www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trecere De La Acustica La Electrica!


r0ckss
 Share

Recommended Posts

Salut! Am chitara acustica de 1 an si ma descurc foarte bine si m-am hotarat sa trec la chitara electrica. Problema principala este ca am un buget restrans ( 1100-1200 lei) .M-am gandit la doua seturi :

Squier Pack Affinity Strat® HSS with G-DEC® Junior Amp s

 

sau

Ibanez GRG121EX Jumpstart Pack.

 

Sunt bune aceste chitari?Mai spuneti-mi niste chitari si amp-uri bune in price range-ul meu.Ideal ar fi ca sa ma coste 1100-1200 lei chitara + amp + cablu + husa + ham. Multumesc de ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

1100-1200 RON nu mi se pare un buget chiar foarte restrans, e mai mult decat ok pentru inceput. Nu stiu cum e cu jumpstart pack, insa eventual ai putea investi numai in chitara (gasesti chitare decente la banii astia, zic eu) si sa canti cu calculatorul pe post de amp o vreme, pana iei si amplificator.

 

Daca vrei ceva sa se incadreze cat de cat in bugetul asta, iti pot recomanda gear-ul meu: chitara Squier Bullet Strat HSS + amp Fender Mustang I (fara footswitch in banii astia), un strap simplu, fara pretentii, un cablu ieftin si eventual o husa ieftina...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

my 2 cents ... au daca am undeva la 11-12 bete si vreau sa reincep sa cant la chitara as cauta ceva sh care sa fie buna... testata de un amic cunoscator in cazul in care nu am idee cum ar trebui sa fie... si una sh bunicica se poate gasi la 8-9... hai 10 bete... restu cablu... mufe si un procesor mai entry level asa... si cred ca nu sare de 12...

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand firmele Ibanez sau Cort. Restul chestiilor low cost gen Squier, Epiphone, Benton, etc sunt de calitate foarte proasta.

Ti-as recomanda un RG 350 sau 370 pe care cu putin noroc le gasesti la mana a doua aproape noi si in bugetul tau. RG-urile sunt chitari bine facute pe care cu ceva upgrade-uri le poti aduce la nivelul unei chitari mult mai scumpe.

GRG-ul de la Ibanez este decent dar are ceva probleme cu electronica si calitatea pieselor este ceva mai slaba. Singurul GRG bun este 250-ul si 270-ul.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand firmele Ibanez sau Cort. Restul chestiilor low cost gen Squier, Epiphone, Benton, etc sunt de calitate foarte proasta.

Ti-as recomanda un RG 350 sau 370 pe care cu putin noroc le gasesti la mana a doua aproape noi si in bugetul tau. RG-urile sunt chitari bine facute pe care cu ceva upgrade-uri le poti aduce la nivelul unei chitari mult mai scumpe.

GRG-ul de la Ibanez este decent dar are ceva probleme cu electronica si calitatea pieselor este ceva mai slaba. Singurul GRG bun este 250-ul si 270-ul.

 

De ce spui de Squier si Epiphone ca sun slabe? Ce experiente neplacute ai avut cu brand-urile astea? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vreau sa aud de sh doar daca e din cluj ca sa probez chitara!.Dar in general le vreau noi! Vreau niste chitari noi + amp in price-range-ul meu.Deci cam 1200 lei cu toate accesoriile inafara de pene si acordor! Setul asta e bun de ceva? http://www.soundcreation.ro/seturi-de-chitare-cu-accesorii-cid425_1703/cort-cgp-x1-bk-id10825.html . Vedeti aici cum suna :

. Edited by r0ckss
Link to comment
Share on other sites

Cort X-1 este o chitara simpla care isi face foarte bine treaba pt banii ei. Bridge-ul este un fel de copie dupa Fender. Dozele cam lasa de dorit dar se pot schimba pe masura ce cresc pretentiile. Este lucrata ingrijit.

O problema mare este faptul ca se pierde acordajul foarte usor deci este inutila pt Live fara ceva schimbari radicale.

 

 

De ce spui de Squier si Epiphone ca sun slabe? Ce experiente neplacute ai avut cu brand-urile astea? :huh:

 

Pai la modelele ieftine am intalnit urmatoarele:

Gat-uri strambe

Taste prost asezate sau ciobite

Hardware de foarte proasta calitate

Electronica buna de aruncat la gunoi

 

Apropos ... Chiar acum am primit de reglat de la cineva un Epiphone SG Special cu gatul stramb cam asa ... cu 5mm (enorm)

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand firmele Ibanez sau Cort. Restul chestiilor low cost gen Squier, Epiphone, Benton, etc sunt de calitate foarte proasta.

