www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Si Cu Ce Lipesc Componentele Chitarii?


Zorg Ranzoo
 Share

Recommended Posts

Chitara pare sa fi suferit un accident, de aici fata dezlipita de laterale, in acelasi timp a stat intr-un mediu cu umiditatea prea scazuta, de aici crapaturile

Probabil ca dupa ce a fost lovita si s-a dezlipit fata de laterale, a stat destul timp cu corzile tensionate, deoarece mie mi se pare ca lateralele s-au deformat, nu mai urmeaza linia fetei.

 

Desigur, se poate repara, intrebarea este daca merita.

Trebuie vazut daca este necesar si neck reset.

Plus ca, se pare ca s-a incercat lipirea si asta ingreuneaza reparatia.

 

Ar trebui fixata intr-o forma care sa aduca lateralele la forma corecta, tinuta la umidificat, lipit topul, lipite crapaturile cu intarituri dedesubt.

 

Nu cred ca este o reparatie care poate fi facuta de cineva fara experienta.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul "lipit componente", vin si eu cu o intrebare: cum pot lipi niste capace de sticle de bere pe o chitara?

Cam asa as vrea sa arate, dar nu ma incanta sa le bat in cuie pe chitara, nu ma lasa inima. M-ar interesa sa fie si usor de dat jos (deci super glue iese din discutie). Ceva sugestii?

rebel4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul "lipit componente", vin si eu cu o intrebare: cum pot lipi niste capace de sticle de bere pe o chitara?

Cam asa as vrea sa arate, dar nu ma incanta sa le bat in cuie pe chitara, nu ma lasa inima. M-ar interesa sa fie si usor de dat jos (deci super glue iese din discutie). Ceva sugestii?

rebel4.jpg

Ce dracu? de ce ai vrea asta? :trosc:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul "lipit componente", vin si eu cu o intrebare: cum pot lipi niste capace de sticle de bere pe o chitara?

Cam asa as vrea sa arate, dar nu ma incanta sa le bat in cuie pe chitara, nu ma lasa inima. M-ar interesa sa fie si usor de dat jos (deci super glue iese din discutie). Ceva sugestii?

rebel4.jpg

 

eu n-as putea canta normal pe asa ceva + ca ti s-ar pune in timp la rugina de la capacele alea in fericire :D

Link to comment
Share on other sites

la ce te-ar ajuta asta? daca tot vrei sa-ti personalizezi chitara dai foc si lasa-te de cantat .

 

 

Uite exemplu logic , am o chitara , noua costa o suma pe care nu o detin si mi-ar lua mult timp sa o strang , la ce naiba as vrea sa -i pun pene de strut / capace de cola / zorzoane DG / cioburi de ursus / promotii de tigari si filtre / si mai stiu eu ce nebunii imi trec prin cap ? daca as vrea sa o vand , dupa ce ca as distruge probabil finisajele cu tot felul de substante de lipit , si ca ar arata oribil cine naiba crezi ca ar mai cumparao?

 

 

O chitara daca tot o vrei custom , o vopsesti dupa bunul tau plac , insa chitara ii ca sa canti la ea , nu sa o tunezi ca o masina , sunetele care ies din ea sunt personalizate , ce conteaza daca are capace ,ii rosie, are forma aia sau aialalta? sa fie comoda si sa-ti personalizezi cantatul .

 

Na capace :

Link to comment
Share on other sites

pai daca o vopsesti, sau ii schimbi hardware-ul cu unul de nuanta diferita (chrome, nickel, black etc), ii schimbi inlay-urile, capacele dozelor, lipesti tampoane de ea etc....nu inseamna ca tot o personalizezi? care ar fi problema cu capacele? te contrazici singur.

Nu mai manca ciuperci, si vezi-ti de treaba. ori, daca esti olimpic la lucru manual, da o sugestie constructiva in legatura cu problema mea. a?

