www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Les Paul Ibanez Pre Lawsuit


leo1984
 Share

Recommended Posts

Salut, doresc sa iau un Les Paul Ibanez, nu de aici de pe forum, va rog sa ma ajutati cu pareri, nu vreau sa acuz proprietarul de ceva,,poate a muscat-o si el, dar cercetand pe net, mie nu prea imi pare a fi Ibanez.Atasez niste poze,de proasta calitate, doar asa am primit.Headstock-ul cel putin, mi se pare dubios rau, dozele si cheile (Wilkinson) is schimbate,Ma rog, ciudata treaba................

post-19258-0-00490800-1424892454_thumb.jpg

post-19258-0-55270500-1424892500_thumb.jpg

post-19258-0-18602000-1424892513_thumb.jpg

post-19258-0-27650500-1424892532_thumb.jpg

post-19258-0-16992900-1424892547_thumb.jpg

Edited by leo1984
Link to comment
Share on other sites

Nu ca as avea prea multe cunostiinte despre acest model,dar dupa o cautare de vreo 10 minute pe google images,descopar ca ceva nu bate - fontul e OK, logoul cu diamantul e OK ,dar niciun model cu acele inlayuri pe fretboard nu are aceea combinatie de logo plus font 

Ar fi foarte de folos sa ne zici un an aproximativ... in anul 1974 Ibanez aveau multe modele Les Paul,mai mult ca sigur ca pana in 2015 au mai facut mici modificari modelului sau au introdus altele noi,deci.... 

 

Edit - modelul 2351 seamana,dar nu stiu care e faza....unele modele au logoul ,altele nu...poate se jucau si ei

 

http://www.vintage-guitars.se/1975_Ibanez_Model_2351M_K751822.jpg

Edited by dani_rosu5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!Chitara imi apartine si pot oferii informatii despre ea,ca sa nu mai fie discutii despre calitatea instrumentului.Intr-adevar nu e o chitara premium dar e una buna.

Corp:Baswood cu flammed maple top

Neck:maple neck,rosewood fingerboard,imitatie mother of pearl inlays

Doze:nu sunt sigur ce doze sunt dar sunt de buna calitate

Cheite:wilkinson deluxe(m-am informat si sunt copii ale celebrelor Gibson Deluxe,sunt foarte bune, tin bine acordajul),cheitele au fost vopsite in alb la un momendat dar am rezolvt cu diluant,si acum au culoarea originala (verde jade)

Hardware:cromat,original

Chitara este un Ibanez de prin anii '70,nu are serial number.Pot garanta calitatea si "cantabilitatea" instrumentului.

Posesorul dinaintea mea va poate garanta la randul lui calitatea instrumentului.

Multumesc de intelegere!


mai pot adauga ca dozele originale erau niste Wilkinson AlNico.

Edited by cosmin pascu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rectific postarea inițială:

http://www.ebay.com/itm/Vintage-1977-Ibanez-Custom-Guitar-post-lawsuit-Les-Paul-project-Japan-/141584163653?pt=Guitar&hash=item20f712e345

Personal, nu consider că merită asemenea prețuri.

Edited by eduard.alexandru
Link to comment
Share on other sites

Ok, nu se vede deloc bine din poza , dar:

 

1. nu am vazut pana acum,decat diamonds perlate + logo alb 

2. doar cu logo alb si fara diamond deloc, exista

 

Logo-ul si diamondul par albe simple, combinatia asta nu am vazut-o.

 

Multe din ele aveau sus pe headstock, pe spate, incrustat in lemn serial.

Nu cred ca e originala chitara.

 

Dozele "originale" nu au cum sa fie Wilkinson Alnico (lol). Poate "originale" in sensul ca asa erau initial cand au ajuns la primul asa zis, proprietar, care a luat asta la cunostinta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok, nu se vede deloc bine din poza , dar:

 

1. nu am vazut pana acum,decat diamonds perlate + logo alb 

2. doar cu logo alb si fara diamond deloc, exista

 

Logo-ul si diamondul par albe simple, combinatia asta nu am vazut-o.

 

Multe din ele aveau sus pe headstock, pe spate, incrustat in lemn serial.

Nu cred ca e originala chitara.

 

Dozele "originale" nu au cum sa fie Wilkinson Alnico (lol). Poate "originale" in sensul ca asa erau initial cand au ajuns la primul asa zis, proprietar, care a luat asta la cunostinta.

can am spus originale ma refeream la cele pe care le avea proprietarul anterior pe ea (aici a fost gresala mea de exprimare,imi cer scuze),din cate stiu dozele originale ar fi trebuit sa fie niste DiMarzio super 70's

 Da,cam asa e, combinatia block inlays perlate cu logo alb nu am vazut in nici o poza pe nicaieri

am un exemplu aici

post-28175-0-38192700-1424952220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am un exemplu aici

 

E irelevant, DIAMOND-ul  de la headstock este PERLAT! E singura combinatie existenta

 

In chitara despre care vorbim noi ,e ALB diamond-ul! Eu as fi vrut sa vad o poza super clara cu headstockul din lateral cu acel diamond. Sa nu fie doar un decal banal...Fara poze pot doar sa speculez.

 

Nu vorbim de aceiasi chitara cumva?? Stiam eu ca am mai vazut asta undeva pe forum!

(se pare ca mi-am raspuns singur la intrebare...)

 

https://forums.rgc.ro/topic/96660-ibanez-les-paul/?p=855308

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fara supare, eu nici macar nu am mai adus binding-ul in discutie, e evident.

Exemplul pus de tine, tradeaza clar ca aceasta chitara e un model de V100, modificat destul de prost.

