www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial dedicat trupelor aflate la inceputuri


karpi
 Share

Recommended Posts

Exista o carte de genu "Ghid complet pentru idioti cum sa iti faci colegii din formatie sa se tina de treaba si sa nu piarda majoritatea timpului degeaba" ?

 

Nu exista carti, insa exista modele, puteti sa faceti pe o foaie de flip-chart mare un regulament. Genul celor 10 porunci. Si apoi fara mila. Cine le incalca zboara. Seriozitatea tine de profesionalism si profesionalismul iti da prestanta, prestanta te duce la succes. Si daca nici asa nu-ti convine exista modelul Chuck Schuldiner. Trupa DEath era EL. Restul esrau instrumentisti cooptati cu ocazia cantarilor si a inregistrarilor. Asta cu pierdutul timpului se mai regleaza cu varsta...multi isi fac trupe pe la 15-16 ani insa maturizarea se petrece intre 22-28 de ani sau niciodata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
nu mai suport... junkyard, vei elucida vreodata misterul identitatii tale?

 

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
cumpara ceva de la el si insista sa va intilniti in persoana :)

 

old news... am cumparat acum cateva luni un DOD de la el

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

Trupa mea are 3 saptamani. Se compune din chitarist de 26 de ani, foarte tare omul (stie chitara, bass, tobe, el compune), tobar care se descurca binisor, basist care nu prea are timp, clapar care are tendinta sa dispara fara urma, si vocal fara experienta (eu aia mica si nestiutoare).

Sala am gasit, la pret ok, scule bune la sala. acum mai ramane problema de timp - baietii lucreaza toti si stau mai prost cu timpul.

Eu cred ca imi mai gasesc o trupa sa imi ocup timpul, ca nu mai am rabdare pt doar o repetitie pe weekend :)

Link to comment
Share on other sites

Guest klinci

Eu as dori sa pun niste intrebari . *deschide un sul de hartie si incepe sa citeasca*

 

Intr-o zi m-a lovit un fulgeras si am realizat ca mai toata viata mea mi-am dorit sa cant. Cum totusi nu mai sunt jun (ca se spune ca totul se incepe de la o varsta frageda :) ) m-am hotarat sa ma apuc de lucru . Asadar , am descoperit inca trei persoane interesate de a canta si ne-am decis sa ne facem o formatie ^^ .

Adevarul este ca nu prea am cunostinte in materie , iar noi fiind patru nu prea stim cum sa ne acordam ,,sarcinile" .

Acum intrebarile sunt urmatoarele :

 

 

uhm sry cva na mers bien cu quoteul ala

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

N-as prea avea nimic de zis ce nu s-a zis, in materie de idei. Tot ce pot impartasi e o parte din experienta mea.

 

Am avut ocazia sa incercam sa infiintam o trupa... niste prieteni, nu foarte apropiati, care stiu ca initial faceau coveruri metallica. Cu exceptia la baterist care nu prea stia bare branza (eu sau basistul bateam tobele in locul lui).

 

Cum s-a destramat?

1) lipsa de fonduri pt instrumente.

2) Am observat ca incet incet s-au format certuri in legatura cu stilul pe care il abordam. Unu voia alternativ, unu heavy, unu mai experimental... ah well.

 

Momentan cum stau? Eu cu un prieten cautam oameni. Suntem 2 oameni la 4 instrumente (2 chitare, bass, calpe). Am cateva melodii compuse (desi nu au versuri). Si avem multa, multa rabdare. Nu stiu de ce am impresia ca rabdare putem avea la infinit... ca nu prea dau sperante sa gasesc in sibiu baterist pt gothic.

 

Dar ce am invatat... nu te avanta in o trupa decat daca chiar merita. Oamenii trebuie alesi la un mod foarte pretentios...

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

trupa mea...o poveste mai interesanta...totul a inceput cand prietenul meu cel mai bun si-a cumparat tobe asa din senin.canta pt el.apoi am pus mana pe o clasica de hora si mi-a placut.mi-am luat si eu una....eram cei doi chitaristi si tobele.cantam destul de rar vreo 3-4 melodii usoare.apoi ne-am certat cu chitaristul ala ca o facut o faza nasoala si am ramas numa eu cu tobosarul.

recent l-am convins pe un prieten sa isi ia bas.si mi-am luat si eu electrica si el bas. acum repetam de vreo 2-3 ori pe saptamana.dar nu stau prea bine la compozitie.abia ce am inceput sa ma uit si eu peste game si alea alea.mi-ar trebui un prof.

