www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Arsa/intrerupta?


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am urmatoarea problema: Am cumparat astazi de la un coleg de forum un set de doze pentru un telecaster. Ajuns acasa, am pus ohmmetrul pe ele. Doza de neck are 6.5k, iar cea de bridge e moarta. Sincer sa fiu nu stiu ce impedanta trebuie sa aiba dar pe orice plaja a apratului as masura (rezistanta / ohmi), tot moarta e. As exclude asadar problema aparatului de masura.

 

Am masurat atat pe firele lungi, izolate care pleaca din doza catre iesire, cat si pe bornele cositorite de langa bobina pentru a exclude o intrerupere a vreunui fir. La o atenta inspectie vizuala, firele subtiri, monofilare care intra sub protectia dozei si pleaca spre bobina sunt ok, nu e nimic intrerupt la vedere.

 

Nu am montat inca doza pe chitara pentru ca dupa parerea mea nu are sens atata timp cat nu exista rezistenta electrica.

 

Ceva pareri, sugestii?

 

Voi pune maine niste poze facute cu macro. La lumina artificiala nu obtin mare lucru.

 

P.S. Numele utilizatorului nu are importanta la momentul asta, insa e un user de incredere deci personal exclud posibilitatea unei tepe voite.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pare plauzibil. Ai cum sa te uiti sub masca ?

 

Mi s-a intamplat si mie odata, cand am vrut sa mut o doza - am atins varful letconului de firul dozei, intre bobina si borna si bye bye doza. Zic sa te uiti sub masca [capac], pentru daca e ceva similar rezolvarea e simpla - in cazul meu a trebuit doar sa desfac o singura spira din bobina si sa refac contactul la borna/

Link to comment
Share on other sites

Pare plauzibil. Ai cum sa te uiti sub masca ?

 

Mi s-a intamplat si mie odata, cand am vrut sa mut o doza - am atins varful letconului de firul dozei, intre bobina si borna si bye bye doza. Zic sa te uiti sub masca [capac], pentru daca e ceva similar rezolvarea e simpla - in cazul meu a trebuit doar sa desfac o singura spira din bobina si sa refac contactul la borna/

 

M-am gandit si eu la asta dar nu am cum. Bobina e protejata de un snur textil care e lipit. Se poate ce-i drept, dar avand in vedere ca ieri le-am cumparat de pe forum, sper ca vanzatorul isi va asuma defectul. Si oricum nu prea ma intereseaza o doza 'reparata' desi daca e intrerupt firul dinspre exteriorul bobinei, reparatia e banala cu exceptia dezlipirii acelui invelis. Insa nu vreu sa ma complic pentru ca am cumparat 2 doze funtionale, cel putin asa credeam :)

 

P.S. Nu am pus letconul pe ele si si daca as fi facut-o, l-as fi pus pe firele lungi care pleaca din doza (vezi poze) nu pe bornele dozei.

Link to comment
Share on other sites

Ai sa razi, dar s-ar putea daca o rebobinezi manual sa sune mai bine :D

 

Nu te contrazic desi am ceva indoieli in privinta asta insa dozele sunt luate de pe un Squier Vibe Custom care mie unul imi place cum suna.

 

 

Oricum nu cred ca imi voi bate capul cu reparatul/rebobinatul.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

schimba scala pe 200k. daca nu ai incercat deja...

poate ai bateria consumata - aparatele astea de masura cateodata o iau razna.

 

Am luat toata scala ohmmetrului la rand, nu e de la aparat. In ultima instanta am s-o montez si pe chitara sa ma conving, desi mi se pare stupid. Mai bine bag chitara in amplificator fara doza, tot aia e pana la urma...

Link to comment
Share on other sites

Am incercat refacerea lipiturii pe bornele dozei, mai e exact incalizrea fludorului deja existent, in ideea ca firele de cupru nu fusesera bine decapate initial, au mai oxidat si intre timp si s-a facut acolo o lipitura rece/contact imperfect. Fara rezultat insa.

 

referitor la ``repararea unei doze``:daca desfasori o spira sau 2 se simte in sunet?

sau care ar fi maximum cat se poate da jos fara sa i strici sunetul?

 

Nu e chiar domeniul meu, dar bag mana-n foc ca daca dai jos cateva spire nici producatorul nu-si va da seama de diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat refacerea lipiturii pe bornele dozei, mai e exact incalizrea fludorului deja existent, in ideea ca firele de cupru nu fusesera bine decapate initial, au mai oxidat si intre timp si s-a facut acolo o lipitura rece/contact imperfect. Fara rezultat insa.

 

 

ia dezlipeste frumusel firele care vin de la bobina, curata-le de fludor si ce-o mai fi p'acolo si masoara-le asa, fara sa le lipesti pe bornele alea, daca tot nu-ti indica nimic, e clar, infasurarea este intrerupta si teoretic numai daca ai un bulan extrem sa fie intrerupta la vedere o poti recupera, altfel, nu...

Link to comment
Share on other sites

ia dezlipeste frumusel firele care vin de la bobina, curata-le de fludor si ce-o mai fi p'acolo si masoara-le asa, fara sa le lipesti pe bornele alea, daca tot nu-ti indica nimic, e clar, infasurarea este intrerupta si teoretic numai daca ai un bulan extrem sa fie intrerupta la vedere o poti recupera, altfel, nu...

