www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Telecaster Usa Fake?


99benjamin
 Share

Recommended Posts

Salutare dragi forumisti!

 

Dupa cum spune si titlul, as dori parerea voastra in legatura cu o chitara pe care vreau sa o achizitionez de la varul unui prieten. Acesta din urma mi-a trimis niste poze prin prietenul meu cu chitara si nu suntem siguri niciunul daca e originala sau nu. Am verificat serialul si zice ca ar fi facuta in Corona prin 2000-2001 dar ma gandesc ca serialul se poate si inscriptiona... A fost cumparata de pe eBay prin licitatie, pentru vreo 300 si ceva de lire daca bine am inteles.

Dilema e ca cineva i-a spus acestei persoane ca ar fi o replica chinezeasca. Chitara e in Anglia asa ca nu pot s-o vad sub nicio forma, am doua posibilitati: fie o cumpar si mi-o trimite printr-alt prieten fie raman fara un potential tele american. Cere destul de putin pe ea pentru ca o vinde "varului sau" si s-a lasat de cantat demult, chitara aduna inutil praful din pod.

Sper ca am acoperit unele detalii de care unii ar putea fi interesati pentru a formula o concluzie plauzibila.

 

Lasand deocamdata la o parte detaliile, rog frumos experimentatii sa judece dupa imagini si sa concluzioneze daca e posibil.

Sunt convins ca pentru cei cu ochiul format, unele detalii dau de gol chitara in caz ca nu e originala.

 

Multumesc tare mult!

 

Peace

 

post-6734-0-88136100-1401734535_thumb.jpg

post-6734-0-43289900-1401734590_thumb.jpg

post-6734-0-35019900-1401734604_thumb.jpg

post-6734-0-69117700-1401734617_thumb.jpg

post-6734-0-91058300-1401734630_thumb.jpg

post-6734-0-26013100-1401734765_thumb.jpg

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

chestia e ca vrea doar 100 euro pe ea, pana la urma daca nu falseaza, merita probabil

De banii astia mai bine iti cauti un Squire Telecaster Vibe.In plus de ceea ce au scris colegii mai sus, considerand calitatea lemnului care se vede in poza si dupa cum este lipit fretboard-ul de neck cred ca o sa ai probleme intr-un viitor oarecare .

Nici macar la Squire nu vezi asa ceva. My 2 cent

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De banii astia mai bine iti cauti un Squier Telecaster Vibe.In plus de ceea ce au scris colegii mai sus, considerand calitatea lemnului care se vede in poza si dupa cum este lipit fretboard-ul de neck cred ca o sa ai probleme intr-un viitor oarecare .

Nici macar la Squire nu vezi asa ceva. My 2 cent

Telecasterul Classic vibe e vreo 1000-1100second(nu prea gasesti pe la noi, se dau ca painea calda) si vreo 1800ron nou; e buna chitara si subapreciata. Cred ca isi ia mai degraba un Affinity la banii aia...Intr-adevar mai bine orice in afara de copia aia "exacta".

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Telecasterul Classic vibe e vreo 1000-1100second(nu prea gasesti pe la noi, se dau ca painea calda) si vreo 1800ron nou; e buna chitara si subapreciata. Cred ca isi ia mai degraba un Affinity la banii aia...Intr-adevar mai bine orice in afara de copia aia "exacta".

Pai aici in Paris am gasit la €359 classic vibe 50's nou, in magazin. pe strat-ul meu am dat vreo 250 sh, stare nickel

Link to comment
Share on other sites

Griful nu este original - scrisul de pe headstock, pe ambele fete, nu este pozitionat corect. Cheitele sunt de 2lei.

In plus eu nu am vazut pana acum serie poansonata la Tele sau la Strat.

De asemenea lipseste insertia de la gaura de ajustare a trussrod-ului, fie lemn inchis la culoare fie plastic negru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.