www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

?tranzactii Rgc?


Andu Dementu
 Share

Recommended Posts

Salutare..as vrea sa va intreb,daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi,raspunsuri..Vreau sa achizitionez un procesor de efecte second hand si am o nelamurire cu firma de curierat si cu comercianti rgc..Exista vreo firma de curierat care permite verificarea coletelor si probarea produsului inaintea achitarii lui??.. am vreo garantie ca expediatorul imi trimite ce zice ca vinde??..Habar nam cum merg astfel de tranzactii..sunt la prima tentativa..si nu vreau sa iau teapa.. Va multumesc anticipat!!:respect:

 

 

Link to comment
Share on other sites

De obicei firmele de curierat nu iti permit verificarea coletelor. Cel mai bine dai o fuga la o firma de la tine din localitate si ii intrebi daca au posibilitatea sa trimita cu verificarea coletului. Daca au, spui expeditorului sa-ti trimita cu firma respectiva. De asemenea, in cazul in care iti este trimis un produs ramburs, firma de curierat isi noteaza datele de pe produsul din colet. O sa scrie ceva de genul "Procesor Korg, model: AX100G, serie 213320", de exemplu. Mi se pare ca poti sa intrebi cand iti ajunge ce contine coletul, iar ei iti pot spune ce contine.

Se mai practica unele metode, de exemplu se da o gaura in carton si se acopera cu scotch. In acest mod iti poti da seama ca nu sunt pietre in colet.

Avem "feedback" pe forum. Incearca sa cumperi de la oameni cu un feedback pozitiv.

De asemenea, incearca sa cumperi de la oameni cu un numar cat mai mare de posturi.

 

Personal, am facut cateva tranzactii si nu am avut vreo problema.

 

In cazul in care cineva iti trage o teapa, poti mereu sa depui o plangere pentru inselaciune. Problema se rezolva cat timp expeditorul si-a completat datele reale pe colet. Lucru greu de crezut...

 

Eu zic sa nu-ti faci prea mari probleme, sa comanzi, discuti telefonic cu persoana de la care doresti sa cumperi si vezi ce impresie iti lasa. Daca te ia cu "scula de scula, fratele meu", eu unul nu as cumpara.

 

rgc-ul sa stii ca nu este plin de tepari. Lumea de obicei vinde un produs si incearca sa isi faca o imagine buna in vederea unor alte tranzactii in viitor.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei firmele de curierat nu iti permit verificarea coletelor. Cel mai bine dai o fuga la o firma de la tine din localitate si ii intrebi daca au posibilitatea sa trimita cu verificarea coletului. Daca au, spui expeditorului sa-ti trimita cu firma respectiva. De asemenea, in cazul in care iti este trimis un produs ramburs, firma de curierat isi noteaza datele de pe produsul din colet. O sa scrie ceva de genul "Procesor Korg, model: AX100G, serie 213320", de exemplu. Mi se pare ca poti sa intrebi cand iti ajunge ce contine coletul, iar ei iti pot spune ce contine.

Se mai practica unele metode, de exemplu se da o gaura in carton si se acopera cu scotch. In acest mod iti poti da seama ca nu sunt pietre in colet.

Avem "feedback" pe forum. Incearca sa cumperi de la oameni cu un feedback pozitiv.

De asemenea, incearca sa cumperi de la oameni cu un numar cat mai mare de posturi.

 

Personal, am facut cateva tranzactii si nu am avut vreo problema.

 

In cazul in care cineva iti trage o teapa, poti mereu sa depui o plangere pentru inselaciune. Problema se rezolva cat timp expeditorul si-a completat datele reale pe colet. Lucru greu de crezut...

 

Eu zic sa nu-ti faci prea mari probleme, sa comanzi, discuti telefonic cu persoana de la care doresti sa cumperi si vezi ce impresie iti lasa. Daca te ia cu "scula de scula, fratele meu", eu unul nu as cumpara.

 

rgc-ul sa stii ca nu este plin de tepari. Lumea de obicei vinde un produs si incearca sa isi faca o imagine buna in vederea unor alte tranzactii in viitor.

ms fain de ajutor :respect:

Link to comment
Share on other sites

Firma urgent curier te lasa sa verifici coletul inainte sa-l platesti, cel putin asa era acum cateva luni,cand am primit o chitara cu ei. Fan curier nu te lasa, dar la suma ramburs verifica tipul care livreaza , daca in colet e ce s-a declarat inainte de ambalare. Pana acum am utilizat fan curier/nemo express/ urgent curier. Daca is chestii scumpe faci si o asigurare .in caz ca se intampla ceva la transport sa plateasca curierul banii inapoi. Cel mai simplu, iti fac un video vanatorul cu procesorul bagat in priza..si ca functioneaza (canta 2 acorduri ) si la expediere iti face 2 poze la coletul ambalat ( il pune prin urgent curier si tu poti verifica ce e in colet ,banuiesc ca nu te lasa sa urci sus sa scoti 1 album si pe urma sa platesti ). Bafta