Scule: chitara Aria mac57bk, un amp peavey 212 din seriile 100, destul de vechi :|, da mere si un procesor zoom G1.

basul e tot un Aria trecut printr-o statie veche, provenita de la un pickup.au mai ramas tobele. niste Rogers mai vechi, cu 2 fetze noi cumparate :)).

repetam in beci la tobosar, nu deranjam pe nimeni, numa o familie.

ne cautam voce acum

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest blackraven
About Capac

 

Trupa Capac a fost infiintata in vara anului 2007 in orasul Alexandria, TR, Romania de catre Mitroi Cristian si Firulescu "Bobi" Daniel (care, de fapt, sunt si singurii membri ai trupei) in timp ce cei doi se gandeau ce sa faca pentru a-si ocupa timpul liber.

 

 

Inspiratie

 

Cei doi membri se regasesc in melodiile lor ori de cate ori le asculta spunand ca "Versurile sunt bazate pe experientele noastre" (desi cei doi au varsta de 16 ani). Versurile au teme ironice (Noi suntem Capac), filosofice (Adio, mama, fa) si gurmande (Pizza Pizza Pizza), cei doi recunoscand ca seamana foarte multe cu trupele de genul Tenacious D desi la momentul infiintarii trupei ei nu auzisera inca nimic de ei.

 

 

Aparitii discografice

 

Trupa inca lucreaza la primul lor album despre care am aflat ca se va numi "Albumul ala de debut" si care va contine cover-uri si o colaborare. Inca nu s-a anuntat nimic legat de o data de lansare.

 

citat de pe blogul nostru, pe scurt :) . acum am primit si sansa sa cantam live de 8 martie pt liceu. sa vedem ce o sa cantam. probabil un cover. Cargo "Mama" sau Phoenix "Mama, mama" :-?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

cred ca cel mai important pt niste tipi care vor sa-si faca o trupa este comunicarea. dorinta de a face ceva impreuna. nu pt ca sunteti prieteni de la gradinitza ci pt ca vreti sa faceti ceva misto impreuna. si atentie la feeling. daca sunteti angoasat langa cineva treceti mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput recent o trupa... Toti ne cunoastem si avem relatii dezvoltate, dar mai avem probleme cu orgoliile... Eu sunt la chitara-solo, prietena mea e la vocal, avem un baterist si un basist. Eh, am inceput si noi ca o trupa de liceu... Eu cred ca cele mai mari probleme apar in trupa datorita orgoliilor. Sa va impartasesc experienta mea... Eu cu prietena mea si cu bateristul avem gusturi comune, in principiu rock/metal. Dar basistul e mai inspre pop/jazz/blues. Problema e insa ca e inspre pop. Pe mine nu ma deranjeaza si chiar sunt fericit sa avem cat mai multe influente si prietena mea crede la fel. Insa, bateristul e cam trv metal, daca ma intelegeti, si cand a fost cazul sa facem un cover dupa cover-ul Louie, Louie de Motorhead, el incepe sa se ia de basist ca nu stie muzica, nu cunoaste, ca are atitudine ca nush ce. In fine, cu timpul sper sa sa-i treaca desi il frec si eu la cap, dar meh, are un temperament mai coleric.

 

Ideea e ca parerea mea e ca toata lumea sa fie dispusa sa treaca peste orgolii, sa se concentreze pe muzica si sa inteleaga cu toata lumea... Acum, in privinta cu instrumentele, se pot improviza intotdeauna si se pot gasi imprumuturi, iar cu spatiul se poate aranja cumva, chiar si daca in dormitorul cuiva, da-i incolo pe vecini, iar statia poate deveni pc-ul: chitara in line-in, bas-ul in microfon iar vocea sa zbiere :). Bateristul bate in masa. Noi acum am prins un loc la un club unde am facut eu chitara unde e un amp, set de tobe, niste instrumente, tot ce ne trebuie, dar mergem acolo doar o data pe saptamana asa ca trebuie sa ne facem temele pentru ca fiecare minute conteaza. Chiulim si de la scoala, anything for music...

 

Din punctul meu de vedere ar mai fi ca sunt foarte creativ, am idei tot timpul, si nu toata lumea se poate conecta... Ma rog...

