www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

No, din fericire am dihania asta dar problema e cum o conectez la pc, ziceai tu ceva de intrare de linie, ce vad pe spate sunt intrarile de chitara, 2 intrari de amplificator, un buton care face schimb intre amp si mixer, o intrare pt casti si inca una pt adaptor.Ce fel de cablu trebuie ca sa scap de cumpararea unei placi cu intrare de instrument?

Link to comment
Share on other sites

Guest Brenda

Question: Cum pot sa opresc o coarda libera? Adica, daca am ceva de genu' G(coarda III)-B(coarda II)-G(coarda III). Please, help! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Imi puteti sugera cateva melodii pentru chitara acustica (nici usoare nici grele cant de 3-4 luni) pana acum am visul,glossa,andrii popa, si nu stiu ce melodii sa mai cant , m-a pus profesoara de engleza sa gasesc cateva melodii pe care sa le pot canta cu ea (eu chitara ea voce) la diverse organizari , zilele liceului,ziua copilului,etc...Sunt in pana de idei , daca puteti sa ma ajutati va sunt recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Question: Cum pot sa opresc o coarda libera? Adica, daca am ceva de genu' G(coarda III)-B(coarda II)-G(coarda III). Please, help! :)

 

Pui mana pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu, s-ar putea sa fie de la fret-uri sau ca ai lasat-o prea jos, am avut o chitara la care daca loveai coarda 6 pe fretul 15 bazaia foarte urat, am dat cu pila pe fret si s-a rezolvat problema, examineaza-ti chitara mai atent si o sa vezi tu unde e baiu'. Ca tot veni vorba de sfaturi, stiti cumva niste exercitii zilnice pentru viteza sau un video cu exercitii de astea ar fi perfect? Nu imi dati "Speed Kills", Angelo ma ia prea repede :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Gady_paul

Boon...2 intrebari de noob:

1. Ce corzi sa pun pe o Takamine EG320C? Are vreo importanta daca sunt de .010 sau .011?

2. Daca chitara e eloctroacusica (deci cu preamp)...pot sa nu o mai trec prin amplificator...adica sa merg cu ea direct intr-un sistem audio?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva intrebari...Cand de vreo 2 luni la chitara..am invatat cat de cat , dar pana acum m-am multumit doar cu cantatul...As avea si eu cateva intrebari despre chitara , partile ei..Poate in timp mi-o perfectionez ca nu prea cred ca este foarte buna..( de la firma Westone ) ...La ce se foloseste tremolo-ul ?..( pana acum nu l-am mai folosit si as fi curios sa incerc) ; Butoanele Treble , Middle si Bass de pe amplificator.. la ce folosesc ? . Cred ca sunt cam 'stupide' intrebarile , dar astept raspuns.

 

P.S.: S-ar putea sa mai am intrebari , dar momentan nu-mi vin in minte !

Multumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Nihilistul
Am o mica problemã. Daca "bat" o coardã un pic mai tare la un solo-u' intrã în vibrație vecina ei ºi-mi strica sunetul. ªi n-o ating deloc, m-am verificat... Ce-aº putea face ?

 

In timp ce lovesti o coarda, le mutezi pe celelalte cu una din maini.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã nu mã înșel, Guitar Pro are și versiune pentru Mac - poate fi folosit ca drum machine foarte ușor.

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu cum zici tu cu Mackintosh, însã dacã ai ºi foloseºti Guitar Rig te-aº putea ajuta. Eu am primit un link de la un amic, de unde am downloadat câteva sute de sample-uri scurte de cca 8-10 secunde,de diverse genuri muzicale de tobe, care încãrcate în Guitar Rig merg încontinuu pânã le opreºti tu, dacã mã înțelegi cum zic, asigurând background de tobe... Dacã eºti interesat zi ºi când ajung acasã la calculator, îți dau link-ul...

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu cum zici tu cu Mackintosh, însã dacã ai ºi foloseºti Guitar Rig te-aº putea ajuta. Eu am primit un link de la un amic, de unde am downloadat câteva sute de sample-uri scurte de cca 8-10 secunde,de diverse genuri muzicale de tobe, care încãrcate în Guitar Rig merg încontinuu pânã le opreºti tu, dacã mã înțelegi cum zic, asigurând background de tobe... Dacã eºti interesat zi ºi când ajung acasã la calculator, îți dau link-ul...

 

 

Am guitar rig 4 , am sa caut si cum pot sa bag tobe pe el , daca ma poti ajuta intr-un fel , lasa un pm cu id si ne auzim pe y!m

 

later edit:am facut rost de vreo 2gb de sampleuri de tobe , dar ramane valabil poate ai ceva nou..

Edited by Frusciante:X
Link to comment
Share on other sites

Am guitar rig 4 , am sa caut si cum pot sa bag tobe pe el , daca ma poti ajuta intr-un fel , lasa un pm cu id si ne auzim pe y!m

 

 

Te ajut cu plãcere. Am ºi eu 4. Dupã ora 17 ajung acasã, ºi vorbim. Îți trimit PM cu ID de yahoo mess. La PC-ul de acasã am toate cele trebuincioase la casa omului...

 

Am învãțat ºi sã creez backing trackuri pentru chitarã pentru orice melodie, cu Guitar Pro, daca te intereseazã...

 

Ne auzim.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

:lol: Io

Inca o intrebare am si io o doza cu amplificator chestii chestii si nu intra in rozeta k e prea mare doza..

Ce fac? :):lol::)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
:lol: Io

Inca o intrebare am si io o doza cu amplificator chestii chestii si nu intra in rozeta k e prea mare doza..

Ce fac? :):lol::)

 

Ai mai mari șanse de a primi un rãspuns dacã pui întrebarea în limba românã. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Am si eu o chitara hora si o doza

Doza este prea mare pentru a intra in rozeta sau gaura aia:))

Ce sa fac o pilesc? Dati-mi si mie idei.

E mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
o intrebare , as vrea sa am niste tobe din program pe machintosh , cum sunt cele din procesoarele digitech rp70,90 etc. cu sampleuri , aveti idee de programe , sampleuri etc?

 

Frewware Drum Machines for Mac OS X

 

Daca ai Guitar Pro, iti poti programa niste tobe si acolo. Depinde la ce nivel de profesionalitate te astepti. Daca vrei ceva calumea, probabil va trebui sa dai si niste bani.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.