www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Program Efecte Chitara Electrica


Cristian Stefan
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Cel mai de preferat, zic eu, este Guitar Rig 3, doar ca....fara un soundblaster audigy 4 cel putin, o sa te enervezi destul din cauza delay-ului. Guitar fx box-ul ala de mai sus se aude mai nasol, dar are si cerintele mai mici. mai bine te joci cu ea pe clean pana iti permiti macar un amarat zoom 505 zic eu

Link to comment
Share on other sites

Cel mai de preferat, zic eu, este Guitar Rig 3, doar ca....fara un soundblaster audigy 4 cel putin, o sa te enervezi destul din cauza delay-ului. Guitar fx box-ul ala de mai sus se aude mai nasol, dar are si cerintele mai mici. mai bine te joci cu ea pe clean pana iti permiti macar un amarat zoom 505 zic eu

De preferat, fara cel mai.

Merge si cu ASIO4ALL si Realtek onboard, stai tu linistit.

Revalver suna mai natural decat GR3 si au impulsuri mai bune la cabinete.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vangelis

1.Cumpara o placa de sunet buna..In nici un caz soundblaster, fie el si audigy. 2. Minimum requiremnts pentru programe, cum spunea cineva mai sus...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
sfatul meu, lasa desktopul balta si ia-ti un combo de 10, 15, 25, cati watti vrei

 

sfatul meu e sa taci din gura si sa ii lasi pe cei pasionati de chitara sa isi vada de treaba lor.

 

inca ceva , se aude super aiurea eu apas pe coarda si peste 1-2sec se aude cu efect ce sa fac? :|

 

omule dak atunci cand o sa ajungi la nivelul la care faci sweep-uri o sa le faci ca omul ala si o sa crezi c ale faci bn atunci degeaba ai stat sa inveti chitara.

Link to comment
Share on other sites

Placa de sunet nu are nimic de-a face cu delay-ul, asta e de la driverele ASIO. Nu merg bine pe Vista si Windows7, testat la mine cu efecte mai mult decat dezamagitoare. WinXP cu ASIO4ALL si nu ai latente cu nici un program, fie revalver, fie Amplitube, fie guitar rig, believe me. Bine ca e bine sa ai in hardware un procesor cat de cat bunisor, fie el si single chip, exclus seriile Celeron/Duron ca alea ajung in 100% incarcare imediat. Calitatea output-ului e afectata de placa audio, eu am un Realtek onboard si are sunetul procesat o latenta mai mica de 15 milisecunde, dar la iesire daca dau intr-un distors mai tare e crima si pedeapsa, 65% noise si restul e chitara.

@tibripper

Omul stie ce vorbeste, o placa audio pe firewire sau USB dedicata pentru instrument e cam la acelasi pret cu un practice combo decent.

Link to comment
Share on other sites

orice program de efecte are delay , unele mai multe unele mai putine ... asta depinde in primul rand de numarul proceselor ce mai foloseste programul dar si de calculator ... e simplu ca buna ziua !

ce se intampla : sunetul e transformat in biti, apoi estea recalculate dupa efectul ales din program etc etc e o cale lunga pana semnalul analog din doze va fi retransformat iaras in semnal analog si ajunge la difuzoare ... daca nu vrei delay de loc (de fapt o sa ai dar atat de mic ca nu observi) cumperi un combo sau un efectpedal ... asa scapi de program si procedura de calcul ce face tie calculatorul in cazul programelor, de aici vine tot delay-ul ... in cazul pedalei sunetul va fi transformat direct de un "hard" , fara recalculari "aiurea" ...

 

am si eu guitar fx 2.6 ,guitar fx 3.0 (la asta gasesti si presetari ENgros) , Revalver ca sunet asta e cea mai clara dar are delay si asta ca si celelalte doua ...

la inceput merge cu programe dar o sa ajungi la concluzie ca-ti trebe ceva combo ...

de ce combo : probabil nu ai acasa un amplificator de chitara si incinta cu difuzoare pt asta (asa mergea treaba cu pedala) ... daca ai observat is mai multe categorii de amplificatoare (electroacustice, electrice,bass) , amplificatorul e altfel calibrat, difuzoarele sunt diferite ... => o pedala si combina de muzica de acasa no sa suna la fel ca un combo !

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Salut...am citit topicul dar nu reusesc sa folosesc efectele pentru chitara in Guitar Rig 5 sau orice alt program de presets pentru efecte.

 

Am conectat chitara la PC > la placa de sunet de pe placa de baza (intrarea albastra) > Cu un adaptor jack 6.3 / 3.5. Aud chitara clean, e ok.

 

Folosesc Guitar Rig 5 - Am setat din Settings pe ASIO. Selectez un preset > nu se aude decat chitara clean. Am instalat si ASIO4All - am setat input-urile si output-urile - degeaba.

 

Nu reusesc de nici un fel sa folosesc preseturile de efecte.

 

Vreo sugestie..? :(

Link to comment
Share on other sites

Salut...am citit topicul dar nu reusesc sa folosesc efectele pentru chitara in Guitar Rig 5 sau orice alt program de presets pentru efecte.

 

Am conectat chitara la PC > la placa de sunet de pe placa de baza (intrarea albastra) > Cu un adaptor jack 6.3 / 3.5. Aud chitara clean, e ok.

 

Folosesc Guitar Rig 5 - Am setat din Settings pe ASIO. Selectez un preset > nu se aude decat chitara clean. Am instalat si ASIO4All - am setat input-urile si output-urile - degeaba.

 

Nu reusesc de nici un fel sa folosesc preseturile de efecte.

 

Vreo sugestie..? :(

 

Ok. Deci e ceva in legatura cu Windows 7 64bits > incompatibilitate cu driverul ASIO cel mai probabil. Placa de sunet este un Realtek 5+1 deci probabil si in legatura cu compatibilitatea intre ASIO si driverele placii s-ar putea sa fie ceva.

 

Am instalat ASIO4all si GR5 pe laptop unde am windows XP si a mers din prima. Am conectat insa chitara la mufa de microfon si am un noise oribil in GR5...dar in rest merge.

Link to comment
Share on other sites

Program Effecte Chitara Electrica

 

Zilnic

 

10 - 13

 

13-14 Pauza de masa

 

14-18

 

Sambata

10-12

 

Duminica si sarbatori legale

,,,,,,,,INCHIS......

 

Efecte ptr chitare Neelectrice se vand la SeXsHop ( dupa colt poarta rosie )

 

Ptr Sunete super CU efecte soft vindem ASIO5ALL si in pregatrire ASIO6ALL

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Diablo

Salutare. Eu am rezovat mai toate problemele cu Asio4All și alte câteva setări. Se aude bine, în timp real, deși e prin intrarea de microfon a unui laptop. Dar mai am una. La efecte de distorsiune am un zgomot de fundal foarte deranjant. Nu e de la chiatară, ci de la programe (AmpliTube 3 și Guitar Rig 3). Asta se poate rezolva în vreun fel?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.