www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bugera 6262 Vs Peavey Valveking 100


pasion-kill
 Share

Recommended Posts

Salut,in cazul ca ati avut ocazia sa testati ... as vrea si eu niste pareri .Care dintre amp`urile Bugera 6262 si Peavey Valveking 100 head credeti ca ar merita mai mult?

In principal sunt fan progresive metal dar sunt deschis spre orice ...

Prefer un ton cat mai " gras ",nu vreau sa pun pedale de distorse etc..

 

http://www.bugera-amps.com/EN/products/6262.aspx

http://www.peavey.com/products/instamplifiers/guitaramps/valveking/index.cfm/item/116187/ValveKing%26reg%3B%26nbsp%3B100.html

 

 

Nu veniti cu raspunsuri gen mai bine Mesa , Engl , Diezel, Laboga ca probabil nu o sa am bani niciodata pt asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Fiveseven are dreptate. Nu știu de ce ai da mai mulți bani pe Peavey. Cu prima ocazie am sã testez un Peavey 6500+ combo. Am cântat pe varianta head și nu m-a impresionat absolut deloc. Am gãsit pe youtube un user care se pare cã a vândut un 6262 în favoarea lui Peavey 6500+ pentru portabilitate.

 

"Hello man... nice video... have you ever tried the bugera 6262 head ? Can you compare your amp with the 6262 head ?"

"Actually, I sold that amp to buy this amp haha. Don't worry, the 6262 head is really nice and a little better than the 6505+ combo which is also a really good amp. I needed something I can transport, so that's why I got this combo. Otherwise, the 6262 head is amazing."

 

Cel mai bine ar fi sã te duci sã asculți cu urechile tale Peavey-ul. Cu Burghelea astea mai avem de așteptat...deh, îs mai custom...:lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=tp78Y2Wkxzs&feature=related

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.d...era_6262212.htm VARIANTA COMBO 360EURO!!!

pretul este imbatabil !DAR mare atentie la calitatea executiei

am reparat asa ceva,au o mare problema cu cuplele din interior

la 360 euro cred ca este construita cu SCLAVI ,un amplif de alta marca cu facilitatile celui Bugera,costa de cel putin doua ori mai mult

sfatul meu este sa mai stringi bani si sa cumperi ceva mai bine executat,eu nu zic ca nu e bun dar ai toate sansele sa ai probleme destul de repede

 

un head lucrat ca la carte ,cu facilitatile celui Bugera,trebuie sa coste in jur de 1200..1500 euro

cred ca acest model se gaseste si pe la magazinul Muzica sau Senia

cred ca si Peavey are tot lucratura CHINA,nu am vazut ce este in interior dar pretul spune tot

la ambele marci tuburile sunt BUNE!,si eu am lucrat cu tuburi chinezesti si nu am avut probleme cu ele

 

bafta la cumparare

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca Bugera au mari probleme de fiabilitate, chiar daca au reusit sa se apropie de sunetul Peavey.

 

Au remediat problemele. Aveau probleme la început, acum vreo 2-3 ani. Acum, se pare cã stau mai bine la capitolul ãsta (m-am documentat pentru cã mã intereseazã - sunt destul de ieftine și sunã bine, poate îmi voi cumpãra unul, mãcar de amuzament). Singura parte proastã e cã nu le poți testa la noi, cel puțin eu nu știu pe nimeni sã le importe.

Link to comment
Share on other sites

Au remediat problemele. Aveau probleme la început, acum vreo 2-3 ani. Acum, se pare cã stau mai bine la capitolul ãsta (m-am documentat pentru cã mã intereseazã - sunt destul de ieftine și sunã bine, poate îmi voi cumpãra unul, mãcar de amuzament). Singura parte proastã e cã nu le poți testa la noi, cel puțin eu nu știu pe nimeni sã le importe.

 

senia.ro - ba au, ba n-au pe stoc, trebuie intrebat.

Link to comment
Share on other sites

Au remediat problemele. Aveau probleme la început, acum vreo 2-3 ani. Acum, se pare că stau mai bine la capitolul ăsta (m-am documentat pentru că mă interesează - sunt destul de ieftine și sună bine, poate îmi voi cumpăra unul, măcar de amuzament). Singura parte proastă e că nu le poți testa la noi, cel puțin eu nu știu pe nimeni să le importe.

