www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Piele Degete


Zippy
 Share

Recommended Posts

Salut.Cant de vreo 2 sapt pe acustica,bataturi am facut cel mai mult pe degetul aratator si sunt atat de tari incat pot canta fara probleme cu el.Problema e ca de aseara a inceput sa mi se decojeasca degetul.Nu se ia foarte multa piele,ci doar un strat subtire exact cum se ia atunci cand te arzi la soare.Am vazut undeva pe aici ca ajuta sa iti bagi degetele in alcool inainte sa canti,am facut si asta dar e acelasi lucru.Imi poate afecta cu ceva bataturile decojirea asta a pielii?E cam enervanta si imi vine sa o smulg.Help please!!death.gif

Link to comment
Share on other sites

Salut.Cant de vreo 2 sapt pe acustica,bataturi am facut cel mai mult pe degetul aratator si sunt atat de tari incat pot canta fara probleme cu el.Problema e ca de aseara a inceput sa mi se decojeasca degetul.Nu se ia foarte multa piele,ci doar un strat subtire exact cum se ia atunci cand te arzi la soare.Am vazut undeva pe aici ca ajuta sa iti bagi degetele in alcool inainte sa canti,am facut si asta dar e acelasi lucru.Imi poate afecta cu ceva bataturile decojirea asta a pielii?E cam enervanta si imi vine sa o smulg.Help please!!death.gif

 

Salut, din pacate va trebui sa te obisnuiesti cu asta. Pielea ti se va ingrosa pe buricele degetelor si se va decoji mai tot timpul de acum inainte, insa nu la fel tare ca acum cand esti la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Chestii precum:

 

1. N-am destula viteza atunci cand cant

2. Lovesc alta coarda din greseala

3. Nu pot sa-mi cracanez degetele de la mana stanga pe grif

4. Ma dor degetele de la mana stanga

5. Ma doare incheietura de la mana dreapta

6. Ma doare spatele

7. Ma doare capul

8. Nu pot sa schimb acorduri

9. Nu pot sa prin acord in barre

10. Nu-mi ies armonicele

11. Mi se cojeste pielea de la degete

12. Ma dor buricele degetelor

13. Imi raman santuri pe buricele degetelor dupa ce cant

14. Mi se oxideaza corzile de la transpiratie

 

...se intampla. Vrei nu vrei le accepti si treci mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Dezbateti o tampenie.

Catre initiatorul topicului: fa-ti rost de Normele SSM pentru incepatorii in domeniul cantatului la chitara. E posibil sa fie nevoie sa porti casca!!!

Daca tragi degetele pe niste sarme la c te astepti?

Citeste cu atentie ce scrie pe pachetul de corzi, poate sunt impregnate cu SIDA.

Intrebari de ciuri-buri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut.Cant de vreo 2 sapt pe acustica,bataturi am facut cel mai mult pe degetul aratator si sunt atat de tari incat pot canta fara probleme cu el.Problema e ca de aseara a inceput sa mi se decojeasca degetul.Nu se ia foarte multa piele,ci doar un strat subtire exact cum se ia atunci cand te arzi la soare.Am vazut undeva pe aici ca ajuta sa iti bagi degetele in alcool inainte sa canti,am facut si asta dar e acelasi lucru.Imi poate afecta cu ceva bataturile decojirea asta a pielii?E cam enervanta si imi vine sa o smulg.Help please!!death.gif

 

Ti se decaloteaza degetul? Pune-i un prezervativ si ai rezolvat problema. Unde mai pui ca esti protejat si de SIDA din coarde? ;)

 

Problema ta nu e problema, e ceva normal. Eu am bataturi si in podul palmei, in locul unde-mi sta sprijinita mina de birou atunci cind minuiesc mausul, am bataturi si in virfurile degetelor si mi se si decojesc, uneori cu putin ajutor din partea mea, lol. Bleah, hai ca e deja scirbos. Piele moarta, deget belit, bataturi... :lol:

