www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Noua


costin517
 Share

Recommended Posts

Nu lua pachet. Este mai bine sa le alegi separat. Incearca sa gasesti un prieten sau apropiat care stie sa cante la chitara si mergi cu el sa testezi in magazin pana gasesti ceva care sa iti placa.

 

Squier-ul este o chitara facuta binisor, buna pentru un incepator.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Sunt cativa factori care trebuie luati in considerare: ce vrei sa canti pe ea, la ce nivel si in ce suma de bani vrei sa te limitezi. La o chitara electrica se complica putin treaba, deoarece nu poti folosi numai instrumentul in sine, ci trebuie si un amplificator + efecte (procesor si/sau pedale). Eu zic sa te gandesti bine, caci dupa parerea mea, dintr-o suma mediocra nu reusesti sa iei ceva cu adevarat bun. Rasfoieste putin forumul, vei vedea ca sunt multe oferte foarte generoase pe aici! Sau vorba lu` colega serby, poate gasesti in magazin ceva ce sa-ti placa, dar trebuie sa te hotarasti alaturi de un cunoscator.

Edited by tsamitros1
Link to comment
Share on other sites

Acum, dupa ce au trecut si sarbatorile astea, ma gandesc sa investesc in prima mea chitara electrica.

Ma gandeam la un Squier Bullet Strat....

Cam ce parere aveti voi de chitara asta? Voi ce chitara mi-ati recomanda?

Ar trebui sa iau pachet chitara+amp, sau sa le iau separat?

 

1. Chitara. E foarte ok pentru inceput, mai ales varianta HSS, care te lasa sa incerci si genuri mai agresive

2. Pachetul. Cam indiferent de scopul pentru care-ti iei electrica, amplificatorul dintr-un pachet o sa te dezamageasca destul de rau. Si daca-l vinzi nu iei practic nimic pe el, tocmai din cauza ca-s proaste.

 

Sfaturi:

1. Cauta pe cineva care se pricepe nitel, sa te ajute la alegere (mai ales sa n-aiba vreo hiba sculele).

2. Uita-te foarte atent la piata second hand, te scoti mult mai bine ca bani, si probabil si calitativ.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu lua pachet. Este mai bine sa le alegi separat. Incearca sa gasesti un prieten sau apropiat care stie sa cante la chitara si mergi cu el sa testezi in magazin pana gasesti ceva care sa iti placa.

 

Squier-ul este o chitara facuta binisor, buna pentru un incepator.

 

Depinde.. Eu am intalnit pachete destul de bune si tot ce era in pachet costa aprox. 1500 ron si pachetul era 1000 ron ( numai chitara era 800 ron si amplificatorul vreo 400-500 ) Sunt pachete bune si sunt pachete rele.. Ce nu gasesti in pachete ? Un amplificator bun.. Dar amplificatorul ala de 15w care are clean si drive e foarte bun pentru inceput.. dupa aceea il poti vinde si iti iei altu mai bun..Eu asa vad lucrurile cu pacheturile..

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam la un Squier Bullet Strat....

Cam ce parere aveti voi de chitara asta? Voi ce chitara mi-ati recomanda?

 

Am eu un Squier Bullet Strat HSS, tot prima chitara electrica si la mine :D. O am de un an si un pic si imi place foarte mult atat cum se simte la mana, cat si tonurile pe care le poti scoate cu asa ceva. Eu zic ca e o chitara buna pentru inceput, mai ales daca ai un buget restrans. Desi daca dispui de ceva mai multi bani, nu strica eventual sa incerci si niste modele putin mai scumpe, gen Affinity.

Link to comment
Share on other sites

Chitara de pe net nu este o idee buna decat daca stii exact ce vrei.

Thomann sunt seriosi si daca sunt probleme de transport te despagubesc (dupa ce le trimiti fotografii cu defectele).

Link to comment
Share on other sites

Acum un an mi-am luat prima mea chitara, un Ibanez GRX20, seria GIO. Am fost si sunt foarte multumit de ea, foarte bine finisata, low action, elemente de buna calitate (cheitele de ex.)

Toate astea comparativ cu cea de-a doua chitara, un Squier Bullet Strat, cumparata ieri, 04.01.2013. Imi place enorm dar are multe hibe fata de prima, si doar pt.100 si un pic de lei mai putin.

