www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Decizie


Guest Sketch
 Share

Recommended Posts

Guest Sketch

Les Paul vs. Flying V

 

Intentionez sa mai achizitionez o chitara. Detin cateva modele, printre care un Les Paul.

 

Nu stiu ce sa fac , sa iau inca un LP sau un FV . ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Salutari domnule!

Pe ce criteriu te axezi anume? pe forma sau pe sound?

 

Dat fiind faptul ca ai un lp deja ai putea sa incerci un FV. Ce LP ai?!

Dar asta depinde foarte mult dupa cum spunea si Cognek, ce gen vrei sa canti, ce amp ai in fata, ce pedale sau procesoare ai in fata.

Edited by Ludwig Horst Alin
Link to comment
Share on other sites

eu chiar aveam o pasiune pt chitara asta. mi-a trecut, dar tot imi pare o chitara frumoasa. zakk wylde a folosit ceva "similar" (glory). asa am descoperit-o pe asta... si steve stevens a folosit/foloseste una.

 

am cantat pe 2 dinastea , modele din ani diferiti la repetitii la cineva :D e foarte faina intradevar, mi se parea ridicol de low actionul

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketch

Sunt in vreo 2 formatii. Una de heavy/thrash si am pus bazele uneia de un bluesisor mai rock asa.

 

Am un Gibson LP , nu dala la 3000 , unu mai micut asa , dau link http://www.thomann.de/ro/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm

 

Si ca forme , am 1 Squier , 1 Ibanez S , si un Jackson Kelly.

 

Dar acum nu stiu ce sa fac, as vrea si un V , dar de asemenea mi-e picat cu tronc inca un LP , adica asta : http://www.thomann.de/ro/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm

 

Nu sunt fan dean deloc. mi se pare oribil headstockul ala :D

Link to comment
Share on other sites

Dude, Flying V suna in genul SG/Explorer. N-are chiar tonul ala de Les Paul, dar e pe aproape. E ca un LP care a slabit, lol, deci va suna mai deschis, mai pitigaiat, dar poti scoate din ea "tonul de Gibson" daca-i pui niste doze vintage (stock vine cu din alea cu output de moare nu numai lumea, ci si bacilul de TBC). Asa ca daca vrei V, ia-ti, e super misto. Daca nu iti place, poti oricind sa mi-l vinzi mie cu 2-300 de lei. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketch

Dude :) , am avut un SG tony Iommi signature , si suna oribil .. daca asa suna si un Gibson V Faded .. imi bag picioarele :))

Link to comment
Share on other sites

am cantat pe 2 dinastea , modele din ani diferiti la repetitii la cineva :D e foarte faina intradevar, mi se parea ridicol de low actionul

 

Asa e cand treci de al Trabant la Ferrari ...hehe

Pai de ce au "escalopat" baietii ? De ce au revenit la taste vintage apoi la Jumbo ...

 

Mai ales in cazul corzilor foarte groase ( ca sa ai ton dec hitara ) este obligatoriu sa ai actiunea foarte foarte joasa altfel nu ai putea sa canti , in cazul corzilor mai subtiri se poate si cu actiune mai high .ssau chiar este indicat ca sa nu "plescaie" adica ...." das bund plescaitenzi" cum ar zice neamtul ..

 

Cele mai bune chitare sunt "Swimming Q " , :"Floating W" ,..... cu niste doze de bere bruna din acea de iarna de la vikingi nu ramane om cu pom ..

 

Flying V este demodat se mai folosesc ptr surf dar cei de la protectia mediului vor sa le interzica caci se sperie si se sinucid rechinii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.