Link to comment
Share on other sites

Firma urgent curier te lasa sa verifici coletul inainte sa-l platesti, cel putin asa era acum cateva luni,cand am primit o chitara cu ei. Fan curier nu te lasa, dar la suma ramburs verifica tipul care livreaza , daca in colet e ce s-a declarat inainte de ambalare. Pana acum am utilizat fan curier/nemo express/ urgent curier. Daca is chestii scumpe faci si o asigurare .in caz ca se intampla ceva la transport sa plateasca curierul banii inapoi. Cel mai simplu, iti fac un video vanatorul cu procesorul bagat in priza..si ca functioneaza (canta 2 acorduri ) si la expediere iti face 2 poze la coletul ambalat ( il pune prin urgent curier si tu poti verifica ce e in colet ,banuiesc ca nu te lasa sa urci sus sa scoti 1 album si pe urma sa platesti ). Bafta

''banuiesc ca nu te lasa sa urci sus sa scoti 1 album'':lol: ms fain de sfaturi :respect:

Link to comment
Share on other sites

''banuiesc ca nu te lasa sa urci sus sa scoti 1 album'':lol: ms fain de sfaturi :respect:

 

Ceea ce doreºti tu nu fac transportatorii. Ei, cel mult verificã integritatea fizicã a obiectului înainte de împachetare ºi asta doar dacã soliciți "Fragil" ºi coletul e cu valoare.

Taxa de asigurare e cam 1 % din valoarea declaratã.

Nici un transportator nu vericã dacã-ți funcționeazã preseturile din procesor, de exemplu... Te înțelegi cu "exportatorul" sã-ți lase aparatul la probã. Dar 18 lei dus plus eventual 18 întors fac 36. CIne-i plãteºte, dacã nu-ți place ? Astea-s utopii basmagoflexice ( cuvânt nou; am patent :P )

 

In cazul in care cineva iti trage o teapa, poti mereu sa depui o plangere pentru inselaciune. Problema se rezolva cat timp expeditorul si-a completat datele reale pe colet.

 

La cine ? Pe ce bazã ? Adicã, mã gândesc cã e prea ... N-ai cum pe baza unui anunț de MP sã faci cuiva o plângere. Ce nu-i pe bon fiscal nu e luat în seamã de instanțe... Doar martorii, la proces, dar în cazul de fațã , cu livrare poºtalã, picã treaba...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil se poate lua ca dovada si postul de pe forum, conversatii pe mail. Nu conteaza ca nu-i bon fiscal. Este legal si genul asta de tranzactii, intre persoane fizice. Teoretic, eu daca vand un produs, ar trebui ca la sfarsitul anului sa imi declar venitul si sa platesc impozit din valoarea pe care am obtinut-o de pe respectivul produs. Eu, odata ce constat ca am cumparat pietre si am platit procesor, am dovada platii de la firma de curierat. Am platit firmei coletul care continea pietre.

In orice caz, eu o plangere pot face si daca nu am dovezi. Chiar daca spun ca am purtat o discutie telefonica cu X si am stabilit ca-mi vinde procesor si mi-a trimis pietre. Fac plangerea, iar Politia e obligata sa se duca la X si sa-l ia la intrebari. El un colet a trimis, pentru ca-i apare numele pe factura de la curier. De aceea, treaba cu Fan Courier, ca verifica coletele, e o treaba buna. Trimiti pietre, ei au scris undeva ca tu ai trimis pietre. In plus iti cer si copie dupa buletin, asa ca nu prea merge sa dai date false.

 

Din Codul Penal:

Înşelăciunea - Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.

 

Mai este si

 

Abuzul de încredere

Însuşirea unui bun mobil al altuia, deţinut cu orice titlu, sau dispunerea de acest bun pe nedrept ori refuzul de a-l restitui, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 4 ani sau cu amendă.

Dacă bunul este proprietate privată, cu excepţia cazului când acesta este în întregime sau în parte al statului, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

 

In orice caz, majoritatea cazurilor de genul nu ajung departe. De obicei se restituie suma de bani si aia e. Ce spui tu cu dovezi si martori se aplica in instanta.

 

LE: De obicei teparii nu sunt ei usi de biserica, sunt cunoscuti de politistii din localitate pentru ca au mai avut vizite pe-acolo, iar discutia politiei cu ei se poarta in alt fel.

