordurilor, asa este la inceput, chitara nu are nimic, dar cu timpul o sa te obisnuiesti cu ele :)

 

Trb doar sa exersezi :D

 

La chitara mea clasica, distanta dintre corzi si grif este foarte mare, aproape ca intra un deget acolo(vezi si tu ce distanta ai-cu cat e mai mare, cantatul la ea este ingreunat)

 

Mai vb...bye

 

P.S: daca vrei sa mai discutam, am ID de mess la profil ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
Salut acum 2 zile mi-am luat si eu o chitara clasica.Prima mea chitara!M-am pus serios pe treaba am invatat niste acorduri, am invatat knockin' on heavens doors dar sincer sa fiu imi este cam greu sa schimb acordurile... e din cauza chitarei sau din cauza mea? ce gen de muzica s-ar potrivi pt chitara clasica?

P.S:Am doar 15 ani si o vointa de fier!

 

Cand intalnesti acorduri de care de poticnesti nu repeta intreaga portiune muzicala ci repeta acordul cu probleme pana il prinzi. In functie de dificultatea lui poti sta si o luna la un acord pana il prinzi cum trebuie in timp util, fiind incepator. Si baga multe multe exercitii pt dexteritate. Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salutare!

am citit topicul de la cap-la coada, am dat reply la posturi din anii trecutii si am cautat tremeni necunoscuti mie

sa-mi explice si mie cineva ce inseamna asta, va rog:

bend

hammer

pull

slide

armonica naturala, flagolet

armonica artificiala

pinched harmonic

vibrato

floyd

dive bomb

riff

breack

power chords

ghost note

grace note

brush up

 

eu cant de 1-2 ani la chitara, si am invatat singur, nu de pe internet si de la profesori, cam dupa urche. Probabil ca folosesc tehnicile de mai sus, dar nu stiu ca se cheama asa.

am inregistrat niste sunete si va rog sa imi spuneti daca ii bun...

multumesc!

 

Salut, si eu sunt intr-un fel incepator, am sa incerc sa-ti explic termenii pe care-i cunosc, cat de bine pot (va rog corectati-ma daca gresesc):

 

 

bend= asa cum auzi, "indoitul" corzilor. Adica pui dejtu pe o coarda, apesi, si tragi in jos pe grif (daca e vorba de Mi(gros), La, Re, adica primele 3 corzi, de sus in jos) sau impingi in sus, daca e vorba de ultimele 3 corzi, cele mai subtiri. Scuzati pleonasmele cu "impingi in sus" si "tragi in jos" dar nu vreau sa creez confuzie.

 

hammer = de fapt, hammer-on se cheama, cu totul. Pui degetul pe o nota de pe coarda <X>, sa zicem aratatorul pe La, iar cu degetul mijlociu sau inelar, sau chiar degetul mic, lovesti una din tastele aflate dupa nota apasata, fara sa o faci sa sune cu pana (adica no picking). Daca te prinzi cum sa ridici degetul al doilea, vei face un pull-off, adica se va auzi nota pe care inca o tii initial cu degetul aratator.. Sper ca nu te-am incurcat si ca am fost pe intelesul tau :P

 

pull= sau pull-off.. Citeste mai sus :) Sa zicem ca ai degetul aratator pe tasta 3, coarda Mi, iar degetul inelar pe tasta 5, aceeasi coarda, ridicand brusc degetul inelar, sau tragand un pic in jos (acum depinde.. la mine e suficient sa ridic brusc degetul), se va auzi nota de pe tasta 3...

 

slide= tii degetul sau degetele pe ce taste vrei tu, dai cu pana, dupa care le "tarai" pe grif, facand sa sune restul notelor peste care treci... Ca la pian, cand treci cu toata mana pe clape..

 

armonica naturala, flagolet = habar nam =(

armonica artificiala = habar nam =(

pinched harmonic = habar nam =(

 

vibrato = daca ai urmarit vreodata un violonist, ai observat ca la un moment dat ii "tremura" degetele pe corzi, ca sa ma exprim ca taranul. Pune degetul pe o tasta, pick it, dupa care apasa puternic si trage de deget in stanga si-n dreapta, cu miscari scurte si bruste, fara sa depasesti tasta. O exprimare de balta, dar asta e.. nu am alte idei momentan :D

 

floyd = tremolo-ul sau bridge-ul Floyd Rose.. chestia aia de prinde corzile in corpul chitarii.