First of all, action urias, cheite dubioase, finisajul :/ (are un fir de par de chinez sub stratul de lac), freturile nu sunt slefuite bine, agata la mana, etc.

O chestie care nu tine de calitatea lucraturii, este radiusul mult mai mic si care mie imi face probleme. Intre timp am rezolvat problema cu "action-ul" si pot trece de pe una pe alta cu mici dificultati.

Cu toate astea, nu regret ca am cumparat-o si-mi place extrem de tare cum suna prin ampliful meu, un Fender Mustang I.

Totusi, pt. un incepator as recomanda IbanezulGRX20.

In ultima clipa imi trece prin minte ca pot fi diferente mari de la o chitara la alta chiar daca sunt aceeasi marca, acelasi tip.

 

Referitor la sfaturile gen "probeaza mai multe etc.", m-am lovit a treia oara de "bunavointa vanzatorului care, la cererea de a vedea chitara, a inceput sa se miste in reluare, cu capul plecat pe-un umar, vizibil iritat ca vreau macar sa vad ca e o chitara in pachet.

Cum nu sunt genul tenace, am luat toporul si-am fugit repede sa nu-mi iau bataie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum un an mi-am luat prima mea chitara, un Ibanez GRX20, seria GIO. Am fost si sunt foarte multumit de ea, foarte bine finisata, low action, elemente de buna calitate (cheitele de ex.)

Toate astea comparativ cu cea de-a doua chitara, un Squier Bullet Strat, cumparata ieri, 04.01.2013. Imi place enorm dar are multe hibe fata de prima, si doar pt.100 si un pic de lei mai putin.

First of all, action urias, cheite dubioase, finisajul :/ (are un fir de par de chinez sub stratul de lac), freturile nu sunt slefuite bine, agata la mana, etc.

O chestie care nu tine de calitatea lucraturii, este radiusul mult mai mic si care mie imi face probleme. Intre timp am rezolvat problema cu "action-ul" si pot trece de pe una pe alta cu mici dificultati.

Cu toate astea, nu regret ca am cumparat-o si-mi place extrem de tare cum suna prin ampliful meu, un Fender Mustang I.

Totusi, pt. un incepator as recomanda IbanezulGRX20.

In ultima clipa imi trece prin minte ca pot fi diferente mari de la o chitara la alta chiar daca sunt aceeasi marca, acelasi tip.

 

Referitor la sfaturile gen "probeaza mai multe etc.", m-am lovit a treia oara de "bunavointa vanzatorului care, la cererea de a vedea chitara, a inceput sa se miste in reluare, cu capul plecat pe-un umar, vizibil iritat ca vreau macar sa vad ca e o chitara in pachet.

Cum nu sunt genul tenace, am luat toporul si-am fugit repede sa nu-mi iau bataie.

 

Acum depinde si de cum te-ai obisnuit tu cu chitara. Mie spre exemplu imi place mai mult radiusul mic al Bullet-ului, mi se pare foarte comod griful asa. Eu n-am avut probleme cu slefuirea tastelor, nu m-a agatat nimic la mana, in schimb am avut nevoie de un fret levelling. Desi na, acum cred ca as cere cam multe de la o chitara la banii astia. Faza cu firul de par de chinez made my day :).

 

Cu toate "bubele" pe care le are, eu sunt de parere ca daca reusesti sa o setezi ca lumea, poti face treaba cu ea chiar foarte bine. Tot asta ramane chitara mea de baza :).

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca mi-as fi luat-o p-asta pt. prima oara nu cred ca as fi facut diferenta si probabil ca dificultatea de a trece de pe Ibanez pe Squier vine din obisnuinta mea cu cea dintai. Anyway, imi place tare mult cum suna Squierul si se potriveste mult mai bine pe genul meu preferat si anume bluesul.

Si dupa cum ai spus si tu, n-ar fi corect s-o comparam cu o chitara mult mai scumpa, la banii astia zic si eu ca satisface nevoile cuiva care canta in regim de "apartament".

P.S. Daca tot m-am apucat sa operez "action-ul" la Squier, am eliminat sio tremoloul, intepenind dispozitivul cu niste pene de lemn destinate montajului de parchet. Pana acum, ibanezu' a ramas acordat trei zile fara probleme, chiar daca l-am zdranganit puternic.

