www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

clienti


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

cri050871 (11/5/2006 11:58:27 AM): maine iau dozele de la vama

Iustin (11/5/2006 11:58:45 AM): a... ok

Iustin (11/6/2006 8:24:15 PM): salut, ai primit SH4 Jb pt bridge ?

cri050871 (11/6/2006 8:24:27 PM): nu le-am luat din vama azi

Iustin (11/6/2006 8:24:53 PM): ok, ma anunti tu

cri050871 (11/6/2006 8:25:09 PM): k

Iustin (11/7/2006 11:08:51 PM): salut, ai luat dozele ?

cri050871 (11/7/2006 11:08:55 PM): salut

cri050871 (11/7/2006 11:09:04 PM): da am un JB da zebra

 

Vezi ca cu datele astea te-ai dat de gol la mine(pe 11/3/2006 ziceai ca mi le-ai trimis) :) Oricum nu ii probl ca pana la urma s-a rezolvat totul. Numa bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest cri050871

crezi cumva ca eu nu am vrut sa ti le trimit????????? insa nu depinde de mine la vama sau la transport.La fel nu depinde de mine data la care SD le trimite din state catre romania. Eu stiu cand dau comanda restul depinde de foarte multi factori pe care nu ii putem hotari noi.

 

Apropo ,ai primit factura???

 

Oricum aici nu era vorba despre cand si cum au venit dozele de la SD.

Edited by cri050871
Link to comment
Share on other sites

Mentionez ca detin toata arhiva discutiilor din moment ce eu am setat la Ymess sa pastrez arhivele si nu doresc sa o flutur peste tot forumul. Nu-mi place ceea ce se intampla aici in momentul de fata. Nu cred ca e bine sa punem arhive si log-uri peste tot, ele teoretic ar trebui sa fie private. Daca moderatorii sau administratorii considera deranjant acest lucru, rog sa stearga/modereze.

Sper sa fiu cat mai explicit posibil, sa nu fie necesara o alta interventie de a mea aici pt ca nu stiu daca va veni.

Postez si eu:

 

Nu am cerut o chitara de pe stoc, ci am cerut ceva destul de apropiat chitarilor de pe stoc, fara doze. Nu doream modificarea niciuneia dintre chitarele deja existente.

 

la discutia de pe pagina anterioara, cand mi s-a spus ca pedalele sunt pe stoc, dar de fapt nu se stie ca sunt pe stoc, continuarea era:

 

Iustin (11/8/2006 1:15:25 PM): salut. iti zic adresa sa trimiti pedalele ?

Grosmann (11/8/2006 1:16:42 PM): sal din pacate ieri a venit cineva si a luat tot ce aveam pentru un pedalier

Grosmann (11/8/2006 1:17:05 PM): a facut comanda si pentru un case de pedale

Iustin (11/8/2006 1:17:06 PM): nu se poate...

Iustin (11/8/2006 1:17:14 PM): bun

Iustin (11/8/2006 1:17:23 PM): cat dureaza pana aduci alte pedale ?

Grosmann (11/8/2006 1:17:51 PM): cam 1.5 luni pana vine urmatorul transport

Grosmann (11/8/2006 1:18:26 PM): ce vrei omul a dat 10 mil si sia luat un pedalier intreg de pedale

Grosmann (11/8/2006 1:18:38 PM): acu mtrebuie sa-i fac case-ul pentru ele

Iustin (11/8/2006 1:23:17 PM): nu prea e bine

 

nu eu am cerut banii inapoi:

 

Grosmann (11/14/2006 5:33:54 PM): am nevoie de adresa ta sa-ti trimit banii inapoi.

Iustin (11/14/2006 7:12:22 PM): sa terminam cu povestea asta. pune banii pe care i-am dat eu pentru avans in contul in lei de la Banca Tran. (stie toata lumea ce banca e aici): RO BTRL etc. (era numarul contului) Insuratelu Iustin

 

pe site-ul grosmann scrie:

 

Plata se poate face:

• prin ordin de plata sau virament bancar (persoane juridice sau persoane fizice).

