www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Subsemnatul,Piloiu Jean ma declar FENDER ADDICTED!

Si astfel apar cu cele 2 chitari:

Fender American Deluxe Stratocaster din 2005 cumparat in toamna lui 2007

Fender American Standard '91 cumparat acum vreo luna de la colegul de pe forum Cobra

 

imi tot strang bani sa ajung pe la 1000 de euro si sa imi comand de pe ebay si eu vreo 4(si telecaster si strat) ca din fericire as avea cine sa mi-i le aduca

 

aici poze

post-297-1204974881_thumb.jpg

post-297-1204974978_thumb.jpg

post-297-1204975144_thumb.jpg

post-297-1204975202_thumb.jpg

post-297-1204975307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

aveti ideea de unde pot lua de la noi doze DiMarzio? pe site-ul producatorului la Romania afiseaza o firma din Germãnica, Sound Service. :)

 

mã gândeam sã-mi schimb dozele originale de la Telecaster cu cele de pe modelul Richie Kotzen pe care mi-l doresc tare mult, insa nu s-a fabricat niciodata si pentru lefthand. mare pãcat si amãrãciune pt mine.

 

so...sunt in cautare de DiMarzio si as fi vrut sa le iau din Romanica cumva.

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau ca te dezamagesc si iti spun ca doze ca cele de pe semnaturile Richie Kotzen nu o sa gasesti decat in japonia

modelul este DiMarzio Twang King(si sunt de fapt ceva de genu custom made doar pentru modelele japoneze custom shop)

am cautat mult si bine si eu prin orice site din europa si nu am gasit ca si eu cautam soundu ala de Richie Kotzen ca doar e artistul meu preferat :) :)

si acele doze sunt foarte ciudata....daca esti foarte atent la tonurile care le foloseste.....are foarte putin drive,dar are corzi de "11" si dozele au se pare un fel de drive in plus

 

oricum daca vrei sa canti pe doze ca acelea cumpara-ti un Telecaster sau Strat Richie Kotzen...sunt bestiale

o data sigur o sa imi achizitionez unu si doar de fitza....dar pana atunci sa mai treaca vremea sa il merit :(

 

pardon B)

nu am mai cautat de ceva vreme modelul de doze si dupa ce am dat reply-ul am gasit cate ceva

 

de exemplu aici,sau aici

 

probabil daca dai un search pe google gasesti mai multe :)

Link to comment
Share on other sites

1. probabil nu ai citit din graba ce am scris mai sus: banii nu sunt problema, si maine mi-as cumpara un Tele Richie Kotzen, din pacate nu exista pentru stangaci (LH), iar cineva de la Fender mi-a spus ca de anul asta nu se mai produce deloc Telecasterul RK.

 

2. Chopper-T-ul este intr-adevar foarte hot, dar vizavi de drive sa nu uitam si ce bestie de amplificator are.

 

3. cu dozele nu ma ambalez asa tare, ele apar ca fiind si la Thomann, si daca nu se pote din UE, le gasesc in SUA la magazinele de specialitate, nu cred ca e cum spui tu ca nu mai in Japonia se gasesc (Tele-ul RK se facea in Japonia), nu are nici o legatura cu DiMarzio.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare ...mai face Fender in prezent modele Stratocaster hardtail ? Stiu ca mai demult existau dar acum, m-am uitat pe site la fender si nu am vazut nici un astfel de model...multumesc anticipat pentru raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Guest jupiter
taci ma si tu... :)

 

ps: desi nu meriti sa-ti raspund, iti spun doar atat: sigur ca nici eu n-am stiut de la inceput si am studiat si am invatat, dar am tinut <ciocu' mic> si nu m-am adresat cu impertinenta, contrazicand cu expresii de genul <de unde le scoti?> sau <faci pe desteptul>, pe cineva care incearca sa faca exact ceea ce aveti nevoie: sa va lamureasca! de asta am reactionat astfel! iar tipi de teapa voastra, dupa ce ca habar n-aveti de niciunele, mai sunteti dispusi sa dati si sfaturi (inclusiv de buna conduita!). 2x :)