Squierul mai are nevoie sa i se lase corzile, banuiesc.

Ca fapt divers si cu legatura la ultima afirmatie; in pleistocen am lucrat la un atelier de biciclete (faceam cam 50 pe zi ) si la operatiunea de centrat roti trebuia sa le strangem cu mana, cate doua-trei, sa le intindem, pt. ca altfel, la primii metri parcursi, rotile se faceau "opt" si reveneau la garantie cu zecile.

Am mai citit undeva pe forum ca la acordajul chitarei trebuie sa tragi cu mana de corzi si apoi sa acordezi iar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te si cat de determinat esti sa te tii de instrument. Nu e un lucru rau sa iei o chitara second hand, in cazul in care vrei sa o vinzi nu pierzi prea multi bani. Fa mult research inainte de a cumpara ceva. Sigur vei gasi pe aici pe forum ceva pentru tine! Mult succes!

 

P.S. Relativ la ideea de a da comanda de pe thomann, trebuie sa stii (poate stii deja) ca daca vrei sa dai comanda pe cont propriu te va costa inca 30 de euro (in plus fata de produsele tale) pentru transport!

Edited by alienkaze
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit undeva pe forum ca la acordajul chitarei trebuie sa tragi cu mana de corzi si apoi sa acordezi iar.

 

Da, mai ales daca sunt corzile noi. Cel putin eu asa fac. Daca te intereseaza mai multe despre acordarea chitarei si alte lucruri interesante (zic eu) despre pusul corzilor, poti sa cauti pe YouTube filmuletele lui Galeazzo Frudua. Chiar am invatat multe chestii interesante din filmuletele lui, explica super bine ce si cum.

 

Si tot ca fapt divers legat de Squier (:)), si eu am blocat bridge-ul cu o bucata de lemn. Culmea e ca nici n-am folosit tremolo-ul, insa mi s-a pus tare pata cand m-am trezit ca am probleme cu reglarea intonatiei din cauza bridge-ului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate astea comparativ cu cea de-a doua chitara, un Squier Bullet Strat, cumparata ieri, 04.01.2013. Imi place enorm dar are multe hibe fata de prima, si doar pt.100 si un pic de lei mai putin.

First of all, action urias, cheite dubioase, finisajul :/ (are un fir de par de chinez sub stratul de lac), freturile nu sunt slefuite bine, agata la mana, etc.

[...]

In ultima clipa imi trece prin minte ca pot fi diferente mari de la o chitara la alta chiar daca sunt aceeasi marca, acelasi tip.

Sa stii ca asa este, din pacate pentru unii, din fericire pentru altii, chiar sunt diferente mari intre diverse exemplare din acelasi model, mai ales la nivelul asta de pret. Important e sa o probezi in magazin.

Si eu am luat anul trecut un Bullet Strat "pe n.v."

In alte parti citisem lucruri destul de bune despre Bullet (evident, ca si chitara pentru incepatori), dar dupa ce am citit diverse pareri pe rgc.ro m-am speriat, aproape ca ma pregatisem sa o trimit inapoi chiar si inainte sa o deschid.

Cand am deschis totusi cutia ma asteptam sa gasesc inauntru niste bucati de placaj lipite cu super-glue, finisate cu cutter-ul si vopsite cu bidineaua, un copac noduros pe post de grif, cu niste vergele strambe si taioase pe post de taste, niste doze din care ies sarmele, bobinate manual de un chinez beat pe vapor in timpul furtunii, si niste cheite demne de un utilaj agricol.

Cand colo, am avut o surpriza placuta - finisajul e perfect, pur si simplu n-am ce sa-i reprosez. Nu m-ar fi deranjat niste par de chinezoaica sub lac - am amintiri placute din Asia :D - dar n-am avut norocul asta. Singurul loc unde mai "scartaie" un pic e pickguard-ul, care e dintr-un singur strat, si face un pic de "burta" intre suruburile mai departate (are doar 8 suruburi). Acum sa nu va inchipuiti ca bag pana intre pickguard si corp, e vorba de 0.2-0.3mm. In rest, totul e imbinat si finisat foarte bine, iar tastele nu agata deloc. Bine, n-am pus-o langa un Custom Shop si nici n-am de gand.

