www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Guitar Stand


cotrusvlad
 Share

Recommended Posts

De mult mi-am dorit un stativ de chitara, dar si mai mult mi-am dorit sa mi-l fac eu. Lucrez cu lemnul de la o varsta frageda. Astfel m-am gandit la un stativ simplu si practic. Cu ceva scule de baza,(fierastrau,ruleta,hartie abraziva sau smirghel cum se mai zice, unul ceva mai dur iar altul mai soft, o masina de gaurit) oricine poate sa execute lucrarea asta.

 

 

 

Eu am folosit power tools atat pentru taiere cat si pentru finisaj dar nu se excludefinisajul manual, o masinarie nu poate face ceea ce faci cu mana ta, doar sa iti usureze o parte din munca.

 

 

 

- Am folosit o placa de lemn de brad cumparata din Praktiker, de 80cm lungime, 40 latime si 1cm grosime. M-a costat in jur de 20 de lei. (pacat ca nu mi-am deschis gura mai repede sa intreb, puteam sa fac rost de la bunicul meu fara sa mai dau bani)

 

- Un set de 2 balamale nu foarte mari si badarane, care vin cu tot cu suruburi, cumparate tot din praktiker, nu mai retin pretul dar ieftin (trebuie vazut inainte de a cumpara, ca nu cumva sa fie suruburile mai lungi decat grosimea lemnului :D )

 

 

Tin sa mentionez ca nu am apucat sa termin stativul in totalitate, deoarece m-am apucat de el la scurt timp de a incepe faculta, dar cand ma intorc acasa il finalizez. Mai trebuie lacuit si adaugat un cauciuc moale sau ceva asemanator in partile unde chitara face contact. Nu am facut poze din timpul lucrurui, doar dupa ce l-am taiat si l-am montat, dar voi reveni cu niste poze mai detaliate in scurt timp.

 

Si totusi, cum se face? Ei bine, nu e mare filozofie, lucru manual de clasa

 

-Am taiat placa in 2 jumatati egale, pe una din ele am desenat forma stativului, dupa care am decupat-o. Aceasta parte am pus-o peste cealalta jumatate care urma sa fie taiata pe post de sablon, ca sa fie identica. Inainte sa taiati, sa va ganditi bine raportat cu chitara voastra daca "it will do the job". Sa luati in considerare fiecare aspect, unghiul la care va sta chitara (sa nu va treziti ca e prea pe spate sau prea spre fata), inaltimea, adancimea and so on.

 

-Slefuirea... slefuiti-l pana ce e smooth, fara aschii. Rotunjiti toate muchiile.

 

-Urmeaza montate balamalele in partea de sus a stativului, nu trebuie fortate suruburile sa intre in lemn foarte tare, bradul crapa usor.

 

-Dupa ce am montat balamalele, i-am mai tras o tura de slefuire ca sa fiu sigur ca ambele parti sunt simetrice si la nivel.

 

-Pe mijlocul stativului, mai spre baza, am dat 2 gauri, dintr-un foc, adica ambele placi una peste alta ca sa fie ambele gauri simetrice.(nu apare in poze, au fost date ulterior, dar voi posta cum am zis) Aceste gauri nu trebuie sa fie foarte mari, deoarece prin ele vor trece un snur, la care se face cate un nod la capete, astfel acest snur permite o anumita deschidere a stativului, cum era la scarile vechi de zugravi, legate cu ceva in mijloc ca sa nu se deschida mai mult decat e cazul

 

-Baza suportului care sta efectiv pe sol, am adus-o la nivel, astfel cand e deschis, sa stea asezat perfect, nu pe muchie.

 

Ramane sa il lacuiesc si sa aplic cauciucul (sau ce gasesc potrivit) in zonele de contact, pentru a nu zgaria chitara dar in primul rand pentru a-i oferi aderenta!

