www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Influenta Lampilor Asupra Sunetului.


Gungnir
 Share

Recommended Posts

spune-mi te rog unde sunt explicate, spre exemplu figurile 1 si 2. Sunt un simplu entuziast care nu prea le are cu ingineria si termenii tehnici. Ce inteleg eu de acolo? da-mi te rog paragrafele unde sunt explicate figurile ca sa stiu la ce ma uit cand vad liniile alea curbate.


@ADIDAS: nu am fost rautacios, doar am spus ca nu recomand pt ca nu sunt explicate. ggg a zis apoi ca sunt explicate. Eu in continuare nu vad unde. Just that ...

Link to comment
Share on other sites

Exact in paragraful de dinaintea graficelor

pai bun imi zice ca ce e in functie de ce e, insa in figura 1 familiile de curbe sunt generate dupa ce parametru? ca e un al 3-lea de care nu imi zice. Iar in figura 2 imi zice ambele axe de jos ce sunt, mai putin care e ce :) iti omite suficient cat sa nu poti interpreta corect ceea ce vezi. Poti sa le incurci foarte lejer. Ai sanse 50-50 sa alegi varianta buna.

Link to comment
Share on other sites

efectiv, in ce se materializeaza(sonor) diferentele dintre lampi?

 

Ii raspundeti si voi omului la intrebare sau o ardeti aiurea conform obiceiului? Mi-ar placea sa aflu si eu cateva pareri concrete, mai putin calcule, link-uri, teoretie, masuratori, si altele.

 

efectiv, in ce se materializeaza(sonor) diferentele dintre lampi?

Link to comment
Share on other sites

Pt cei interesati , un articol usor de lecturat chiar si de cei mai putini obsinuiti cu termeni tehnici http://www.john-a-harper.com/tubes201/

Nice read! O parte stiam, dar sunt si lucruri noi si interesante pentru mine! Mai sap...

 

 

 

 

Ii raspundeti si voi omului la intrebare sau o ardeti aiurea conform obiceiului? Mi-ar placea sa aflu si eu cateva pareri concrete, mai putin calcule, link-uri, teoretie, masuratori, si altele.

Sa nu te astepti la exprimari de genul EL-34 suna mai bright decat EL84 sau KT88 suna mai bubuitor decat EL34 ca mi se pare cel putin anapoda si irelevant. Fiecare are sunetul ei, diferente subtile sau nu, depinde de auz...subiectivisme.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai bun imi zice ca ce e in functie de ce e, insa in figura 1 familiile de curbe sunt generate dupa ce parametru?

In a treia propozitie spune ca in familia de caracteristici sunt afisate valorile negative ale grilei . Spune cum este cu tubul inchis sau daca grila incepe sa aiba valori pozitive.

Acum , nahhh...,comparativ cu alte articole, mie mi s-a parut usor de lecturat. Mai mult , nu am ce sa zic!!!

Link to comment
Share on other sites

@sam, cumva s-a raspuns.

daca vrei din nou... i- a zece twinuri, vei vedea ca sunt diferente intre ele. foarte posibil sa ti placa unul dintre ele f mult. daca esti tehnic, incerci o explicatie. daca nu, ramai cu observatia.

eu am unul pe care il tin ca etalon. cei care il aud, vor ca si ampul lor sa sune la fel, cat se poate. avand un etalon si cunostiintele tehnice le pot aduce acolo. fara un etalon, nu poti. de aceea exista metru etalon, kg etalon, secunda etalon. nici acelea batute in cuie :)

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

vino la mine si te lamuresti :) la un anumit nivel, sunetul nu se asculta cu urechea:)

tu de pilda ai reusit sa ti construiesti un jtm, de care am citit ca esti f incantat. sunt convins ca e ok, dar va veni vremea cand vei asculta unul care va fi " altfel" , in sensul bun. stiu ce vei simti pt ca si eu am trecut prin asta. si, desigur, vei vrea sa-l duci pe al tau catre celalalt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Varianta TL;DR : Da, vor exista diferente acustice si intre 2 lampi de la acelasi producator, iesite de pe aceeasi banda de productie una dupa alta. In ceea ce priveste calitatile sonore, aici e subiectiv si nu poti spune ca una e mai buna decat alta, deci nu ai decat sa incerci si sa gasesti un producator care te multumeste pe tine. Ca si durata de viata, nici macar producatorul nu iti da garantie vreo zi la ele, deci se poate sa te tina oriunde intre 2 luni si 30 de ani - lucru valabil pentru orice gama de pret.

