www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier - Intrebari, Raspunsuri Si Upgrades


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salut! :D Deocamdata nu detin un Squier, dar in urmatoarele 2-3 luni presimt ca voi avea unul :), mai exact un Bullet sau Affinity Strat. Imi doresc unul de cand l-am vazut pe Gilmour la Pompeii, cantand solo-ul de pe Echoes :)). Am vazut totusi ca ar avea probleme cu sistemul de tremolo, chestie pe care o s-o folosesc destul de mult. Asa este? Daca da, cum se poate remedia? :D

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut chitara. Se pare ca nu aveam piscina, ci aveam cum a pus cineva o poza mai sus, despartit dupa neck(modelul cu piscina petru copii :lol: ).

Ideea e ca nu stiu cum rahat am facut schema aia pentru ea acum vreo 2 ani ca n-avea nicio logica. Doza de neck era pusa in antifaza...cosmar.

Am refacut-o si acum trebuie sa cumpar poturi pentru ca sunt intermitente.

Link to comment
Share on other sites

un update: nu mai cumpar poturi...le-am desfacut, curatat, le-am dat cu vaselina siliconica...am pus niste grafit pilit. Suna foarte bine...se pare ca eu nici nu stiam cum suna dozele astea de fapt.

Deci vine asa: Switch coil tap general(neck - lasa bobina cea mai de sus, bridge la fel), volum general, ton general. Pe coil tap suna foarte twangy, foarte strat-like, pe humbuckers suna cald...fiind nivelul mare trebuie inchis putin potul de volum pentru clean - clean.

Alte modificari:Pickguard pearloid;3 way switch doze Schaller, Ecranare cu scoci de aluminiu.

Are zgomot foarte mic...deloc pe humbuckers.

 

Dar dozele provin de pe un.....wait for it, wait for it...BC RICH(sunt un monstru, stiu). Cu toate astea suna foarte bine in Squier-ul meu si nu am sa le schimb in veci, chitara asta stie si funk, blues; si stie si hard-rock pana la chestii mai metal, desi nu prea sunt fan.

 

Asa arata Strat-ul meu:

post-13589-0-01408600-1386503070_thumb.jpg

post-13589-0-12202700-1386503111_thumb.jpg

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

F. bun linku' lui "red man", ty :yay: Ca o completare, chitara (seria) in cauza a defenit de facto "Stratul Mexican". Also, am avut si eu "Squier Series" si desi ai lipsea ceva din Stratul Standard, NU era deloc o chitara rea! Si, mai important, multe strat-uri mexicane (early production) au folosit corpuri Squier !!! Am avut cu ani in urma un Fender Standard Strat MIM (early 90's) cumparat din state, pe care l-am desfacut ca sa-i fac un "detail job" complet, si bineinteles (sic!) ca avea o mare stampila in za neck pocket, care zicea SQUIER (si chiar asa, cu majuscule) :))) :drinka: Chitara superba, de altfel (imi pare rau si acum ca am dat-o :death: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alte idei(s-ar putea sa nu se realizeze):

 

1) Vreau sa scot un numar X de spire de pe humuckere. Acum au rezistenta: 17K pe Bridge si 16K pe Neck; In split 8,6K Bridge, 8,1K...idee rea? pe coil tap e ideala rezistenta...pe humbucker un pic cam mare.

2) Vreau s-o revopsesc...nu ca ar fi nevoie. E impecabila, numai ca nu mi-a placut niciodata negrul pe o chitara. Culoarea e surpriza, dar pana acolo:

-vreau sa dau cu smirghel pana la lemn.

problema 1: Ce grund sa folosesc? Il pot da si cu pensula si sa-l slefuiesc ulterior.Am inteles ca pe baza de ulei e bun.

2: Vopsea acrilica sau nitro?

Vreau s-o dau subtire pentru ca ceea ce e acum pe chitara e ca oja de groasa.

Link to comment
Share on other sites

Alte idei(s-ar putea sa nu se realizeze):

 

1) Vreau sa scot un numar X de spire de pe humuckere. Acum au rezistenta: 17K pe Bridge si 16K pe Neck; In split 8,6K Bridge, 8,1K...idee rea? pe coil tap e ideala rezistenta...pe humbucker un pic cam mare.

2) Vreau s-o revopsesc...nu ca ar fi nevoie. E impecabila, numai ca nu mi-a placut niciodata negrul pe o chitara. Culoarea e surpriza, dar pana acolo:

-vreau sa dau cu smirghel pana la lemn.

problema 1: Ce grund sa folosesc? Il pot da si cu pensula si sa-l slefuiesc ulterior.Am inteles ca pe baza de ulei e bun.

2: Vopsea acrilica sau nitro?

Vreau s-o dau subtire pentru ca ceea ce e acum pe chitara e ca oja de groasa.

nitro toata ziua.

NU beli si primul strat de primer de pe ea...o sa fie mult mai usor la vopsit.

NU folsi spray,cauta pe cineva cu aerograf sau spraygun profy.

vopseaua sau lacul ar fi recomandabil sa le prepari la un atelier care mixeaza vopseluri,cu extra intaritor neaparat .

Edited by subliminal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Notat! Si acum grund pe baza de nitro sau pe baza de ulei?

 

Edit: Nu m-am gandit la asta, INSA!!! cred ca affinity e vopsita cu acrilica, daca grundul e pt acrilica, am pus-o. Inflorire toata ziua! Asa mai bine nu risc.

Am compresor si pistol de vopsit...no problem.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

pai se presupune ca ramane primerul din fabrica...asta arata ca un lac,ramane pe chitara dupa ce ai indpartat vopseaua.

este mult peste ce gasesti in comert,plus ca lemnul nu s-ar bucura sa fie expus la umezeala cu ocazia regrunduirii...

 

daca totusi il vei da jos,oricum mare atentie la compatibilitatea dintre grund-vopsea-lac !!!

Link to comment
Share on other sites

Inca o actiune terminata: Freturi: Nivelare + dressing. Pana la urma am zis sa incerc o nivelare., pana scap de adancituri si a mers!...se pare ca in cele mai multe cazuri nici nu trebuie refretare. Acum problema e ca nu am reusit sa le lustruiesc perfect si se simte putin pe corzi chestia asta...nu neaparat ca agata, dar se simte oricum. Cu ce as putea sa le lustruiesc ca lumea?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E din os, dar e ciobit putin la coarda Sol....nu cat sa faca probleme. Oricum chestia cu saddles/nut din acelasi material mi se pare o tampenie sincer pentru ca, daca stai sa te gandesti, un sunet echilibrat ar avea daca ar avea fret 0. Oricum trebuie sa alunece corzile pe el, la fel si pe saddles. Atata timp cat nu se dezacordeaza la uz(chiar excesiv) de tremolo, nu vad de ce l-as schimba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.