www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Am?


Hyper10n
 Share

Recommended Posts

nu am ft mare experienta cu dozele in general asa ca na ;)). Si ce tip de doze gibson sunt? 490-498? Vroiam sa pun niste duncan-uri in locul acestora, e necesar sa schimb si pot-urile? Se poate cumva renunta la bateria aia?

 

Nu este nevoie sa schimbi potentiometrele daca vrei sa schimbi dozele, insa sfatul meu, si nu numai, ar fi sa le lasi pe astea.

Iar ce ai tu acolo, intradevar nu are legatura cu dozele.Este un circuit, cel mai probabil un boost.Ar trebui sa ai un switch mic in plus sau unul dintre potentiometre sa fie Push-Pull.

Link to comment
Share on other sites

inainte sa schimbi dozele ar fi bine sa stii ce vrei sa canti cu chitara. singurele doze universale de la duncan pt. LP sunt SH-4b si SH-2n (care in opinia mea sunt mult mai bune decat 490, 498, 500..in general cam peste toate dozele high-output de la gibson). restul deja intra in preferintele tonale ale fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

E chestia ca boost-ul ala imi face wireless-ul sa caraie pe clean, pe dist nu se mai cunoaste, evident. Eu ma gandeam la sh1 + sh4 sau dimarzio paf + super distortion, crezand ca dozele sunt active si vrand neaparat sa scap de carait dar sa si experimentez un alt sunet. Acum ca se pune problema altfel, nu stiu daca sa mai schimb dozele, dar se poate inlatura boost-ul asta? Va multumesc pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

uitandu-ne la prima poza, firul negru de la baterie merge la jack-ul mama, firul rosu ajunge in final la placuta aia (de ce nu este un potentiometru normal acolo sau ce se intampla?). Trebuie doar sa dezlipesc firele bateriei din aceste 2 puncte si am terminat? Am scapat de baterie?

Link to comment
Share on other sites

nu, daca scoti firele alea [de fapt doar rosu] este exact ca si cum ai scoate bateria. ai zis ca nu functioneaza asa, deci ... nu.

trebuie sa identifici unde e circuitul respectiv inserat in schema, si sa il scoti de acolo.

Prin sa il *scoti* trebuie sa intelegi *cauta firele IN si OUT si lipeste.le impreuna, refa circuitul de masa*

Link to comment
Share on other sites

fa si tu o poza close-up la circuitul respectiv. un fir negru de la baterie se duce la mufa jack pt alimentarea circuitului cand se introduce cablul chitarii. firul rosu este + pt alimetarea circuitului. trebuie sa identifici pe placuta alte doua fire - sper sa nu fie mai multe :), pe care le deslipesti si le lipesti intre ele. in final ar trebui sa rezulte ceva de genul asta:

post-19049-0-84192400-1347269590_thumb.jpg

post-19049-0-89923900-1347269597_thumb.gif

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.