www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Stratocaster Rebuild


andrei91
 Share

Recommended Posts

Salut !

 

De curand am primit de la cineva un Squier Strat pe motiv ca nu mai poate face nimic cu ea si se gandea chiar sa o arunce. M-am gandit sa o repar cam tot ce e de reparat pe ea, dar cand am vrut sa ii reglez neck-ul truss-rod-ul nu misca absolut nimic. Stie careva cum se poate repara sau DACA se poate repara cumva? Se invarte in gol cand vreau sa reglez.

 

 

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Daca imbusul ales e corect si agata dar se invarte cu totul in gol, scoate corzile, desfa-i gatul (cele 4 suruburi de pe spate si vezi ce-i acolo). Ai cea mai vaga ideea cum functioneaza un truss rod sau e prima oara cand pui mana pe o chitara? Nu e ironie, te intreb sa stiu ce stii si ce nu...

 

Vezi si asta poate te ajuta sa intelegi ce-i acolo.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

N-am vrut sa sune asa, no offense! Pur si simplu nu stiam daca e prima oara cand vezi o chitara (respectiv pe asta) sau daca stii cu ce se mananca dpdv constructiv. Ai fi surpins, dar exista pe aici si intrebari de genul 'in ce parte se insurubeaza becul?'

 

e ok serios :)) nu m-am suparat...constructiv nu e problema, doar ca nu am reglat niciodata asa calumea o chitara si ma gandeam ca acuma ar fi ocazia potrivita pt asta...

 

Incearca sa o strangi.

am invartit piulita si a inceput sa se auda in interiorul neck-ului cum se misca ceva...

Link to comment
Share on other sites

Se poate schimba dar s-ar putea sa fie mai ieftin sa cumperi un alt neck.

 

la ce pret gasesc un neck si la ce pret mi se schimba un truss-rod?:D

 

Se poate schimba Trussrod-ul,il poate schimba chiar Eugen ! Din cate tin minte a schimbat si la un bas trussrod-ul :) .

 

cam aici vroiam sa ajung :)))

Link to comment
Share on other sites

Da, e vreo 450 de ron daca nu ma insel nou. S-ar putea sa fie mai rentabil sa dai corpul si ce-o mai fi functional prin el decat sa-l resuscitezi. Intamplarea face ca exact azi mi-am facut bucati prima mea electrica, tot un Squier Bullet pentru o revizie. Doar ca la mine era vorba de schimbat potentiometre, switch-ul de comutare intre doze, jack-ul, pentru ca toate fasaiau si bazaiau, mai mult partea electrica.

 

Apropo, daca ai nevoie de ceva din cele enumerate mai sus, le pot dona. Evident nu sunt in cea mai buna stare din moment ce le-am inlocuit pe toate, dar s-ar mai fi putut trage de ele. Eu am reconditionat-o mai mult datorita valorii sentimentale, ca de altfel n-a prea meritat investitia... Ah, si suruburile de la pickguard le-am schimbat. Acum parca imi pare rau ca n-am facut poze before&after insa nu mi s-a parut o operatiune care sa merite sa chem televiziunea :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, e vreo 450 de ron daca nu ma insel nou. S-ar putea sa fie mai rentabil sa dai corpul si ce-o mai fi functional prin el decat sa-l resuscitezi. Intamplarea face ca exact azi mi-am facut bucati prima mea electrica, tot un Squier Bullet pentru o revizie. Doar ca la mine era vorba de schimbat potentiometre, switch-ul de comutare intre doze, jack-ul, pentru ca toate fasaiau si bazaiau, mai mult partea electrica.

 

Apropo, daca ai nevoie de ceva din cele enumerate mai sus, le pot dona. Evident nu sunt in cea mai buna stare din moment ce le-am inlocuit pe toate, dar s-ar mai fi putut trage de ele. Eu am reconditionat-o mai mult datorita valorii sentimentale, ca de altfel n-a prea meritat investitia... Ah, si suruburile de la pickguard le-am schimbat. Acum parca imi pare rau ca n-am facut poze before&after insa nu mi s-a parut o operatiune care sa merite sa chem televiziunea :)

 

As fi vrut sa o folosesc asa de fun mai mult sau ca back-up guitar in cazuri disperate :)) ... am un schecter si vroiam sa incerc cv mai moale asa :D

Noua cam 450 de ron e...sunt curios asa cam la cat as gasi un NECK , asta daca as gasi unul...pe Amazon UK sunt de la 30 de lire in sus ceea ce nu prea mi se merita :P

Edited by andrei91
Link to comment
Share on other sites

Da, sunt destul de scumpe peste tot. Daca mai platesti si transport, mai bine iti iei chitara :) Insa nu te obliga nimeni sa-i pui neck de Squier. Daca ai un pic de noroc si chef de experimente, poti merge si pe un alt neck de Strat. Insa aici tot Eugen cred ca te poate consilia.