Cont lei: IBAN RO (numarul contului) , Banca Tran.

 

deci am oferit si eu varianta aceasta si, da mi se pare cea mai buna forma de a incheia povestea asta.

 

despre chitanta: nu am zis ca nu am chitanta, si eu am fost in prealabil intrebat de inspectori despre numele de pe ea si data la care a fost eliberata. mi-a fost confirmat ca era inregistrata in contabilitate. chitanta exista atat in original cat si copie.

 

despre lemn:

 

Iustin (10/30/2006 2:32:20 PM): si vreau sa-mi mai zici o data cat ma costa cu corp din mahon

Iustin (10/30/2006 2:32:26 PM): ca eventual imprumut niste bani

Grosmann (10/30/2006 2:34:09 PM): 16 mil cu corp de mahon

Iustin (10/30/2006 2:39:22 PM): ok, astept atunci sa-mi zici si cu inlayu ala cum ramane. iar daca nu este basswood nicaieri, prefer mahonul

Iustin (10/30/2006 2:39:29 PM): numai ca o sa imi fie mai greu cu banii

Grosmann (10/30/2006 2:39:56 PM): ti-am zis ca nu am mai gasit de vanzare basswood in ultimul timp

Iustin (10/30/2006 2:40:20 PM): stiu, asta am inteles

Grosmann (10/30/2006 2:41:54 PM): k

 

ramanea speranta ca este pe undeva basswood si am intrebat din nou despre inlay:

 

Iustin (10/30/2006 2:44:31 PM): ok hai ca nu te mai deranjez, astept sa-mi zici despre inlay, cand afli

Iustin (10/30/2006 2:44:36 PM): merci mult

Iustin (10/30/2006 2:44:40 PM): pa pa

 

la scurt timp (vezi datele cronologice)

 

Iustin (11/1/2006 12:41:24 PM): salut

Grosmann (11/1/2006 12:42:38 PM): sal

Grosmann (11/1/2006 12:42:45 PM): basswood nu am gasit

Grosmann (11/1/2006 12:42:47 PM): am mahon

Iustin (11/1/2006 12:43:13 PM):

Iustin (11/1/2006 12:45:41 PM): din pacate nu imi permit

 

[...] urmeaza o serie de replici in care spun ca cei de la music123 nu mi-au spus ca imi pot trimite dozele si intreb despre alte variante de a cheltui cei 600 RON si pun intrebarea:

 

Iustin (11/1/2006 1:07:19 PM): tu ce ma sfatuiesti ?

presupuneam ca daca era deja facut la chitara mi se spunea acum.

Iustin (11/1/2006 1:15:55 PM): sau din aia 6 mil iau doze de la tine, ca astia de la music123 vad ca nu-mi mi-au dat inca confirmarea

Iustin (11/1/2006 1:16:00 PM): ca trimit dozele

Iustin (11/1/2006 1:16:32 PM): dupaia poate vand mai repede chitara, cu doze mai bune

Grosmann (11/1/2006 1:32:44 PM): cum vrei tu

Grosmann (11/1/2006 1:34:12 PM): iti pot face cu corp mahon la 15.5 mil si gat set yp

Grosmann (11/1/2006 1:34:17 PM): setup

Iustin (11/1/2006 1:37:56 PM): si un gat nou cam cat m-ar ajunge

Iustin (11/1/2006 1:38:09 PM): ?

Grosmann (11/1/2006 1:39:37 PM): 4.5 mil

Grosmann (11/1/2006 1:39:56 PM): daca iei din ce este pe stoc

Iustin (11/1/2006 1:40:05 PM):

Grosmann (11/1/2006 1:40:05 PM): daca il vrei la comanda mai mult

Grosmann (11/1/2006 1:40:22 PM): dar ti-l pot face cat de subtire il vrei pe cel care este pe stoc.

