www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Electrica Este Mai Usoara?


Guest gamebit
 Share

Recommended Posts

Stati sa vedeti ce anunt a postat omuletul... cica vrea sa cumpere Dean Vendetta, altceva nu zice.

Anuntul nu e deloc explicit, fiindca Dean Vendetta poate sa fie din paulonia, tei sau mahon, bolt-on sau neck-trough, cu doze chinezesti, coreene, sau americane, cu punte fixa, tremolo ca la strat sau floyd rose, cu preturi de la 550 la 3000 de lei.

Indivizii ca acest gamebit au cateva problemute:

1) pur si simplu nu stie ce vrea; nu are experienta cu instrumentul, dar viseaza cai verzi pe pereti;

2) a auzit el de undeva ca o chitara ar trebui sa fie intr-un anume fel si i se fixeaza atat de bine ideea asta incat nu accepta altceva, chiar daca i-ar zice-o jumatate de forum;

3) desi aparent constient de lipsa lui de experienta, dupa ce primeste un raspuns bine informat de la cineva care stie ce vorbeste, incepe imediat sa se agite, sa arunce cu noroi si sa faca spume la gura in cazul in care raspunsul primit contrazice ce a visat el azi noapte;

4) intr-un final il apuca sentimentul de superioritate si impresia ca se descurca foarte bine singur: "ce ***** e rgc-u' ista?! las'ca stiu io ci sa fac si o sa vada ei cand oi deveni rockstar";

5) baga tampenia aia cu "asa-s romanii"... asta are multa legatura cu punctul 4: nu conteaza ca 100 de oameni ii spun ca o ia pe aratura, ca el e destept si ceilalti is prosti (ca o fi romani, nu?). Eu cred ca fix din cauza indivizilor ca asta cu care frecam atata tastatura degeaba pe aici a aparut tampenia asta de generalizare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De ce sunt prost?Ca am pus niste intrebari care va deranjeaza?Eu cred ca forma si greutatea unei chitari au mare legatura cu posibilitatea de a canta incepand de la tastele 19 mult mai usor.Daca nu sunteti "experti" de ce nu vorbiti frumos?Chiar trebuie sa va aratati rautatea mereu?Nu va convin intrebarile mele nu scrieti.Care e problema?In legatura cu anuntul in care scriu ca vreau sa cumpar dean vendetta-da stiu ca sunt mai multe modele si vreau ceva mai ieftin.Doar nu o sa cer modele de la 1500 ron.Aveti vreo oferta scrieti nu tot stati sa criticati.

 

A fi schizofrenic nu inseamna a fi expert in orice.Da cica eu sunt ala prost.

 

Mai ironside smecher de smecher in afara de a vorbi urat,a critica,a jigni,a subaprecia,altceva mai stii?Pai daca sunt asa prost nu-mi mai raspunde ca cine e destept cedeaza primul.Bafta la criticat si alte posturi.Cu ce te incurcam eu nu stiu.Rautatea asta....

Link to comment
Share on other sites

Cu totii am trecut prin asta :)

 

E ca si un test , daca l-ai trecut , nu prea mai face nimeni misto de tine si poti sa devii ca un frate pentru noi ^_^

 

Nu tre' sa pui la inima ce zic copchii astia ... Si ce , daca te duci in armata si urla pe tine si te critica , si iti vorbeste urat , tu ii zici la ala ca e prost ?

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

De ce sunt prost?Ca am pus niste intrebari care va deranjeaza?

 

Nu ! Stai liniştit ! Doar ai pus nişte întrebări fără să explici despre ce-i vorba, că după primul tău post m-am gândit ( şi cred că nu numai eu ) că, Doamne feri!,ai vreo deficienţă fizică, eşti rahitic sau ceva, de nu poţi duce o chitară, când colo tu, după ce se stoarce forumu' să-ţi arate n-şpe modele, tu zici ca vrei acces la acute şi, mai mult, vrei ăl mai uşor dintre "tancurile" LesPaul...