 

Nota personala : sunt fan al tuburilor rusesti, pentru pretul scazut la care se gasesc, rezistenta lor in timp si, pentru finalele 6П3C-E, basul foarte bun pentru un amplificator de chitara bas.

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

e ca si cand ai intreba daca tranzistorii, rezistorii, condensatorii, bobinele sau cablajul au vreo influenta asupra sunetului si daca variaza de la exemplar la exemplar. Da in ambele cazuri, insa nu este relevant pentru mine ca persoana, sunt prea putin sesizabile si e discutie de amorul artei.

Link to comment
Share on other sites

@otringal, tu ai inteles ceva din masuratorile pe care le-am pus?

trebuie sa ai de ex la 12ax7 un curent in anod de 1,2 mA la 250 v si in poze se vede clar ca ai 0,3-0,8 mA la majoritatea triodelor, nici alea echilibrate. de fapt valori corespunzatoare pt o tensiune anodica de 100v.

crezi ca diferenta de sunet e subiectiva intre lampa 1 ( marshall - chn) si ITT?? e o diferenta in anod de cca 150 v.

Link to comment
Share on other sites

"Diferența de sunet" nu e subiectivă, e doar perceptibilă sau nu. Atribuirea unei valori estetice acelei diferențe e partea subiectivă, i.e. unii pot prefera ITT-urile, alții lămpile noi out-of-spec. Istoria chitarei electrice e plină cu instanțe de operare a echipamentului în afara parametrilor nominali.

Într-adevăr discuția e gretuită în lipsa clarificărilor cerute în al doilea post. Aparent Bossulețu' a dat cu bâta în baltă și a fugit.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@otringal, tu ai inteles ceva din masuratorile pe care le-am pus?

trebuie sa ai de ex la 12ax7 un curent in anod de 1,2 mA la 250 v si in poze se vede clar ca ai 0,3-0,8 mA la majoritatea triodelor, nici alea echilibrate. de fapt valori corespunzatoare pt o tensiune anodica de 100v.

crezi ca diferenta de sunet e subiectiva intre lampa 1 ( marshall - chn) si ITT?? e o diferenta in anod de cca 150 v.

da am citit, eu nu ma refeream la ce ai scris tu. Cum ai tras concluzia asta, nu stiu. Eu raspundeam topic-ului in sine si intrebarii din titlu, ca o concluzie a mea asupra problemei.

Link to comment
Share on other sites

interesant subiectul !

totusi ar fi bine ca aia care dau reply-uri sa fi pus macar mana in viata lor pe un amp pe lampi,nu de alta,dar numa ii ametesc de cap cu vrajeli ieftine pe cei care chiar vor sa afle una-alta de aici!

:)

 

Cam asta a fost si senzatia mea. Mie mi-au trecut prin mana mai multe amp-uri si preamp-uri cu lampi, dintre care pe cateva le-am si pastrat (pentru ca mi-au placut). Totusi la absolut niciunul nu am schimbat inca lampile (nu a fost cazul) deci nu pot avea o parere personala despre diferentele de sunet intre producatori/calitati/preturi.

 

Mi-ar fi placut totusi sa ma lumineze cu ceva topicul asta insa din pacate pana acum nu prea a reusit.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

e ca si cand ai intreba daca tranzistorii, rezistorii, condensatorii, bobinele sau cablajul au vreo influenta asupra sunetului si daca variaza de la exemplar la exemplar.

Desi aparent s-ar putea considera ca nu trebuiesc luate in seama, ce ai enumerat mai sus sunt lucruri care pot face diferente.

 

Factorul beta la tranzistori trebuie masurat.

