www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vocali


Shadow
 Share

Recommended Posts

Guest songbird

Multumesc mult, Miriapod; am aceeasi parere si despre Rrina... as adauga ca ma ocup de muzica nu numai cu seriozitate, ci si cu pasiune. Nu as putea sa scriu ceva nereprezentativ, pentru ca pur si simplu... nu as putea.

You cannot lie to yourself in your own lyrics.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rrina72

bravo!!!!suna curat si clar.si cel mai mult imi place cum interpretezi.ai putea sa dai clasa multor "cantatori" de pe la noi.cand vor ei:)

TREBUIE SA CANTI!

Link to comment
Share on other sites

Guest rrina72

of...am fost cam cascata si n-am precizat la cine ma refer...

mi-ai placut mult, MAZDRUNKA...cum canti, vreau sa zic:)

Link to comment
Share on other sites

Ma facut Irina curioasa si am ascultat si eu piesa "sacrifice me" cintata de Mazdrunka. Le asi asculta eu pe toate dar din pacate nu am timp.

Intradevar este foarte misto, ai o voce, uau :) ! si stilul iti i se potriveste la perfectie, Bravo!

 

Daca tot am fost pe net le am ascultat si pe ale tale Songbird

A doua imi a placut mai mult dar cred ca a influentat si faptul ca "Le monde est stone" o cinti A Capella. Nunumai ca in primul rind este super grea de cintat si mai greu de intonat dar fara instrumentatie este si mai si, Bravo pentru curaj.

Am fost si scurt pe pagina ta, este bine facuta si se pare ca practici meseria cu seriozitate, fain, go Ahead!

A propo exista o versiune faine de Cindy Lauper "The world is stone" logic nu, ese bine cu vocea iei tipica un pic dirty.

Succes in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

Multumesc, Dalia.

Da, stiu ca exista o versiune a lui Cyndi la "Le monde est stone", inregistrata in 1994 cand musicalul Starmania a fost transformat in film (sub titlul "Tycoon") pentru publicul anglofon. Celine inregistrase piesa in 1991 pentru albumul "Des mots qui sonnent / Dion chante Plamondon" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andy Vasilescu

Noah, iete ca ma bag si io cu "demo" :) obisnuiam sa cant mai "clean" de atat, dar a inceput sa-mi placa in ultimul timp si stilul asta care desi pare "chinuit", nu e. Still working on the technique ce-i drept, dar ... getting there. (Da stiu, sunt niste zgomote de microfon pe la inceputul piesei, am tot vrut sa le tai, si de fiecare data am uitat :) )

My_Life.mp3

Link to comment
Share on other sites

Noah, iete ca ma bag si io cu "demo" :) obisnuiam sa cant mai "clean" de atat, dar a inceput sa-mi placa in ultimul timp si stilul asta care desi pare "chinuit", nu e. Still working on the technique ce-i drept, dar ... getting there. (Da stiu, sunt niste zgomote de microfon pe la inceputul piesei, am tot vrut sa le tai, si de fiecare data am uitat :) )

 

Frumos, frumos......insa dupa urechea mea, puteai sa abordezi pentru strofe o voce ceva mai soft, lasand partea de "fortza" numai pentru refren......NICE JOB!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andy Vasilescu

Thanks :) Stiu ca puteam daaar, incerc sa-mi definitivez o tehnica pt "grrr" cat sa nu fie nici prea mult nici prea putin. Sunt ca un copil care a gasit o noua jucarie si acu' se tot joaca cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

Noah, iete ca ma bag si io cu "demo" :) obisnuiam sa cant mai "clean" de atat, dar a inceput sa-mi placa in ultimul timp si stilul asta care desi pare "chinuit", nu e. Still working on the technique ce-i drept, dar ... getting there. (Da stiu, sunt niste zgomote de microfon pe la inceputul piesei, am tot vrut sa le tai, si de fiecare data am uitat :) )

 

Bravo imi a placut foarte mult. Intradevar se pare ca esti un pic in forta dar nu deranjeaza. Cred ca esta iti este stilul si daca nu te doare nimic si iti place tie cum suna go ahead.

