www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare "de Casa".


Crypto
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de niste ponturi pentru un set de difuzoare (2x12) pentru a-l folosi in apartament, la volum redus, dar sa sune si bine(dinamica, breakage fain etc.) dar la preturi decente.

 

Vor sta intr-un cabinet 412 closed back, front loaded, in partea de sus. Jos momentan sunt niste difuri de vreo 200w fiecare instalate de forma.

 

Amplificarea vine dintr-un head pe lampi 18w cu atenuator care urmeaza sa-mi ajunga.

 

De mentionat ca sunt in cautarea unui voicing de tip US high gain (metale, alea, alea).

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Depinde de cum suna headul. Nu sunt de acord cu 3G in legatura cu Alnico (am probat Celestion Blue si Gold si Weber 12A150 25W) pentru metale, si nici din ce am probat eu cu neodimium (Celestion g12 Century) nu mi se par potrivite. Eu m-as orienta pe K100 sau T75 daca ai nevoie de mult bass si mai putine medii, sau pe V30, Classic Lead daca vrei mai multe medii, asta de la Celestion. Sau poti combina un K100 cu un V30 si ai best of both.

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu Alnico (am probat Celestion Blue si Gold si Weber 12A150 25W)

Mai depinde si cu ce amplificator si cabinet le-ai probat. Se pot folosii cu mare succes la metale chiar daca au un sound mai vintage. Aceste difuzoare NU trebuiesc probate cu amplificatoare, care prin defintie, au semnalul cu compresie . Adica , fara Mesa , Bugera, Randall,...si altele asemenea lor .

Oricum faceam referire la Eminence si Jensen . Difuzoarele cu magneti din Neodymium si Alnico sunt deosebit de dinamice si se aud foarte bine la orice volum.

Un Eminence poate fi chiar Tonkerlite .

 

P.S.De modele Jensen nu zic nimic pt ca am doua bucati puse la vanzare si nu vreau sa apara alte interpretari .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

De mentionat ca sunt in cautarea unui voicing de tip US high gain (metale, alea, alea).

 

 

Aceste difuzoare trebuiesc probate cu amplificatoare, care prin defintie, NU au semnalul cu compresie . Adica , fara Mesa , Bugera, Randall,...si altele asemenea lor .

 

:facepalm:

 

PS: nu că "un head pe lampi 18w cu atenuator" ar fi neapărat mai potrivit.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Si care-i treaba cu tonul de "vintage" ? Nu se poate obtine sunet de metal modern ? Ai ascultat vreun Celestion Gold sau Weber Blue Dog ???

Sunt cele mai versatile difuzoare care au si un pret pe masura . Dar reclama se face ca fiind excelente pt sunet "vintage" pt ca au un raspuns dinamic deosebit . Asta nu inseamna ca trebuie sa-l folosesc numai pe Marshall BluesBreaker de 18W

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Intamplator am Celestion Blue si Weber 12A150 si Celestion Century. Le-am probat cu mai multe headuri, Marshall, Mesa Boogie, Genz Benz etc. Acum o sa ma refer doar la tonuri high gain, ca sa fiu ontopic. Ca idee toate au sunat foarte interesant pe clean, dar pe high gain nu pot sa spun ca m-au dat deloc pe spate. S-au potrivit extrem de bine cu Genz Benz Black Pearl (oare de ce? :yay: ). Pe Marshall crunch-ul suna demential, dar de rifuri dezacordate nici nu putea fi vorba, pur si simplu raspunsul difuzorului in frecvente joase te descuraja din start la asa ceva. De Lonestar nu mai spun nimic, aceeasi senzatie ca si cu Marshall, doar ca parea totul mai frustrant. Singurul care a mai miscat ceva a fost cel cu neodymium. Dupa le-am pus pe un cabinet cu Vintage 30 si s-a schimbat complet situatia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intamplator am Celestion Blue si Weber 12A150 si Celestion Century. Le-am probat cu mai multe headuri, Marshall, Mesa Boogie, Genz Benz etc. Acum o sa ma refer doar la tonuri high gain, ca sa fiu ontopic. Ca idee toate au sunat foarte interesant pe clean, dar pe high gain nu pot sa spun ca m-au dat deloc pe spate. S-au potrivit extrem de bine cu Genz Benz Black Pearl (oare de ce? :yay: ). Pe Marshall crunch-ul suna demential, dar de rifuri dezacordate nici nu putea fi vorba, pur si simplu raspunsul difuzorului in frecvente joase te descuraja din start la asa ceva. De Lonestar nu mai spun nimic, aceeasi senzatie ca si cu Marshall, doar ca parea totul mai frustrant. Singurul care a mai miscat ceva a fost cel cu neodymium. Dupa le-am pus pe un cabinet cu Vintage 30 si s-a schimbat complet situatia.

Culmea este ca in sound-ul de metal modern nu frecventele de bass sunt cele mai relevante ci acelea de medii inferioare .

Difuzoarele nu ca nu pot reda frecventele de bas dar semnalul are prea multa compresie pt dinamica acestor difuzoare

Sa faci proba cu un amp Marshall si cu un alt efect in fata care sa satureze suficient distorsul .Nu o sa mai fie aceeasi situatie .

 

P.S. Ma refer aici la difuzoarele cu magnet Alnico .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni in legatura cu difuzoarele, dar mie cele Alnico nu mi-au placut cum suna pe tonuri inrudite cu cuvantul metal. Cu Lonestar am incercat o gramada de difuzoare pana sa gasesc ceva pe care sa imi placa: Classic Lead, G12 Century, T75, K100, Greenback, Vintage 30, H30 Anniversary, Alnico Blue si Weber, Eminence Governor. Pana la urma am ajuns la concluzia ca pentru mine cele mai ok au fost Greenbacks, V30 suna ok si Governor suna ceva mai bine ca V30, iar in urma lor Classic Lead. In concluzie prefer difuzoarele care favorizeaza mediilesi mediile inalte.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

what-does-that-even-mean-spiderman-jjJvhK.jpg

 

Se trage de la defazare?!

 

Nu numai !

Este vorba de Fazare doar dupa acea urmeaza De-Fazarea ...se poate rezolva cu ReFazarea ,

 

In orice caz Speaker driver Breacking point +sweet spot relativ la Power si fara Faza Mare sau Faza Mica este o problema ,

 

Doua difuri de 12W cu un amplif de 15W nu le duci in breaking point daca sunt difuri de 25W nici atat ...dai in overdive si poate poate ...doar ca nu mai ai sound ..

Cu un amplif de 15W cu doua difuri de 12" tip Greenback sau Buldog ...intr-un club mic esti deranjant de tare cand ajungi cu ele la "sweet spot ".

 

Nu stiu ce sa cred cu "de casa " poate fi de "casa buna" ? "casa respectabila "? La de camera la bloc ???????????

 

Ton de dif american inseamna de ex Eminence cu SPL 102-113dB ce suna foarte "tight" ...fata de difuri cu 97-100dB de constructie England ...din cauza campului magnetic foarte puternic .

 

Se vindea p'aci un Red Coat la vre-o 65 Euro ....ca si orientare ....

 

Ca sa ai ton in camera ai nevoie de un "guitar speaker isolation cabinet "

http://www.mylespaul.com/forums/squawk-box/117902-speaker-isolation-cabinet-build-2.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.