 

 

 

Observatie! Poate pentru unii e mai rentabil sa scoata banii din buzunar si sa cumpere unul din magazin. Eu am preferat sa il confectionez deoarece aveam scule, lac si alte maruntisuri in jurul casei, plus ca imi place sa fac ceva de mana mea si prefer sa fac economie la bani!

post-10300-0-77117200-1350996473_thumb.jpg

Edited by vladu2215
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ma supar, stai linistit, Lidl comercializeaza si asa ceva? =)) Nu stiu la banii astia cat de tzapan sa fie mai ales in timp cum se comporta. Eu sunt genul de om care ce pot sa imi fac singur, mai bine il fac eu decat sa dau banii, si stiu ca eu am lucrat cum am vrut. Eu nu am vazut suport mai ieftin de 50 de lei in comert, si ala fiind gen cum am eu, fara tija care sa tina gatul. But anyway thanks for sharing, eu am vrut sa impartasesc asta, poate mai sunt doritori sau adepti ca mine la care le face placere sa construiasca ceva productiv. Eu unul am mult mai multa satisfactie decat sa iau din magazin, sunt de parere ca lucrurile banale ( yet useful) mai bine le fac eu :D

Link to comment
Share on other sites

Vlad, imi doresc sa ma insel, dar ai sa plangi cand iti va cadea chitara pe jos la prima "adiere de vant" sau trepidatie de scena. Revin-o in atelier si modifica stativul tau dupa profilul din imagine, sau, cel putin, te rog, captuseste muchiile pe care se sprijina chitara cu material aderent (cauciuc).

 

Stand.jpg

Edited by George M.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa fac initial forma care ai desenat-o tu, dar am specificat mai sus , ca nu este terminat inca si ca urmeaza sa aplic ceva "antiderapant" :) in cel mai rau caz, daca nu da roade cauciucul, voi incerca sa ii schimb forma dar imi e frica sa nu ii afecteze rezistenta, deoarece va deveni destul de ingust in locul unde am facut cu verde, si la vreo lovitura sau mai stiu eu ce sa se crape, fiind si brad...

 

Tin sa mentionez ca nu am apucat sa termin stativul in totalitate, deoarece m-am apucat de el la scurt timp de a incepe faculta, dar cand ma intorc acasa il finalizez. Mai trebuie lacuit si adaugat un cauciuc moale sau ceva asemanator in partile unde chitara face contact.

 

Ramane sa il lacuiesc si sa aplic cauciucul (sau ce gasesc potrivit) in zonele de contact, pentru a nu zgaria chitara dar in primul rand pentru a-i oferi aderenta!

 

pot sa-i fac niste piedici in schimb in care sa se opreasca, fara sa mai remodelez, dar sa vad cum se va comporta o data aplicat cauciucul.

 

Thanks for your concern!

post-10300-0-33924500-1351005990_thumb.jpg

Edited by vladu2215
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto, imi place ca l-ai facut tu, si mie imi place sa mesteresc asa ca iti apreciez munca : )

 

Mai pune niste poze pe cand ii gata, poate reusesti sa pui ceva ornamente pe margini ca ai loc destul

Si io m-am apucat acu' vre-o luna sa transform un Squier in "relic" pana acum o iesit foarte fain, heh .. pun poze

cand o montez inapoi ..

 

Apropo de Lidl, in Arad nu am vazut suport de chitara, probabil nu au in toate orasele, sigur il vedeam daca era pe acolo si

am fost la Lidl in ultima saptamana de 5 ori cred : ) dar ... am vazut ieri la Kaufland huse de chitara la 20 de lei . .daca vrea careva .. "go an get them!" : ) sunt din panza, made in china, cheap shit cum s-ar zice, daca daca vrei sa cari o chitara dintr-un loc in altu' isi fac treaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti folosi placaj gros de 15 - 20mm in loc de scandura, va fi mai rezistent in zonele inguste.

Sau il faci din nou cu fibrele lemnului orizontal, astfel vei avea mai multa rezistenta in zona respectiva.

Evident ca poti incerca alta esenta de lemn, mai densa.

Eu vreau sa imi fac asa ceva:

http://www.thomann.d..._axw1_maple.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat niste tevi de pvc(2x3m) cu diametrul de 26 si un tub de burete(1x2m) care se potriveste la fix, trebuie sa mai fac un drum sa gasesc niste imbinari in T si niste coturi care sa se potriveasca (sa intre sau sa acopere capul tevii la fix). Pana acum cheltuiala a fost de cca 10 RON.