Domnule Stratman...nu`mi vine sa cred cata nesimtire este pe forumul asta,va rog eu sa`i iertati pe copii astea din generatia pentium:)) care stiu si ei 2 3 acorduri si dau procesoru la maxim,sau au mai trecut pe vreun site cu chitare sub sigla Fender:) mai mult sau mai putin originale,si au impresia ca stiu si ei ceva si au de spus o parere:) !!! poate ca ar trebui sa le fie dedicat un topic al noobilor si al bagatorilor in seama :) lipsitzi de studiu si cu pofta de impartit autografe:) ...REPET ...mi-a fost rusine sa citesc atitudinea lor ...probabil ar trebui lasati sa cumpere toate chinezariile...ca oricum...urechea lor sunt sigur ca nu are cum sa discearna sunetul FAKE de cel ORIGINAL:) ...Sa speram insa ca nu sunteti foarte suparat:) si ...poate cu trecerea anilor o sa isi dea si ei seama de sunetul adevarat si dulceata Fenderu`lui :D....RESPECTE SI NUMAI BINE DOCTORE !!!:P

Link to comment
Share on other sites

Guest jupiter
Claudiu, e un forum ma. O sa faci circei la buze de atita pupat :D

 

nu pup pe nimeni draga...doar sunt recunoscator?:) care`i faza?:) faci pe deshteptu ?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Heretic

salut. am o mare dilema, o problema ceva mai tehnica decat omagiile spirituale aduse pana acum fenderului (lucru pe care l-as face si eu dealtfel :) ). Problema mea este daca merge un humbucker emg 81 in pozitia bridge pe un stratocaster, fara sa trebuiasca sa modific ceva pe acolo. astept pareri :)

Link to comment
Share on other sites

salut. am o mare dilema, o problema ceva mai tehnica decat omagiile spirituale aduse pana acum fenderului (lucru pe care l-as face si eu dealtfel :) ). Problema mea este daca merge un humbucker emg 81 in pozitia bridge pe un stratocaster, fara sa trebuiasca sa modific ceva pe acolo. astept pareri :)

 

pui humbucker adaptat la dimensiunile singlecoil ( cu bobinele suprapuse si nu una langa cealalta ), dar poate ca si atuncea trebuie sa adancesti locasul in corp.

 

Daca ai un Strat adevarat nu-l strica m iar daca nu vrei sound de Strat vinde-o si cumpara-ti un powerstrat .

sau un fatstrat .Ceva copie sau dac vrei sa fie de marca Ibanez este ideal .

Link to comment
Share on other sites

salut. am o mare dilema, o problema ceva mai tehnica decat omagiile spirituale aduse pana acum fenderului (lucru pe care l-as face si eu dealtfel :) ). Problema mea este daca merge un humbucker emg 81 in pozitia bridge pe un stratocaster, fara sa trebuiasca sa modific ceva pe acolo. astept pareri :)

E o mare problema intotdeauna legarea unei doze active cu restul de pasive.sunt ceva tutoriale pe net cu asta,da un search.

Link to comment
Share on other sites

Resonant Frequency (kHz): 2.00

Magnet Type: Ceramic/steel

Output Voltage (String): 2.0

Output Voltage (Strum): 4.5

Output Noise @ 60Hz: -91 dBV

Output Impedance: 10 kOhms

Current @ 9V: 80 microamps

Battery Life: 3,000 hours

Maximum Supply: 27V DC

 

 

pui 8 baterii din brichete cu LED montate intr-un "tub" practicat in corp din lateral unde-i mai convenabil sau cum a aratat Cosu ..undeva pe sub arcurile de la vibrator..... si va functiona aprox 1500 ore , se poate monta si un "jack mama " ce are contact de masa in plus ca si la pedale ptr ca in cazul scoateri cablului dupa cantat sa se opreasca alimentarea circuitului dozei asa va tine bateria foarte mult .Oidee ar fi ca sa desfiintezi un potmetru de TON si in locula sau sa folosesti un potmetru de volum de aprox 250K ohm separat ptr doza humbucker activa , asta ca sa poti mixa la nevoie cu dozele pasive .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.