www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Ziceti?


Guest Mayol
 Share

Recommended Posts

Hello everyone..

As dori sa-mi iau o electrica mai de incepatori (desi cant de vreo 3 ani si ceva pe acustica)..si oscilez intre un Washburn WI14 : http://www.washburn.com/products/electrics/idol/wi14.aspx si un Harley Benton HBL450BK: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl450bk.htm

 

App: Chitara o voi combina probabil cu un amp Washburn - BD25R-E si o pedala Digitech Grunge..

 

Pareri...recomandari...sunt binevenite..

 

:)

Edited by Mayol
Link to comment
Share on other sites

As dori sa-mi iau o electrica mai de incepatori (desi cant de vreo 3 ani si ceva pe acustica)...

Nu exista chitare pentru incepatori (astea sunt doar trucuri de marketing). Doar chitare ieftine. :)

Daca dai 200-300 de dolari pentru o chitara asa-zisa "de incepator", poti sa-i consideri bani aruncati pe fereastra.

Link to comment
Share on other sites

Atunci sa-si ia ceva artist signature sau vintage! :)

 

Ce inseamna chitara de incepator? Prin aceasta expresie inteleg un instrument muzical asupra caruia se vor exercita multe presiuni, lovituri chiar, in orice caz va trece prin incercari grele datorate unei persoane care descopera chitara.

Cine o poate face pe o chitara de ************ euro sau lei sau usd foarte bine, cine nu, reduce zerourile.

 

La o chitara pe care vrei sa inveti iti trebuie un sunet decent, un grif comod, sa nu falseze etc etc. Desigur in limita respectiva de pret.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-mi iau ceva sh?? Pur si simplu vreau ceva care sa miroasa a nou! Chiar imi place designul lui washburn WI14 si ma intrebam daca a testat-o cineva intelept de pe aici (si care dintre cele doua suna mai bine)..

Link to comment
Share on other sites

Atunci sa-si ia ceva artist signature sau vintage! :)

 

Ce inseamna chitara de incepator? Prin aceasta expresie inteleg un instrument muzical asupra caruia se vor exercita multe presiuni, lovituri chiar, in orice caz va trece prin incercari grele datorate unei persoane care descopera chitara.

Cine o poate face pe o chitara de ************ euro sau lei sau usd foarte bine, cine nu, reduce zerourile.

 

La o chitara pe care vrei sa inveti iti trebuie un sunet decent, un grif comod, sa nu falseze etc etc. Desigur in limita respectiva de pret.

In opinia mea, calitatea e reflecta in pret, cu exceptia cazurilor in care "brand"-ul reprezinta o bucata serioasa din acesta. O chitara "pentru incepatori" de obicei este foarte ieftina, pentru ca un incepator de regula subestimeaza calitatea, considerand ca "merge si-asa", nefiind nici foarte bine informat asupra calitatilor pe care trebuie sa le indeplineasca un instrument pentru a-si servi scopul. In plus, lemnul din care este facuta (in cazul fericit cand e facuta din lemn autentic), electronica, hardware-ul sunt de cele mai multe ori de o calitate indoielnica, ca si modul in care este asamblata si finisata respectiva chitara.

Ai dreptate, o chitara trebuie sa fie decenta, dar asta se plateste.

Ma uit, de exemplu, la Washburn-ul in cauza si vad ca este facut din "hard wood". Ce-o fi ala??? Un soi de "fire wood"? Macar HB cica-i facuta din alder.

Cu chitarele SH e alta mancare de peste. Daca o chitara a rezistat cativa ani fara sa-si piarda din calitati, atunci mai poate rezista inca cativa. Pe cand la chitarile ieftine si noi e o adevarata loterie. N-o sa stii niciodata cand se duce de rapa.

