www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Switch Epiphone Les Paul


skunky
 Share

Recommended Posts

Salut !

Am un LP Standard de aprox. 5 luni - de nou.

De ceva vreme insa, oneori cand cant pe doza de neck pica volumul si se pare ca conecteaza si doza de bridge. Este practic acelasi volum si sound pe care il ofera conectarea ambelor doze ( sw-ul pe mijloc ).

Ca sa remediez pe moment, comut de 2 3 ori swtch-ul sus-jos. Are cineva idee cum as putea remedia ?

L-am desfacut si am observat ca comutarea se face prin atingerea a doua lamele din otel pe miezul din mijloc. Ori pe rand, ori simultan - pentru ambele doze.

Posibil oare ca lamela pt. doza de bridge sa atinga din cand in cand miezul chiar daca sw-ul este pe pozitia neck ?

Link to comment
Share on other sites

ai aici un link care te va ajuta sa-l depanezi,,,: http://www.sandman.com/burnish.html

VAND SET HUMBUCKER GIPSON '57 CLASSIC PLUS - VINTAGE STYLE MADE IN USA, CUMPARATE DE PE E-BAY.

DOZELE SUNT IN STARE PERFECTADE FUNCTIONARE SI ARATA FOARTE BINE FARA SEMNE DE UZURA!

 

 

PRET 500 RON

RELATII LA TELEFON: 0729972070

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Am un LP Standard de aprox. 5 luni - de nou.

De ceva vreme insa, oneori cand cant pe doza de neck pica volumul si se pare ca conecteaza si doza de bridge. Este practic acelasi volum si sound pe care il ofera conectarea ambelor doze ( sw-ul pe mijloc ).

Ca sa remediez pe moment, comut de 2 3 ori swtch-ul sus-jos. Are cineva idee cum as putea remedia ?

L-am desfacut si am observat ca comutarea se face prin atingerea a doua lamele din otel pe miezul din mijloc. Ori pe rand, ori simultan - pentru ambele doze.

Posibil oare ca lamela pt. doza de bridge sa atinga din cand in cand miezul chiar daca sw-ul este pe pozitia neck ?

 

Asa rau a ajuns Gibson ??

 

 

La Hohner-ul meu am patit la fel asa ca am cumparat un switch de Gibson ce rezista la orice , fac killswitch cu acesta si nu se strica ..asa ca nu cred ca la un LP Standard patesti asa ceva ..

 

sau nu-i LP Standard ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Am sa-l desfac DIN NOU. Totusi am gresit ceva in post-ul meu:

 

Sunetul chitarii in momentul aparitiei problemei NU este acelasi cu sw-ul pe mijoc (ambele doze). Se aud intradevar ambele doze, insa semnalul este slab. gain aproape zero. mi-e frica sa nu fie in zona dozelor problema. totusi... din moment ce la actiunea repetata a sw-ului dispare problema, cred ca as putea scoate dozele / potentiometrele din calcul.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Comutatoarele Epiphone sunt foarte proaste, ma refer la alea noi, nu stiu de cele coreene.

 

Am desfacut unu si l-am desurubat, imposibil de reparat ca e asa de prost. Dupa, l-am schimbat total cu un alt comutator facut de altcineva. Nu stiu de cine, era cumparat de demult de la un magazin de piese electronice, si merge foarte bine.

 

Oricum poti sa afli daca o doza e in circuit sau nu daca o atingi cu o surubelnita (se aude).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.