Concluzia e ca bataturile sint o reactie a organismului de a se adapta la anumite conditii de stres. Pielea moarta cade pentru ca a mierlit si tre' schimbata, vine una mai noua si mai buna, care te va ajuta nu numai sa cinti mai bine, ci si sa stimulezi clitorisul ca nimeni altu'. Chicks will love you, dude.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea normal ca se intampla cand esti la inceput...Te dor degetele,iti cade pielea,si toate cele care le-a zis @catalindinuion, si mie de exemplu mi s-or decojit degetele ziele astea(in ultimu timp am lasat chitara mai moale si acuma am inceput din nou sa cant cu orelelaugh.gif).Tot chestii de genu se intampla cand canti prima data live,iti transpira mainile,te doare tot corpu dupa concert si cu timpu te obisnuiesti si cu astea si nu se mai intampla(cam la fel se intampla si la sex,dar deja ii offtopic astatongue.gif).Just chill out and keep on rockingrulez.gif.

Link to comment
Share on other sites

Chestii precum:

 

1. N-am destula viteza atunci cand cant

2. Lovesc alta coarda din greseala

3. Nu pot sa-mi cracanez degetele de la mana stanga pe grif

4. Ma dor degetele de la mana stanga

5. Ma doare incheietura de la mana dreapta

6. Ma doare spatele

7. Ma doare capul

8. Nu pot sa schimb acorduri

9. Nu pot sa prin acord in barre

10. Nu-mi ies armonicele

11. Mi se cojeste pielea de la degete

12. Ma dor buricele degetelor

13. Imi raman santuri pe buricele degetelor dupa ce cant

14. Mi se oxideaza corzile de la transpiratie

 

...se intampla. Vrei nu vrei le accepti si treci mai departe.

 

 

Epic !!! :lol:

 

This topic made my day ! :tardlol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Brakaduun

Eu am schimbat trei-patru seturi de piele in ultimele 6 luni. La fiecare pauza mai mare de o saptamana de la frecat sarma mai cade un set. E adevarat ca de ultimul set am avut mai multa grija: am rupt cu dintii delicat doar marginile lasand mijlocul intact. Poate de aceeaaa dau maaaai binee inssstttaaaangaaa taaaassttaturrii deeeecaaat in dreeeaaaaapttaaaa?

 

 

*EDIT: Am schimbat mai multe seturi de piele decat de corzi ceea ce denota clar calitatea submediocra de chitarist.

Edited by Brakaduun
Link to comment
Share on other sites

Topicul asta-mi aduce aminte de un banc. Cica doi poponari stateau de vorba, la o tigara slim.

- Hey Jess, ce sandale misto ti-ai luat!

- Hihi, Bananule, sint facute din piele de penis.

- Vai, Jess! Da-mi repede un sut in fund!

 

:lol:

Not there's anything wrong with that !

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ti se decaloteaza degetul? Pune-i un prezervativ si ai rezolvat problema. Unde mai pui ca esti protejat si de SIDA din coarde? ;)

 

Problema ta nu e problema, e ceva normal. Eu am bataturi si in podul palmei, in locul unde-mi sta sprijinita mina de birou atunci cind minuiesc mausul, am bataturi si in virfurile degetelor si mi se si decojesc, uneori cu putin ajutor din partea mea, lol. Bleah, hai ca e deja scirbos. Piele moarta, deget belit, bataturi... :lol:

Concluzia e ca bataturile sint o reactie a organismului de a se adapta la anumite conditii de stres. Pielea moarta cade pentru ca a mierlit si tre' schimbata, vine una mai noua si mai buna, care te va ajuta nu numai sa cinti mai bine, ci si sa stimulezi clitorisul ca nimeni altu'. Chicks will love you, dude.

:lol::lol::lol::lol:

 

 

 

Frateee nu esti normal :lol::lol: cat am mai ras la asta.... deci pana la urma iti tre un prezervativ nu ai lipsa de vitamina A

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.