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, calitatea e reflecta in pret, cu exceptia cazurilor in care "brand"-ul reprezinta o bucata serioasa din acesta. O chitara "pentru incepatori" de obicei este foarte ieftina, pentru ca un incepator de regula subestimeaza calitatea, considerand ca "merge si-asa", nefiind nici foarte bine informat asupra calitatilor pe care trebuie sa le indeplineasca un instrument pentru a-si servi scopul. In plus, lemnul din care este facuta (in cazul fericit cand e facuta din lemn autentic), electronica, hardware-ul sunt de cele mai multe ori de o calitate indoielnica, ca si modul in care este asamblata si finisata respectiva chitara.

Ai dreptate, o chitara trebuie sa fie decenta, dar asta se plateste.

Ma uit, de exemplu, la Washburn-ul in cauza si vad ca este facut din "hard wood". Ce-o fi ala??? Un soi de "fire wood"? Macar HB cica-i facuta din alder.

Cu chitarele SH e alta mancare de peste. Daca o chitara a rezistat cativa ani fara sa-si piarda din calitati, atunci mai poate rezista inca cativa. Pe cand la chitarile ieftine si noi e o adevarata loterie. N-o sa stii niciodata cand se duce de rapa.

 

Corect, asa mai merge. Cand esti incepator, nici nu stii ce cauti, ce vrei. Adica daca testezi un Fender sau un HB e cam tot aia (in linii mari).

Se pare ca hardwood ala chiar exista http://en.wikipedia.org/wiki/Hardwood - Si din ce am citit eu acolo nu prea s-ar preta la instrumente muzicale.

 

Daca poti mergi si probeaza la magazine de instrumente si vezi ce iti place.

Si evita la preturile astea asa zisele floyduri!

Link to comment
Share on other sites

nu recomand Harley Benton HBL450BK. vorbesc din proprie experienta. in primul rand nu mai fac in viata mea greseala de a cumpara o chitara fara sa o probez. asta pe care am nimerit-o eu avea fret-buzz cat cuprinde, finish-ul era facut cam in bataie de joc (ma refer la grija la detaliu, punctele de pe binding nu erau aliniate, pe langa grif la imbinarea cu corpul vopseaua era ca si cum a avut bule si s-a spart la uscare etc) poturile de ton nu faceau absolut nici o diferenta la ton etc etc etc. ASA CA PROBEAZA INTAI SI NU ARUNCA BANII PE CHESTII PRIMITE PRIN POSTA.

Link to comment
Share on other sites

Ok!! Multumesc tuturor celor care au raspuns la intrebare..si, conform sfaturilor, voi incerca sa probez chitara inainte de cumparare!!!

 

Inca o data ROCK ON :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa merg pe ce s-a scris aici> io mi-am luat un godin exit22, fara proba, adus direct din usa. nu e cine stie ce "nume" dar chitarele se asambleaza in usa iar firma e canadiana. suna foarte bine, finisajele sunt extra, e din mahon, hss, foarte versatila. nu e chiar in banii de washburn-ul ala, dar e ok si daca nu as fi chitarist de sufragerie, nu mi-ar fi rushine sa ies cu ea pe scena.

Link to comment
Share on other sites

ca sa merg pe ce s-a scris aici> io mi-am luat un godin exit22, fara proba, adus direct din usa. nu e cine stie ce "nume" dar chitarele se asambleaza in usa iar firma e canadiana. suna foarte bine, finisajele sunt extra, e din mahon, hss, foarte versatila. nu e chiar in banii de washburn-ul ala, dar e ok si daca nu as fi chitarist de sufragerie, nu mi-ar fi rushine sa ies cu ea pe scena.

Sorry ca te contrazic, dar GODIN

Link to comment
Share on other sites

ca sa merg pe ce s-a scris aici> io mi-am luat un godin exit22, fara proba, adus direct din usa. nu e cine stie ce "nume" dar chitarele se asambleaza in usa iar firma e canadiana. suna foarte bine, finisajele sunt extra, e din mahon, hss, foarte versatila. nu e chiar in banii de washburn-ul ala, dar e ok si daca nu as fi chitarist de sufragerie, nu mi-ar fi rushine sa ies cu ea pe scena.