 

Done that already! Mai exact cu un smirghel de cea mai fina granulatie posibila am decapat usor firele de cupru pana la intrarea in borne si am masurat direct pr fire. Din pacate, tot nimic :(

 

Pacat ca era o doza smechera. Cand voi avea putin timp am sa ii dau si protectia jos sa ajung la bobina. Poate am noroc sa fie intrerupt capatul de la suprafata. Desi Murphy e printre noi si m-as mira... Mai depanam transormatoare cand eram mic si daca aveau mai multe infasurari, sigur era arsa ultima. Iar daca era intrerupt un capat, sigur era cel de jos. Si sunt convins ca nu sunt singurul care a patit-o :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Daca a masurat la lipituri e acelasi lucru..

si daca un "mester" dibaci a facut o lipitura rece? firul sta lipit dar nu face "masa" cu restul, ma rog, sa revenim, incearca sa masori direct firele care vin de la bobina, se vad in poza 7, cele de deasupra, daca nu si nu, desfa sfoara aia sau cu ce e protejata si vezi daca nu se vede intrerupt bobinajul ala pe undeva, la vedere, daca nu, o varianta chinuitoare si de rupere ar fi sa desfasori incetunel firul pana ajungi la problema caz in care cureti frumusel capetele celor doua fire, le lipesti cu letconul usor, le izolezi cu oja, masori cu aparatul la capete si o bobinezi la loc tot cu mare grija, noroc ar fi sa dai jos cateva spire, ghinionul, sa le dai pe toate.

Link to comment
Share on other sites

[...] sa revenim, incearca sa masori direct firele care vin de la bobina, se vad in poza 7, cele de deasupra [...]

 

Pai tocmai ce-am zis ca am facut-o si p-asta.

 

Din punctul meu de vedere subiectul e inchis cel putin pana voi da 'sfoara' jos. Dar din pacate nu am timp de asta acum.

 

Multumesc tuturor pentru pareri/sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Dozele au fost date jos de pe un Squier Vibe Custom Telecaster si nu s-a intervenit asupra lor in niciun fel pana sa ajunga la mine, lucru destul de evident si din poze. Cel care a cumparat chitara banuiesc ca a avut curiozitatea sa comute switch-ul de doze, deci nu stiu de ce discutam de fabricant, CTC, etc. E evident ca problema e de dupa, insa dozele au fost demontate de pe chitara functionale.

 

Sam, cel mai bine vorbesti cu vanzatorul si ii spui. Ori iti da o parte din bani inapoi dupa care vinzi doza ca defecta sau incerci s-o repari; ori o trimiti inapoi si nu te mai incurci.

 

Am facut deja si asta :)

 

Multumesc tuturor pentru participare. Am fugit ca-i ora 2 si n-am muncit nimic azi. Pai e frumos asa? :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca n-au fost ceruite ca lumea e posibil de la transport sa se fi intrerupt lita...altceva nu-mi trece prin cap. Dozele sunt destul de sensibile la socuri. Si intr-adevar nici eu nu cred ca e la suprafata ruptura, snurul ala cu care e invelita pare destul de gros...

 

Deci nu vrei sa ma lasi sa muncesc, am inteles :)

 

Le-am luat personal deci n-au jucat cei de la firma de curierat fotbal cu ele. Si au fost ambalate in ambalajul original de la niste Noiseless-uri, cu burete-n plastic-n cutie-n masina. Or fi patit ele ceva, l-or avea pe Hrusca-n ele, habar n-am. Asta e, n-a fost sa fie. Pacat, ca le-as fi preferat set (pereche), asa voi pune neck-ul de Vibe Custom si bridge-ul de Affinity. Ce-o iesi, veti vedea/auzi cu siguranta cand va fi gata chitara.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scoate magnetii de pe doza moarta ca sunt alnico si pune-i pe doza de affinity. Doza de affinity e cu carcasa de plastic, nu ai ce sa strici, ii scoti tijele de otel si ii inlocuiesti cu magneti alnico. Doar sa le pastrezi polaritatea originala, adica sa-i montezi cu capetele care erau in partea de sus exact asa si pe doza buna. Pentru mai multa siguranta poti sa lipesti in spate si magnetul ceramic care iti ramane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scoate magnetii de pe doza moarta ca sunt alnico si pune-i pe doza de affinity. Doza de affinity e cu carcasa de plastic, nu ai ce sa strici, ii scoti tijele de otel si ii inlocuiesti cu magneti alnico. Doar sa le pastrezi polaritatea originala, adica sa-i montezi cu capetele care erau in partea de sus exact asa si pe doza buna. Pentru mai multa siguranta poti sa lipesti in spate si magnetul ceramic care iti ramane.

 

Nu m-am gandit la asta dar face sens :) Inteleg ce zici. Daca doza se va dovedi a fi irecuperabila, probabil ca voi incerca si asta. Mersi

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, dozele vintage alnico sunt bobinate direct pe magneti, dar dozele chinezesti si mexicane cu magneti ceramici sunt toate bobinate pe o carcasa de plastic. Am mai facut asta nu o data si stiu ce spun. Obtii o doza foarte buna cu sunet "invechit", daca doza intrerupta si asa e irecuperabila e cel ma i bun lucru pe care poti sa-l faci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.