www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Hippogryph
edit: si inca o intrebare... cica arpegii mana dreapta http://www.prochitara.go.ro/date/arpegii/arpg04_06.htm sa imi explice cineva cum se face, si in ce consta

 

Stii sa citesti o partitura?

 

Daca da, e simplu, interpretezi notele de la exercitiul ala tinand cont de indicatiile pentru degetele care ciupesc. P inseamna policar, I inseamna index (aratator) si M e mijlociul. Ca exemplu mai din topor, la exercitiul 04, prima masura, tii acordul Do major cu stanga, cu mijlociul si inelarul ciupesti simultan primele doua corzi de 3 ori, a 4-a oara ciupesti simultan primele doua corzi + a 5-a, cu cele 3 degete etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O chestie care am descoperit-o azi de pe net si o voi pune la incercare zilele astea e un exercitiu pentru "muscle memory". Pui degetele pe un acord, apesi, le ridici la aprox. un cm si apesi la loc. Pe masura ce te obisnuiesti maresti si distanta. Sunt curios sa vad daca remediaza cat de cat problema mea cu schimbarea acordurilor. O sa postez rezultate in cateva zile (sau saptamani :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
O chestie care am descoperit-o azi de pe net si o voi pune la incercare zilele astea e un exercitiu pentru "muscle memory". Pui degetele pe un acord, apesi, le ridici la aprox. un cm si apesi la loc. Pe masura ce te obisnuiesti maresti si distanta. Sunt curios sa vad daca remediaza cat de cat problema mea cu schimbarea acordurilor. O sa postez rezultate in cateva zile (sau saptamani :P ).

 

Este bine ca esti interesat, dar mi se pare ca e un pic prea mult :) . Stii, inveti sa inoti inotand, nu citind din carti. Stiu, nu e chiar acelasi lucru, dar nici sa iti dezvolti antebratele sa poti impinge apa mai mult, mai bine tot inoti, este pur si simplu un exercitiu complet . Ce vreau sa spun este ca peste 6 luni de zile de cantat la chitara, poate un an, vei observa ca schimbi acordurile alea fara sa te gandesti la ele macar. Mi s-ar parea mai indicat sa te indrepti spre aplicarea lor in cantece (mie asta mi s-a parut mereu cumplit de greu :D ). Sigur, corectati-ma daca gresesc, sunt lucruri care trebuie exersate in mod special, locuri specifice in care trebuie sa investesti timp si atentie, dar cred ca unele lucruri precum schimbarea acordurilor sau cunoasterea notelor pe grif sau abilitatea de a canta mai rapid vin de la sine. :)

Desigur, nu e gresit sa faci ceea ce trebuie sa faci daca consideri ca schimbatul acordurilor chiar e o problema :D eu la un moment dat pacaneam degetele in banca, era un exercitiu pentru coordonare si forta in degete, pana mi-am dat seama ca nu mai sunt atent la ora si m-am lasat pagubas. Nu stiu daca m-a ajutat cu ceva dar stiu sigur ca eram entuziasmat cand am aflat de el. :)

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest apolodor

Bunã ziua,

da, eu îmi încep activitatea pe forum cu o întrebare de începãtori: am învãțat câteva acorduri, sã le schimb (pe o clasicã) între ele relativ rapid.. ºi m-am gândit sã mã bag la un Andri Popa. Beleaua: opa, la Andri Popa nu trebuie sã dai doar de sus în jos ci ºi de jos în sus.

Problema: nu-mi iese, ori îmi rãmân degetele prinse în corzi ori agãț corzile aiurea ºi le trag dupã mine.

Întrebarea: Ce fac greºit? E nevoie de panã?