 

Care era ideea postului? Sincer, nu stiu, parca stiam la inceput... I'm just rambling so... Ma rog, niste experiente...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sa fiu sincer nu prea conteaza daca esti prieten sau nu cu oamenii cu care infiintezi o formatie.. prima formatie in care am cantat am infiintato eu cu inca 2 prieteni cu care ma intelegeam sooper.. dupa vreo 3 luni de cautat sala si scule si inv piese am reusit si noi sa cantam in sfarsit pe la baluri.. faza e ca dupa ce au vazut ca la toata lumea le place ce cantau au inceput sa mearga cu nasu pe sus si sa se lasa de treaba.. ii tot bateam la cap cu o sapt inainte de un bal sa repetam piesele, ei ziceau ca le stiu bine.. in seara dinainte de bal eu eram singuru care mai stia ceva din piese, rezultatul a fost o harababura pe scena si toata vina a picat pe mine ca nu iam chemat la repetitii :) .. pana la urma mam certat cu ei si am plecat..

Dupa mult timp in care am cantat singur pe acas, am auzit ca ei siau gasit alt chitarist dar dupa o sapt a plecat si ala:).. am vb cu el si ne-am facut noi alta formatie (desi nu ne cunosteam prea bine), dupa vreo sapt am vb cu o tipa de la noi din sc care canta la voce( nici pe ea nu o cunosteam prea bine) :) .. dar cand ne-am apucat de rep treaba mergea super bine, acum ne intelegem bine toti dar inca suntem in cautare de tobosar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Formarea

Intodeauna intr-o trupa va trebuie "un dirijor". Mai exact cel care se implica cel mai mult , cel care are cat de cat experienta si cel care sa va adune. Un fel de antrenor, cel care infiinteaza si se asigura ca trupa se tine de treaba.

 

Genul:

Daca toti oamenii sunt pe acelasi still, sau vor sa implementeze elemente din stilul propriu in stilul trupei, atunci nu o sa fie certuri cu genul. Trebuie sa fiti open minded, daca fiecare vine cu ceva e net superior mai bine decat daca va luati dupa altii gen "bah eu vreau sa fiu cobain !!!" sau alte kkturi. Lumea s-a saturat de aceleasi genuri din '80 incoace.

 

Sonorizarea

La sonorizare, incercati sa puneti la comun cu alte trupe la inceputuri. Instrumentele sunt obligatorii !!!. Unul vine cu un amplificator, altul cu o statie, altul cu un mixer etc.

 

Sala de repetitii

Incercati sa cautati prin case de cultura, acolo gasiti cam tot timpul. Daca nu, puneti cheta si incercati la o sala de repetitii cu plata. Daca chiar nu gasiti, improvizati si adunativa undeva acasa la cineva, cantand la rece, compunand, exersand cu trupa etc.

Daca gasiti intr-un final sala, tratati sala cu respect ca mai repeta si altii in ea. Fara scrijeliri pe scule, boxe, pereti, fara desene, fara mizerie. Nu faceti pe interesantii, pe voi va intereseaz sa veniti la sala, sa repetati si sa plecati fara sa deranjati pe altii cum nici voi nu ati vrea sa fiti deranjati.

 

Concerte

Daca prindeti la o casa de cultura sa repetati, in general tot ele o sa va faca rost si de concerte la evenimente culturale sau in delegatii in alte orase in colaborare cu alte case de cultura.

Daca vreti sa faceti concert pe cont propriu, aici e mai greu, trebuie sa veniti sau sa faceti rost de sonorizare, backline, sa faceti promovare etc.

Si cel mai important daca vreti concert pe cont propriu , INREGISTRATI UN DEMO. Ca e home made ca e in studio nu conteaza, sa aibe omul idee ce cantati.

 

Sper sa va fie de ajutor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest PopCorn023
tobele conteaza , DAR , cum am mai spus, a nu se pierde vremea la sala de repetitii cu invatatul pieselor .

Daca ma apuc sa compun o piesa simpla si ajung la 118 -lea fel de breack pentru tobe si bas dau toti in balbaiala si nu se va mai sti ce sa se cante.( o spun din experienta proprie am patit nu o-data ,in concert fiecare a cantat alt "breack" , nu s-a observat de auditoriu dar efectul in piesa a fost de to c**** si cu muzicanti de mare valoare nu incepatori !!)

 

Asa ca chitaristul , sau compozitorul sau aranjorul trupei face munca aceasta acasa ( macar 80%) si vine la sala cu totul pregatit ,nu mai este nevoie sa se scrie pe note in cazul muzici mai simple ci tragi pe un Ipod sau mp3 player si pui la sala sa auda colegi .Si pur si simplu se adaptreza la conditiile de cantat "live" a trupei respective , aducand si fiecare instrumentist ce simte el mai bine in executie.