Ti-as recomanda un RG 350 sau 370 pe care cu putin noroc le gasesti la mana a doua aproape noi si in bugetul tau. RG-urile sunt chitari bine facute pe care cu ceva upgrade-uri le poti aduce la nivelul unei chitari mult mai scumpe.

GRG-ul de la Ibanez este decent dar are ceva probleme cu electronica si calitatea pieselor este ceva mai slaba. Singurul GRG bun este 250-ul si 270-ul.

 

Ibanez ieftine au gatul din nu se stie ce si este si innadit ...decat un ibaneZ ieftin mai bine un Sqier .E[piiphone ..etc ..la alegere atenta in magazin ..

 

Da si eu sunt de aceiasi parere .

Sau cumpara un Strat la 3800 Lei sau un Ibanez la 2900 -- sau mai scump .acese preturi le-am vazut live in magazin ...precis daca cauti gasesti si mei bune .

 

Nu stiu ce chitare sunt cele din "pachet " poate este mai bie sa cumpere o chitara la 1200 sunt multe bunicele ...pe incercate si inspectate corect ca sa fie OK .

Link to comment
Share on other sites

Ibanez ieftine au gatul din nu se stie ce si este si innadit ...decat un ibaneZ ieftin mai bine un Sqier .E[piiphone ..etc ..la alegere atenta in magazin ..

 

Ibanez-urile ieftine au gatul innadit dar asta nu este o problema. Nu am vazut chitara cu gatul rupt in zona in care este innadit.

Oricum eu am recomandat modele medii care au gatul dintr-o bucata, inclusiv GRG 250 270.

 

Cat despre "Sqier" si "E[piiphone", am spus mai sus ce aveam de spus. Daca va doriti vin si cu ceva poze.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nicu Nistor

Daca nu ai mai cantat la chitara electrica pana acum,probabil pachetul(chitara +combo) te va satisface,dar cu timpul si cu cat inveti mai multe,vor creste si pretentiile.Prima mea chitara este dintr-un pachet si inca o mai am: http://www.esound.ro/Ibanez-GSA6-Jumpstart-Pack,p-820.html

Am pastrat-o si o sa o pastrez tocmai pentru ca suna foarte bine pe amplificatorul meu actual.

Daca vrei sa inveti sa canti la electrica,chiar iti recomand sa-ti iei pachet.Daca se poate proba e si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am un buget nou ! 1500 lei! ce chitara mi-as putea lua pana in 950 lei? ( de restul banilor imi iau amp si restu) Dupa cum v-am mai zis vreau pentru metal! Uitati-va si pe thomann ca sunt mai mult modele. Merci!

 

Coane, pe bune, cauta threadul cu ce chitara sa-mi iau... si ce amplificator sa-mi iau. O parte e gust, alta sunt reguli generale.

 

Pentru metal ti-ar trebui chitara cu humbuckere. La bugetul tau, probabil cu bridge fix, ca sa nu injuri tremoloul.

N-ai zis pentru ce vrei amplificator, insa din faptul ca te-ai uitat la pack-uri banui ca pentru dormitor.

Trebuie sa intelegi din prima ca un amp mic n-o sa se auda fantastic, din cauza ca difuzorul e mic. Deci, ar fi foarte bine ca formatorul tau de ton sa aiba iesire cu cabsim, daca vrei sa inregistrezi ce faci, sau sa te auzi in niste casti mai decente. Chiar daca iei un amp (sau cabinet) cu ditai difuzoarele, poti avea probleme cu volumul - te scot vecinii afara din cartier.

 

O alta chestie la amp-urile mici si ieftine e ca n-au footswitch. Si ma jur ca e ca naiba sa te opresti din cantat ca sa treci de la clean la distors.

 

Asta lasa doua optiuni mai ieftine: fie un amp cu modelare (am auzit Vox, Peavey, Roland si nu suna rau) si, preferabil, cu iesire casti si footswitch, fie un amp care sa sune cat mai bine clean si-un multiefect.

 

La chitara, pe probatelea, musai, chiar daca e noua. Iti recomand second hand, o iei mai ieftin si-o poti vinde la aceiasi bani daca te plictisesti. Ca model... depinde ce vrei. Pentru ce te intereseaza, cele mai populare ar fi fat straturile si LP-urile. Ia un producator cinstit, nu harley benton or something.

 

Ca veni vorba, si amp-ul merge second hand, pe probatelea. 15-20W, difuzor cat mai mare.

 

Cu pachetul, treaba vine in felul urmator: te alegi c-o entry level chitara care poate fi bunicica, insa ai platit-o noua si n-o sa iei pe ea semnificativ mai mult de jumatate, cu un amp pe care o sa iei aproape nimic si cu alte minuni cam inutile. Ampul o sa vrei sa-l schimbi primul.