Iustin (11/1/2006 1:40:34 PM): asta e foarte interesant

Iustin (11/1/2006 1:40:44 PM): planul meu il stii de fapt in detaliu

 

(existand o foaie in dublu exemplar pe care am scris eu exact tot ce doresc)

 

Iustin (11/1/2006 1:40:49 PM): dar acum tre sa platesc facultatea

Iustin (11/1/2006 1:41:19 PM): oricum o sa fac ceva

Iustin (11/1/2006 1:41:23 PM): ori modific

 

(a fost o discutie mai veche in care am intrebat desre un refret si o subtiere)

 

Iustin (11/1/2006 1:41:39 PM): ori gat nou si o doza

Iustin (11/1/2006 1:41:39 PM): ceva

[...]

Iustin (11/1/2006 1:56:17 PM): in principiu o sa iau un gat si o doza de la tine

Iustin (11/1/2006 1:56:42 PM): si mai astept cu chitara custom pana mai incollo

Iustin (11/1/2006 1:56:44 PM): mai vb

 

se stia deci ca renunt la comanda cu chitara custom.

la doar 2 zile (discutii fiind deci purtate si intre 28.11 si 3.11):

 

Iustin (11/3/2006 8:31:59 AM): sai SH2-jazz si SH4- JB model ?

Grosmann (11/3/2006 8:32:25 AM): jazz de neck am

[...](vezi in mare parte pagina anterioara)

nu am cerut eu doza zebra, de nici un fel, desi cand mi s-a spus ca este SH4 zebra am intrebat:

Iustin (11/7/2006 11:25:05 PM): ai ceva de neck tot zebra ?

Grosmann (11/7/2006 11:25:33 PM): de neck nu mai am nimic disponibil

Iustin (11/7/2006 11:26:57 PM): paaaai cam cat dureaza pana vine urmatoarea tura de doze ?

Iustin (11/7/2006 11:36:59 PM): nici macar SH-2n nu-o mai ai /

Iustin (11/7/2006 11:37:01 PM): ?

Grosmann (11/7/2006 11:37:10 PM): nu

Grosmann (11/7/2006 11:37:12 PM): s-a dat

Iustin (11/7/2006 11:37:18 PM): of

 

se observa ca am un anume ghinion dubios, adica nu gasesc nimic din ceea ce vreau, imi incerc norocul cu pedalele (se vede in pagina anterioara) si:

Grosmann (11/8/2006 1:16:42 PM): sal din pacate ieri a venit cineva si a luat tot ce aveam pentru un pedalier

din nou acelasi ghinion, dar raspunsul a venit:

Grosmann (11/14/2006 5:35:25 PM): ai comandat o chitara ,nu sunt obligat sa-ti dau altceva la schimb ca nu mai vrei s-o faci....

 

Ma indoiesc ca se incepusera lucrarile dupa discutiile de inainte, mai ales ca erau alte chitari de facut inaintea comenzii mele. In plus pe 28.10.2006 am luat chitanta cu avansul, cand am vazut ca mahonul este mai scump, am intrebat fara succes in stanga, in dreapta de bani, iar pe 1.11.2006 am anuntat ca renunt:

Iustin (11/1/2006 12:45:41 PM): din pacate nu imi permit

Din moment ce nu am fost anuntat ca s-a inceput munca la chitara mea, daca nu pe messenger, printr-un mail. Am considerat ca nu ar fi bine sa cer banii inapoi, ci sa cer produse in valoare de cei 600 RON.

Ieseau ambele parti in castig, dar ce voiam eu nu era niciodata acolo.

Pe site scrie:

"Pentru produsele ce pot fi aduse la comanda, termenul de livrare este de 2.5 saptamani pentru Bucuresti si 3 saptamani pentru provincie."