Nu stiu cine si-a luat primul teapa, dat in starea in care se afla, nu face mai mult de 700 ron.

Pana si culoarea specifica tradeaza lucrul asta.

(de la un posesor de V100, adica Je)

 

EDIT: Ba, e v99 :))))))))))))), e bolt on.

500 ron maxim.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

mersi Razvan, si eu aveam senzatia ca am mai vazut-o undeva

 

E irelevant, DIAMOND-ul  de la headstock este PERLAT! E singura combinatie existenta

 

In chitara despre care vorbim noi ,e ALB diamond-ul! Eu as fi vrut sa vad o poza super clara cu headstockul din lateral cu acel diamond. Sa nu fie doar un decal banal...Fara poze pot doar sa speculez.

 

Nu vorbim de aceiasi chitara cumva?? Stiam eu ca am mai vazut asta undeva pe forum!

(se pare ca mi-am raspuns singur la intrebare...)

 

https://forums.rgc.ro/topic/96660-ibanez-les-paul/?p=855308

Edited by leo1984
Link to comment
Share on other sites

E irelevant, DIAMOND-ul  de la headstock este PERLAT! E singura combinatie existenta

 

In chitara despre care vorbim noi ,e ALB diamond-ul! Eu as fi vrut sa vad o poza super clara cu headstockul din lateral cu acel diamond. Sa nu fie doar un decal banal...Fara poze pot doar sa speculez.

 

Nu vorbim de aceiasi chitara cumva?? Stiam eu ca am mai vazut asta undeva pe forum!

(se pare ca mi-am raspuns singur la intrebare...)

 

https://forums.rgc.ro/topic/96660-ibanez-les-paul/?p=855308

da,e vorba de aceiasi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou!Imi pare rau pentru confuzia creata in jurul aceste chitari,eu am spus tot ce stiam despre ea,stiam ca e un ibanez.Observ ca majoritatea participantilor la acest topic spun ca e un fake,nu contrazic pe nimeni,poate fi un fake,eu am spus doar ce am stiut.Nu vreau sa insel pe nimeni vreau doar sa fiu mai bine informat despre acest instrument.Poate e fake dar asta nu inseamna ca e de proasta calitate,desigur nu e o chitara premium ca un Gibson sau mai stiu eu ce alt brand cunoscut,dar nu o putem compara nici cu un Harley Benton,Stagg,Les Paul 100 sau alte firme ce produc chitari tip les paul,chitara nu e slaba calitativ,are lemn masiv de buna caliatate,hardware decent si suna foarte bine.Multumesc din nou pentru intelegere,si daca ma poate cineva ajuta cu informatii concrete despre chitara as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

La vremea aia Ibanez facea niste copii nesimtite iar chitarele Made in Japan erau cam ce inseamna acum cele din China.

Mult mai tarziu japonezele si in special Ibanez au inceput sa castige prestigiu si calitate.( sau invers).

de fapt si de drept ajunsesera "nesimtit" de bune, de unde si lawsuit-ul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus eu clar ce e cu chitara, corp de Vintage V99 si e posibil ca si gatul sa fie tot de la aceasta chitara, cu headul modificat.

Mai bine zis ai o chitara ce costa noua 1000 ron, modificata grosolan = ti-ai luat teapa.

La ce chitara am dat la schimb pentru asta cred ca am ieșit in câștig,si mulțumesc pentru clarificare,apreciez.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus eu clar ce e cu chitara, corp de Vintage V99 si e posibil ca si gatul sa fie tot de la aceasta chitara, cu headul modificat.

Mai bine zis ai o chitara ce costa noua 1000 ron, modificata grosolan = ti-ai luat teapa.

Posibil V99, dar cautand nu am vazut V99 flame top ci doar sunburst simplu, lemn eastern poplar , cu nervurile specifice.Doar V100 am gasit exact cu modelul flame dar iar nu se pupa ca asta e set neck....

Link to comment
Share on other sites

DECI ca sa lamurim treaba  o data pt todeauna  ACESTA CHITARA NU ESTE UN IBANEZ. De unde stiu simplu a fost chitara mea ,am luat-o pt un pusti care vroia un les paul ca al meu dar nu avea bani ,  , pt ca pustiul nu se intelegea bine cu tipul asta de chitara (intre timp a renuntat la ideea de a canta la chitara)  am hotarat sa o vand , mai multe detaii in link de mai jos

UN link cu chitara la vanzare  https://forums.rgc.ro/topic/77681-copie-les-paul/

Sper ca am fost util

O zi buna

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca ultimul posesor, punea de o mare teapa. El stia exact ce este cu chitara. RUSINE!

Din ce am inteles, cerea si un pret mare.

Nu cred ca punea de o teapa, cred ca pur si simplu nu stia, oricum,mie mi-a sarit in ochi headstockul dubios, deaceea am si deschis topicul, voiam pareri de la voi pt ca multi de pe acest forum cunosc chitare vechi etc etc, Multumesc pe aceasta cale colegului  bure_73 pt ca a luminat situatia  ;anymay, era vorba de un schimb, nu s-a cerut nici o suma ,nu e mare bai.................

Link to comment
Share on other sites

extras dintr-un grup de facebook, despre chitara asta:

"E vorba de un ibanez/Vintage V99 dupa cum spun unii,inca nu stiu ce sa cred,seamana cu un ibanez din era lawsuit dar e ceva in neregula cu headstock-ul(nu corespunde cu modelul pe care il facea ibanez in perioada aia)"

 

Dupa care continua:

 

"cert e ca aceasta chitara e din anii '70 suna foarte bine si e din era lawsuit"

 

=)))))))

Sunt si poze mai detaliate pentru curiosi.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.