Link to comment
Share on other sites

nu inseamna ca tot o personalizezi?

Unele schimbări sunt perfect reversibile (nut, doze, hardware compatibil), altele nu. Ce vrei tu e din a doua categorie, pentru că în afară de autocolant cam orice lipești va afecta finisajul: ori se ia ușor dar nu ține capacele, ori e suficient de puternic dar strică lacul. Le poți bate în cuie, poți face ce vrei, e treaba ta. Dar majoritatea utilizatorilor nu sunt designeri, și cu cât sunt mai "personale" personalizările cu atât e mai probabil să nu fie compatibile cu gusturile altora (în caz că e important acest aspect).

Link to comment
Share on other sites

ti-am dat una destructica ,pentru ca ideea constructiva e de ***** : la ce te-ar ajuta asta? daca tot vrei sa-ti personalizezi chitara dai foc si lasa-te de cantat . - e buna ideea ta la o chitara de 100-200 Ron , totusi te consider intreg la minte si sper ca n-ai sa supui o chitara de valoare la asemenea barbarisme. Sau hai sa facem un vot daca tot crezi ca eu sunt cel stricat la minte : facem un vot sa vedem cati si-ar lipi capace / brosuri / pe chitara ( ea fiind peste 500 euro ca pret ) anyone?

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

facem un vot

 

N-are sens, vorbim despre valori estetice. Ai face un vot să vezi câți ar asculta Michael Jackson sau Cock and Ball Torture? Și ce concluzii ai trage?

Omul vrea să-i facă ceva pentru că pesemne i-ar plăcea lui. Nu-i nevoie să-ți placă și ție decât dacă vrei să cumperi respectiva chitară ulterior. Și despre asta vorbim, despre posibilitatea de a o vinde, care depinde de capacitatea de a readuce chitara la starea inițială sau de a specula și valorile estetice ale altora prin această modificare (i.e. să o vândă personalizată).

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte avizul pe care omul nu l-a cerut si pe care - in stilul RGC - ne simtim obligati sa i-l dam (e hâdă! e hâdă! :lol:), mesajul e ca, orice metoda de fixare ai folosi, nu va fi prea departe de batutul cuielor ca efect distructiv.

 

In alta ordine de idei, ai capacele sau ai nevoie de ajutor la strans?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze in cazul in care am fost prea nesimtit si m-a luat gura pe dinainte , insa eu unul nu pot percepe pe o chitara nici macar suportul de pana ( da, asa sunt eu ! ) . In cazul concretizarii acestui proiect astept eventuale poze si urez anticipat rabdare si succes. Scuze inca o data si numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte avizul pe care omul nu l-a cerut si pe care - in stilul RGC - ne simtim obligati sa i-l dam (e hâdă! e hâdă! :lol:), mesajul e ca, orice metoda de fixare ai folosi, nu va fi prea departe de batutul cuielor ca efect distructiv.

 

In alta ordine de idei, ai capacele sau ai nevoie de ajutor la strans?

 

iti dai seama ca nu mi-as bate capul pentru niste capace de Bucegi si Azuga sau mai stiu eu ce :rolleyes: . Am vreo 20-30 de capace de bere poloneza, si vreau sa le gasesc o utilitate fara sa le gauresc nasol. De aici ideea :)

Link to comment
Share on other sites

Mergi la magazin de piese auto si cauta mastic pentru etansare - e un fel de cauciuc moale si lipicios. Fa niste sfere si lipeste capacele cu ele. Cand te plictisesti vei putea sa le dezlipesti fara probleme, eventualele urme de mastic se curata usor cu putin alcool izopropilic.

Daca chitara este finisata cu nitrolac va fi mai greu cu curatatul deoarece nitrolacul e sensibil chiar si la spirtul medicinal.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest Marius Raducanu

am si eu o problema am o chitara stagg sw201n si am o crapatura intre butuc si cutie de rezonata ce pot face ajutatima va rog so repar si eu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.