www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

NU incerca sa indrepti gatul singur, ai foarte mari sanse sa il rupi, du-o la cineva care se pricepe macar putin gasesti pe forum destui

 

La truss dacã umbli dupã explicații preluate de pe forum, fãrã sã vezi cum se face, ai aceleaºi ºanse sã-l îndrepți ca ºi Chuck Norris... ªi dacã e scris cu diacritice.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@ Ramurel

 

As fi dus'o la un lutier dar din pacate la mine in oras(Hunedoara)nu este nici unul

 

Doresc sa invat sa il indrept eu...:)

Link to comment
Share on other sites

@ Ramurel

 

As fi dus'o la un lutier dar din pacate la mine in oras(Hunedoara)nu este nici unul

 

Doresc sa invat sa il indrept eu... :)

 

E adevarat, m-am gândit cã s-ar putea n-ai lutier în Hunedoara, dar nu e uºor s-o faci dupã indicații scrise. Eu când am fost cu a mea la lutier ºi am stat sa mã uit, nu pare aºa de uºor. A durat ceva timp ºi omu' ºtia meserie, ºi în plus, avea ºi o riglã specialã pentru fret-board, ca doar n-o s-o "tragi "la sfoarã", ca zidarii.

 

It's up to you, man !

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@ Ramurel

 

Salut,

 

Te rog frumos ai putea face o poza-2 la grifful chitarii tale vazut de la bridge si de la headstock:D ca sa le compar cu grifful meu:o3

 

 

Ti-as ramane recunoscator...Astept PM sau mi le poti da aici pe toppic

:):lol: :lol: :) :)

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@ Ramurel

 

Salut,

 

Te rog frumos ai putea face o poza-2 la grifful chitarii tale vazut de la bridge si de la headstock:D ca sa le compar cu grifful meu:o3

 

 

Ti-as ramane recunoscator...Astept PM sau mi le poti da aici pe toppic

:):lol: :lol: :) :)

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@ Ramurel

 

Salut,

 

Te rog frumos ai putea face o poza-2 la grifful chitarii tale vazut de la bridge si de la headstock:D ca sa le compar cu grifful meu:o3

 

 

Ti-as ramane recunoscator...Astept PM sau mi le poti da aici pe toppic

:):lol: :lol: :) :)

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

grifful chitarii tale vazut de la bridge si de la headstock:D ca sa le compar cu grifful meu:o3

 

As putea sa încerc mâine sa fac una la lumina naturalã, pentru cã n-am blitz bun la imagini de aproape, ºi oricum, nu-ți voi putea oferi focalizare/claritate a imaginii, pe toata lungimea grifului. pentru cã, bãnuiesc, vrei sa vezi "action"-ul sau curbura gâtului, ceea ce nu-ți pot oferi oricum într-o fotografie. E o riglã specialã pentru aºa ceva.

 

Uitã-te, pânã atunci pe

http://www.athensmusician.net/archive/2001...neimbody1.shtml

daca insiºti neapãrat sã umbli la truss, sau scrie chiar tu pe google "guitar neck adjust" ºi alege...

 

Lasã gluma,zic eu ! Nu e trebã pentru acasã ! Citeºte aici cum poți sã-ți distrugi chitara umblând la aºa ceva, fãrã scule specializate:

http://www.wisegeek.com/how-can-i-adjust-my-guitar-neck.htm

 

"adjusting the truss rod is an extremely delicate operation and can easily ruin a guitar."

Chill out, man !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca ati observat a venit frigul !!!

 

De doua zile cand ma apuc sa inregistrez mai mult acordez chitara decat cant mai ales cele cu gat de paltin !!

 

Asa ca se indoaie gatul apoi se indreapta cand se schimba temperatura si tot asa Inainte de masa incet se ridica temperatura apoi dupa masa spre seara se raceste iarasi ..toata ziulica ma acordez..

Inaltimea la bridge in fiecare an trebuie sa o reglez dupa anotimp .cu toate ca nu schimb tipul de corzi .

 

Rigidizarea gatului cu bara de otel este OK dar nu mai poti sa faci curbura ci doar strangi ca sa fie mai igid gatul si drept .

Metalul si lmnul nu are acelasi coeficient de dilatare la schimbarea temperaturii deci este nevoie de un compromis intre rigidizare si curbura.