 

Daca vrei sa fii foarte acoperit, iti inregistrezi convorbirea telefonica, atunci ai si acord verbal, si chitanta de la curieri, eventualele discutii de pe forum, ym si alte cele, ai o gramada de dovezi. Bine, mi s-ar parea cam paranoic sa fac asa ceva, dar daca voi lua vreodata vreo teapa, poate ca o voi face.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Bine-nteles cã vorbeam de martori ºi instanțe. Da, ce credeai ? Ca doar nu-l reclami oprobiului publicului RGC-ist, asta-i bunã...

 

Pãi, nu fu un caz, nu de mult, pe RGC, cu un procesor sau mixer, de ieºi circu' de pe lume ºi pân'la urmã rãmase-n coadã de peºte...

 

Poti sã reclami tu cât vrei ºi sã trimiți Poliția dupã cai verzi pe pereți, dacã vrei. Sã te vãd io daca te ține buzunaru' sã duci un proces prin tribunale, cu dreptatea-n mânã cu tot...

 

Iar la proces, bade : "No ticket, no laundry !" B)

 

Oricum, concluzia e cã transportatorii nu-ºi asumã riscul produselor defecte. Dacã io vreau sa cumpãr de la tine ºi vreau sã testez întâi, vorbim ºi ne-nțelegem care plãteºte transportul pentru teste ºi gata ! Asta-i toata treaba ! 18 lei dus - 18 lei întors ! Facem fifty-fifty ! Îi bun aºa ?

Link to comment
Share on other sites

Din câte știu corespondența electronicã nu e admisibilã. Cum poți demonstra cã cel care a scris post-ul sau mail-ul e cine susține cã e?

 

Din cate am inteles, treaba asta nu e stipulata expres nicaieri. Cica unele instante ar accepta e-mail-uri ca probe, altele nu.

Eu am vazut foarte multe societati care pastreaza ca probe care sa ateste primirea unei adrese raspunsul pe mail. Inclusiv si eu fac asta, ba chiar inregistrez in registrul de corespondenta mail-ul. Decat nimic, consider ca e bine si asa...

 

Cum am spus, de obicei se rezolva la Politie si nu ajung in instanta cazurile de genul. Personal mi s-a furat telefonul, nu stiam cum il cheama pe individ, doar porecla, mi-a aratat politia cateva poze, l-am identificat, ne-am dus acasa la el, l-au luat mai tare oleaca si a scos baiatul telefonul.

Nu aveam nici o dovada ca aveam telefonul respectiv, nici un martor, nimic.

 

Ca sa depui plangere nu te costa nimic si de multe ori, se rezolva treaba.

 

@ramurel, daca vii si-mi spui TU ca vrei sa testezi un produs ti-l trimit fara probleme, consider numarul de posturi, like-urile si activitatea ta pe forum o garantie destul de solida. Daca ar veni "gigismen" de pe forum, cu 1 post si mi-ar zice "da sa testeze si fratele tau produsul" nu i l-as trimite. Asa m-am ferit pana acum si mi-a mers, am cumparat de la oameni cu o oarecare reputatie.

Link to comment
Share on other sites

Bine-nteles cã vorbeam de martori ºi instanțe. Da, ce credeai ? Ca doar nu-l reclami oprobiului publicului RGC-ist, asta-i bunã...

 

Pãi, nu fu un caz, nu de mult, pe RGC, cu un procesor sau mixer, de ieºi circu' de pe lume ºi pân'la urmã rãmase-n coadã de peºte...

 

Poti sã reclami tu cât vrei ºi sã trimiți Poliția dupã cai verzi pe pereți, dacã vrei. Sã te vãd io daca te ține buzunaru' sã duci un proces prin tribunale, cu dreptatea-n mânã cu tot...

 

Iar la proces, bade : "No ticket, no laundry !" B)

 

Oricum, concluzia e cã transportatorii nu-ºi asumã riscul produselor defecte. Dacã io vreau sa cumpãr de la tine ºi vreau sã testez întâi, vorbim ºi ne-nțelegem care plãteºte transportul pentru teste ºi gata ! Asta-i toata treaba ! 18 lei dus - 18 lei întors ! Facem fifty-fifty ! Îi bun aºa ?

''Dacã io vreau sa cumpãr de la tine ºi vreau sã testez întâi, vorbim ºi ne-nțelegem care plãteºte transportul pentru teste ºi gata !''

Da ar fi ok.Da nu cred ca s multi care vor vrea sa accepte astfel de teste.

Link to comment
Share on other sites

mult bla,bla,bla

cel mai important este sa fii om,daca tragi o teapa o sa se intoarca impotriva ta dupa un timp

personal mi se pare compilcat cu teste si alte asemenea activitati

curierul nu are nici o treaba in asemenea tranzactii,el doar transporta si atit,principala sa sarcina este sa livreze la timp si nederiorat pachetul

 

daca aveti frica de astfel de tranzactii mai bine spuneti pas,de la inceput

:rulez:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.