Dar:

Grosmann (11/7/2006 11:21:11 PM): mai tot ce a venit au fost comandate din septembrie

 

sau

 

Iustin (11/8/2006 1:17:23 PM): cat dureaza pana aduci alte pedale ?

Grosmann (11/8/2006 1:17:51 PM): cam 1.5 luni pana vine urmatorul transport

 

Inteleg viteza cu care vine un produs nu tine de cel care vinde, dar faptul faptul ca produsele sunt sau nu pe stoc, depinde in uriasa masura de cel care vinde si felul in care o face.

 

In incheiere. Nu cred ca eu sau chitanta sau chitara = cauza intamplarilor de pe 14.11.06.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Domnul Iustin

 

In momentul in care ai dat banii de avans eu m-am apucat sa comand ce aveam nevoie pentru chitara ta .din momentul in care ai dat avansul inseamna ca ai dat drumul la ati face chitara .

Nu mai era nevoie sa te anunt ca ma apuc din moment ce ai platit avans sa o facem.

aici este vorba despre faptul ca ai facut reclamatii impotriva grosmann cum ca te-ar fi excrocat. Asta este problema si daca ai comandat o chitara la care stiai ca nu exista posibilitataea de a face corpul din basswood, si apoi ai mai venit cu o mie de modificari care s-au reflectat in pretul mai mare cu 2 mil, eu nu sunt obligat sa iti dau altceva sau returnez banii ca tu te-ai razgandit. Sa iti dau altceva poate exista in momentul in care eu sunt incapabil sa iti dau sau aduc produsul pe care l-ai comandat.

 

Care in nici un caz nu face problema discutiei.

Si scurt aici nu este vorba despre ce si cum s-a discutat ,ci de faptul ca ai facut niste acuzatii impotriva noastra nefondate cauzand anumite prejudicii.

 

repet : daca vrei banii inapoi ii putem trimite prin mandat electronic ,dar avem nevoiede datele de contact : adresa si numele complet . Este asa de greu sa scrii asa ceva ? Ai cumva ceva de ascuns ?

 

O sa te rog sa explici colegilor ce si unde ai facut reclamatii si din ce motiv. Ai vorbit cu mine cumva si eu ti-am spus ca nu iti fac chitara sau ca nu iti returnam banii sau ca nu iti dam altceva in schimb?? faptul ca ce ai vrut tu nu exista pe stoc nu este problema mea . Eu ti-am raspuns la cererile tale in conformitate cu stocul la acea data. Nu cred ca exista pe undeva cum ca grosmann ti-a spus ca nu iti face chitara sau ca nu iti da banii inapoi.

 

te rog explica colegilor de ce ai facut reclamatie si unde.Si pentru care motiv.

Edited by cri050871
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

stii ceva sunt satul de discutii cu oameni ca tine care in loc sa discute cu cel unde a comandat ceva daca ii vine o pasarica pe creer incepe sa faca reclamatii nefondate.

problema este simpla : ai comandat o chitara la care stiai ca nu poate ramae pretul discutat pentru ca nu se gasea acel lemn si pentru inlayurile si taieturile in plus pe care le vroiai . pentru toata diferenta de manopera si lemn pretul a fost mai mare cu 2 mil inclus TVA, suma despre care stiai de cand ai dat avansul insa ramasese sa mai fac niste calcule si sa iti spun exact. faptul ca apoi te-ai razgandit din motive care pe mine nu ma privesc este strict problema ta si numai a ta ,eu neavand nici o obligatie in aceste sens. Eu as fi avut o obligatie fata de tine daca nu as fi fost in stare sa-ti fac chitara asa cum am stabilit . Atunci ai fi avut dreptul sa ceri restituirea banilor sau cumpararea altor produse de suma respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Rog un admin sa opreasca toata treaba aceasta, domnul Grosu e putin ridicol punandu-si problemele aici pe forum,ca si un copil mic care i-au fost furate jucariile .toata povestea aceasta ,chiar daca ati avea dreptate ,nu arata decat faptul ca nu stiti sa va conduce-ti afacerea in mod profesional,veni-ti sa va plange-ti ca nu stiu care client ,nu vrea sa va dea banii; si acum o sa va pedepsesc pe toti daca nu vorbiti cu el sa ma plateasca.de fiecare data cand scrie-ti ceva pe forum va sapa-ti groapa si mai adanc. singura data cand ati facut ceva pozitiv , ceva care sa va ajute ,a fost cand a-ti tacut din gura in postul acela stupid al lui jack.

