www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pocnituri La Imbinarea Dintre Neck Si Body


Cipri L
 Share

Recommended Posts

Salut, am una bucata Ibanez RG7321. Dupa ce sta la orizontala(pe pat, in husa sau pe unde o fi), sau o iau de pe trepied dupa o anumita perioada de ''sedere'', se aude o pocnitura mica, un fel de ''crackling'' din zona unde se imbina neck-ul cu corpul. De asemenea se aude daca o apuc de unul din ''colturile'' corpului si o scutur vertical. Chitara nu se dezacordeaza.(inca) Dintotdeauna imbinarea aia mi s-a parut cam fragila....

Ce ziceti, e un semn ca isi va da duhul in viitorul nu foarte indepartat? Se mai poate face ceva?...... sau n-are nimic?

Edited by Jâtã
Link to comment
Share on other sites

Lol dudes, e pt ca NU sunt stranse suruburile cat trebuie!

 

Am patit asta aproape la toate chitarele, side movement la neck cu acel sunet, daca o intorceai de pe o parte pe alta, la strat de ex, si o puneam pe picior cu either side la scobitura(cumva cu un mic avant la pozitionarea pe picior), pocnea asa, pt ca se deplasa gatul putin in partea opusa. E ceva destul de comun, daca nu sunt stranse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema la una din chitare si intr-adevar era de suruburi. Daca totusi suruburile sunt bine stranse, s-ar putea sa aiba vreun inceput de sfarsit, gen torsionare (putin probabil totusi) sau fisura.

 

Am si eu insa un Ibanez RG dar nu mi s-a parut niciodata fragila imbinarea aia. Ma rog Ibanez-ul in sine e mai... slim decat alte chitare, dar parca nu l-as caracteriza drept fragil.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la o chitara ibanez, cumparata de la mcmusic. Am dus-o inapoi la 2 zile dupa cumparare si a stat in service 3 saptamani dar au rezolvat problema. Ce a avut nu mi-au spus. Tu de cand o ai si de cand face pe nebuna?

O am de 5 ani. Facea si mai demult, dar rar, acum parca mai des.

 

ai umblat sau ai strans cumva prea tare suruburile de prindere ? este posibil din cauza asta sa se auda pocnituri, sa lucreze lemnul si sa te trezesti cu vreo crapatura.

N-am umblat pe-acolo niciodata.

Edited by Jâtã
Link to comment
Share on other sites

Poate are termite ...LOL

 

poate joaca feste bara de otel ? ...si alte suruburi ?

 

Daca gatul "joaca " trebuie ca sa il poti misca si cu mana si sa pocneasca ...sezand culci chitara pe genunchi si apesi cu mana gatul .. tinand corpul ap[oi tragi de gat si trebuie sa " pocneasca " caz in care-i clar ca imbinarea are joc ...

Nu apasa prea tare headstock-ul sa ai grije caci gatul la acestre chitare poate sa fie innadit sa nu pocneasca pe acolo ...

 

 

bara de otel poate sa "zbarnaie " dar de pocnit nu am auzit inca ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.