 

Şi, după ce , într-un final, răsuflăm uşuraţi că eşti sănătos şi bine-mersi , trânteşti " Am fret pe coardă ! Ce fac ?" :blink:

 

Shit happens, man ! Hotărăşte-te !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce sunt prost?Ca am pus niste intrebari care va deranjeaza?Eu cred ca forma si greutatea unei chitari au mare legatura cu posibilitatea de a canta incepand de la tastele 19 mult mai usor.Daca nu sunteti "experti" de ce nu vorbiti frumos?Chiar trebuie sa va aratati rautatea mereu?Nu va convin intrebarile mele nu scrieti.Care e problema?In legatura cu anuntul in care scriu ca vreau sa cumpar dean vendetta-da stiu ca sunt mai multe modele si vreau ceva mai ieftin.Doar nu o sa cer modele de la 1500 ron.Aveti vreo oferta scrieti nu tot stati sa criticati.

 

A fi schizofrenic nu inseamna a fi expert in orice.Da cica eu sunt ala prost.

 

Mai ironside smecher de smecher in afara de a vorbi urat,a critica,a jigni,a subaprecia,altceva mai stii?Pai daca sunt asa prost nu-mi mai raspunde ca cine e destept cedeaza primul.Bafta la criticat si alte posturi.Cu ce te incurcam eu nu stiu.Rautatea asta....

 

Nu esti prost pentru ca ai pus o intrebare (care chiar nu ne deranjeaza). Da-mi doua motive pentru care m-ar deranja intrebarea "ce chitara e mai usoara"... shit, nu doua, da-mi doar unul. Esti prost pentru ca pui aceeasi intrebare de mai multe ori, in ciuda faptului ca ai primit raspunsuri.

- Cit e ceasu'?

- Doua fara zece.

- Aha. Da' cit e?

- Doua fara zece, n-auzi?

- Aham. Si cit mai e pina la trei?

- Zece minute.

- OK, da' cit e ceasu'?

- ...

 

Tu crezi ca forma si greutatea au legatura cu. Bun, argumenteaza de ce crezi asta.

Daca ai avea un rationament sanatos, acesta ti-ar spune asa: "Ba, fugi de Les Paul!".

 

Referitor la schizofrenie, iar esti prost. Schizofrenia e boala aia cind traiesti intr-o lume a ta, si, roman fiind, te crezi expert in orice. Astfel ajungi sa dai raspunsuri pe rgc. Speram ca paranteza aia te lamureste... mortii masii, acum practic explic un banc. Ce plm...

 

Da frate, dupa ce te faci de ***** o bagi p-aia cu cine e mai destept cedeaza primu'.

 

Vezi ca ti-am raspuns si frumos, da' pare-se ca n-ai citit. Cum te-am bestelit, ai sarit de cur in sus. Ba, bine zice vorba aia ca nimeni nu-i mai surd decit ala care nu vrea sa auda. O adaptam, zicem asa: "Nimeni nu-i mai orb decit cel care nu vrea sa vada".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce sunt prost?Ca am pus niste intrebari care va deranjeaza?Eu cred ca forma si greutatea unei chitari au mare legatura cu posibilitatea de a canta incepand de la tastele 19 mult mai usor.Daca nu sunteti "experti" de ce nu vorbiti frumos?Chiar trebuie sa va aratati rautatea mereu?Nu va convin intrebarile mele nu scrieti.Care e problema?In legatura cu anuntul in care scriu ca vreau sa cumpar dean vendetta-da stiu ca sunt mai multe modele si vreau ceva mai ieftin.Doar nu o sa cer modele de la 1500 ron.Aveti vreo oferta scrieti nu tot stati sa criticati.

 

A fi schizofrenic nu inseamna a fi expert in orice.Da cica eu sunt ala prost.

 

Mai ironside smecher de smecher in afara de a vorbi urat,a critica,a jigni,a subaprecia,altceva mai stii?Pai daca sunt asa prost nu-mi mai raspunde ca cine e destept cedeaza primul.Bafta la criticat si alte posturi.Cu ce te incurcam eu nu stiu.Rautatea asta....

Urasc sa spun asta,insa ironside are dreptate aici.Ai sucit-o ca la ploiesti ba cu greutatea,ba cu accesul ba cu les paul ul ba cu dean vendetta.

