www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vocali


Shadow

Recommended Posts

Guest darkamaryllis

salutari!!

 

super tare topic si multe voci bune pe aici :) , mi-e cam frica sa postez o inregistrare, but here i go....

 

o inregistrare destul de "primitiva", dar dupa parerea mea s aude bine

 

falling again, lacuna coil

 

va rog niste pareri !!!

falling_again_2.wma

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest MieZu

Salut,

Am uploadat si eu 5 piese ale trupei mele - RockHouse din Alba Iulia. (daca dati click pe signature, puteti asculta mai multe piese!)

 

1__RockHouse___Stand_Up.mp3

2__RockHouse___Down.mp3

5__RockHouse___No_Arms.mp3

RockHouse___Violet.mp3

RockHouse___Coma.mp3

 

Nu stiu daca era o regula de "participare" la topic, dar cele 5 piese sunt home recording, compozitii proprii trupei, iar versurile imi apartin. (nu ma laud, doar mentionez :) )

 

 

Am folosit:

1. Mic Shure Beta58 + Spitshield si Stativ (duuu'h)

2. Preamp Art MP Tube 12ax7.

3. Compresorul dintr-un procesor Roland GP8 rack de chitara

4. Soundblaster Live!

5. Corectii si editari din Adobe Audition 1.5

Sper sa va placa...

 

:) 4 all the vocals up there

Edited by MieZu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Sunt tare curios, a inregistrat cineva un cover vocal dupa Dream Theater, piesele mai grele la voce gen Metropolis sau Learning to Live sau Innocence Faded. Eu repet si exersez zilnic sa-mi cresc vocal range-ul, si pot sa zic ca pot sa cant majoritatea pieselor dar unele note nu vad cum ar putea sa le atinga altcineva inafara de LaBrie :-)).

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu postez si eu ceva legat de voce?

Sunt vocal de cand m-am nascut, stiu ca cant aproape orice. Cu toate astea, nu am fost niciodata lead-vocalist (ba da, de multe ori, dar nu oficial)

Am postat la galeria mea un mic fragment video. Linkul il aveti mai jos. Astept comentarii :)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7778

 

Fain

 

cunosc un chitarist care m-a intrebat ce gasim noi astia in blues , vad /aud ca si tu incepi sa gasesti cate ceva.

Foarte fain DAR prea scurt .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ei hai ca ma bag si eu la una mica. :) Piesele sunt bune, cred eu... Just covers... Trase acasa cu un microfon de calculator de 12 roni (d'ala cu casti).

 

Feeling_good_Master.mp3

Papa_loved_mama.mp3

And_I_am_telling_you_I__m_not_go_away.mp3

....si btw, caut trupa... ca m-am cam saturat sa cant in baie....

Edited by jakman
Link to comment
Share on other sites

Ei hai ca ma bag si eu la una mica. :) Piesele sunt bune, cred eu... Just covers... Trase acasa cu un microfon de calculator de 12 roni (d'ala cu casti).

 

Feeling_good_Master.mp3

Papa_loved_mama.mp3

And_I_am_telling_you_I__m_not_go_away.mp3

....si btw, caut trupa... ca m-am cam saturat sa cant in baie....

 

That was... amazing. Incredibil. Am ascultat cu placere.

 

Eu ma las. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest puf puf

multam fain. din pacate daca as zbiera la microfonul meu de birou nici mama lu' adobe audition nu ma mai scoate din *****..dar ne putem vedea live sa iti dovedesc :):)

Edited by puf puf
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
multam fain. din pacate daca as zbiera la microfonul meu de birou nici mama lu' adobe audition nu ma mai scoate din *****..dar ne putem vedea live sa iti dovedesc :):)

 

Bravos Puf Puf. felicitari. Prea misto timbrul iar faptul ca parca o ascultam pe Anouk prin concertele de inceput m-a rupt in doua. :) Ai putin de lucru la control cand tre' "sa-ti dai drumul" dar ala se rezolva cu putin cantat si nimic mai mult. In ceea ce priveste tremolourile... neeeaaahhhh... las-o-asa. Vine si ala dupa o perioada de cantat.