 

Setup-ul din fabrica e foarte ok - action un pic sub 1.5mm la corzile subtiri si cam 1.8mm la corzile groase la tasta a 12-a, intonatia perfecta - am avut rabdarea sa verific cu tuner-ul toate cele 6x21 de note, curbura grifului exact cat scrie in manual, si nici urma de fret-buzz cat timp nu dau in corzi cu dusmanie (cand oricum nu mai conteaza).

 

Parte cea mai slaba la chitara asta cred ca sunt cheitele. Nu va inchipuiti ca se dezacordeaza la mijlocul melodiei sau dupa primul bend, dar dupa cateva ore de exersat ar fi bine sa verificati acordajul cu tuner-ul. Oricum, chiar si asa, sunt de-a dreptul excelente fata de mizeriile pe care le am pe vechea mea chitara - un Encore (almost)Stratocaster, din cate am inteles facut la Reghin.

 

Deci, nu dati cu piciorul in Bullet din principiu, daca aveti noroc sau daca il probati in magazin sa nu fie vreun rebut (la banii astia, e posibil sa fie si multe dude), poate sa fie o chitara cat se poate de decenta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si tot ca fapt divers legat de Squier ( :)), si eu am blocat bridge-ul cu o bucata de lemn. Culmea e ca nici n-am folosit tremolo-ul, insa mi s-a pus tare pata cand m-am trezit ca am probleme cu reglarea intonatiei din cauza bridge-ului.

Referitor la treaba asta, m-am gandit ca se poate rezolva problema prin montarea unui al doilea arc la tremolo sau chiar al patrulea.

In felu' asta tremoloul va opune mai multa rezistenta tensiunii corzilor. Spun asta pt. ca Ibanezu' meu are trei arcuri si ar mai fi loc de doua iar Squierul are decat trei si loc de inca trei. Evident, nu trebuie exagerat pt. ca, cu cat mai multe arcuri cu atat mai greu de manevrat tremoloul.

A fost putin cam off-topic dar cred ca-l poate ajuta pe Costin517 sa-si faca o idee despre Squier si eventualele probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca asa este, din pacate pentru unii, din fericire pentru altii, chiar sunt diferente mari intre diverse exemplare din acelasi model, mai ales la nivelul asta de pret. Important e sa o probezi in magazin.

Si eu am luat anul trecut un Bullet Strat "pe n.v."

In alte parti citisem lucruri destul de bune despre Bullet (evident, ca si chitara pentru incepatori), dar dupa ce am citit diverse pareri pe rgc.ro m-am speriat, aproape ca ma pregatisem sa o trimit inapoi chiar si inainte sa o deschid.

Cand am deschis totusi cutia ma asteptam sa gasesc inauntru niste bucati de placaj lipite cu super-glue, finisate cu cutter-ul si vopsite cu bidineaua, un copac noduros pe post de grif, cu niste vergele strambe si taioase pe post de taste, niste doze din care ies sarmele, bobinate manual de un chinez beat pe vapor in timpul furtunii, si niste cheite demne de un utilaj agricol.

Cand colo, am avut o surpriza placuta - finisajul e perfect, pur si simplu n-am ce sa-i reprosez. Nu m-ar fi deranjat niste par de chinezoaica sub lac - am amintiri placute din Asia :D - dar n-am avut norocul asta. Singurul loc unde mai "scartaie" un pic e pickguard-ul, care e dintr-un singur strat, si face un pic de "burta" intre suruburile mai departate (are doar 8 suruburi). Acum sa nu va inchipuiti ca bag pana intre pickguard si corp, e vorba de 0.2-0.3mm. In rest, totul e imbinat si finisat foarte bine, iar tastele nu agata deloc. Bine, n-am pus-o langa un Custom Shop si nici n-am de gand.

 

Setup-ul din fabrica e foarte ok - action un pic sub 1.5mm la corzile subtiri si cam 1.8mm la corzile groase la tasta a 12-a, intonatia perfecta - am avut rabdarea sa verific cu tuner-ul toate cele 6x21 de note, curbura grifului exact cat scrie in manual, si nici urma de fret-buzz cat timp nu dau in corzi cu dusmanie (cand oricum nu mai conteaza).