Data viitoare cand cineva comanda ceva custom , vorbi-ti cu avocatul in prealabil si faceti un contract care sa va acopere.... chiar asa de dificil este....

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

eu nu am de luat nici un ban de la el .eu am aratat un fapt care ar trebuii sa intereseaz pe toata lumea pe forum.

daca ai fi citit cu atyentie ai fi vazut ca alta era discutia si ca eu n uam cerut nimanui nici bani si nici sai ntervina pe undeva .eu doar am aratat o stare de fapt pe care a creat-o un coleg de-al vostru de forum.Si cum marea amjoritate nu zice nimic putem trage concluzia ca toti ati face la fel ...

Link to comment
Share on other sites

Domnule Cristi...

Toate lucrurile astea le poti evita extraordinar de simplu. Si de altfel asa este si legal.

Pe o pagina A4 fa matale (impreuna cu avocatul) un contract de comanda si livrare pe care sa-l semneze clientul atunci cand face comanda.

In el poti spune ce avans se cere (30%), ca nu se restituie daca clientul se razgandeshte, ce termen de livrare, ca acest termen se poate amana daca materialele nu apar in timp util, ce modificari fata de configuratia standard se aplica si la ce pret.

Daca apar modificari ulterioare, completezi inca o comanda care este o anexa la prima, s.a.m.d.

 

In felul acesta nu vei mai avea niciodata probleme cu "inspectori" OPC, toate lucrurile sunt clare si scrise pe hartie si pentru o parte si pentru cealalta.

Avansul acopera pierderea de timp si manopera - avand in vedere ca acele componente "custom" se pot vinde altui client.

 

Daca omul comanda ceva total neconventional (un corp in forma de stea, sau un grif cu 16 taste, etc..) avansul poate fi marit proportional cu nevandabilitatea produselor custom.

 

Anyway 30% este o suma corecta pentru o comanda, iar restituirea nu poate fi luata in calcul daca documentele sunt corecte (contract, chitanta, factura de avans).

 

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu accept. Vreau liberate de expresie si pentru Grosmann :)

 

 

 

Same here !

 

Nu de alta da tot sunt la cursu de Managementul firmei ... si i.m.h.o. Dl. Grosu nu este obligat sa restituie nici un chior. La pedale nu a dat avans, sau nici comanda, etc.

 

Eu mi-am luat 2 chitari stoc de la Grosmann una a fost facuta pe baza de comanda am dat avans juma' si in vreo 2 luni cand a fost gata am dat restu banilor si am plecat cu scula .... fara probleme, fara certuri ... numa cu zambeturi (mai stii cum e cu DOOM 2-u ???)

Link to comment
Share on other sites

Same here !

 

Nu de alta da tot sunt la cursu de Managementul firmei ... si i.m.h.o. Dl. Grosu nu este obligat sa restituie nici un chior. La pedale nu a dat avans, sau nici comanda, etc.

 

Eu mi-am luat 2 chitari stoc de la Grosmann una a fost facuta pe baza de comanda am dat avans juma' si in vreo 2 luni cand a fost gata am dat restu banilor si am plecat cu scula .... fara probleme, fara certuri ... numa cu zambeturi (mai stii cum e cu DOOM 2-u ???)

Damn, iar nu mi-a iesit gluma. Trebuie sa ma las... :)

Da' comanda aia e scrisa, e verbala, e sub forma de discutie pe chat? Cum e? In afara de o chitanta pe care scrie "avans chitara" ce altfel de dovezi se mai egzigsta?