Oricum citeva exercitii de incalzirea vocii inainte de a cinta sint necesare in mod preventiv.

 

Succes mai departe :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andy Vasilescu

Bravo imi a placut foarte mult. Intradevar se pare ca esti un pic in forta dar nu deranjeaza. Cred ca esta iti este stilul si daca nu te doare nimic si iti place tie cum suna go ahead.

Oricum citeva exercitii de incalzirea vocii inainte de a cinta sint necesare in mod preventiv.

 

Succes mai departe :)

 

Stilul e o chestie ambigua ... pot sa cant ca si tenor, pot sa cant foarte soft si pe multa emisie de aer (sound-ul ala de mult feeling) pot sa cant si 'hopping' sarind printre note si inflexiuni foarte repede .. si acum incerc sa dezvolt "stilul" asta mai "in forta" :) (si evident, pot sa cant si normal :( ) Se simte oricum lipsa de exercitiu, m-am apucat de-abia recent (dupa o pauza mai mult decat considerabila) si de vocalize si de incalzirea la propriu.

 

Si in final .. multumesc si saru'mana :)

Edited by Andy Vasilescu
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

am ascultat si eu piesa ta Andy, mi-a placut foarte mult vocea ta. sunt de acord cu Cristina, dar daca zici ca jucaria e noua, suna foarte foarte bine. succes si la mai multe ggrrruri :)

 

(mi se pare ca genul asta de tehnica e si mai solicitant, deci bine ca te-ai apucat de vocalize)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest eRRaDecember

andy, imi place piesa ta, imi place vocea ta. nu e totul sa ai o voce "clean". se vorbeste mai mult de o voce pe care o distingi dintre 100 de vocalisti (carisma vocii). tu esti pe drumul cel bun. daca nu te deranjeaza sa iti spun, atentie cum lovesti notele inalte - poti falsa (min 1:46). piesa e destul de intensa, insa la sfarsitul unor versuri ar mai fi trebuit sa zabovesti un pic pe nota, poate incercat un tremollo, un ecou sau un realease, facute din voce, nu prelucrat. toate cele bune si noroace !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Guest EPSYLON_CURSE
Sa postez si eu .. ca doar is nou venit !!! O sa postez in curand mai multe din live cu trupa din club (indata ce fac rost de sunetul curat din mixer)

Deocamdata o bucatica dintr-o piesa de-a noastra

 

Imi pare bine ca ai gasit forumul. Ti s-a schimbat ceva vocea de cand nu te-am mai auzit. Si a trecut muuuuulta vreme. :)

Link to comment
Share on other sites

andy, imi place piesa ta, imi place vocea ta. nu e totul sa ai o voce "clean". se vorbeste mai mult de o voce pe care o distingi dintre 100 de vocalisti (carisma vocii). tu esti pe drumul cel bun. daca nu te deranjeaza sa iti spun, atentie cum lovesti notele inalte - poti falsa (min 1:46). piesa e destul de intensa, insa la sfarsitul unor versuri ar mai fi trebuit sa zabovesti un pic pe nota, poate incercat un tremollo, un ecou sau un realease, facute din voce, nu prelucrat. toate cele bune si noroace !

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Guest miriapod

pai e buna :)

mai ai anumite stangacii, dar la urma urmei ele pot deveni marca ta distinctiva daca stii sa le slefuiesti cum trebuie.

nu suna fortat, suna ok, asa ca exerseaza in continuare

poate se gaseste cineva priceput in tehnica vocala de genul asta care sa te analizeze mai detaliat.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Dupa ce am vazut/auzit pe aici... Mi-a pierit curajul :)

Eu sunt la inceput cu vocea, fac canto, dar stau prost cu dictia (mi s-a zis) si cu controlul vocii.

Am o trupa

 

O incercare Nightwish cu melodia originala in spate

Si o incercare Pink Floyd cu trupa

de ce nu te concetrezi tu pe chitara? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu din cauza ca n-am priceput sau n-am gustat,ci din cauza ca asteptam eventual un comentariu despre voci (de exemplu). Iar piesa e chiar home made,adica calculator si tras in casa. Am sa incerc sa iti dau si o piesa de studio ca sa vezi diferenta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.