www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Unele Efecte Sunt Mai Scumpe Decât Altele?


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Eu cam asa vad tendinta de participare: 80% cei cu pedale de serie/ copiate/ chinezesti/ ieftine si 20% cei cu pedale butique.

80-20 nu inseamna ca 80% din chitaristi au pedale de serie, iar 20% au pedale de butic. Eu cred (sunt convins :D ) ca din cei care au pedale de butic se vor prezenta doar 20%.

Disponibilitatea (corect - indisponibilitatea) de deplasare este inclusa in cei 20%.

:)

 

PS: Inca n-a aparut pe aici nici un audiofil care sa spuna ca, desi se folosesc aceeasi schema si aceleasi piese (la modul riguros identic), apar, totusi, diferente de sunet cauzate de compozitia chimica a fludorului, tara de provenienta, temperatura si timpul de incalzire ale acestuia, bineinteles, daca s-a folosit letcon sau statie de lipit si, nu in ultimul rand, varsta si cetatenia electronistului care a copiat pedala.

Edited by George M.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles, nu era vorba despre vreun numar extraordinar de pedale. Patru de drive, parca, Klon fiind cea de referinta, pe care spune viitorul posesor ca o pune la bataie.

O alta idee ar fi de test in care intra drive-uri si diverse efecte de la Boss raportate la copiile lor produse de Behringer, ca sa nu ne complicam cu raritati. Sunt sigur ca e plin RGC-ul de pedale de la ambii producatori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iata panseurile mele in legatura cu acest topic :

1.Pedalele sunt niste UNELTE ,ele te ajuta sau nu sa faci produsul finit,in speta ARTA....am zis te ajuta sau NU,fiindca unele mai mult incurca :) Arta la fel de valoroasa se poate face cu o pedala de 50$ si cu una de 1800 $ !!!.

2.nu comparati costurile unor pedale cu piese SMD facute integral in China (de Boss,Behringer sau cine vreti voi ) cu costurile unor pedale boutique...pedala boutique costa probabil de 5 ori mai mult.....asta insa nu justifica preturile de peste 200 de $ ale pedalelor boutique, aici apare cazul cererii si ofertei....Nu uitati ca Klonul original costa putin sub 400$ in momentul cand s-a scos din productie....preturile de 1500-2500 $ au aparut din cauza CERERII !!!...din ciclul prost nu e ala care cere.

3.Dupa parerea mea R&D conteaza foarte mult....inteleg soparlele la adresa lui Sean de la Lovepedals...nu am fost niciodata un fan...As avea insa niste contraexemple,si anume in primul rand Tim Brown de la browntone electronics ,apoi Alfonso Hermida si chiar Bill Finnegan de la Klon....Tim Brown lucreaza de 5 ani la un distors care sa fie succesorul lui Hoochee Mama si inca nu e multumit.....Klonul original a stat pe masa de proiectare 4 ani ,si dupa cateva zeci de bucati au schimbat parametrii destul de importanti...Intalnind personal foarte multi constructori boutique....nu numai de pedale dar si de doze,chitare sau amplificatoare,pot sa va spun ca sunt ingrozitor de pasionati si total dedicati produselor pe care le construiesc... si asa era si Jim Marshall...din pacate pe Leo Fender nu am avut onoarea sa il cunosc,dar din ce mi s-a povestit avea aceeasi atitudine....ceva ce in ziua de azi gasesti mai greu sau deloc la o companie mare.Dupa cum s-a spus ,daca un constructor de boutique trebuie sa traiasca exclusiv din asta,preturile vor reflecta costul vietii in tara unde traieste respectivul constructor,in cazul lui Bjorn Juhl,de exemplu (BJFE) pretul unei pedale oglindeste realitatea economica din Suedia,unde mana de lucru e foarte bine platita,impozitele sunt foarte mari....pentru un suedez nu e mult sa plateasca 400 EUR pentru o pedala...pentru noi este.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte pot sa va dau un exemplu de buticar cinstit vs. firma mare :)

Intrucat de ceva vreme sunt interesat de topologia si functionarea boosterelor ( o sa vedeti in cateva luni de ce :)) )am ajuns la studiul de caz al unui booster care mi-a placut enorm (poate chiar mai mult decat Klon ) si anume Luxury Drive al lui T Jauernig. Produsul original a aparut acum vreo 7-8 ani la pretul de 80 $,direct de pe siteul lui Jauernig. Montajul e unul simplu,bazat pe UN tranzistor,o schema foarte asemanatoare cu prima pedala construita de mine in 1979 si bagata strategic in carcasa ghiozdanasului de merinde de la gradinita (modelul cu girafe si elefanti,pour les connaisseurs ) :clown:

