www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Recomandati?


adipablo
 Share

Recommended Posts

As vrea sa pun seymour duncan pe un olp petrucci si...nu stiu ce sa aleg:)Pe fata mi-ar trebui doza care sa deschida un pic sunetul iar pe spate ceva....care sa sune frumos pe distors:)

Mi ar prinde bine de la cei care au probat si folosit,perechi de seymour duncan pretabile la basswood.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe un Fender showmaster din Korea sh1 59 parca se cheamã cu inverse polarity cu pearly Gates în bridge. Are și un switch în 5 poziții care face sa sune ca 2 single coil cuplate. Și îmi place. Chitara tot basswood e. Nu știu dacã e ce vrei tu dar ca idee....

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Când pui dozele cred ca poți pune un switch cu 5.. Totul e din cum se leagã dozele și chiar și fãrã switch cu 5 poziții pierzi faza cu single coil... Cred ca îți poți lua sh1 59 și pearly Gates și sa faci wiring în 3 poziții.. Nu ma pricep... :-)

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

cremoase , sarmoase, biscuitoase :))

tu sa stii daca vrei high sau low output ...ca in final chitara iti va suna mai vintage pe drive sau mai hi gain modern...si aci tine de preferinta fiecaruia

e ciudat ca spui ca basswood-ul "inchide" sound-ul,daca am citit atent mai sus...eu stiam ca dimpotriva e un lemn cu "caracteristici bright" :)) si cam asa imi pare si mie, comparand ca ex chitara din mahon cu una de basswood ambele cu aceleasi doze

Link to comment
Share on other sites

classic pt ce vrei tu '59 cu jb este cea mai versatila combinatie iti spun din proprie experienta am si eu pe o chitara, iar in trecut al avut jazz in neck si am facut o comparatie privind cleanul si solo,mie mi s-a parut mai cu armonice mai bogate,mai cremoasa cum vrei tu...jb-ul mi se pare cea mai versatila doza de bridge si iti spun ca mai am sau am testat Blackouts, Bare Knuckle sau Lundgren...daca vrei ceva mai agresiv, parerea mea este sh-6 sunt cam lipsite de personalitate, incearca seria noua de la SD:Nazgul, din ce am auzit suna super bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.