Diferente intre diferite tipuri de condensatori si rezistente (de urmarit factorii D si Q pt a intelege cum sunt afectate si reactentele in cazul unor rapoarte de amplificare care pot depasi si 100 )

http://forums.rgc.ro/topic/48575-gg-amp/?p=808789

Parametrii unei bobine se pot modifica in functie de geometria infasurari .

De asemenea si cablajul , in functie de cum este proiectat sau realizat , poate genera tot felul de probleme. Daca , de exemplu, valorile capacitive ale unor elemente de cablaj depasesc 8-10 pF incep sa devina semnificative .Ca sa numai pomenim de materialul suport al cablajului + materialul de depunere (Cu,Ag,Ni...etc)

In productia de serie (repetitive manufacturing) toate aceste detalii sunt luate in calcul. Si chiar in acest caz , tot nu ies toate aparate la fel ,100 % .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

excelent ai spus, insa citeste ce am scris si dupa :)

 

e ca si cand ai intreba daca tranzistorii, rezistorii, condensatorii, bobinele sau cablajul au vreo influenta asupra sunetului si daca variaza de la exemplar la exemplar. Da in ambele cazuri, insa nu este relevant pentru mine ca persoana, sunt prea putin sesizabile si e discutie de amorul artei.

 

am zis de fiecare data, recunosc diferentele atat intre tehnologii (lampa vs. tranzistor vs. digital), cat si intre clase ale aceleiasi tehnologii (lampa X vs lampa Y), insa nu se justifica a-mi pierde resurse (timp, energie, bani) in jurul diferentelor prea mici care le fac sa fie aparte. Personal am mult mai mult de munca in a ma dezvolta ca si chitarist decat sa mai studiez fineturile bobinei din etajul Z. Am facut asta, stiu sa le fac la o adica, in rest vreau sa cant.

Link to comment
Share on other sites

cei care chiar vor sa afle una-alta de aici!

Chiar sunt curios câți sunt cu adevărat interesați și câți doresc doar să-și confirme prejudecățile.

Inițiatorul, de exemplu, presupun că n-a obținut răspunsurile la care se aștepta, ceea ce nu-i surprinzător, având în vedere că întrebarea nu are sens. Nici n-a vrut să aducă clarificările necesare. Azi aflăm că s-a hotărât că are nevoie de amplificator pe lămpi de 100 W. De ce pe lămpi, de ce de 100 W, și mai important ce fel de sunete caută să scoată din el nu știm, important e că "sunetul este primul criteriu". Probabil acest "sunet" va trebui descoperit prin FMRI sau spiritism, după preferințe.

 

Mi-ar fi placut totusi sa ma lumineze cu ceva topicul asta insa din pacate pana acum nu prea a reusit.

"The overarching theme" ar fi că există toleranțe și deviații semnificative între produse ce poartă același nume. E.g. nu toate 12AX7-le sunt la fel, aparent nici triodele dintr-una nu-s la fel. Cam atât se poate spune despre lămpi (și alte componente) în general. Pentru diferențe și consecințe specifice va trebui să pui o întrebare precisă, v. din nou postul nr. 2.

 

Și încă o notă și-o întrebare, dacă-mi permiteți: În fișele tehnice ale lămpilor la care m-am uitat n-am găsit toleranțele nominale (sau valori minime și maxime) ale diverșilor parametri. Abia dacă se menționează cu cât poți varia tensiunea pe filamente (dar nu și ce efecte ar avea). E adevărat că n-am studiat foarte multe, și că majoritatea sunt antice, dar mi se pare curios. Îmi scapă ceva?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si totusi suntem in domeniul audio ... ca daca eram pe optice, sa vad io cati stiau diferenta intre:

 

Intensitatea luminii

Flux luminos

Stralucire

Luminanta

Eficacitate luminoasa

Iluminare

Emitanta

Radianta

 

..

Uite asa ajungem si la fotosinteza (faza de lumina si cea de intuneric), fotorespiratie, autofotoliza apei, etc. :lol:

Btw, ai uitat de lungimea de unda ;)

Edited by Liviu.Pop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.