www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalele Lui Edy


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Carcasele arata tot mai bine ;)

 

 Asta ii gravata cu hartie foto, nu cu bisturiu. La urmatoarele pedale le dau si o vopsea in zona gravata.

 

 

 

 

 

 

 
E Box of Rock, terminata/livrata.
 
 

 

 

 

 
 Nu mai am nicio pedala din topic. Box of Rock-u' l-am facut pt. doi chitaristi din oras (doua pedale) care l-au comparat cu originalul. Suna mai cald, nu e chiar asa intepat sunetu' (ca sa-l citez pe unu' din ei).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Anubis Fuzz

 

 Practic un Pharaoh Fuzz cu partea de clipping si ton modificata.

 Tonul original era cam ciudat, avea un potentiometru de medii care avea efect doar daca cel de ton era la minim, am inlocuit totul cu un Baxandall. 

 Schema si clipping-ul, mai jos. 

 

1znbfvm.png

 

mk908k.png

 

 Modificare ulterioara: R24 a fost inlocuit cu un semireglabil pt. a compensa "pierderile" cauzate de Baxandall. Se vede in poza de mai jos:

 

bbd45.jpg

 

 Din pacate carcasa nu este cea mai reusita, au ramas cateva puncte in urma corodarii + lacul nu cred ca s-a uscat complet cand am dat al doilea strat, a ramas o "umbra". Partea buna ii ca corodarea ii profunda.

 

n39smf.jpg

 

 Test. EMG81 + Anubis + Laney Linebacker. Microfonul camerei nu-i cel mai bun. Repet din nou, nu-s chitarist asa ca nu va axati pe interpretare.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 HertThrob tremolo

 Proiect quick & dirty realizat intr-o zi jumate pt. un prieten cu ce aveam la indemana pe langa casa. Schema ii clasica de pe net iar layout-ul este cel al lui "Rocklander", incape intr-o carcasa mica gen 1590A (urmeaza sa ajunga in asa ceva). Pentru simplitatea ei pedala ii surprinzatoare, cel putin pt. mine. Calitatea video si interpretarea nu-s cele mai fericite, da' singura varianta prin care am reusit sa filmez pedala era prinderea telefonului sub maneru' de transport al "combo"-ului. Ghilimele deoarece se afla pe treapta de jos.

 

Edit: pedala are o singura problema, nu are LED de power, nu stiu de ce aveam impresia ca LED-ul nu este aprins cand pedala este oprita. Teapa. Oricum urmeaza sa-i schimb carcasa in viitor.

 

j0w2n8.jpg

 

Edited by edy_wheazel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

 Da, acela este, functional 100%. Am folosit BC549C in loc de 2N5088.

 

Am avut 5088. Am terminat si eu pedala. Multam Edy, Intr-adevar un tremolo foarte frumos. Din cate stiu supatrem are la baza aceasta schema.

 

Led-ul il puteai pune pe switch-ul 3PDT ca sa se stinga cand decuplezi efectul. Eu l-am lasat intentionat sa mearga, ca sa pot regla tempo-ul si cand efectul e oprit. Am pus LED de control pe on/off.

Link to comment
Share on other sites

 Tech 21 Sansamp GT-2

 

 O pedala terminata de ceva vreme pe care trebuie neaparat sa o pun intr-o carcasa sau intr-un combo micut, urmat de un final gen LM386, astfel se alimenteaza totul la 9V.

 Foarte versatila jucaria, scoate o gramada de tonuri. Am folosit cablajul de pe tonepad, iar pt. switch-uri am conceput o placa care vine cu un conector peste ea. In plus, am de gand sa pun LED-uri pt. fiecare pozitie a switch-urilor, am o sectiune in plus pt. asta.

 

64j7n6.jpg

 

rjo5fb.jpg

 

1058ltu.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.