Acum,eu am o oferta:Ibanez mtm-2 la 1300 ron,pe care il am pus la vanzare.Daca studiezi putin problema vezi ca-i una din cele mai bune chitare ,in range-ul de 2000-2500 ron.Asta a fost oferta mea.

Link to comment
Share on other sites

Daca studiezi putin problema vezi ca-i una din cele mai bune chitare ,in range-ul de 2000-2500 ron.Asta a fost oferta mea.

 

Asta cu "cea mai buna" ai bagat-o special, adaptandu-ti ideile la nivelul lui gamebit, in speranta ca faci si tu o smecherie, sau si tu ai aceleasi impresii cu "cea mai buna chitara", "cea mai buna trupa", "cele mai bune tigari", "cea mai buna bere"?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ai explicat foarte bine.Expertii atotstiutori de care ziceam sunteti unii dintre voi ce din lipsa de ocupatie,educatie se apuca sa jigneasca ca cica i-am deranjat.Eu zic ca e mai comod sa canti pe ultimele taste daca ai o chitara usoara si cu o forma care sa-ti usureze cantul.Nu eu m-am facut de ras ci cei care m-au jignit.Atata ii duce capul.Daca am un nivel asa de mediocru de ce va mai pierdeti vremea pe aici?Eu cred ca asta e site de manelisti ca vorbiti cam toti ca ei.Intrati pe un forum de manele si certati-va acolo.

Link to comment
Share on other sites

Si daca suntem manelisti pe forum de chitaristi, care-i problema?

 

N-o mai băga pe-aia cu "nu-mi răspundeţi", că-i nasoală. Tu ţi-ai expus ideile pe un forum care este gândit în aşa fel încât oricare înscris aici îţi poate răspunde. Fie el ţigan, manelist sau fără cei 7 ani de-acasă.

După exprimare, îmi dau seama că mai mult de 14 ani n-ai. Nu te-ai lovit de multe. Cu timpul o să vezi că trebuie să accepţi şi o critică, trebuie să înveţi să-ţi şi impui ideile într-o manieră productivă, trebuie să şi răspunzi la o înjurătură când e cazul...

 

Nici aia cu dusul capului nu cred ca ţi-a ieşit. Majoritatea care ţi-au răspuns ştiu ce e de făcut dacă au fretbuzz şi le-au şi trecut prin maini modele de chitare enumerate pe-aici. Aşa că îi duce capul, în domeniul ăsta cel puţin, mai mult decât te duce pe tine.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu "cea mai buna" ai bagat-o special, adaptandu-ti ideile la nivelul lui gamebit, in speranta ca faci si tu o smecherie, sau si tu ai aceleasi impresii cu "cea mai buna chitara", "cea mai buna trupa", "cele mai bune tigari", "cea mai buna bere"?

Nu zau,chiar este "UNA DINTRE cele mai bune chitare"(nu trunchia afirmatia te rog) din range-ul sau de pret...Daca nu ma crezi,chiar te invit sa incerci una la primul magazin de muzica :D. Pana si OLA ENGLUND ARE UNA,what the fuck...Singurul ei minus din punctul meu de vedere sunt dozele,care nu-s destul de agresive pentru stilul meu.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat tu buletinu sa vezi cati ani am?Aberatii de astea am vazut peste tot ca cica la cum vorbesti nu ai mai mult de 14 ani.Cica eu vorbesc aiurea care nu injur,nu raspund la misto,am bun simt.Crede-ma ca am intalnit atatea persoane care mereu stiu mai bine decat oricine de m-am scarbit.Fiecare e cel mai bun,destept,rade de altii daca intreaba ceva.Eu cred ca site-ul asta e facut pentru persoane fara ocupatie ce judeca pe altii ca ei sunt ideali.Aveti experienta in chitari?Atunci nu va mai dati cocosi si raspundeti civilizat.Aveti chef de insulte?Duceti-va pe stadioane.Sunteti nervosi?Atunci dati-va cu capul de pereti.