 

P.S. Mr. dgeekoo a zis bine ce-a zis.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

comanda d-lui Iustin este scrisa si se poate vedea clar ca ,contine elemente custom care fac chitara si grifful nevandabil altui client fara alte modificari care atrag dupa sine marirea manoperei. Chitanta data pentru avans este legala si perfect valabila, contine toate datele de identificare ale firmei ,stampila si semnatura mea si data la care a fost facuta comanda si emisa chitanta de avans.

 

Ceace ma uimeste nu este faptul ca mi-a comunicat dupa o saptamana ca nu o mai vrea ,si se poate vedea ca am fost deschis la discutii pentru a lua altceva de suma respectiva ( nu este problema mea ca nu mai erau pe stoc ) ci faptul cum a procedat fara sa ne anunte sau sa ia legatura cu noi sa intrebe . Iar pentru asta domnul iustin a fost azi dat in judecata pentru neonorarea unei comenzi date si lezarea imaginii firmei precum si pentru prejudicii materiale aduse firmei. Dosarul este depus de avocat in instanta urmand ca iustin sa fie citat. Am cerut instantei despagubiri de 10000 euro pentru nerespectarea comenzi ,lezarea imaginii firmei ,aducerea de invinuiri calomnioase si nefondate la organele statului precum si prejudicii materiale si morale . Presupun ca de asta nu a vrut sa ne comunice adresa si numele complet cand i l-am cerut stiind ce se poate intampla, probabil a fost sfatuit de cei care ne-au vizitat si cu care vorbea la telefon despre ce ii putem face, dar l-am aflat si singuri pe alte cai .... ca doar de aia exista evidenta populatiei..... o cerere facuta de avocat in temeiul legii si in 2 ore am avut toate datele necesare .

 

pentru ce a facut o sa plateasca de o sa-l usture.......

Edited by cri050871
Link to comment
Share on other sites

 

Iar pentru asta domnul iustin a fost azi dat in judecata pentru neonorarea unei comenzi date si lezarea imaginii firmei precum si pentru prejudicii materiale aduse firmei. Dosarul este depus de avocat in instanta urmand ca iustin sa fie citat. Am cerut instantei despagubiri de 10000 euro pentru nerespectarea comenzi ,lezarea imaginii firmei ,aducerea de invinuiri calomnioase si nefondate la organele statului precum si prejudicii materiale si morale .

(...)

pentru ce a facut o sa plateasca de o sa-l usture.......

 

 

No offensse, dar am dubii ca vei rezolva ceva... ma tem ca avocatul iti ia banii degeaba.

Mai intai, pentru orice actiune in daune civile, va trebui sa timbrezi corespunzator, la valoarea pretinsa.

Apoi, prejudiciul material trebuie dovedit. Or, acesta nu se ridica la 10000 euro, sunt convins.

Cat despre prejudiciul moral, din pacate pentru tine si din fericire pentru acest Iustin, jurisprudenta romaneasca este saraca in solutii care sa te ajute. Putini judecatori considera ca aducerea de invinuiri calomnioase in memorii adresate autoritatilor pot conduce la daune morale.

 

Sunt tare curios cum va evolua procesul, daca va exista un proces.

Bafta amandoura... and may the best man win!!

 

P.S. Eu inteleg supararea fiecaruia dintre voi, dar cred ca se datoreaza unei probleme in comunicare si ca se pot rezolva lucrurile. Pacat ca se ajunge aici, pentru ca e reclama proasta pentru Grosmann...

Link to comment
Share on other sites

Atentie:

O chitanta neinsotita de factura de avans si de contract este ilegala (poate fi o dovada a nerespectarii codului fiscal), nefiind purtatoare de TVA.

 

Adica inregistrarea contabila s-a facut dar TVA-ul? Poate fi interpretat ca evaziune.

