www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home Recording: Cum Sa Inregistrezi Incepand De La Zero


 Share

Recommended Posts

salut!

 

M-am gandit sa ma apuc de niste inregistrari dar nu stiu mai deloc cum. Toate notiunile de procesor, interfata imi sunt straine. Ce mi-ar trebui ca sa inregistrez, incepand de la zero?

 

Bine, nici chiar zero, sunt dotat cu:

- una bucata chitara

- una bucata combo de chitara

- un pc ordinar

 

Combo-ul e dotat cu iesire pentru casti; cd in; footswitch (am si footswitch); fx send; fx return; si o mufa pentru conectarea difuzorului la amplificator.

 

Mai am:

-cablul pentru instrument

-cablu jack mic - jack mic

-1 adaptor bun jack mic - jack mare

-1 adaptor de 5 lei jack mic - jack mare

-1 adaptor de 5 lei jack mare - jack mic

 

Ce mi-ar mai trebui pentru a inregistra?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla varianta si care nu implica nicio alta investitie e sa scoti semnal din iesirea de casti a combo-ului cu care sa intri in placa de sunet a PC-ului (line-in). Rezultatele vor fi direct proportionale cu performantele combo-ului. Practic iti construiesti tonul din combo si ce auzi aia inregistrezi. Evident iti trebuie si un soft cu care sa inregistrezi/mixezi/masterizezi.

 

Alta varianta e sa intri direct cu chitara in placa de sunet (tot in line-in) si sa folosesti un soft de genul Guitar Rig pentru efecte&stuff in felul asta eliminand combo-ul.

 

Ce trebuie sa retii e ca folosirea placii de sunet a PC-ului e o varianta de compromis care nu va da rezultate spectaculoase, mai ales daca e on-board. Trebuie sa iei in calcul si instalearea unor drivere ASIO care combinate cu folosirea unui soft de genul Guitar Rig solicita destul de mult procesorul. Daca ai un calculator slab cam iese din discutie.

O a 3-a varianta (care incepe sa se apropie de adevar) ar fi achizitonarea unei interfete audio de genul asta, asta sau orice altceva in functie de buget si pretentii. De obicei odata cu interfata primesti si un soft, mai bun sau mai prost.

 

Daca nici asa nu-ti convine, poti investi intr-un procesor de chitara cu care fie intri in interfata de mai sus, fie cauti un procesor cu USB care de obicei functioneaza si ca interfata audio si poti inregistra direct semnal digital.

 

Solutii sunt multiple, nu exista o reteta universal valabila, toate au avantaje si dezavantaje, depinde de buget, de pretentii, de cunostine in domeniu, etc.

 

Toate problemele astea s-au mai discutat pe-aici: http://forums.rgc.ro/topic/1152-ghidmultiefect-pe-calculator/

Edited by sam
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie DI - Digital interface, sau mixer care are iesire USB.

Not even close. Nu asta înseamnă DI și n-are ce mixa.

Opțiunile de bază ți le-a prezentat sam. În rest, resursa eminentă e http://homerecording.com/bbs/ . Sper că nu te așteptai să înveți tot ce-ți trebuie din câteva post-uri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca iti place sa apostrofezi pe toata lumea, dar cum anume interfetele audio sunt "not even close", si pe urma zici ca e corect ce a prezentat sam, desi a prezentat si el interfetele audio. Daca te pasioneaza dreptul si terminologia exacta, intr-adevar, am cautat si DI nu inseamna asta, in rest, cum naiba, linkul cu interfetele e "not even close", si sunt mixere cu 2 cai cu iesire USB, care chiar daca "nu ai ce mixa" poti sa le folosesti fix pentru a prelua semnal digital din mixer, si poti sa folosesti un singur canal de acolo, plus ca poti sa faci corectie de ton, si sa modifici gain-ul. Mixere care costa cat o interfata audio.

Ai fost "not even close" cu interventia ta, dar ma rog, sunt sigur ca ai argumente greu de combatut, ca deobicei.

Edited by mettal86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca iti place sa apostrofezi pe toata lumea, dar cum anume interfetele audio sunt "not even close", si pe urma zici ca e corect ce a prezentat sam, desi a prezentat si el interfetele audio. Daca te pasioneaza dreptul si terminologia exacta, intr-adevar, am cautat si DI nu inseamna asta, in rest, cum naiba, linkul cu interfetele e "not even close", si sunt mixere cu 2 cai cu iesire USB, care chiar daca "nu ai ce mixa" poti sa le folosesti fix pentru a prelua semnal digital din mixer, si poti sa folosesti un singur canal de acolo, plus ca poti sa faci corectie de ton, si sa modifici gain-ul. Mixere care costa cat o interfata audio.

Ai fost "not even close" cu interventia ta, dar ma rog, sunt sigur ca ai argumente greu de combatut, ca deobicei.

Se referea la faptul ca DI inseamna Direct Injection, si la faptul ca daca iti bagi chitara in mixer e inutil. Mai bine iti iei un preamp, avand in vedere ca pentru chitara iti trebuie 1 canal. Mixerul, dupa cum ii spune numele, mixeaza 2 sau mai multe canale.

Link to comment
Share on other sites

Acum şi treaba cu "interfeţele" e cam greşit înţeleasă. Şi eu am trecut prin aceleaşi nedumeriri.

Ce nu-ţi spun producătorii de interfeţe este că ei iau o placă de sunet, o bagă într-o cutiuţă şi îţi dau un CD care conţine un driver ASIO. De fapt driverul ăla ASIO, ignorând specificaţiile, e singura chestie care face diferenţa, din punct de vedere al funcţionalităţii, între o placă de sunet on-board, în format de placă şi una externă pe USB. E pur şi simplu un protocol ce nu e implementat în versiunea de bază Windows, ce îţi permite înregistrarea şi monitorizarea cu o latenţă scăzută. E cam mârlănească treaba făcută de producătorii de interfeţe, e ca şi cum ţi-ar vinde Windows 7 cu Google Chrome instalat, la preţ mai mare decât Windows 7 normal.

 

Aşa că, o soluţie de buget poate fi foarte bine şi placa actuală, cu driverul ASIO4ALL. În cazul plăcilor on-board ar fi necesar un sistem mai bun. Dacă placa e separată, ar trebui să se obţină fix aceleaşi rezultate ca şi cu "interfeţele".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E vorba despre emulare software VS hardware si de aici si consumul diferit de resurse.

 

Cat despre mixere, lasand la o parte capacitatea lor de a amesteca mai multe surse de semnal care daca inregistrezi o singura chitara nu te ajuta la nimic, exista intr-adevar cum a spus si colegul mettal86 mixere cu port USB care indeplinesc si rolul de interfata audio.

Link to comment
Share on other sites

E vorba despre emulare software VS hardware si de aici si consumul diferit de resurse.

 

Nu chiar. Toate au convertoare AD. Problema intervine la procesarea informaţiei analog stocarea şi transmiterea ei către procesorul PC-ului. Majoritatea plăcilor on-board nu au nici memorie, nici procesor, aşa că se folosesc de cele ale PC-ului pentru a realiza operaţiunile astea. În schimb, mai toate plăcile care nu sunt on-board, fie ele interne sau externe, au procesoare şi RAM propriu. De-aici vine consumul mai mare de resurse în cazul plăcilor integrate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.