Link to comment
Share on other sites

Nu zau,chiar este "UNA DINTRE cele mai bune chitare"(nu trunchia afirmatia te rog) din range-ul sau de pret...Daca nu ma crezi,chiar te invit sa incerci una la primul magazin de muzica :D. Pana si OLA ENGLUND ARE UNA,what the fuck...Singurul ei minus din punctul meu de vedere sunt dozele,care nu-s destul de agresive pentru stilul meu.

 

Nu e nevoie sa incerc, nu mi-ar placea. Nu imi place sistemul floyd rose si nu-mi place radius-ul neck-ului. Astea sunt unele dintre specificatiile la care ma uit in mod deosebit daca as vrea alta chitara. Daca nu sunt indeplinite, trec mai departe. De ce ar trebui sa fiu de acord ca imi place o chitara care nu-mi place? :death:

 

Observă forma "nu îmi place" şi nu "nu este bună". Ţie, pe de altă parte, ţi-o plăcea. Asta nu o face nici bună, nici proastă, decât plăcută de AlchemyOfDeath, Ola şi alţii care o apreciază.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie sa incerc, nu mi-ar placea. Nu imi place sistemul floyd rose si nu-mi place radius-ul neck-ului. Astea sunt unele dintre specificatiile la care ma uit in mod deosebit daca as vrea alta chitara. Daca nu sunt indeplinite, trec mai departe. De ce ar trebui sa fiu de acord ca imi place o chitara care nu-mi place? :death:

 

Observă forma "nu îmi place" şi nu "nu este bună". Ţie, pe de altă parte, ţi-o plăcea. Asta nu o face nici bună, nici proastă, decât plăcută de AlchemyOfDeath, Ola şi alţii care o apreciază.

Nu are sistem floyd rose!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Nu are sistem floyd rose!!! :P

 

Da, m-am uitat la poză şi seămana bridge-ul cu floyd. În orice caz, sper că s-a înţeles ce am vrut să punctez, lucru pe care l-am punctat şi mai sus şi sper că a înţeles şi @gamebit ce am vrut sa spun. Din motivul ăsta avem atâtea modele şi specificaţii ale chitarelor, să răspundă ceriţelor utilizatorilor. Dacă mergem pe ideea "cea mai bună", presupun că n-ar fi greu să facem o listă în funcţie de pret şi să cumpărăm doar modelele despre care considerăm cu toţii că sunt "cele mai bune".

Link to comment
Share on other sites

Da, m-am uitat la poză şi seămana bridge-ul cu floyd. În orice caz, sper că s-a înţeles ce am vrut să punctez, lucru pe care l-am punctat şi mai sus şi sper că a înţeles şi @gamebit ce am vrut sa spun. Din motivul ăsta avem atâtea modele şi specificaţii ale chitarelor, să răspundă ceriţelor utilizatorilor. Dacă mergem pe ideea "cea mai bună", presupun că n-ar fi greu să facem o listă în funcţie de pret şi să cumpărăm doar modelele despre care considerăm cu toţii că sunt "cele mai bune".

Ok,m-am dus la cantar:mtm2 are 2,5 kg.Cut-ul incepe de la tasta 22,chitara avand 24 taste.Eu zic ca intra in optiunile de top pentru acest thread :D

Link to comment
Share on other sites

Cu totii am trecut prin asta :)

 

E ca si un test , daca l-ai trecut , nu prea mai face nimeni misto de tine si poti sa devii ca un frate pentru noi ^_^

 

Nu tre' sa pui la inima ce zic copchii astia ... Si ce , daca te duci in armata si urla pe tine si te critica , si iti vorbeste urat , tu ii zici la ala ca e prost ?

Pentru cunoscatori:

Link to comment
Share on other sites

Acuma, pe undeva îmi pare rău, că l-am făcut varză pe omu' sau pe copilu' ăsta, însă e surprinzătoare lipsa de minime cunoştinţe într-ale intrumentelor pentru un multiplu premiat în muzică...

 

http://forums.rgc.ro/topic/35330-vocalist-caut-formatie/page__view__findpost__p__339438

 

Sau poate l-or fi răpit între timp extratereştrii ... :P

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.