www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

Guest Heretic
pui humbucker adaptat la dimensiunile singlecoil ( cu bobinele suprapuse si nu una langa cealalta ), dar poate ca si atuncea trebuie sa adancesti locasul in corp.

 

Daca ai un Strat adevarat nu-l strica m iar daca nu vrei sound de Strat vinde-o si cumpara-ti un powerstrat .

sau un fatstrat .Ceva copie sau dac vrei sa fie de marca Ibanez este ideal .

 

 

 

Mda, m-am gandit ca ar trebui sa-mi iau alta chitasra daca vreau emg-uri, dar deocamdata am de gand sa-mi pastrez stratul, e adevarat, din 97, si nu vreau sa-l mutilez. Cred ca am sa iau un seymour duncan sa pun pe el, imi poti recomanda unul care sa aiba un sound cva mai heavy?

Link to comment
Share on other sites

Guest Heretic
@Cosu

 

se poate rezolva :)

post-4426-1208649806_thumb.jpgpost-4426-1208649839_thumb.jpg

 

 

mama, da stiu ca ai casapit chitara aia :):) ai un emg pe ea? poate n-ar fi rau sa incerc totusi sa indes un emg in strat, atata timp cat sunetul iese pe masura asteptarilor :D

Link to comment
Share on other sites

mama, da stiu ca ai casapit chitara aia :):D ai un emg pe ea? poate n-ar fi rau sa incerc totusi sa indes un emg in strat, atata timp cat sunetul iese pe masura asteptarilor :P

 

:)

in acest moment am Lindy Fralin Vintage Hot montat... in locul dozelor Texas Special.

EMG81 am pe o alta scula, care nu-i Fender, dar ma gandesc sa o schimb pe DiMarzio pasiv.

Bateria este pentru o chestie implantata (nu prea ma pricep, nu stiu ce este) si un comutator "boost", care se poate regla printr-un potentiometru ascuns, cu efect "blues driver" sau "overdrive". Cam asa arata interiorul: :D

post-4426-1208724995_thumb.jpg

 

Nu te-ai gandit la un singlebucker DiMarzio Fast Track 2 ? Cred ca ar fi o solutie pentru rock/metal :)

Link to comment
Share on other sites

Fiind la topicul "Despre chitara", sper ca nu deranjez daca vin aici cu aceasta problema, desi vad ca nu se discuta atatea despre echipament pe acest topic. Problema mea este urmatoarea:

Tocmai am citit pe internet un ghid despre ajustarea truss rod-ului, pe care il puteti gasi aici si am dat peste urmatoarea imagine:

gene_trussrod.gif

Am postat la fanclubul Fender deoarece din cate imi dau seama, acela este un gat de Fender, si am vrut sa intreb ce anume este piesa aia marcata cu markerul din imagine, deoarece am vazut ca stratocasterele(nu neaparat Fender) nu au acea parte, truss rodul nefiind asa de "iesit". Eu personal nu detin Fender, dar detin un model de Stratocaster(Squier) si m-am gandit ca nu este o diferenta asa de mare de proiectare, iar modelul meu nu are acea bucata iesita in afara. Ma poate lamuri cineva ce este cu acea parte, daca este cumva detasabila sau nu, daca este prezenta doar pe unele modele de Fender?

 

Deasemenea am vrut sa intreb ce marime a "cheilor imbus" se potriveste in truss rod-urile chitarilor Stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Fiind la topicul "Despre chitara", sper ca nu deranjez daca vin aici cu aceasta problema, desi vad ca nu se discuta atatea despre echipament pe acest topic. Problema mea este urmatoarea:

Tocmai am citit pe internet un ghid despre ajustarea truss rod-ului, pe care il puteti gasi aici si am dat peste urmatoarea imagine:

gene_trussrod.gif

Am postat la fanclubul Fender deoarece din cate imi dau seama, acela este un gat de Fender, si am vrut sa intreb ce anume este piesa aia marcata cu markerul din imagine, deoarece am vazut ca stratocasterele(nu neaparat Fender) nu au acea parte, truss rodul nefiind asa de "iesit". Eu personal nu detin Fender, dar detin un model de Stratocaster(Squier) si m-am gandit ca nu este o diferenta asa de mare de proiectare, iar modelul meu nu are acea bucata iesita in afara. Ma poate lamuri cineva ce este cu acea parte, daca este cumva detasabila sau nu, daca este prezenta doar pe unele modele de Fender?

 

Deasemenea am vrut sa intreb ce marime a "cheilor imbus" se potriveste in truss rod-urile chitarilor Stratocaster.

piesa aia este specifica gaturilor chitarelor fender stratocaster fabricate intre anii 1971 si 1980 precum modelelor telecaster deluxe si starcaster aparute tot in acea perioa

da si se numeste "bullet". a mai fost preluata si la alte modele ulterioare de stratocaster cum ar fi reissue '70 (vintage si classic) sau la modelele signature malmsteen, blackmore si robin trower. prin varful tesi

t al acestui "glonte" se introduce cheia imbus pt. reglaj.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

pot sa ma bag si eu cu un Eric Johnson Signature, chiar daca chitara va veni undeva prin luna August? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Valek

Nu stiti de unde as putea cumpara doze Big Dipper, gasite in John Mayer signature strat?

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
aualeu tati! astia-s nebuni?

 

pai tinand cont ca are tot ansamblu de doze nu-i chiar asa mult, e mult in comparatie cu valoarea chitarii tale

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
pot sa ma bag si eu cu un Eric Johnson Signature, chiar daca chitara va veni undeva prin luna August? :)

 

a venit mai repede decat am pregonizat

Niste poze cu viitoarea mea chitara de pe ebay:

post-5186-1210622493_thumb.jpg

post-5186-1210622509_thumb.jpg

post-5186-1210622516_thumb.jpg

post-5186-1210622523_thumb.jpg

post-5186-1210622531_thumb.jpg

post-5186-1210622538_thumb.jpg

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am primit si eu un Fender Stratacoustic Deluxe si sunt foarte multumit de el.. :)

 

post-1791-1213538693_thumb.jpgpost-1791-1213538672_thumb.jpg

 

Si as mai avea o intrebare...In viitor intentionez sa cumpar un Fender American Stratocaster... Chitara vreau sa fie cat mai versatila, deoarece doresc sa cant mai multe stiluri: blues, rock n' roll, hard rock, heavy metal(gen Iron Maiden, eventual Metallica). Ma gandesc la un model cu humbucker in bridge. Ce mi-ati recomanda.. Standard sau Deluxe? As fi bucuros daca mi-ati explica si de ce imi recomandati una si nu cealalta din cele doua chitare mentionate.

 

Multumesc anticipat, si :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.