 

sa crezi tu ca au remediat

cel reparat de mine a fost produs anul trecut,a fost cumparat din Austria

dupa jumatate de a an murit

din cauza lipiturilor reci ,finalele au ramas fara negativare si au plecat direct in IAD,in plus au aparut si descarcari intre unele trasee de cablaj imprimat

tot ce este pe cablaj imprimat este lipit in baie de fludor,lipitura este o pelicula foarte fina,datorita caldurii degajate de socluri apar lipituri reci

 

alt exemplu

saptamina trecuta un combo Bogner a ramas fara tensiunea care alimenta filamentele tuburilor din preu

defect: puntea redresoare subdimensionata ca amperaj,se incalzea ca tot i dracii ,un terminal nu mai facea contact in placa,

deci?? ampliful este a lui Paul Sima

 

stai linistit ca daca mergi in magazine te lasa sa probezi

 

pina la urma sunt banii tai si faci ce vrei cu ei

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

sa crezi tu ca au remediat

cel reparat de mine a fost produs anul trecut,a fost cumparat din Austria

dupa jumatate de a an murit

din cauza lipiturilor reci ,finalele au ramas fara negativare si au plecat direct in IAD,in plus au aparut si descarcari intre unele trasee de cablaj imprimat

tot ce este pe cablaj imprimat este lipit in baie de fludor,lipitura este o pelicula foarte fina,datorita caldurii degajate de socluri apar lipituri reci

 

alt exemplu

saptamina trecuta un combo Bogner a ramas fara tensiunea care alimenta filamentele tuburilor din preu

defect: puntea redresoare subdimensionata ca amperaj,se incalzea ca tot i dracii ,un terminal nu mai facea contact in placa,

deci?? ampliful este a lui Paul Sima

 

stai linistit ca daca mergi in magazine te lasa sa probezi

 

pina la urma sunt banii tai si faci ce vrei cu ei

 

Am adãugat mai sus cã "se pare". E normal ca în banii ãștia sã nu fie ceva în regulã. Pe de altã parte, dacã ești amator și sãrac, nu cumperi amplificatoare de mii de euro. Te uiți la ce e mai ieftin. Probabil cã au o ratã mai mare de defectare (picã așa, ca MIG-urile noastre?). Personal nu am ascultat un asemenea amplificator, implicit, nu am cântat pe el. Din review-urile de pe internet, mi se pare totuși cã sunã binișor, comparativ cu Peavey 6505+. Pe varianta head am avut ocazia sã mã joc puțin. Din pãcate, nu la un volum prea mare. Comparativ cu Marshall-ul plexi din 78 pe care cânt, mi s-a pãrut steril. Astea sunt doar pãrerile mele, pur subiective. Un test direct ar fi cel mai indicat.

Link to comment
Share on other sites

Am adãugat mai sus cã "se pare". E normal ca în banii ãștia sã nu fie ceva în regulã. Pe de altã parte, dacã ești amator și sãrac, nu cumperi amplificatoare de mii de euro. Te uiți la ce e mai ieftin. Probabil cã au o ratã mai mare de defectare (picã așa, ca MIG-urile noastre?). Personal nu am ascultat un asemenea amplificator, implicit, nu am cântat pe el. Din review-urile de pe internet, mi se pare totuși cã sunã binișor, comparativ cu Peavey 6505+. Pe varianta head am avut ocazia sã mã joc puțin. Din pãcate, nu la un volum prea mare. Comparativ cu Marshall-ul plexi din 78 pe care cânt, mi s-a pãrut steril. Astea sunt doar pãrerile mele, pur subiective. Un test direct ar fi cel mai indicat.