.......mda, mai da si rateuri faimoasa mea tastatura wireless, :)

Deci unde eram? a, da, deci, GODIN chiar este un mare "nume". Daca nu s-a auzit pe aici, nu e nici o problema, mai sint si alte marci de care romanashii nostrii nu prea a auzit ei de ele, ce sa-i faci :) .....

FELICITARI pentru alegerea facuta......Prima data cind am dat cu nasu' de Godin (cu multi ani in urma), cea mai ieftina era aprox. $1400, si nu am putut decit sa salivez......intre timp a intrat in ecuatie si Asia Inc., moment in care s-a adaptat si Godin la situatie ($$$), desi sint sigur ca in mare nu au facut rabat la calitate....

Si revenind la chestiunea originala, cel putin EU personal mi-as lua oricind chitara Washburn! Chiar si aceasta copie de Idol (modelul de baza/original este o chitara super bengoasa, si la fel de scumpa), se situeaza peste orice fel de HB. Am pus mina pe un HB (si pe multe Wasburn, inainte) si nu exista nici un fel de comparatie!

Succes cu luatul deciziei! (wasburnwashburnwashburnwash.......... :) )

Link to comment
Share on other sites

Hello everyone..

As dori sa-mi iau o electrica mai de incepatori (desi cant de vreo 3 ani si ceva pe acustica)..si oscilez intre un Washburn WI14 : http://www.washburn.com/products/electrics/idol/wi14.aspx si un Harley Benton HBL450BK: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl450bk.htm

 

App: Chitara o voi combina probabil cu un amp Washburn - BD25R-E si o pedala Digitech Grunge..

 

Pareri...recomandari...sunt binevenite..

 

:)

 

ce canti ?

 

rock , country, pop , beat , blues, in ce stil , cu pana , cu degetele, etc

 

nu exista chitara ptr incepatori ci cum au scris si colegi , chitara ieftina de calitate mai scazuta la care nu ai garantata calitatea .

 

Nu cumpara chitara singur , roaga un cunoscator sa te ajute .

 

Calitatea lemnului conteaza 80% , dozele mai putin, cheile si vibratorul probabil trebuie sa le schimbi dupa un timp daca lemnul e OK si merita upgradarea.

 

o chitara din aceasta nu merita mai mult de 50-100 Eu.Daca lemnul e OK si faci upgrade ajungi la pretul unei chitare de calitate .

 

Cum a amintit cineva , este bine sa cumperi o chitara "cantata" si intretinuta.Daca lemnul a rezistat si nu are probleme insemna ca va fi OK inca 10 ani.

 

A nu se cumpara chitara noua din magazin , numai daca a rezistat in depozit un an atuncea poate este OK.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

guitarhead> cam tarziu, dar multumesc de incurajare. e adevarat ca godinul e super si asa cum am mai zis, nu se fac in asia ci in doar in canada si in usa. dar nu asta conteaza foarte mult..

ce e cel mai misto la ele e actionul. la a mea, care e destul de entrylevel, se apropie de 2 mm sus de tot, si e asa cum a venit din fabrica, nu am pus cheia pe ea. cand va avea parte de un setup profesionist, va fi si mai si...

Link to comment
Share on other sites

Da , am mai citit pe aici .

 

Exista totusi chitara ptr incepatori ...adica pentru habarnisti pe care-i poti pacali si le vinzi toate gunoaiele frumos vopsite .

 

Suna mai elegant "Incepatori" decat "habarnisti " . Nu ?,........." clientul nostru stapanul nostru "

 

Ptr un incepator chiar ca este totuna daca are chitara de 5000 $ sau de 50 $ , inca 2 ani are probleme cu bataia si cu taburi notate gresit ,Intre timp schimba 100 de doze dar corzile NU .Apoi face cercetari de cum se tine pana ..acest lucru i-i mai ia trei anii , apoi cand nu-i mai cade pana din mana si nu se agata in corzi poate sa inceapa cu melodii usoare .

 

Un incepator sa cante pe o acustica aprox 4 ani apoi daca are ceva talent si " batai" in el sa incerce si altceva .Acest lucru inseamna ca pe la 14 ani cel tarziu trebuie sa incepi educatia ptr ca la 19-20 de ani sa poti canta cover-uri.