 

Aici se simte odiferenta la o chitara de calitate ce nu se indoaie cum bate soarele.Nu dozele ci stabilitatea in acordaj.

 

Bineinteles ca lucreaza si corzile nu stiu cat dar precis are efect schimbarea temperaturii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Ramurel

 

Salut,

 

Am umblat la truss rod...si grifful s-a stabilizat...arata ca un Small gap:D

 

Pana la urma l-am rezolvat acasa;:)

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

mai mult acordez chitara decat cant mai ales cele cu gat de paltin !!

 

Asa ca se indoaie gatul apoi se indreapta cand se schimba temperatura si tot asa Inainte de masa incet se ridica temperatura apoi dupa masa spre seara se raceste iarasi ..toata ziulica ma acordez..

 

Si eu patesc asta. Initial am crezut ca nu am montat bine imitatia de floyd dupa refinisarea chitarii. Am acordat, am bruscat rau de tot floyd-ul vreo 10-15 minute si spre marea mea uimire acordajul a ramas acelasi, eu fiind convins ca acolo e problema. Abia dupa vreo 2 zile mi-am dat seama care e buba...

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
La truss dacã umbli dupã explicații preluate de pe forum, fãrã sã vezi cum se face, ai aceleaºi ºanse sã-l îndrepți ca ºi Chuck Norris... ªi dacã e scris cu diacritice.

 

Am shi io a problema asemanatoare...corzile mele (noi, puse de o zi) suna cam zdranganit, asha ca un tomberon lovit cu bata, adik se intzelege ce cant, dar fatza de chitara profei mele, care e electroacustica (a mea e acustica, ambele au corzi de metal) suna urat, incerc sa cant Andri Popa si nu suna armonias.

Am banuit ca e de la rezonantza, pt. ca chitara mea are 31 de ani (vreo 15 ani a stat in dulap) si spre deosebure de chitara profei mele nu are un strat asa de gros de lac pe cutia acustica.

Imi putetzi spune ce trebuie sa fac, sau unde sa ma duc?

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Slash guitar

 

 

Salut,

 

Vrei sa spui ca,chitara bazaie ca si cand nu ai apasa destul de tare pe ea?...

 

Daca e asa...o poti rezolva chiar si tu;)

 

Ia id-ul meu de mess de la profil si vb acolo!

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
La truss dacã umbli dupã explicații preluate de pe forum, fãrã sã vezi cum se face, ai aceleaºi ºanse sã-l îndrepți ca ºi Chuck Norris... ªi dacã e scris cu diacritice.

 

Am shi io a problema asemanatoare...corzile mele (noi, puse de o zi) suna cam zdranganit, asha ca un tomberon lovit cu bata, adik se intzelege ce cant, dar fatza de chitara profei mele, care e electroacustica (a mea e acustica, ambele au corzi de metal) suna urat, incerc sa cant Andri Popa si nu suna armonias.

Am banuit ca e de la rezonantza, pt. ca chitara mea are 31 de ani (vreo 15 ani a stat in dulap) si spre deosebure de chitara profei mele nu are un strat asa de gros de lac pe cutia acustica.

Imi putetzi spune ce trebuie sa fac, sau unde sa ma duc?

Link to comment
Share on other sites

Am shi io a problema asemanatoare...corzile mele (noi, puse de o zi) suna cam zdranganit, asha ca un tomberon lovit cu bata, adik se intzelege ce cant, dar fatza de chitara profei mele, care e electroacustica (a mea e acustica, ambele au corzi de metal) suna urat, incerc sa cant Andri Popa si nu suna armonias.

Am banuit ca e de la rezonantza, pt. ca chitara mea are 31 de ani (vreo 15 ani a stat in dulap) si spre deosebure de chitara profei mele nu are un strat asa de gros de lac pe cutia acustica.

Imi putetzi spune ce trebuie sa fac, sau unde sa ma duc?

 

Prietene, nu sunt cel mai în mãsurã sã te ajut. N-am experiența necesarã... Ai un pic rãbdare ºi vei primi rãspunsuri de la cei care se pricep.

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
@Slash guitar

 

 

Salut,

 

Vrei sa spui ca,chitara bazaie ca si cand nu ai apasa destul de tare pe ea?...