 

Data viitoare da-l cel putin la 3, si mai discutam. :D

 

PS: Despre Plexi nu zic nimic, ca nu am apucat sa cant pe asa ceva. Am auzit doar pe net demo-uri :rolleyes:

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Am adãugat mai sus cã "se pare". E normal ca în banii ãștia sã nu fie ceva în regulã. Pe de altã parte, dacã ești amator și sãrac, nu cumperi amplificatoare de mii de euro. Te uiți la ce e mai ieftin. Probabil cã au o ratã mai mare de defectare (picã așa, ca MIG-urile noastre?). Personal nu am ascultat un asemenea amplificator, implicit, nu am cântat pe el. Din review-urile de pe internet, mi se pare totuși cã sunã binișor, comparativ cu Peavey 6505+. Pe varianta head am avut ocazia sã mã joc puțin. Din pãcate, nu la un volum prea mare. Comparativ cu Marshall-ul plexi din 78 pe care cânt, mi s-a pãrut steril. Astea sunt doar pãrerile mele, pur subiective. Un test direct ar fi cel mai indicat.

 

Discutabila treaba cu Plexi-urile din 78 ... care nu prea mai sunt Plexi-uri, sunt ceva intre Plexi si JCM800, oricum sunt super amplificatoare, mult mai reusite decat ce face Marshall de 25 de ani incoace.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau Combo ...

In legatura cu fiabilitatea am inteles de la lume care mai are ca sunt facute serios acum.

 

 

Bugera 6262 am intrebat la Senia deocamdata nu au pe stoc urmeaza sa aduca

are cineva idee ce vrea sa fie seria Infinium de la bugera ?

Edited by pasion-kill
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau Combo ...

In legatura cu fiabilitatea am inteles de la lume care mai are ca sunt facute serios acum.

 

 

Bugera 6262 am intrebat la Senia deocamdata nu au pe stoc urmeaza sa aduca

are cineva idee ce vrea sa fie seria Infinium de la bugera ?

 

 

de la care lume ai inteles ca sunt construite mai bine??

a desfacut ampliful un profesionist??

Link to comment
Share on other sites

Uite, eu tocmai ce am cumparat un Bugera 333, l-am prins la super oferta si am zis what the hell, la banii astia merita doar pe post de jucarie. Problema a fost ca de la transport (banuiesc) una din lampile de putere a fost compromisa (probabil vreo microfisura ceva) si a luat aer. Urmarea imediata a fost ca a sarit siguranta (T1.6)- care oricum mi se pare subdimensionata pentru puterea asta.

 

In rest, cred ca in cazul Bugera ai parte de un gamble. Personal lucratura interna nu mi se pare atat de rea; ca amp de cantat acasa / repetitii / studio mi se pare chiar ok. Pentru live... nu stiu, dar in final tot un amp pe lampi e.

Link to comment
Share on other sites

Discutabila treaba cu Plexi-urile din 78 ... care nu prea mai sunt Plexi-uri, sunt ceva intre Plexi si JCM800, oricum sunt super amplificatoare, mult mai reusite decat ce face Marshall de 25 de ani incoace.

 

Scuze, e din 74!:D

 

Uite, eu tocmai ce am cumparat un Bugera 333, l-am prins la super oferta si am zis what the hell, la banii astia merita doar pe post de jucarie. Problema a fost ca de la transport (banuiesc) una din lampile de putere a fost compromisa (probabil vreo microfisura ceva) si a luat aer. Urmarea imediata a fost ca a sarit siguranta (T1.6)- care oricum mi se pare subdimensionata pentru puterea asta.

 

In rest, cred ca in cazul Bugera ai parte de un gamble. Personal lucratura interna nu mi se pare atat de rea; ca amp de cantat acasa / repetitii / studio mi se pare chiar ok. Pentru live... nu stiu, dar in final tot un amp pe lampi e.

 

Aștepãm review!

 

Când vin rușii sau americanii peste noi o sã cântați nederanjați.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Si pana la urma, despre cum suna fiecare, care e mai potrivit pentru stilul precizat...

 

niciunul

 

Eu unul n-am reusit sa gasesc stilul precizat nicaieri in acest thread.

Daca l-ai mentionat si mi-a scapat mie, scuza-ma.

 

progressive metal (in primul post)

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Da, chiar e amuzant faptul cã se plânge lumea de fiabilitate dar folosește tehnologie intrinsec fragilã. Then again, lãmpile sunt mai rezistente la EMP. Când vin rușii sau americanii peste noi o sã cântați nederanjați.

 

:)

Pai exact asta voiam sa zic. Nu este vorba de cine stie ce tehnologie si oricum este mult mai "forgiving" decat in alte cazuri. Atat timp cat nu il arunci si nu-i dai drumu fara sarcina :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.