 

Totodata tobarul poate sa mearga la sala si sa ec erseze si el cat vrea pana ai iese bine cate o piesa , nu este nevoie ca toata trupa sa lalaie degeaba.

 

Pe langa asta ramane mai mult timp pentru alte activitati ale trupei , de slefuirea stilului de sudarea trupei , nu poierzi timp cu invatatul piesei si cu inovatii pe loc ptr adaptari.

 

In orice orchestra adevarata din lume se vine de acasa cu tema invatata ca sa se poata "avansa" pe partea artistica.

salut.eu am 12 ani si ma intrebam cam cati ani trebuie sa ai pt k o casa de discuri sa te acepte?

am inteles ca trebuie sa le trimiti un demo ...:)

Link to comment
Share on other sites

salut.eu am 12 ani si ma intrebam cam cati ani trebuie sa ai pt k o casa de discuri sa te acepte?

 

Raspuns:Nu 12[/sarcasm]

 

 

Nu cred ca are vreo importanta.Daca trupa ta canta foarte bine,indiferent ce varsta au membrii,casa de discuri va accepta trupa.Nu cred ca ii intereseaza varsta membrilor atata timp cat ei canta bine.

 

Dar pana ai ocazia sa faci un contract cu o casa de discuri,fa-te cunoscut.Incearca sa canti la petreceri sau la diverse evenimente.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Alex1994

Ce bine ca am dat de topicu asta.

Suntem la inceput. Formam o trupa. Pana acum membrii trupei sunt colegi de clasa de cand erau mici...................din clasele primare(nu ca acum ar fi prea mari 15ani) deci se inteleg foarte bine.

 

Cam toti ascultam acelasi gen si daca unul asculta altceva incercam sa ne adaptam si nu am avut probleme nici o data pana acum. Ca experienta in domeniu avem doar noi chitaristii ( eu cu un prieten care cantam la chitara si luam lectii cam de 1 an jumate). Mai avem un bass-ist care e inca in stadiu de cumparare a instrumentului deci habar nare. Odata ce o sa aiba instrumentul o sa incercam sa-i aratam noi cate ceva si desigur o sa aiba si un profesor. Desigur acum suntem in stadiu de '''nume trupa'' ''cautam tobar''. Trupa noastra ar arata asa PANA acum

2 chitaristi 1 bassist si unul dintre chitaristi va fi si solist sau daca nu merge treba avem o fata foarte talentata dornica sa activeze intr-o trupa. Sala avem nu este problema de asta ca nu am avea unde sa facem repetitiile. Instrumente, in mare parte dar in maxim o luna se va rezolva si aceasta problema si o sa incepem cu adevarat.

O sa incepem sa cantam cover-uri dupa piese celebre si nu prea grele pt. a ne putea forma un stil al nostru. In principiu avem niste ''targeturi'' niste trupe carora le adoram stilul si am vrea sa le urmam.

Mentionez ca toti aveam injur de 15 ani.

Spunea cineva ca tre sa avem prieteni in alte trupe mai mari. Avem si 2 trupe cu care suntem prieteni si de la care luam lectii.

 

1)Rugamintea mea este sa ne spuneti daca ar fi ok sa incepem sa cantam coveruri dupa alte piese ca sa ne acomodam si dupa aceea sa facem piesele noastre.

2)Ne spuneau unii ca suntem prea mici. Voi ce ziceti? mai asteptam? stiu eu, pana pe la 18 ani ca sa formam o trupa si pana atunci sa cantam singuri fiecare in particular?

3)N-eam pus de acord ca sa cotizam la bugetul trupei (20 ron lunar) din care se vor achizitiona diferite instrumente si ce o sa mai fie necesar formarii trupei.

 

Astept parerile voastre.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ce bine ca am dat de topicu asta.

Suntem la inceput. Formam o trupa. Pana acum membrii trupei sunt colegi de clasa de cand erau mici...................din clasele primare(nu ca acum ar fi prea mari 15ani) deci se inteleg foarte bine.