As avea nevoie de:

  • 6 T - uri la 90°
  • inca 4 T-uri la 90° sau oblice (ar fi interesant un design al carui centru de greutate sa fie spre mijlocul dreptunghiului schitat de punctele pe care se sprijina cadrul - sincer as prefera asa, dar sa vad ce gasesc la magazin)
  • 6 coturi la 90° (4 ca picioare si 2 la cadrul pe care se vor sprijini gaturile chitarilor)

Am atat vopsea maro cat si negru (probabil ca o sa aleg maro). Vreau ca in final sa fac un stativ pe care sa stea 2 chitari.

 

Paranteza din partea dreapta vrea sa fie reprezentarea in inaltime a suportului pe care se vor sprijini gaturile chitarilor. Tot ce am reprezentat cu linie dubla va fi imbracat in burete.

 

 

/----------------------------/
  ||	  ||	 	 \
  ||	  ||		  \
  ||	  ||		   |
  ||	  ||		===||
  ||	  ||	 	   ||
  ||	  ||		   ||
  ||	  ||		===||
  ||	  ||		   ||
  ||	  ||		   ||
  ||	  ||		===||
  ||	  ||		   |
  ||	  ||		   |
  ||	  ||		  /
  ||	  ||		 /
/----------------------------/

Edited by Yo_Da
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto, imi place ca l-ai facut tu, si mie imi place sa mesteresc asa ca iti apreciez munca : )

 

Mai pune niste poze pe cand ii gata, poate reusesti sa pui ceva ornamente pe margini ca ai loc destul

Si io m-am apucat acu' vre-o luna sa transform un Squier in "relic" pana acum o iesit foarte fain, heh .. pun poze

cand o montez inapoi ..

 

 

mersi frumos.

 

Yo_Da, sa pui niste poze cand termini :)

Link to comment
Share on other sites

Obi a fost deasemenea un esec, abia in Hornbach am gasit coturile si elementele in T (factura a crescut cu inca cca 15 RON + timpul pierdut care ma costa de cateva ori pe atat, dar macar o sa am ce face cu piticul meu). Partea frumoasa si nasoala deopotriva este ca tevile mele au diametrul de 26mm, iar conectica este de 25 mm. O sa am ceva de muncit la infipt unele in altele(probabil ca o sa dau putin cu glasspapier pentru usurinta), dar va sta teapan stativul. Nu am gasit elemente in T decat la unghi drept, dar am gasit niste coturi la 45°. O sa revin cu poze cand termin.

 

Am trecut si prin Lidl din Berceni, un baiat care aranja niste beri mi-a spus ca o sa aduca stative in vre-o 2 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat planul initial pentru ca mi-am dat seama unde vreau sa stea (lipit de un perete - planul A a devenit obsolete), asa ca nu am vrut sa risc sa ating peretele cu instrumentele (ca referinta am pus prima poza in care se vede planul B, in poza 2 se vede planul C). Acesta este motivul pentru care stativul nu este construit simetric (accesul la el se face doar pe o parte). Observati ca am folosit un cot de 45 ca sa nu cumva sa ating peretele cu gatul chitarii la o manipulare defectuoasa.

Din cauza tevilor nu prea groase are o oarecare flexibilitate(dar nu e suparatoare - se poate ajusta prin reducerea inaltimii suportului si a unu punct de sprijin pe mijloc). Deoarece va sta la intaltime eu o sa il ancorez in partea superioara pe mijloc de perete pentru siguranta(va sta pe un cap de pat).

A ramas sa il vopsesc ... .

Nu m-as apuca sa fac altul fara ciocan cauciucat(am avut), foarfeca de PVC (am avut) si o ascutitoare de teava (as improviza atat pentru exterior cat si pentru interior). Este munca multa(cel putin 3 ore mi-a luat): daca satisfactia obiectului construit de mana ta nu te motiveaza, atunci nu te apuca ca nu merita (este mai usor sa cumperi gata facut). La instrumente mai scumpe de 3000EUR, as face din cupru (manopera mult mai usoara, iar suportul va fi mai solid).