Buuun,deci Jauernig face o pedala buna si relativ ieftina,il ia pe Greg Koch drept sfatuitor,endorser si imagine si pateste exact ce a patit Budda amplifiers,adica este inundat de comenzi carora nu poate sa le faca fata.Munceste zi si noapte cu letconul in mana si isi pune si nevasta,vecinii ,cainele si racoonii din copacii invecinati sa faca la fel.....comenzile curg in continuare....letconul sfaraie dar mai si da rateuri,nevasta e pe ciclu,copii fac glume lipind piesele aiurea ,cainele are o problema cu legarea switchului 3dpdt,iar racoonii nu fac diferenta la ureche intre Luxury Drive si Fuzz Faceul vecinului care canta intr-o trupa de tribut Grateful Dead.

Ca sa salveze situatia cumva,Jauernig face un parteneriat cu un constructor respectat,si anume T Rex. Poarta lupte crancene pentru a se pastra sunetul si calitatea pedalei originale....Corporatistii de la T Rex pastreaza cosmetica consacrata, incearca ,evident ,fara true bypass ( ca toate pedalele T Rex),isi dau seama ca nu merge decat fara buffer,deci true bypass....pedala arata 100% ca cea a lui Jauernig,insa nu suna decat 70%. Le-am incercat o ora intreaga una langa alta...abia acum dupa cativa ani cand am intrat in posesia temporara a unui T Rex am inteles de ce....circuitul este acelasi cu un tranzistor,insa piesele nu mai sunt lipite pe eyelet board ci montajul este SMD !!

Concluzia : Pedala de la T Rex este produsa cu costuri mai mici,cu componente de mai slaba calitate...marketingul insa :)) ....pedala costa 140 $ in loc de cei 80 ai lui Jauernig :))....culmea e ca pe ebay cea facuta de T Rex e mai scumpa decat originalul :))))

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In final mai doresc sa va anunt ca sunt total disponibil pentru testul in cauza,pun la bataie T Rexul despre care am vorbit mai sus, BJFE Honey Bee, Browntone Hoochee Mama ( od ul meu preferat ever ), Barber LTD, TS 9 original din anii 70, TS 808,T Rex Mudhoney,si am sa imprumut de la Mihai Nastase Zendriveul pe care tocmai i l-am vandut ( iata un caz tipic de non-bonding,desi Zen este o pedala excelenta,si la altii cum e Nicu Patoi suna mortal, eu eram convins ca exemplarul meu este mai prost,pana ce a cantat pe el Alex Strat69...:) la el suna asa cum trebuie sa sune, la mine nu...evident aceeasi chitara,acelasi amp,nu umbla nimeni la nicio setare ). Am sa mai aduc un Marshall 1987 din prima serie de reissue din 1988,cu tuburi NOS si 6L6 in final (nu dati cu rosii...asa imi place mie,si faptul ca asa ii placea si lui Hendrix nu ma deranjeaza :)) ) Alte ampuri nu aduc fiindca niciunul ( Fender,Budda Fuchs) nu agreaza pedalele de distors !

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Rares, este o mare bucurie sa te vad postand iarasi pe forum dupa mult timp, eu unul ti-am simtit lipsa! Si chiar ma gandeam cand a venit vorba de aceste teste ca ar trebui neaparat sa participi si tu, atat pentru experienta muzicala cat si pentru experienta cu efecte (si pentru colectia ta :yay: ).

 

Bine ai revenit!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

AM ARANJAT PROGRAMUL LA SALA DE REPETITII ,SE POT FACE PROBE DUMINICA VIITOARE 17.03.2013,INCEPIND CU ORA 13,MAI DEVREME NU AM CUM,SALA E OCUPATA

 

ESTE BINEVENIT ORICINE,PUTETI VENI SI CU PRIETENI

EXISTA LOCURI DE PARCARE

 