Link to comment
Share on other sites

karpi> tu ai perfecta dreptate, am un singur amendament> daca habarnistul va incepe pe o chitara de 5000$, va canta si va invata mai usor decat pe acustica sau pe una de 50$. plus ca niciodata nu am inteles de ce un incepator ar trebui sa inceapa sa zdrangane o acustica daca in final vrea sa cante pe electrica? pentru ca asa am facut noi toti??? pai era si normal, cand mi-am luat prima acustica in '78, cred ca abia aparusera electricele de la reghin (alea de 1200 si 1500 lei) si abia pusesem mana pe un Star Reghin la cineva... dar asta nu inseamna ca toti ar trebui sa faca la fel in ziua de azi, vremurile se schimba.

in '82 am pus si eu mana pe un Hohner copie Strat, ce pot sa spun despre diferente??? parca era de pe alta planeta, nu avea nici o legatura cu chitarele pe care pusesem mana pana atunci.

oricum, nu mai sunt timpurile in care chitaristul trebuie sa "merite" chitara pe care o are. are omul 5000$ sa ii dea pe o chitara, sunt banii lui, face ce vrea cu ei, nu conteaza daca si cat stie sa cante.

Link to comment
Share on other sites

karpi> tu ai perfecta dreptate, am un singur amendament> daca habarnistul va incepe pe o chitara de 5000$, va canta si va invata mai usor decat pe acustica sau pe una de 50$. plus ca niciodata nu am inteles de ce un incepator ar trebui sa inceapa sa zdrangane o acustica daca in final vrea sa cante pe electrica? pentru ca asa am facut noi toti??? pai era si normal, cand mi-am luat prima acustica in '78, cred ca abia aparusera electricele de la reghin (alea de 1200 si 1500 lei) si abia pusesem mana pe un Star Reghin la cineva... dar asta nu inseamna ca toti ar trebui sa faca la fel in ziua de azi, vremurile se schimba.

in '82 am pus si eu mana pe un Hohner copie Strat, ce pot sa spun despre diferente??? parca era de pe alta planeta, nu avea nici o legatura cu chitarele pe care pusesem mana pana atunci.

oricum, nu mai sunt timpurile in care chitaristul trebuie sa "merite" chitara pe care o are. are omul 5000$ sa ii dea pe o chitara, sunt banii lui, face ce vrea cu ei, nu conteaza daca si cat stie sa cante.

 

Dar poate habarnistu dupa juma de an de frecat griffu(degeaba) isi da seama ca el si cu chitara sunt ca "doua drepte ce nu se intalnesc niciodata", si ca a aruncat pe geam 5000$... dupa aia vezi ce solicitat va fi Cel de Sus si tipii de pe forum care i-au recomandat acea chitara... :) (hai ca glumesc..)

Dar serios...e bine sa iti iei o chitara un pic mai ieftina pentru inceput, iar daca reusesti sa avansezi si daca iti place, doar atunci sa iti cumperi ceva mai scump/serios...daca ai bani cacalau si nu ai ce face cu ei, atunci da, poti sa iti iei chitara de 5000 $, nu te opreste nimeni(si poti sa faci un gest frumos dandu-mi si mie vro 2-3000 :) ), dar daca bugetul e mai restrans...atunci te supui buzunarului, pentru ca pana la urma el iti dicteaza ce sa iei..

Am dat si eu cu parerea, sper ca voi sa nu dati cu parul(a nu se citi cu "ã").

 

:)

Link to comment
Share on other sites

grp> chitara nu e pentru mine, e pentru cine a pus topicul, eu imi dadeam cu parerea, ca tot omu'...

 

aia pe care as vrea-o eu e numai 3999$ noua, vreo 2200-2500$ sh. mai am si varianta b care e 2599$ noua si vreo 1300-1800$ sh :(

 

Dar nu m-am referit la tine, doamne fere :) ... Ziceam asa in general... :)

 

Sper sa aduni banii si sa iti cumperi chitara(chitarele) visurilor tale B) ... Succes si :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.