 

Avansul de 30%, care nu trebuie returnat, acopera valoarea componentelor nevandabile.

 

Mai bine te linisteshti. Parerea mea.

 

PS: Decat sa pierdeti timp si bani prin tribunale, mai bine impacati-va, beti o bere, si asta e.

Daca nu se poate, tot asta e.

Timpul poate fi mult mai bine utilizat, spre exemplu pentru a construi instrumente de calitate, care sa vorbeasca prin ele insele.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Instanta a acceptat dosarul tinand cont ca invinuitul a stiut ce comanda si cum comanda si cu mana lui a facut nota de comanda .Exista si factura aferenta chitantei. Mai mult instanta a incuvintat cerea noastra de a cere organelor statului copia plagerii nefondate si calomnioase pentru a se pune la dosar ,cum ca l-am fi excrocat si ca nu vrem sa-i restituim banii si nici produse sa-i dam.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca in Romania nu exista lutieri cu care sa faci afaceri. Chestii de genul "nu depinde de mine" spuse unui cumparator sunt puerile si ma dezgusta. In nici un caz nu depinde de cumparator ce comenzi si cand le da vanzatorul ca sa aiba marfa pe stock. In momentul in care nu o ai si ai spus ca o ai anterior orice contract poate fi rupt.

Link to comment
Share on other sites

Niste curiozitati personale...

 

Today, 01:30 PM

 

"...Dosarul este depus de avocat in instanta urmand ca iustin sa fie citat..."

 

Today, 02:00 PM

 

"Instanta a acceptat dosarul..."

 

Se depunde un dosar...si in jumatate de ora se da si "verdictul" ?

 

Iustin zice ca are doar o chitanta...cristi afirma ca are si factura. Orice factura nu se elibereaza in dublu exemplar, unul clientului, altul vanzatorului si contine toate datele (CNP, CI, adresa, etc) cumparatorului ?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871
' date='Nov 15 2006, 06:03 PM' post='103242']

Niste curiozitati personale...

 

Today, 01:30 PM

 

"...Dosarul este depus de avocat in instanta urmand ca iustin sa fie citat..."

 

Today, 02:00 PM

 

"Instanta a acceptat dosarul..."

 

Se depunde un dosar...si in jumatate de ora se da si "verdictul" ?

 

Iustin zice ca are doar o chitanta...cristi afirma ca are si factura. Orice factura nu se elibereaza in dublu exemplar, unul clientului, altul vanzatorului si contine toate datele (CNP, CI, adresa, etc) cumparatorului ?

 

 

In momentul in care depui dosarul in instanta inseamna ca a fost acceptat in instanta, daca nu este acceptat nu il poti depune .

 

Se pare ca in Romania nu exista lutieri cu care sa faci afaceri. Chestii de genul "nu depinde de mine" spuse unui cumparator sunt puerile si ma dezgusta. In nici un caz nu depinde de cumparator ce comenzi si cand le da vanzatorul ca sa aiba marfa pe stock. In momentul in care nu o ai si ai spus ca o ai anterior orice contract poate fi rupt.

 

depinde ce intelegi tu sa faci afaceri ,adica sa faci ce a facut iustin ,nu?

sunt atatia care au comandat si facut customuri la grosmann si nimeni nu a avut a se plange ca nu i s-a facut sau ca nu a primit ce a comandat.

Dar ca sa faci ce a facut el nu se face si ca atare o sa-i dam o lectie pe care nu cred ca o va uita usor. daca avea ceva de reprosat sau de discutat trebuia sa ia legatura cu noi si sa spuna ce are despus ,se gasea o solutie amiabila buna pentru ambele parti . Asa el a apelat la calea dea ne face noua greutati si reclamatii . Ca atare si noi ii vom face lui greutati ..... mari .......financiare............ nu este problema mea ca, ce a vrut el nu mai era pe stoc cand a vrut sa cumpere.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.