Link to comment
Share on other sites

Guest NightAngel

Am si eu o intrebare pentru voi astia mai experimentati...am o mare problema...sa luam de exemplu piesa asta http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=1449

 

Am pt inceput acordurile G EM...foarte frumos...ceea ce eu nu inteleg este k pe tab nu iti indica ce sa faci pe respectivele acorduri...eu nu stiu pe G de cate ori tre sa dau sau in ce combinatie tre sa dau 'jjsj'....lucrul asta il mai gasesti pe guitar pro...iti arata sageti in sus si jos si respectiv cate sageti sunt de atatea ori lovesti corzile pe acordul respectiv dar,din pacate nu toate piesele se gasesc in format GP...so asta e o mare problema pt mine...si nu imi spuneti sa ma iau dupa ureche ca am incercat si nu a iesit bine...i neeed heeeeeelllppp

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Mane, daca abordezi asa cantatu' la chitara, sa stii ca n-o sa-ti iasa neam ceva bine. Ce toast, fratello? iti ia careva gatu' daca nu-nveti piesa asta? settle down, inspira adanc, linisteste-te, ca nu rezolvi nimic asa.

 

Uite, daca esti la-nceput de tot, (stii niste acorduri?) ai aici: http://www.justinguitar.com/en/ST-501-EasySongs1.php niste cantecele simplificate, pentru inceput. Iti arata omu' si cum sa panezi, si unde sa pui dejtele... tot. Mai sunt si altele; vezi pe indexul paginii lui, http://www.justinguitar.com/en/AA-000-LessonIndex.php . Inveti asa cateva cantecele, dupa aia, ma rog frumos, stai cu urechea ciulita pe piese si cu ochiu' belit la liveuri, pe langa tab/note/whatever, ca sa-ti fie mai usor, si inveti ce si cum. Nu te-apuca sa zici ca nu poti; ai tot ce-ti trebuie deja, o sa si poti, la-nceput mai greu, dupa aia din ce-n ce mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightAngel

well...nu am zis k nu pot...sunt constient k nu o sa imi iasa din prima...sh nu imi ia nimeni gatul k nu vreau sa invat chitara pentru altii,invat pentru mine..tot ce am zis e k nu aveam detaliile potrivite pentru a face asta...la piese cum sunt tapinarii - pentru voi,metallica - fade to black sau led zeppelin - stairway to heaven care sunt cu fingerpicking ma descurc pentru k am tot ce imi trebuie pe tab...problema era la cele care iti prezinta doar acordurile fara metoda de bataie...dar o sa belesc ochii la live-uri and stuff...btw...cand am zis k la piesele de mai sus ma descurc era in sensul k stiu cum se canta,mai am mult pana sa imi iasa bine:)...cred k prima piesa pe acorduri care o sa o incerc e knocking on heaven's door k tot sunt multe materiale pe youtube cum se canta:)thks anyway pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Bunã ziua,

da, eu îmi încep activitatea pe forum cu o întrebare de începãtori: am învãțat câteva acorduri, sã le schimb (pe o clasicã) între ele relativ rapid.. ºi m-am gândit sã mã bag la un Andri Popa. Beleaua: opa, la Andri Popa nu trebuie sã dai doar de sus în jos ci ºi de jos în sus.

Problema: nu-mi iese, ori îmi rãmân degetele prinse în corzi ori agãț corzile aiurea ºi le trag dupã mine.

Întrebarea: Ce fac greºit? E nevoie de panã?

Aici e o chestie de preferinta/obisnuinta/etc.

 

Poti sa canti si fara pana, sunt o gramada de chitaristi exceptionali care nu canta cu pana. O problema la cantatul cu degetele este ca sunetul este mai putin percusiv si nu atingi acelasi volum ca la cantatul cu pana. Fa rost de o pana si incearca si cu ea insa ti-am zis nu e obligatoriu! E nevoie doar de exercitiu :)

 

Cum tii degetele? Eu le tin ca si cum as tine un instrument de scris numai ca el nu e acolo (si aici exista mai multe stiluri,pareri,etc etc). Nu exista o singura cale.

Link to comment
Share on other sites

Guest apolodor

Bunã dimineața,

Cam tot ca pentru un instrument de scris țin ºi eu degetele, cu siguranțã e vorba numai de-un exercițiu. Dilema mea era cã din toate lecțiile de chitarã online pe care le-am citit, nicãieri n-am dat peste "buba" asta. O sã continui sã practice (cu ºi fãrã panã) ºi oi vedea ce iese.

