www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nut De Os


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

De ce, ți-a zis cineva că face minuni? 

Întreabă aici pe forum, la dl Eugen Crețu (userul EugenRo2001). 

 Nu... nu mi-a zis nimeni ca face minuni :)... dar faza e ca a un fret-buzz destul de deranjat din partea nutului... cand apas o tasta nu are buzz doar coarda libera, si am intrebat pe forum ce problema e si mi s-a zis ca trb sa schimb nut-ul.

Link to comment
Share on other sites

  Nut de os poti sa-ti configurezi si tu daca esti putin handy, se gasesc blanc-uri de os la magazinul Hora, www.hora.ro, cam 12 lei. Da este posibil ca buzz-ul sa fie din cauza locasului pentru coardă, adânc săpat. Uite aici o soluție https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U. Cât despre faptul că osul este mai bun decât plasticul........ personal cred că este vorba doar de durabilitate la acordări și schimburi multiple de corzi, bend-uri etc.

 

Baftă!

Link to comment
Share on other sites

  Nut de os poti sa-ti configurezi si tu daca esti putin handy, se gasesc blanc-uri de os la magazinul Hora, www.hora.ro, cam 12 lei. Da este posibil ca buzz-ul sa fie din cauza locasului pentru coardă, adânc săpat. Uite aici o soluție https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U. Cât despre faptul că osul este mai bun decât plasticul........ personal cred că este vorba doar de durabilitate la acordări și schimburi multiple de corzi, bend-uri etc.

 

Baftă!

Nu pre stiu cum sa fac.... adica adancimea locasurilor etc...

Link to comment
Share on other sites

Chiar de asta vreu sa o duc la un lutier si vreu sa stiu aprox cat ma costa

 

E complicat de estimat online ! Nici diagnostic nu se poate face după felul în care ai prezentat tu problema ! Probabil la tine în Dej nu ai meseriaș pentru așa ceva ... Asta îți adaugă ceva bani la transport !

 

Află întâi dacă fret-buzz-ul se "întâmplă" la toate corzile sau doar la una ! Dacă e la toate : trebuie să vezi cum e setat truss-rod-ul și poate e nevoie de un reglaj la el în combinație cu ușoară ridicare a bridge-ului. Vezi ce acțiune ai de-a lungul tastaturii acum, înainte de a face setările astea .

 

Dacă continui să mai pui întrebări de dignosticare online, fă măcar și tu un efort și prezintă niște poze cu niște rigle de măsură așezate în dreptul tastelor sau niște poze făcute de-a lungul gâtului. Asta dacă vrei să rezolvi problema aici !

 

Probabil, o sa te coste, daca tre' s-o trimiți la un meseriaș, undeva între 25-30 % din cât ai dat pe ea, asta excluzând retastarea [ ceea ce îmi vine extrem de greu să cred că ai avea nevoie ]

 

And Welcome to the "JHS Vintage guitars Trouble Club" ! :)

 

.

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

And Welcome to the "JHS Vintage guitars Trouble Club" ! :)

 

.

Mersi dar... nu vroiam sa intru :)

daca buzz-ul este din cauza nut, atunci ai cel mai probabil buzz incepand cu prima tasta, daca este dupa atunci poate fi din cauza de fret level, nu din cazua nut.

daca tot o trimit la un lutier, acesta poate rezolva ambele situatii.

Ok... Ti-am urmat sfatul si am observat ca doar coarda libera si doar primele doua freturi au probleme ... am pus urechea mea de lemn si am ascultat coarda libera... un bazait...ca de un motoras (nu stiu cum sa esplic) se auzea dinspre partea nutului
Link to comment
Share on other sites

Ok... Ti-am urmat sfatul si am observat ca doar coarda libera si doar primele doua freturi au probleme ... am pus urechea mea de lemn si am ascultat coarda libera... un bazait...ca de un motoras (nu stiu cum sa esplic) se auzea dinspre partea nutului

 

 

Care coardă, bre ?! 

 

Ce acțiune ai la fretul 12 ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am precizat... Cel mai mult se aude la coarda E (groasa) si actiunea la corzi e de ~juma de cm... Scz de exprimare dar sunt pe fuga si nu am apucat sa masor precis.. (Liniaru')

 

 

Na, păi, dacă ești pe fugă, atunci să fii sănătos și la vară cald ! Juma' de cm la ochi sau cum ? De unde să știu io c-ai citit corect ? Știi cum se citește acțiunea corect, măcar ?

 

 

E corect și ce zicea Airhead, cu corzile de 9, dar nu e o soluție universală ! Dacă cobori tuningul și ai vrea să ai corzi pentru niște "supărări" ai pus-o ! 

 

Probabil, o combinație între reglajul truss-rod-ului și al înălțimii bridge-ului îți rezolvă problema ! Puțin probabil să ai nutul defect din fabrică ! Ce corzi ai ? Cele din fabrică ? Le-ai schimbat ? 

 

Trebuie să vadă cineva cum arată gâtul chitarei tale, dacă pui poze super-clare, de-a lungul gâtului și măsori corect acțiunea, ai putea primi soluții corecte ! Cu condiția, desigur, să știi ce faci, când pui mâna pe imbusu' ăla !

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat la un moment dat corzile de 10 cu unele de 9 si la una din corzi (A) santul din nut era prea mare si atingea primul fret. am rezolvat cu niste superglue si mina de creion, dar dupa o perioada m-am intors la corzi de 10 si nu am mai avut probleme.

Si eu folosesc tot corzi de 10 dar eu nu am indemanarea neceara pt a face operatii deastea...

Na, păi, dacă ești pe fugă, atunci să fii sănătos și la vară cald ! Juma' de cm la ochi sau cum ? De unde să știu io c-ai citit corect ? Știi cum se citește acțiunea corect, măcar ?

