www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antonioguitars - Chitare Construite Manual De Avatar2100


avatar2100
 Share

Recommended Posts

Arata f bine si sunt sigur ca asa cum ai reusit la headstock sa iti impui amprenta personala, sunt sigur ca si la corpul chitarii vei reusi sa faci ceva asemanator si atunci cred ca lucrurile vor fi chiar frumoase si de mandrie. Pana la urma asta cred ca aduce viata unui om pasionat de constructia de chitari care isi doreste sa aiba si clienti: sa fie ceva originial, o copie scumpa nu va interesa pe prea multi pt ca daca va fi ca si bani in aceeasi zona vor prefera originalul.

Lucrarile tale sunt foarte bune de accea sper sa mergi in directia unei amprente personale.

Succes!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Multumesc pentru aprecieri,

 

@Solarograma

 asa cum Ken Lawrence i-a construit lui James Hetfield un model de explorer bazat pe forma celor de la ESP, la fel am procedat si eu.. Sa nu uitam ca ESP s-au inspirat de la Gibson :)

 

 O chitara custom este construita altfel fata de una de serie, geometrie diferita, lemne alese, forma grifului etc, in mod teoretic este menita sa i se potriveasca "ca o manusa" celui care o comanda. Bineinteles ca exista posibilitatea ca aceasta sa fie mai slab calitativa fata de una construita de fabrica, dar asta ramane la aprecierea fiecaruia.

 Imi este tare greu sa cred ca as putea desena o forma de chitara radical diferita fata de cele deja concepute pana acum, si sa fie in acelasi timp atragatoare..

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Le-am vazut la Augustin in atelier. Sunt superbe, sunt excelente la mana, iar sunetul e foarte bun, sustain f bun. Cea a Aurei are o doza de neck perfecta bobinata chiar de Augustin, suna extraordinar. Cealalta e agresiva ca pt James, cu volume separate pe doze, fara pot de ton, sunt curat, doze SD. Merita din plin, headul e f reusit. Bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

 As dori sa mentionez ca instrumentele construite de mine nu au legatura cu dl. AG Weinberger si pentru a nu se creea confuzie am decis sa schimb acest logo. In viitor chitarele mele se vor numi "Antonio".

 Voi reveni cu fotografii dupa schimbarea logoului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 As dori sa mentionez ca instrumentele construite de mine nu au legatura cu dl. AG Weinberger si pentru a nu se creea confuzie am decis sa schimb acest logo. In viitor chitarele mele se vor numi "Antonio".

 Voi reveni cu fotografii dupa schimbarea logoului.

 

N-are nici o legatura cu Weinberger. Prima data cand am vazut aceste doua chitare am remarcat imediat capul, iar pe cap este o sigla care m-a dus instant cu gandul la Antonio Guitars. Imi place sigla si parerea mea este sa o pastrezi.

 

Si astia de la McDonalds ar trebui sa schimbe denumirea de hamburger, ca nu cumva sa se faca vreo asemanare cu vestitul AG? headscratch.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand felicitari pentru realizare, arata foarte bine, sper sa si sune pe masura. Dupa ce scrie in specificatii asa ar trebui sa fie. Cred ca e buna sugestia colegilor de mai sus cu neck heel-ul, sa fie ca la ESP de tip neckthru, chiar daca chitara este setneck, ajuta mult ca playability la ultimele taste.

 

Alta sugestie ar fi sa scoti cat mai mult din logo-ul de ja existent, arata foarte bine si poate reusesti sa faci ceva foarte pe aproape si sa rezolvi si problema legala. Alta idee ar fi sa faci si o chitara cu tastiera de palisandru, macar pentru faptul ca majoritatea chitaristilor il prefera fata de cel de abanos (abanosul schimba tonalitatea chitarii, si mai ales atacul).

Link to comment
Share on other sites

 Am multe esente de lemn pentru tastiere (cu certificat de calitate), de abia astept sa le folosesc. Griful l-am construit asa deoarece este foarte placut la mana, nu pot descrie senzatia in cuvinte, bineinteles ca acesta poate fi personalizat in functie de preferinta fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.