 

Pana la urma, is banii tai, tu trebuie sa faci cercetarea de piata si sa te rezumi la cateva modele. De acolo intrebi mai punctual.

Te ajuta si review-urile de pe net, insa recomand insistent sa auzi sculele inainte. Degeaba vezi tu review ca chitara X suna demential... daca ala o canta prin triple rectifier. N-o sa sune nici pe departe la fel pe rigul tau.

 

Alta abordare e sa-ti alegi 1-2-3-4 chitaristi, sa vezi cam ce scule folosesc, alegi chitara care se apropie de cel mai mic numitor comun (o sa fie probabil LP sau fat strat, dupa cum ziceam), un procesor care modeleze majoritatea efectelor pe care le folosesc tipii tai si un amp decent clean. Sau, alternativ un modeling amp care sa faca ce vrei tu.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.d...c_cubix_g2r.htm

 

http://www.thomann.d...rgr121exbkn.htm

 

Exersezi pe efectele care sunt pe amplificator pana iti mai strangi vreo 200-300 de lei si iti cumperi un procesor mai fain..

 

Parerea mea..

 

Prietene, efecte nu sunt pe amplificatorul ala.

 

Nici Peavey ala nu-i prea stralucit, dar ala macar are efecte pe el, asa ca ti-ar fi mai util decat ce-ti recomanda "veteranii" RGC. :facepalm:

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu un Jackson JS1 care la momentul respectiv m-a dus la 1100 lei si un Fender Frontman 15G. Chitara suna al naibii de bine, nu prin amplificatorul respectiv, ce-i drept. Singurul inconvenient era ca avea actiunea un pic cam mare si nu am reusit sa las corzile prea jos fara sa am fretbuzz. Intr-adevar, eram si incepator si nu stiam prea bine cu ce se mananca si nu am avut pe nimeni care sa poata veni cu mine sa incerce chitara in locul meu. Dar nu era de necantat. Am invatat si am cantat o gramada de lucruri pe Jackson-ul 'cela si inca ii simt lipsa.

Acum, din cate stiu, s-a ieftinit. e pe la 800 lei parca. Si ti-ar ramane 700 pentru amplificator sau amplificator si ceva procesor/pedala.

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

Jackson are ceva chitari ieftine si bune.

 

Sfatul sa mergi pe second hand este cel mai corect pentru raport pret calitate din urmatoarele motive:

- Poti sa iti iei usor o chitara medie cu bugetul de care dispui si sa iti ramana si ceva bani de un amp decent.

- Daca nu o sa te indragostesti de chitara pe care ti-o iei o sa o poti vinde usor second fara a pierde mare lucru(sau chiar nimic).

- In general daca cumperi de la cine trebuie chitara este deja reglata ok si economisesti ceva bani.

- Daca cumperi de la un chitarist experimentat ai mari sanse sa primesti si ceva indrumari si sfaturi spre deosebire de vanzatorul din magazin de la care vei primi doar ranjete de hiena catre portofel.

 

In cazul in care iti iei set ai urmatoarele dezavantaje

- Iti iei o chitara ieftina pe care in cazul in care nu iti place o sa o vinzi la second la un pret mult mai scazut.

- Chitarile de set au in general hardware prost.

- Dai bani pe nimicurile din set - cablu, strap, husa, etc care sunt de foarte proasta calitate si pe care oricum va trebui sa le schimbi.

- Amp-urile de set sunt aproape imposibil de vandut second hand la un pret decent si sunt foarte limitate ca functii.

 

In alegerea ta nu uita ca investitia nu se rezuma la Chitara si Amp. De obicei mai ai de luat si un set nou de corzi (minim 30 RON), o husa si/sau un stand (minim 40 RON) si un cablu de buna calitate ( minim 100 RON).

 

Cred ca in cazul tau, vorba "pofta vine mancand", este perfect valabila. Nu cred ca te aflii intr-o pozitie de luciditate maxima in care sa poti face alegerea perfecta din prima (daca erai in pozitia asta nu apelai la forum). Tu esti la inceput de drum si vrei sa inveti asa ca asteptarile tale se pot schimba 100% in doua luni de acum incolo... Asa ca te sfatuiesc sa iti alegi o chitara cat mai versatila si un amp cat mai flexibil ca sa poti experimenta.

 

Asta inseamna o chitara decenta, cu un action bun, cu un tremolo stabil, care sa tina acordajul bine si un amp cu modelare de efecte. Notuni cum ar fi amp pe lampi sau chitara din nu stiu ce esenta de lemn nu au relevanta pentru tine ca incepator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.