 

Daca e asa...o poti rezolva chiar si tu;)

 

Ia id-ul meu de mess de la profil si vb acolo!

 

 

 

Te-am salutat!

 

Multzumesc mult!!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Zbarnaitul corzilor:D :

 

Salut RGC-isti

 

Ieri mi-a sosit si mie Ibanezul electroacustic cu curierul...

Mi s-a parut ok...l-am cantat umpik suna bine..dar dupa un timp,a inceput sa aiba un bazait ciudat cand cant corzile E,A si D libere (fara sa apas nicaieri pe ele)

 

N-am dat atentie...dar azi,a inceput sa fie umpik mai grav si m-am speriat!

 

Va rog spune-ti-mi si mie ce sa fac...cred ca este o problema minora si nu credca merita so trimit inapoi doar pentru asta:D

 

 

Astept raspuns cat mai repede!

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

 

Acordeaza chitara ca lumea pe un tuner mai intai, iar apoi poti verifica daca nu cumva este prea mica actiunea corzilor. Mai poti incerca niste corzi ma subtiri (nu de electrica) si abia apoi te poti gandi la schimbarea pragusului sau ajustarea unor taste de catre un profesionist.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Viking

 

Salut,

 

Cauza zbarnaitului am aflato demult...dupa cum mi se pare ca am scris mai sus...

 

E de la ,,swich-ul"pentru baterii de la doza activa...bateriile sunt prea mici si plutesc acolo...asa ca zbarnaie:D

 

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@RGC...

 

=)))=))=))=))=))

 

sALUT=))

 

Ati mai vazut voi vreodata sa detensionezi o coarda si ea sa puste=))

 

 

Asa am patit eu azi cu G...si de fiecare data...se rupe G(cam des)...oare de la ce?:):

 

 

Astept raspuns:D

 

 

 

 

V-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
@RGC...

 

=)))=))=))=))=))

 

sALUT=))

 

Ati mai vazut voi vreodata sa detensionezi o coarda si ea sa puste=))

 

 

Asa am patit eu azi cu G...si de fiecare data...se rupe G(cam des)...oare de la ce? :) :

 

 

Astept raspuns:D

 

 

 

 

V-am salutat!

 

 

oZz

 

Am shi io o intrebare: http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_romania.html da clik poe link shi spune-mi shi mie ce e aparatul alb DAG1, e cumva amplificator?

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/be/ibanez_dag1.htm

 

Inainte sa intrebati ceva incercati pe google.

Din moment ce nu stii ce e, cu siguranta nu ai nevoie de el. Plus ca mai bine iti pui chitara direct in placa de sunet sau iti iei un Vox amplug.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
http://www.thomann.de/be/ibanez_dag1.htm

 

Inainte sa intrebati ceva incercati pe google.

Din moment ce nu stii ce e, cu siguranta nu ai nevoie de el. Plus ca mai bine iti pui chitara direct in placa de sunet sau iti iei un Vox amplug.

 

Nu e vorba ca nu stiu ce e.... am nevoie de un amplificator, si cand l-am vazut asha de mic m-am gandit ca e ce imi trebuie....nu shtiam sigur dak e amplificator

 

Nu e vorba ca nu stiu ce e.... am nevoie de un amplificator, si cand l-am vazut asha de mic m-am gandit ca e ce imi trebuie....nu shtiam sigur dak e amplificator

 

Ce inseamna "Pik holder"?

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Slash Guitar

 

Salut,

 

Iti recomand cu cea mai mare caldura Ibanezurile AEG...

 

Suna foarte bine toate modelurile...mie personal imi place cel mai mult AEG10:-"

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Slash Guitar

 

Salut,

 

Iti recomand cu cea mai mare caldura Ibanezurile AEG...

 

Suna foarte bine toate modelurile...mie personal imi place cel mai mult AEG10:-"

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

 

Pune si tu niste lick-uri ale unui site care nu e flash... Mcmusic de exemplu... Nu prea mi-au placut Ibanez-urile din seria Gio si alte chestii asemanatoare (in fine, parerile sunt impartite).

Incearca (in magazin, nu pe net) Aria, Squier, Epiphone, Vintage. Dar avand in vedere ca nu faci mare deosebire intre artar, tei, mahon si rumegus presat, iti poti lua absolut orice.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.