CERINTE DE LA CEI PREZENTI

NU SE FUMEAZA IN SALA,SE POATE FUMA IN ATELIERUL MEU,E USA IN USA CU SALA

SE PASTREAZA LINISTEA IN TIMPUL PROBELOR,PENTRU A NU PERTURBA SUNETUL SAU PE CEL CARE PERFORMEAZA

NU SE ACCEPTA PERSOANELE SUB INFLUENTA ALCOOLULUI SAU PUSE PE HARTA

COMPORTAMENT CIVILIZAT,FARA URLETE ,TIPETE SAU ALTE NEBUNII

NU SE PUN STICLE SAU DOZE DE BAUTURI PE CABINETE,AMPLIFICATOARE

DACA AVETI CLINCIURI SAU ORGOLII CU ALTI CHITARISTI LE REZOLVATI IN AFARA LOCATIEI

Edited by viobio
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

AM ARANJAT PROGRAMUL LA SALA DE REPETITII ,SE POT FACE PROBE DUMINICA VIITOARE 17.03.2013,INCEPIND CU ORA 13,MAI DEVREME NU AM CUM,SALA E OCUPATA

 

ESTE BINEVENIT ORICINE,PUTETI VENI SI CU PRIETENI

EXISTA LOCURI DE PARCARE

 

CERINTE DE LA CEI PREZENTI

NU SE FUMEAZA IN SALA,SE POATE FUMA IN ATELIERUL MEU,E USA IN USA CU SALA

SE PASTREAZA LINISTEA IN TIMPUL PROBELOR,PENTRU A NU PERTURBA SUNETUL SAU PE CEL CARE PERFORMEAZA

NU SE ACCEPTA PERSOANELE SUB INFLUENTA ALCOOLULUI SAU PUSE PE HARTA

COMPORTAMENT CIVILIZAT,FARA URLETE ,TIPETE SAU ALTE NEBUNII

NU SE PUN STICLE SAU DOZE DE BAUTURI PE CABINETE,AMPLIFICATOARE

DACA AVETI CLINCIURI SAU ORGOLII CU ALTI CHITARISTI LE REZOLVATI IN AFARA LOCATIEI

 

pe cine astept Duminica??

Link to comment
Share on other sites

nu se intimpla nimic,probez eu o clona de jcm800-2203,cu Bogdan Hladiuc

eu am fost dispus sa pun spatiul la dispozitie,am mai anulat si doua repetitii! martor ca sunt aici este Adi Manolovici si gasca lui ,au repetat de la 11 la 13

 

tot ce se mai poate spune este de prisos..........

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu ma mira :))))

Cu toate ca nu m-am inscris, "scuza" ca n-am venit (Vio, stii ca eu oricum ma bag ca musca-n lapte de cate ori pot) este http://www.bestbucur...eering-marathon , unde am fost reprezentant al organizatorilor si sponsor, de la 3 noaptea pana duminica la pranz. Poate dam unor studenti un loc de munca si nu ii lasam sa crape carand cafea si tigari buticurilor.

Mentionez inca odata ca nu ma mira lipsa participantilor, atat vreme cat invitatia a fost lansata pe acest forum, avand in vedere calitatea si puterea de argumentare de care dau dovada membrii "activi".

Da-mi voie mie, Viorel, sa ii scuz si sa iti recomand, inca odata, sa mai ai rabdare cu ei.

 

PS: SHIT! Cred ca scriam amandoi in acelasi timp :))))

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

Nu ma mira :))))

Cu toate ca nu m-am inscris, "scuza" ca n-am venit (Vio, stii ca eu oricum ma bag ca musca-n lapte de cate ori pot) este http://www.bestbucur...eering-marathon , unde am fost reprezentant al organizatorilor si sponsor, de la 3 noaptea pana duminica la pranz. Poate dam unor studenti un loc de munca si nu ii lasam sa crape carand cafea si tigari buticurilor.

Mentionez inca odata ca nu ma mira lipsa participantilor, atat vreme cat invitatia a fost lansata pe acest forum, avand in vedere calitatea si puterea de argumentare de care dau dovada membrii "activi".

Da-mi voie mie, Viorel, sa ii scuz si sa iti recomand, inca odata, sa mai ai rabdare cu ei.

 

PS: SHIT! Cred ca scriam amandoi in acelasi timp :))))

 

Nene rau raspopit ,ce sa zic.... eu am luat o mare ... stii tu,sunt fraier ca ma bag...oricum de acum o sa stau in banca mea

:respect: te mai astept la Sirbu ,sunt mai mereu pe acolo,poate zdrangani ceva cu el

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.