bach

Fender YJM/Eric Johnson Timisoara

Recommended Posts

Salutare, este vre-un membru/proprietar de Fender YJM Strat sau Eric Johnson Strat din TM, dispus sa ma lase 2-3 minute sa pun mana pe chitara lui? Intentionez sa-mi iau un strat mai "serios" si cele 2 mai sus specificate sunt primele pe lista.

O zi faina!

De la rubrica bancuri:

Pentru fanii Malmsteen:

La încheierea concertului, Yngwie anunță:

- Am șutat în sală 1234 de pene. Nu iese nimeni până nu le iau înapoi.

cheap bastard :D

• Like 1
  • Haha 1

Eu nu iti recomand niciuna, sunt 2 chitari complet diferite, care nu au foarte multa treaba una cu alta. Fiecare e buna pe ce face, dar una e moderna si facuta sa sune pe drive mult si cam atat, cealalta este vintage si suna in consecinta. Ambele sunt bine lucrate, nu acolo ar fi diferenta, ci in specificatii, echipare si daca vrei sau nu scaloped.

Mai bine ar fi sa te hotarasti tu ce vrei si dupa sa mergi la probat.

• Like 1

d.p.m..d.v EJ e cel mai bun strat pana la Custom Shop, dar poate am prins eu modele bune. Grifu la EJ e f comod desi e destul de grosutz. YJM e fain pe drive , nu e neaparat un strat. Problema la EJ pt unii ar fi dozele destul de low output dar pe mine nu m-au deranjat.

• Like 3

Informatia asta o gasesc pe cam toate forumurile din afara, mai toti asociaza caliatatea EJ-ului cu CS. Treaba cu griful mai grosut suna bine, un aspect care m-ar atrage la viitoarea chitara. Topicul l-am deschis sa vad daca am cum sa gasesc vre-un user din TM/apropiere care sa aiba una sau alta, stiu cam ce fac fiecare in parte si nu incerc sa le compar dar pana la urma pana nu pui mana pe instrument nu sti care-i mai ok.

Just now, bach said:

10 minutes ago, Alex_Strat69 said:

d.p.m..d.v EJ e cel mai bun strat pana la Custom Shop, dar poate am prins eu modele bune. Grifu la EJ e f comod desi e destul de grosutz. YJM e fain pe drive , nu e neaparat un strat. Problema la EJ pt unii ar fi dozele destul de low output dar pe mine nu m-au deranjat.

Informatia asta o gasesc pe cam toate forumurile din afara, mai toti asociaza caliatatea EJ-ului cu CS. Treaba cu griful mai grosut suna bine, un aspect care m-ar atrage la viitoarea chitara. Topicul l-am deschis sa vad daca am cum sa gasesc vre-un user din TM/apropiere care sa aiba una sau alta, stiu cam ce fac fiecare in parte si nu incerc sa le compar dar pana la urma pana nu pui mana pe instrument nu sti care-i mai ok.

4 hours ago, bach said:

Mai trebuie sa apara unu sa-mi zica sa uit de YJM si e scor egal, astept si alte sugesti pe langa cele 2 daca aveti idei, de la Custom Shop in jos :) ca buget

"Uita" de Fender (Strat), altogether .. ?  :-P :))))

.. ok, while we're at it, .. uita-te si la stratu' model(e)

Ritchie Blackmore/Jeff Beck \m/

21 hours ago, guitarhead said:

"Uita" de Fender (Strat), altogether .. ?  :-P :))))

.. ok, while we're at it, .. uita-te si la stratu' model(e)

Ritchie Blackmore/Jeff Beck \m/

De ce sa uit de Fender/Strat?

• Haha 1

1 hour ago, Blackthorn said:

Uita de Fender (normale) in general, fac numai chitari de *****. Daca nu iti iei macar un Master Bulit sigur nu suna a nimic.

Daca stiau Hendrix, SRV, Jeff Beck, Gilmour etc...  secretul asta poate sunau si ei a ceva :lol:

• Like 1
  • Haha 3

Topicul asta s-a transformat in haterela de Fender... nejutificat.. S-au vazut si custom shopuri jenibile.. si mexicane care rupeau capetele.. Si cu toate astea, am inteles ca Fender stau mai bine la chitare decat Gibson.. recomand un drum in bucuresti si sa probezi orice chitara la guitarshop sau..

23 hours ago, Geiger said:

Topicul asta s-a transformat in haterela de Fender... nejutificat.. S-au vazut si custom shopuri jenibile.. si mexicane care rupeau capetele.. Si cu toate astea, am inteles ca Fender stau mai bine la chitare decat Gibson.. recomand un drum in bucuresti si sa probezi orice chitara la guitarshop sau..

Imi cer scuze daca am fost prea subtil.