post-8509-0-37363700-1352272665_thumb.jpg

post-8509-0-59928200-1352272679_thumb.jpg

post-8509-0-83058300-1352272687_thumb.jpg

post-8509-0-19489700-1352272703_thumb.jpg

post-8509-0-59936200-1352272784_thumb.jpg

post-8509-0-35290400-1352272793_thumb.jpg

post-8509-0-58573500-1352272809_thumb.jpg

post-8509-0-95776600-1352272815_thumb.jpg

post-8509-0-08858700-1352272822_thumb.jpg

post-8509-0-35090900-1352272829_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este munca multa(cel putin 3 ore mi-a luat): daca satisfactia obiectului construit de mana ta nu te motiveaza, atunci nu te apuca ca nu merita (este mai usor sa cumperi gata facut). La instrumente mai scumpe de 3000EUR, as face din cupru (manopera mult mai usoara, iar suportul va fi mai solid).

 

Felicitari, insa... n-as lasa o chitara sprijinita zile intregi in gat. Mai ales la unghiul acela apropiat de 45 de grade. Mai ales un instrument ceva mai greu. Nu mai vorbesc de scule mai scumpe de 3000EUR :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari, insa... n-as lasa o chitara sprijinita zile intregi in gat. Mai ales la unghiul acela apropiat de 45 de grade. Mai ales un instrument ceva mai greu. Nu mai vorbesc de scule mai scumpe de 3000EUR :)

 

Este irelevant, ceea ce ai spus tu n-are nici o treaba cu realitatea.

 

Master Yo_Da, am o sugestie, pentru rigidizarea structurii, poti umple interiorul tuburilor cu spuma poliuretanica: http://www.denbraven.ro/newdbr/produs.php?categorie=Izolanti&subcategorie=Poliuretani&id_subcategorie=5&produs=MAXIFOAM%20ALL%20SEASONS&id=18

Doar ca pentru tuburile lungi trebuie sa faci tu o extensie a duzei de aplicare, fiindca spuma se va expanda inainte sa ajunga in fundul tubului PVC, sau la mijlocul sau, daca torni din ambele capete.

Cand torni spuma, sa obturezi unul din capetele tubului, iar operatiunea sa o faci, daca se poate, afara din casa, sau te echipezi cu ziare.

De fapt, mult mai bine ar fi sa folosesti spuma lichida, este mult mai densa, dar nu o gasesti in comertul cu amanuntul, o folosesc utilizatorii industriali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bro, probabil c-ai dreptate.

 

Ca paranteza, s-ar putea argumenta ca alea 70 de kile se aplica pe-o parghie de cativa mm (inaltimea nutului) si ca imbinarea e gandita sa tina. Ar fi poate interesant de calculat ce forta suplimentara streseaza un set neck daca sprijini un LP din ala greu la 45 de grade. Nu stiu daca-mi mai iese calculul, a trecut cam mult de la liceu. Cu toate astea, estimez ca ai dreptate, si n-ar conta foarte mult.

 

Acum, permite-mi sa dau cu bata-n balta. Cu tot ce-am zis mai devreme, tot n-as lasa cvasi-permanent chitara sprijinita-n neck la 45 de grade :)

Si-acum fug sa intorc chitara, sa se prafuiasca uniform B-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca tii neaparat, se poate face un calcul de rezistenta pe tema asta si sunt convins ca, in situatia de mai sus, nu are legatura pozitia chitarei pe stand.

 

Pe de alta parte, eu am o teorie, conform careia, intr-o chitara, cele mai tensionate zone sunt:

- unde se imbina corpul cu griful;

- zona dintre cheile de acordare si capul tijei din grif, adica sub pragus. De asemenea, acolo este o zona sensibila din mai multe motive: cavitatea frezata pentru accesul la piulita tijei conduce la micsorarea suprafetei in acea sectiune. De asemenea, un concentrator de tensiune este realizat prin inclinarea capului chitarei in raport cu griful. Bine, la unele chitare moderne, s-au contracarat aceste neajunsuri prin lasarea unei proeminente in zona de sub pragus. In timp ce la altele, zona respectiva este neteda. De exemplu, chitarele Epiphone sunt foarte sensibile in zona de sub pragus, a se consulta internetul bogat in exemple de capuri rupte de grif.