 

o sa mai "sap" sa vad ce si cum...daca se merita sau nu :))...mersi foarte mult de raspunsuri :D

Link to comment
Share on other sites

As fi vrut sa o folosesc asa de fun mai mult sau ca back-up guitar in cazuri disperate :)) ... am un schecter si vroiam sa incerc cv mai moale asa :D

Noua cam 450 de ron e...sunt curios asa cam la cat as gasi un NECK , asta daca as gasi unul...pe Amazon UK sunt de la 30 de lire in sus ceea ce nu prea mi se merita :P

 

Şi te şi cam costă transportul la astea... A găsit pe la 60$, cu transportul gratuit pe ebay. Tot prin China ar trebui să cauţi, e posibil să găseşti mai ieftine. E scump şi dacă-l înlocuieşti, şi dacă-l repari. Ai putea totuşi să încerci să pui nişte corzi, să vezi. De preferat cât mai subţiri. Cu un set de 9 s-ar putea să ai surpriza să n-ai nevoie de truss rod.

Link to comment
Share on other sites

[...] Cu un set de 9 s-ar putea să ai surpriza să n-ai nevoie de truss rod.

 

Asa mai bine ii pui de nylon ca sa rezolvi cazul. Si vezi tu cu ce faci cu rezonanta... Eventual scoti si dozele s-o faci mai usoara ;)

Nu neg ca ar putea functiona, insa numai chitara pe care sa te poti baza nu e aia, mai ales la schimbari de temperatura, umiditate, etc.

Link to comment
Share on other sites

Şi te şi cam costă transportul la astea... A găsit pe la 60$, cu transportul gratuit pe ebay. Tot prin China ar trebui să cauţi, e posibil să găseşti mai ieftine. E scump şi dacă-l înlocuieşti, şi dacă-l repari. Ai putea totuşi să încerci să pui nişte corzi, să vezi. De preferat cât mai subţiri. Cu un set de 9 s-ar putea să ai surpriza să n-ai nevoie de truss rod.

corzi de 9 am pe ea :)) si gatu se face banana

Link to comment
Share on other sites

dar nu e așezat chiar pe centrul gâtului.....Coreea se pare că funcționează alte legi geometrice

 

Si daca nu trebuie sa fie pi shentru ???? ce zici matale ?

 

Care sunt diferentele intre o chitara scumpa si una ieftina ....care sunt nevoile tale ..asteptarile fata de o chitara ?

 

De unde stii ca o chitara scumpa este mai buna ?

 

Am vazut cel putin doua Squier -e ce bat la fund multe "American " Strat care au avea pe fiecare surub scris .."AMERICAN"

ca sa fie catr mai ????????

 

Si am vazut incercat cateva Strat ..american .originale si scumpe ..de tot rahatu' ..

 

50Euro ---2500 Euro

 

Este cea scumpa mai buna de 50 de ori ?

 

Chitara buna este cea la care chitaristul poate canta cea ce vrea si nu-l incurca la nivelul sau tehnic de interpretare .

 

 

Nu este nevoie de "mountain bike" ca sa merga nevasta la piata dupa ceapa .

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dar nu e așezat chiar pe centrul gâtului.....Coreea se pare că funcționează alte legi geometrice

 

Si daca nu trebuie sa fie pi shentru ???? ce zici matale ?

 

Care sunt diferentele intre o chitara scumpa si una ieftina ....care sunt nevoile tale ..asteptarile fata de o chitara ?

 

De unde stii ca o chitara scumpa este mai buna ?

 

Am vazut cel putin doua Squier -e ce bat la fund multe "American " Strat care au avea pe fiecare surub scris .."AMERICAN"

ca sa fie catr mai ????????

 

Si am vazut incercat cateva Strat ..american .originale si scumpe ..de tot rahatu' ..

 

50Euro ---2500 Euro

 

Este cea scumpa mai buna de 50 de ori ?

 

Chitara buna este cea la care chitaristul poate canta cea ce vrea si nu-l incurca la nivelul sau tehnic de interpretare .

 

 

Nu este nevoie de "mountain bike" ca sa merga nevasta la piata dupa ceapa .

 

degeaba ii scumpa chitara daca ii defecta "creanga" :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.