 

Parte cea mai slaba la chitara asta cred ca sunt cheitele. Nu va inchipuiti ca se dezacordeaza la mijlocul melodiei sau dupa primul bend, dar dupa cateva ore de exersat ar fi bine sa verificati acordajul cu tuner-ul. Oricum, chiar si asa, sunt de-a dreptul excelente fata de mizeriile pe care le am pe vechea mea chitara - un Encore (almost)Stratocaster, din cate am inteles facut la Reghin.

 

Deci, nu dati cu piciorul in Bullet din principiu, daca aveti noroc sau daca il probati in magazin sa nu fie vreun rebut (la banii astia, e posibil sa fie si multe dude), poate sa fie o chitara cat se poate de decenta.

 

 

La ora actuala finisajul nu este o problema si nu mai este un aspect ce diferentiaza sculele bune de cele proaste .

I-ti vopsesc si lacuisec orice lemn din oricate bucati chiar nesucat cum vrea muschi lor si arat aperfect .

Diferente se pot observa la bavura pieselor din metal ..la slefuirea tastelor la capete ..dar foarte rar am vazut nefinisate la cine stie ce firma mai ieftina.

 

"actiunea" ( filmului ) si "intonatia " nu prea are cun sa fie perfecta din fabrica !!...degeaba o masori cu orice dupa ec a stat cu corzile montate catev asptamani /luni sau daca este prea noua chitara "intonatia " nu prea se potriveste.

 

"cheitele " ( si sarmalutele ) nu au nimic cu cat timp tine acordajul !!

 

Ce nu se vede ar fi , din ce material sunt facute ..arata perfect dar materialul o sa vezi dupa un timp daca tine ..

 

"Cheitele" pot avea un singur defect ..se rup sau se sparg daca nu sunt din metal corespunzator ( arata perfect ),,,shaiba din teflonspecial poate fi din plastic ordinar care crapa apoi se blocheaza se gripeaza chiea dupa care o foertezi si o poti si rupe ,,,,etc etc ...dar arata perfece toate .

 

 

Dozele sunt de obicei de alt tip decat cele la chitarele "originale" dar i-si fac treaba poate au putin soundul diferit .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Au fost facute tocmai ca acordajul chitarei sa nu mai fie afectat de cheite dupa ce a fost acordata.

Alta e funcțiunea menghinei: să prevină întinderea inegală a corzilor din pricina segmentului dintre nut și cheițe și mai important să prevină frecarea/agățarea în nut. N-are treabă cu cheițele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu te suparta dar trebuie sa contrazic ultima ta afirmatie si vin cu un argument, zic eu, solid; menghinele montate la neckul chitarelor cu floyd-rose. Au fost facute tocmai ca acordajul chitarei sa nu mai fie afectat de cheite dupa ce a fost acordata.

 

Explica putin, te rog, cum este posibil asa ceva? Cum afecteaza cheitele acordajul chitarei atunci cand nu sunt actionate de catre om si presupunand ca sunt in stare buna de functionare, fara uzura excesiva?

Link to comment
Share on other sites

Sa reducem la absurd; angrenajul cheitei din cate trei dinti pe fiecare roata dintata. In acest caz, daca tragi de coarda vei reusi sa derlulezi axul cheitei.

Cu cat mai multi dinti in angrenaj ( deci si un raport mai mare) cu atat mai greu de derulat axul sub influenta tensiunii din coarda.

Imi mai vine un exemplu; o masina in trreapta a patra de viteza n-o vei putea impinge singur, alta e situatia in treapta unu de viteza.

 

L.E. asta dupa ce am vazut ca sunt cheite cu tot felul de rapoarte de transmisie. Stiu ca ele sunt facute asa si pt.a putea controla mai fin acordajul dar banuiesc ca ajuta si la mentinerea lui.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

daca tragi de coarda vei reusi sa derlulezi axul cheitei.

Dacă tu reușești să acționezi invers un angrenaj cu melc 14:1 meriți un premiu. Eu aș pune pariu că se rupe coarda înainte să derulezi ceva.

Pentru ultima oară, oameni buni: cheițele nu alunecă!

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[...]

