www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Sunet De La O Doza La Alta..?!?


flaviusino
 Share

Recommended Posts

Salut!

in seara asta am schimbat doza de bridge de pe chitara ( ibanez SA). Dupa ce am incheiat de schimbat doza, am dat putin pe chitara sa vad cum suna.. SURPRISE.. doza pe care tocmai am montato (Dimarzio, e de pe un ibanez prestige nu stiu exact modelul), suna mult mai incet decat celelate doze ( NECK SI MIDDLE). Am apropiato de corzi, dar diferenta este foarte mica. cand comut dozele, se observa diferenta mare de volum.

Poate cineva sa ma ajute?

Link to comment
Share on other sites

ai legat cum trebuie firele? E posibil sa fi legat coilurile in paralel de asta iti suna incet. Daca o legi in stil humbucker, fara split, trebuie sa unesti firele din mijloc si sa le izolezi, si sa ramana doar firul de hot si ground. ceva gen N - (S-N) - S

 

LE: Cealalta doza avea 2 fire sau 4 ? Asta care o ai tu nu are 4 fire?

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

uita-te pe net cum se leaga o doza dimarzio.

din cate stiu eu unele doze au altfel de tip de legaturi. asa am patit si eu cand mi-am legat sd-ul. am legat-o dupa o schema random de pe net si suna mai incet ca cea de neck. apoi m-am uitat pe schema din cutia in care era(cutia originala cu care a venit cand am cumparat-o) si am legat-o asa si a mers normal.

Link to comment
Share on other sites

ai legat cum trebuie firele? E posibil sa fi legat coilurile in paralel de asta iti suna incet. Daca o legi in stil humbucker, fara split, trebuie sa unesti firele din mijloc si sa le izolezi, si sa ramana doar firul de hot si ground. ceva gen N - (S-N) - S

 

LE: Cealalta doza avea 2 fire sau 4 ? Asta care o ai tu nu are 4 fire?

 

Da doza care o avea avea 2 fire! Cea care am puso acuma are 4 fire!

 

In middle ai single coil? Suna chiar mai incet decat aia?

Am single coil! Da suna chiar mai incet.

 

uita-te pe net cum se leaga o doza dimarzio. din cate stiu eu unele doze au altfel de tip de legaturi. asa am patit si eu cand mi-am legat sd-ul. am legat-o dupa o schema random de pe net si suna mai incet ca cea de neck. apoi m-am uitat pe schema din cutia in care era(cutia originala cu care a venit cand am cumparat-o) si am legat-o asa si a mers normal.

 

Mersi mult:) asa am facut si am gasit problema

 

Culorile firelor de la Ibanez nu sunt neapărat aceleași ca la Dimarzio. Pe situl lor ai descrierea codului culorilor și diagrame cu diverse opțiuni de instalare.

 

Da asa e:) am intrat la ei pe site si m-am uitat la schema

 

Nu am legat firul verde la VOLUME. Dupa ce o sa leg firul verde va anunt ce am rezolvat :)

 

Pana atunci va multumesc mult la toti:) m-ati salvat!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.