 

Cam toti ascultam acelasi gen si daca unul asculta altceva incercam sa ne adaptam si nu am avut probleme nici o data pana acum. Ca experienta in domeniu avem doar noi chitaristii ( eu cu un prieten care cantam la chitara si luam lectii cam de 1 an jumate). Mai avem un bass-ist care e inca in stadiu de cumparare a instrumentului deci habar nare. Odata ce o sa aiba instrumentul o sa incercam sa-i aratam noi cate ceva si desigur o sa aiba si un profesor. Desigur acum suntem in stadiu de '''nume trupa'' ''cautam tobar''. Trupa noastra ar arata asa PANA acum

2 chitaristi 1 bassist si unul dintre chitaristi va fi si solist sau daca nu merge treba avem o fata foarte talentata dornica sa activeze intr-o trupa. Sala avem nu este problema de asta ca nu am avea unde sa facem repetitiile. Instrumente, in mare parte dar in maxim o luna se va rezolva si aceasta problema si o sa incepem cu adevarat.

O sa incepem sa cantam cover-uri dupa piese celebre si nu prea grele pt. a ne putea forma un stil al nostru. In principiu avem niste ''targeturi'' niste trupe carora le adoram stilul si am vrea sa le urmam.

Mentionez ca toti aveam injur de 15 ani.

Spunea cineva ca tre sa avem prieteni in alte trupe mai mari. Avem si 2 trupe cu care suntem prieteni si de la care luam lectii.

 

1)Rugamintea mea este sa ne spuneti daca ar fi ok sa incepem sa cantam coveruri dupa alte piese ca sa ne acomodam si dupa aceea sa facem piesele noastre.

2)Ne spuneau unii ca suntem prea mici. Voi ce ziceti? mai asteptam? stiu eu, pana pe la 18 ani ca sa formam o trupa si pana atunci sa cantam singuri fiecare in particular?

3)N-eam pus de acord ca sa cotizam la bugetul trupei (20 ron lunar) din care se vor achizitiona diferite instrumente si ce o sa mai fie necesar formarii trupei.

 

Astept parerile voastre.

Multumesc

Salut !

 

1). Da e ok sa faceti covaruri dupa trupe, asa am inceput si eu cu fosta trupa, pana ne-am facut stilul nostru :)

2) Varsta nu conteaza :D, ar conta doar daca nu ati fi de aceasi varsta [desi si la chesti asta ma indoiesc].

3)Foarte bine ati facut cu cotizarea de 20 ron lunar :)

Si in ce priveste bassistul, puteti sa il invatat voi foarte usor la bass, doar timp sa aveti, si la partea cu vocalu, eu unul as lua-o pe acea fata, dar asta depinde de gust...poate vreti sa cantati ceva mai dur si nuprea merge o voce de fata la ceva dur :)

 

Bafta cu trupa :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex1994

Multumim de urarile de bine. Toti avem aceasi varsta deci nu e o problema. Nu, nu o sa cantam ceva prea dur...vrem sa incepem usor gen jonas brother, relient k, piesa aceea Camp rock-this is me, blink 182, mc fly. Ne axam pe tipul asta de muzica nici prea dur nici prea ''usor''.

 

Numele: avem de ales intre: Ilussion, mage chapter. Mai vedem creatie sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Multumim de urarile de bine. Toti avem aceasi varsta deci nu e o problema. Nu, nu o sa cantam ceva prea dur...vrem sa incepem usor gen jonas brother, relient k, piesa aceea Camp rock-this is me, blink 182, mc fly. Ne axam pe tipul asta de muzica nici prea dur nici prea ''usor''.

 

Numele: avem de ales intre: Ilussion, mage chapter. Mai vedem creatie sa fie.

 

Asta depinde de voi daca vrei sa o folositi pe fata sau nu ca vocal :), incercarea moarte n-are :D

Cat despre creatie, imaginatie pentru nume de trupa, stai si asculta muzica, si o sa iti vina in cap o gramada de nume de trupa, eu asa fac si pana acum am vreo 20 de nume :), acuma sa vad care si cum il tin pentru un proiect mai incolo, si care o sa il folosesc pentru noua trupa, daca voi face :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex1994

Ne merge din ce in ce mai bine. Am gasit si om la toba, am gasit si sala cu amplifcatoare, statii tot ce ne trebuie in orasul nostru. Nu platim nimic asta este norocul nostru. Site-ul este in curs de prelucrare (tot de mine). Numele suntem decisi 80%. Illusion.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut! Stiu ca nu s-a mai postat de foarte mult timp aici, dar vin si eu sa cer un sfat cum au facut si altii inaintea mea. Suntem doi chitaristi, ne cunoastem deja de mai bine de un an, cantam la chitara de tot cam atat timp (el de la inceput cu prof, eu doar de vreo 2 luni cu prof) si vrem sa facem o trupa. Idei de melodii (riffuri, solouri, versuri) avem din belsug, la nume inca nu am ajuns la o intelegere pentru ca majoritatea la care ne-am gandit sunt deja luate. Momentan am inceput sa cantam putin la mine acasa (eu am un amp de 15W, el vine cu amp-ul de 2W si cu chitara). Suntem in cautare de bassist si baterist (incercam sa gasim pe cineva in liceu la noi, pentru ca sunt destul de multi care canta la diverse instrumente).