Ce nu se vede ar fi , din ce material sunt facute ..arata perfect dar materialul o sa vezi dupa un timp daca tine ..

[...]

Nimeni nu isi ia una dintre cele mai ieftine chitari de pe piata cu speranta ca o sa tina perfect 10 ani sau ca o s-o lase mostenire nepotilor pe post de chitara de colectie.

Ce vroiam sa spun este ca nu e in niciun caz un stift ordinar, nu iti tai mainile in ea, nu ramai cu cheitele in mana si nici nu se dezintegreaza dupa cateva luni, iar a mea, cel putin, chiar era setata foarte ok din fabrica si foarte placut de cantat/exersat pe ea, fata de alte chitari "de supermarket". Daca gasesti un exemplar ok, e o chitara foarte decenta pentru incepatori (sau re-incepatori, in cazul meu), poti sa iti faci mana pe ea pana te hotarasti in ce directie vrei sa mergi.

Cand m-am reapucat de chitara aveam un exemplar made in ro (mai vechi, ce-i drept) cu care pur si simplu ma chinuiam si nu-mi facea nicio placere, iar o reconditionare ar fi costat mai mult decat chitara. Bullet-ul e ceva de vis fata de aia, cel putin acum, in primele luni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa reducem la absurd; angrenajul cheitei din cate trei dinti pe fiecare roata dintata. In acest caz, daca tragi de coarda vei reusi sa derlulezi axul cheitei.

Cu cat mai multi dinti in angrenaj ( deci si un raport mai mare) cu atat mai greu de derulat axul sub influenta tensiunii din coarda.

Imi mai vine un exemplu; o masina in trreapta a patra de viteza n-o vei putea impinge singur, alta e situatia in treapta unu de viteza.

 

L.E. asta dupa ce am vazut ca sunt cheite cu tot felul de rapoarte de transmisie. Stiu ca ele sunt facute asa si pt.a putea controla mai fin acordajul dar banuiesc ca ajuta si la mentinerea lui.

 

Este corect ce spui, dar cheitele au angrenaje melcate. Prin constructia lor, angrenajele melcate sunt autoblocante. Roata condusa (roata melcata) nu va putea niciodata, in conditii reale, sa invarta roata conducatoare (melcul), decat in conditii ideale de frecare zero.

Ce ai spus tu este valabil la angrenajele cu roti dintate cilindrice, conice sau de alta forma, dar care nu se gasesc in cheitele de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Dacă tu reușești să acționezi invers un angrenaj cu melc 14:1 meriți un premiu. Eu aș pune pariu că se rupe coarda înainte să derulezi ceva.

Pentru ultima oară, oameni buni: cheițele nu alunecă!

Corect si sincer sa fiu nu am realizat ca angrenajul e cu melc. My mistake.

In capu' meu era http://en.wikipedia.org/wiki/Bevel_gear

cu toate ca in momentul in care postam aveam o mandolina in fata ochilor, cu cheitele la vedere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai avut noroc. Ştiu vreo trei persoane care se plâng de Ibanezuri Gio, şi de scule ceva mai simple decât GRX20-ul ăla. Probabil că şi Ibanez se comportă cu low-cost-ul cam cum se comportă şi ceilalţi. Dacă ai noroc ai prins ceva bun, dacă nu...Dumnezeu să te ajute :))

 

Vă ajut.

Sunt bune Gio. Nu ştiu despre cei pe care îi cunoşti tu, dar eu mi-am făcut o imagine despre cei care se plâng în legătură cu chitarele ieftine. Sunt aceleaşi persoane care fac topicuri de genul "Action mare, AJUTOR!!!????!?!!?!?!?!". Orice chitară e bună dacă o reglezi cum trebuie. O chitară nu e bună dacă are defecte iremediablile, de genul twisted neck. În rest, imperfecţiuni la finish există şi la chitare de mii de euro.

Ibanez, Aria, Squier, Jackson, ESP, Epiphone, Dean şi mulţi alţii au chitare low-cost foarte bune.

Că nu e partea electrică foarte bună şi trebuie să schimbi pot-urile după câteva luni, nu cred că e o mare problemă. Cel puţin problema asta am avut-o eu la Ibanez Gio, pot-urile au început să cârâie destul de repede. În rest, mi s-a părut foarte bună.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.