 

Pe tronsonul grifului unde se gaseste tija metalica, cred cu tarie ca acesta este foarte relaxat, deoarece tija, conform teoriei mele, preia tensiunea corzilor in proportie mai mare decat insasi lemnul. Cred asta deoarece, tija metalica are capacitatea de a deforma griful, atat cand chitara este acordata, dar si cand corzile sunt scoase.

Link to comment
Share on other sites

@Eugen

... buretele de plastic o sa ii atace finishul. ...
merci de sfat, poate o sa imbrac buretele in panza.

 

@leopold

... n-as lasa o chitara sprijinita zile intregi in gat ...
Chitara poate fi sprijinita de la un unghi de 40° pana la 90°in suportul facut de mine (problema cu unghiurile mari este aceea ca exista riscul sa se basculeze inafara suportului, deoarece nu am prevazut un sistem de blocare in partea de sus - m-am bazat pe gravitatie). De curiozitate m-am uitat la ce unghiuri erau chitarile cand am citit postul tau: cu aproximatie 64° si respectiv 76°. O sa tin cont sa le sprijin mai aproape de verticala. Se poate pune usor un elastic care sa prinda gaturile chitarilor, sau o garda ca cele de jos din laterale. Eu unul, pana nu patesc vre-un incident nu o sa o fac niciuna dintre variante.

 

@George

... pentru rigidizarea structurii, poti umple interiorul tuburilor cu spuma poliuretanica ...
Interesanta ideea. Cred ca o sa cumpar un sarpe cat mai subtire de toaleta si o il trec prin tevile suportului pana iese pe partea cealalta. Acolo o sa atasez un furtun pe care o sa il trag prin tevi, apoi o sa il mufez la spray si o sa dau cu spuma pe interior in zona imbinarilor - asta ca sa nu il fac iar bucatele.

 

@leopold & George: Am tot vazut prin magazine si pe net suporturi de care se agata gatul chitarii (cu tipul ala de suport eu nu sunt de acord). Initial asa am vrut sa fac: ceva similar unei furci puse in partea superioara a peretelui, iar in zona in care chitarile ar fii intrat in contact cu peretele(la leganare) o placuta tapetata cu burete(dar care sa nu furnizeze nici un punct de sprijin, doar sa protejeze instrumentul de lovirea de perete). Dar m-am gandit la felul in care se construieste un gat de chitara si cat de nesanatos este pe termen lung pentru instrument.

 

Multumesc tuturor pentru parerile exprimate!

Link to comment
Share on other sites

@George Interesanta ideea. Cred ca o sa cumpar un sarpe cat mai subtire de toaleta si o il trec prin tevile suportului pana iese pe partea cealalta. Acolo o sa atasez un furtun pe care o sa il trag prin tevi, apoi o sa il mufez la spray si o sa dau cu spuma pe interior in zona imbinarilor - asta ca sa nu il fac iar bucatele.

 

@leopold & George: Am tot vazut prin magazine si pe net suporturi de care se agata gatul chitarii (cu tipul ala de suport eu nu sunt de acord). Initial asa am vrut sa fac: ceva similar unei furci puse in partea superioara a peretelui, iar in zona in care chitarile ar fii intrat in contact cu peretele(la leganare) o placuta tapetata cu burete(dar care sa nu furnizeze nici un punct de sprijin, doar sa protejeze instrumentul de lovirea de perete). Dar m-am gandit la felul in care se construieste un gat de chitara si cat de nesanatos este pe termen lung pentru instrument.

 

Multumesc tuturor pentru parerile exprimate!

 

Foarte bine cu sarpele.

 

Da, si subiectul cu suportul de perete este irelevant, totusi, acestui subiect i se pot acorda mai multe sanse la discutie decat celui de mai sus. :lol: Oricum, noi, chitaristii, avem adeseori excese de paranoia cand este vorba despre cocuta ce doarme frumos in husa. :guitar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru suport, arata foarte bine. (As fi vrut si o poza din alt unghi, ca sa putem admira si chitara acustica din fata :) )

Pentru cei care nu sunt talentati, am vazut ca la Lidl vor fi standuri de chitara cu 30 de lei incepind din 12 noiembrie. Sunt mai multe lucruri in oferta, inclusiv o clapa yamaha ieftina, suport de picior pt. chitara si altele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.