Imi poti esplica cum te rig? Eu am pus o rigla si am nasurat distanta intre corzi fretboard
Link to comment
Share on other sites

Na, păi, dacă ești pe fugă, atunci să fii sănătos și la vară cald ! Juma' de cm la ochi sau cum ? De unde să știu io c-ai citit corect ? Știi cum se citește acțiunea corect, măcar ?

 

 

E corect și ce zicea Airhead, cu corzile de 9, dar nu e o soluție universală ! Dacă cobori tuningul și ai vrea să ai corzi pentru niște "supărări" ai pus-o !

 

Probabil, o combinație între reglajul truss-rod-ului și al înălțimii bridge-ului îți rezolvă problema ! Puțin probabil să ai nutul defect din fabrică ! Ce corzi ai ? Cele din fabrică ? Le-ai schimbat ?

 

Trebuie să vadă cineva cum arată gâtul chitarei tale, dacă pui poze super-clare, de-a lungul gâtului și măsori corect acțiunea, ai putea primi soluții corecte ! Cu condiția, desigur, să știi ce faci, când pui mâna pe imbusu' ăla !

 

 

.

Bun... Corzile le-am schimbat dupa o zi de dupa ce am luat chitara. Nu sunt corzile din fabrica. I-am pus Ernieball de 10 pe ea. Totusi as vrea,daca poti, sa-mi zici o aproximare cam cat costa reglarea chitarei bridge+truss rod
Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc tot corzi de 10 dar eu nu am indemanarea neceara pt a face operatii deastea...

Imi poti esplica cum te rig? Eu am pus o rigla si am nasurat distanta intre corzi fretboard

 

 

 

Așa, cu liniarul e mai greu, dar, să zicem...

 

 

5163853273_1bb470331c.jpg

 

Liniarul unde ai doua puncte negre pe fond alb, ca în poză :P ] distanța golului dintre fretul metalic și coardă !

 

 

Nu știu să îți spun cât ți-ar cere un meseriaș pe lucrare, e problema lui, nu pot eu să spun asta ! Dar, foarte probabil nu te-ar costa nimic dac-ai face tu reglajele astea

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Așa, cu liniarul e mai greu, dar, să zicem...

 

 

5163853273_1bb470331c.jpg

 

Liniarul unde ai doua puncte negre pe fond alb, ca în poză :P ] distanța golului dintre fretul metalic și coardă !

 

 

Nu știu să îți spun cât ți-ar cere un meseriaș pe lucrare, e problema lui, nu pot eu să spun asta ! Dar, foarte probabil nu te-ar costa nimic dac-ai face tu reglajele astea

 

 

.

Pot face maine niste poze..si o sa incerc sa le fac cat mai detaliate.. Nu as vrea sa ma bag sa fac singur reglajele si sa stric chitara mai rau... Daca dupa ce pun pozele si o sa poti sa tragi o concluzie si sa-mi explici ce sa fac poate ma bag.
Link to comment
Share on other sites

Ok, numai sa fie poze clare !

 

oricum, cea mai puțin riscantă operație, pe care o poți încerca singur, făra nici o teamă, e sa ridici puțin bridge-ul chitarei ! Slăbești un pic corzile, le acordezi un semiton mai jos, să zicem și apoi ridici un pic bridge-ul, ca in video-ul de mai jos. Nu are ce dezastru să se întâmple, dacă ești nemulțumit, revii inapoi fără probleme, n-ai ce să strici !

 

 

La truss-rod e un pic mai cu dexteritate, dar o să poți și aia s-o faci, dacă lucrezi cu grijă ! Deocamdată poți încerca cu bridge-ul !

 

Eu zic să nu te gândești la lutier, decât în varianta în care ai de schimbat nut-ul sau e dezastru cu fret leveling-ul !

 

Despre os sau ne-os, nu cred că e grija ta în stadiul ăsta ! Ia pe cel mai ieftin ! Eu mi-am pus din plastic la Vintage și cred că și-n ziua de azi, după vreo 3 ani, pe unde-o fi, îi merge bine !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a costat 150 de lei in Timisoara, cu tot cu montare. Acum depinde cat de bine iti cunosti chitara, venind vorba daca o sa simti vreo schimbare.

Nu mi se pare ca e prea mult, e o chestie ce te tine ani si ani, poate chiar generatii. Dar se poate sa fie doar setup-ul prost facut. Trebuie vazuta.

Du-o la cineva priceput sa faca o constatare, nu prea poate fi vazuta asa o problema pe internet, oricat de clare ar fi pozele. 

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vezi ce distanta ai intre coarda cu problema si prima tasta.poti face asta comparand cu distanta de la celelalte corzi.daca distanta e mult mai mica atunci da poate sa fie problema din adancimea santului.daca nu e posibil sa fie nevoie de o finisare a santului.In general E gros se lasa mai sus o idee decat celelalte corzi la tasta 1.

 

ps:astea sunt distantele pe care trebuie sa le fotografiezi tu pt a intelege lumea care e de fapt problema ta si optional ar fi sa faci o poza cu coarda E gros apasata pe tasta 1 si pe ultima incat sa se vada spatiul de sub coarda la jumatatea ei.asta daca ai 3 maini ;)

post-5188-0-59163200-1455386039_thumb.jpg

post-5188-0-92573300-1455386040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am un disc de fildes (segment de corn elefant) care are aprox 7 cm diametru si 6-7mm grosime si doresc sa confectionez un nut si sa il inlocuiesc pe cel existent,

intreaga operatiune(confectionare si inlocuire) costa 50 ron la Dl. Eugen Cretu - 0721 250 133, un lutier incredibil de talentat cu preturi ireal de bune, recomand cu incredere!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.