Mulțumesc de rãspuns!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vezi aici poate te ajuta :)

 

Daca te referi la mana stanga: fa game cromatice dupa cu urmeaza:

De la pozitia 1 aferent degetului 1.

coarda Mi 1 2 3 4

coarda La 1 2 3 4

coasra Re 1 2 3 4

Coarda Sol 1 2 3 4

Coarda Si 1 2 3 4

Coarda Mi 1 2 3 4

 

Apoi invers 4 3 2 1

Dupa ce ai ajuns iar la pozitia 1 deget 1...te muti cu o tasta adica degetul 1 va fi pe positia 2

Si o iei de la capat 1 2 3 4 pe toate corzile dus si intors.

 

Acest exercitiu nu trebuie sa fie la viteza,cat mai incet,dar cat mai corecta apasarea si distantele dintre 2 sunete sa fie egala.

Dupa ce ai terminat tot griful,daca mai ai chef o iei de la capat ..si tot asa.

Succes!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sal! Aveti un site super. Am niste intrebari asa, de kinder de 14 ani(de app. 5 luni am o Hora Reghin Encore Acoustic Asimetric fff buna). Here they are:

 

1)Ce inseamna a canta "in the key of ..." si cum se traduce corect?

2)Ce sa fac eu cu gamele(scale pe engleza?)? Stiu si eu un A Blues Minor, niste cromatice dar nu stiu ce sa fac cu ele...

3)Acorduri barre... Heck, in nici un caz nu pot sa le fac. Am degete subtiri si lungi cu "big knuckles" si nu pot bara pe toate corzile. M-am blocat la Nothing Else matters la intro, dar sar peste partea cu acordurile barre si trec direct la vers.

4)Cum pot sa coordonez mana dreapta cu cea stanga?

Am sute de carti si lectii de chitara dar nu gasesc raspunsurile la intrebarile de mai sus.

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Fictum are mare dreptate. Exercitiu si si mai mult exercitiu, DAR incearca sa cauti piese simple, care sa iti placa, pentru ca asa vei avea rezultate mai rapide. Eu nu am inceput sa cant la chitara sa fiu maestru (si nici nu am devenit :) ) ci pentru ca imi placea chitara. Ca ai spus de Nothing, incearca sa canti refrenul, acordurile sunt C, A si D., si eventual incearca sa exersezi acordurile cu bareu cate unul, de exemplu o melodie care are numai un F, sau un Bm, etc.

Prima melodie invatata de mine a fost "Do You Dream Of Me" de la Tiamat (asta dupa ce am fost in tabara de chitara in a VI-a, si am facut o pauza de 6 ani pana sa incep sa invat singur :)).

Ca tot eram la Metallica, melodii mai simple ar fi Fade To Black, sau The Unforgiven, sau de la Guns Don't Cry sau Knocking On Heaven's Door (alta melodie simpla - G D Am cu refren G D C - daca nu ma insel).

Eu zic sa nu te complici cu scale si cu teorie prea multa INCA. Canta ceva sa iti placa. A, si cred ca sunt multi chitaristi buni care si-au facut singuri "scalele". Daca nu ma insel, o scala inseamna o serie de note care suna armonic peste un acord, deci alea le poti gasi tu si singur, daca asculti ce canti. Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Marylina

Mi-am cumparat o chitara Western , Hora ( sper sa intelegeti ce spun ) si sunt novice ... e putin spus .. sunt noob :) . Pentru inceput am doua intrebari , sper sa nu fie prea stupide :-S .

1. cand pun barre nu se mai aud coardele pe care pun barre ... am incercat sa mut mana ... n-a iesit nimic , stie cineva ce se intampla sau sunt doar eu blonda?

2. am inteles tot de pe forumul acesta ca niste corzi de nylon m-ar ajuta mai mult dpdv al durerii degetelor , pot pune asemenea coarde pe chitara mea ?

3. doar curiozitate, voi ajunge vreodata sa nu ma mai doara degetele ? pur si simplu am impresia ca mi le retezeaza ... sacrificiul ca mi-am taiat unghiutzele nu a fost de ajuns, trebuie sa tai si degetele :) .

 

Va multumesc anticipat si va rog din nou sa nu ma judecati prea aspru in cazul in care intrebarile mele sunt peste limita de stupid permisa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.