 

dive bomb = inseamna sa creezi un fel de sunet ca-n desenele animate, atunci cand cade ceva de la inaltime si se apropie vertiginos de asfalt :)) Nu stiu sa-l fac asa bine, dar implica folosirea tremolo-ului de tip Floyd Rose, cu whammy-bar. Cauta pe youtube, gasesti cate vrei

 

riff = combinatie/ritm bazat pe power chords. Cel putin asa stiu eu.. Poate ma insel

 

breack = vrei sa zici break? Stiu doar din punct de vedere al tobosarului, altfel nu cunosc.. Prespun ca se refera la un fel de pauza sau schimbare a ritmului? habar n-am ;(

 

power chords = asa-zise acorduri, deoarece sunt compuse din 2, mai rar 3 note. Folosite in metal, rock, etc.. uite un exemplu:

 

mi -------------------------- Pot fi si din 3 note, dar diferenta nu e asa mare din cate am observat, de exemplu 3/5/5 in loc

SI -------------------------- de 3/5, sau 9/11/11, in loc de 9/11.. Repeti tasta de pe coarda precedenta, pe urmatoarea

SOL -------------------------- coarda..

RE --------6-6-5-3-3--------

LA --5-5-4-4-4-3-1-1-13-11--

MI --3-3-2------------11-9--

 

 

 

ghost note = nu cunosc.. =(

grace note = idem

brush up = idem, sorry .. si eu sunt incepator

 

Sper sa te fi ajutat cu ceva, si sa nu fi gresit, nici sa te fi indus in eroare.. Cu siguranta e cineva aici mai calificat ca mine :) Nu te jena sa intrebi

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Sunt incepator si am inceput sa cant de vreo doua luni. Am invatat cateva melodii: Poison - Every rose has its thorn, Metallica - Mama said si Def Leppard - Two steps behind. Vreau sa mai invat cateva melodii cu strumming pe acustica, dar nu mai am nici o idee de pe sfera hard rock/heavy metal. Mai stiti vreo melodie pe acustica de la formatii asemanatoare?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, Squier'u meu are pickguard'ul alb si corpul e negru. Am acasa un spray-vopsea de masina negru. Are ceva daca vopsesc pickguard'ul ? Sau trebuie o solutie de vopsea ceva mai putin agresiva? Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am si eu o intrebare.Uitandu-ma pe siteul german www.thomann.de am vazut si niste chitari cu "active pick-ups".Eu stiu ce fac aceste pick-up-uri dar intrebarea e:Cu ce te ajuta?

 

 

S-a discutat de jde ori pe rgc.

 

Dozele active au un preamp incorporat (deci sunt alimentate de o baterie de 9V) si dau un sunet ceva mai clar, mai definit, mai compresat. Discutia e lunga si nu duce la nici un rezultat, unora le plac altora nu. Detin asa ceva (EMG 81/85) si pe distors suna foarte articulat, pronuntat si taios, pe clean sunt putin neajutorate insa utilizand butoanele de ton si volum devin mai placute.

Link to comment
Share on other sites

Dar se observa vreo diferenta daca schimbi doza,ma refer atunci cand canti cu doza mai aproape de gat sau cu cea mai aproape de bridge.

 

 

da, se observa; cum s'a spus de atatea ori...poti observa si tu daca treci de pe o doza pe alta.In general dozele sunt construite sa capteze de ex mai bine ptr bridge inalte iar ptr neck joase (asta poti observa si la o chitara acustica sau clasica daca panezi mai inspre bridge sau mai inspre neck); unele au output mai mare altele mai mic.Se aleg pana la urma in functie de ce gen urmeaza sa canti si mai ales functie de gusturi, dar diferentele iti vor fi mai evidente in timp; testand si ascultand diferite modele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.