 

Asteptam orice sfat legat de scule, sala de repetitii si ce ar mai putea fi de folos. In prezent am un Epiphone Les Paul Standard Plus (la care as vrea sa ii schimb dozele) cu un amp Peavy VYPYR 15W digital. Prietenul are un Ibanez GRG GIO left-handed si un Roland Micro Cube 2W.

 

Dupa cum spuneam, orice sfat este binevenit! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
noi pa moment avem un depozit la cfr, o chitara elecrica, o pedala de efecte, niste tobe improvizate :) , o statie veche in care nu putem baga nik, 2 microfoane, 3 acustice(una din ele clasica) un calculator vai de capu lui(pt microfoane si guitar pro), 2 seturi de boxe de calculator si in viitor o alta chitara electrica si o statie(amandoua bunicele) si proobabil niste tobe(3 mill de la un lautar). Membrii: tobosarul nu stie nimic(da tine ritmul bine), basistul are un an experienta, chitara ritmica(un baiat care invata clasica), chitara solo(eu-cel mai experimentat din trupa(naspa)), voce (cu prima sansa o dam afara ca nu se implica(da e fata!!)), inginer sunet(cel care ne-a dat statia prapadita). Halal de trupa da e un inceput. Eu compun melodiile(versuri ma chinui tot io sa fac), eu ii invat pe tobosar si pe basist si io am grija de toti(m-am saturat >:) ). E normal sa incepi asa o trupa??? Io zic ca tot e posibil ceva. si desigur ca sa mai complic oleac lucrurile io dau bac anu asta.

 

 

Asa a fost si trupa noastra la inceput! Apoi am mers la palatul copiilor sectiunea muzica usoara (La mine in Satu Mare) Acolo am avut un echipament foarte bun si un profesor de treaba care ne-a mai slefuit. Avem deja vreo 6 piese si cred ca o sa scoatem un album cu 11 piese dar tobele vor fi facute pe calculator.

P.S. Pe tobar si pe bassist trimitei la Scoala de arte daca aveti sa sa-si cauite un profesor! :D

 

Salut! Stiu ca nu s-a mai postat de foarte mult timp aici, dar vin si eu sa cer un sfat cum au facut si altii inaintea mea. Suntem doi chitaristi, ne cunoastem deja de mai bine de un an, cantam la chitara de tot cam atat timp (el de la inceput cu prof, eu doar de vreo 2 luni cu prof) si vrem sa facem o trupa. Idei de melodii (riffuri, solouri, versuri) avem din belsug, la nume inca nu am ajuns la o intelegere pentru ca majoritatea la care ne-am gandit sunt deja luate. Momentan am inceput sa cantam putin la mine acasa (eu am un amp de 15W, el vine cu amp-ul de 2W si cu chitara). Suntem in cautare de bassist si baterist (incercam sa gasim pe cineva in liceu la noi, pentru ca sunt destul de multi care canta la diverse instrumente).

 

Asteptam orice sfat legat de scule, sala de repetitii si ce ar mai putea fi de folos. In prezent am un Epiphone Les Paul Standard Plus (la care as vrea sa ii schimb dozele) cu un amp Peavy VYPYR 15W digital. Prietenul are un Ibanez GRG GIO left-handed si un Roland Micro Cube 2W.

 

Dupa cum spuneam, orice sfat este binevenit! :)

 

Ia un chitarist slab si convingel sa cante la bass! La mine a mers :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Am o intrebare: as putea alcatui o trupa din 2 oamenii ? 2 chitaristi ?

De ce nu , dar impune o anumita sonoritate , se poate sa cante unul la bas din cand in cand.Exista chitare ptr asa ceva basi si solo (cu gat dublu cum s-ar zice ).Plus exista efecte "suboctava" (pitch)

si poti avea un "bas'' ptr acompaniament /fundamentala etc..La Genesis parca cantau asa la inceputuri la multe piese.Apoi am mai vazut trupe dar aveau tobar.

 

Dar daca se canta muzica instrumentala prt chitara nici o roblema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.