Mi-a placut tare mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest puf puf
Bravos Puf Puf. felicitari. Prea misto timbrul iar faptul ca parca o ascultam pe Anouk prin concertele de inceput m-a rupt in doua. :) Ai putin de lucru la control cand tre' "sa-ti dai drumul" dar ala se rezolva cu putin cantat si nimic mai mult. In ceea ce priveste tremolourile... neeeaaahhhh... las-o-asa. Vine si ala dupa o perioada de cantat.

Mi-a placut tare mult.

 

multumesc, din pacate, nimeni nu ma vrea in trupa

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

 Oh God ! Nu-mi permite internetul momentan sa downloadez toate melodiile , dar te asigur Azraelle ca imediat ce se remediaza problema trag toate melodiile puse de tine si le ascult pana imi bubuie difuzoarele la boxe . Am reusit sa trag doar Ochii tai , n-am cuvinte ..

 

 Dar stii ce ma intreb ? Cum de la Eurovision se duc tot felu' de tufe si tu , cu vocea asta , care mie imi place la nebunie , stai acasa ? :)) Si inca ceva .. fara gluma :)) , esti singura printre putinele voci feminime pe care le ascult , dar sa imi si placa , e o raritate . Melodia se tot repeta inca de la 8 cred , acum e 12 , si tot nu m-am plictisit de ea ! Asta vroiam sa-ti spun , ca ai o voce nemaipomenit de frumoasa .

 

 

 

 

Venind vorba de cantat , in urma cu ceva timp mi-am achizitionat o chitara . Pur si simplu , fara muzica nu pot sta . Orice fac , fac cu muzica . Si cand am vazut ca pot canta Nothing else matters , One , Fade to black , Kashmir , Sweet Home Alabama , Wanted dead or alive , pur si simplu plangeam neincetat . Chiar si acum , dorinta mea de a canta , este imensa . Pe langa chitara  unde fac ce fac si poate invat , I WANNA SING . Ma ajuta sa ma descarc si mai ales imi PLACE! Dar am niste probleme , pe care le sesizez eu dupa ce ma inregistra ( ce-i drept , la un iRiver ) . Vocea mea produce cateodata un .. bazait sa zic asa , o vibratie ce nu-si are locul la anumite note . In alta ordine de idei , am vazut ca aria , sau raza , vocala este destul de mare ( zic eu ) . Daca detin o chitara , o pot determina ? Sau se foloseste numai pianul ? Precizez ca nu am absolut nici o notiune de teorie muzicala , stiu doar sa cant dupa TAB ( greu dom'le .. ) . Sau pot merge pe principul ... daca poti canta gama Do Major de 2 ori -> 2 octave ? Nu radeti daca spun numai tampenii .. dar nu stiu :)) . Cu cantatul , imi doresc asa mult sa reproduc anumite pasaje din melodii , de scol toti oamenii pe o raza de 2 km :lol:) . In caz ca ascultati Sebastian Bach (ex-SKID ROW stiti.. ) . 

 

Asta e tot  ce am avut  de zis ... o seara cat mai placuta ! DAN

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
Guest adelin007
:) )))) calitatea e calitativ destul de slaba:)))))) bun asha!!!!! scuzati-mi 'terminarea' :-<

Frumos..imi place vocea ta:D..ai nevoie doar de un tuner de chitara:))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest XLauraX
Ei hai ca ma bag si eu la una mica. :) Piesele sunt bune, cred eu... Just covers... Trase acasa cu un microfon de calculator de 12 roni (d'ala cu casti).

 

....si btw, caut trupa... ca m-am cam saturat sa cant in baie....

 

Superb :) !! Imi place foarte mult.. Canti extraordinar!!

 

 

As incerca si eu sa pun niste melodii, dar imi e cam :lol:, nu prea am incredere in mine :lol: .. Nu sunt compozitii proprii, dar m-ar interesa ce credeti despre timbru, despre vocea mea :) ..

Edited by XLauraX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.