www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Stratocaster


Octavian
 Share

Recommended Posts

Buna ...

Am achizitionat un Squier Affinity second si m-am apucat de treaba (asta se intampla in urma cu vreo doua luni). post-15852-0-67200900-1314912941_thumb.jpg

Initial am vrut numai sa scalopez grif-ul dar deoarece corpul prezenta unele defecte (o fisura la imbinarea cu grif-ul si lacul sarit pe o portiune de cativa milimetri) am hotarat sa refinisez si corpul schimbandu-i si culoarea. post-15852-0-08167200-1314912997_thumb.jpg

Deoarece si tastele erau prea "mici" pentru gustul meu am comandat un set de taste Dunlop 6000 - Jumbo, care mi-a ajuns in aproximativ o saptamana (multumita unui magazin de instrumente muzicale din Oradea). post-15852-0-25269000-1314913061_thumb.jpg post-15852-0-65679000-1314913086_thumb.jpg

Intre timp m-am apucat de dat jos finish-ul de pe body - o munca foarte migaloasa, la mana cu hartie abraziva de diferite granulatii (am inceput cu 100). Mi-a luat aproximativ o saptamana, lucrand vreo doua ore pe zi - 4 zile pe saptamana. post-15852-0-49985300-1314913133_thumb.jpg post-15852-0-51645200-1314913193_thumb.jpg post-15852-0-80035600-1314913234_thumb.jpg post-15852-0-64317100-1314913270_thumb.jpg Cu aceasta ocazie am imbibat bine lemnul in zona in care era crapatura cu super glue. post-15852-0-38597700-1314913920_thumb.jpg

Am retastatat grif-ul cu noile taste si le-am nivelat + refacerea coroanei (operatiune la care voi reveni dupa finish) post-15852-0-70475200-1314913362_thumb.jpg post-15852-0-47555600-1314913452_thumb.jpg post-15852-0-84301200-1314913515_thumb.jpg post-15852-0-94598500-1314913593_thumb.jpg dupa care m-am apucat de scalopat ... Am reusit in cele din urma sa termin si sunt cat de cat multumit de rezultat. Am folosti mai multe pile semirotunde si rotunde ca si suport pentru hartia abraziva (smirghel) dar numai pana la un anumit punct, dupa care direct cu mana (degetul) si bineinteles smirghel. Timp de lucru aproximativ o luna, dar numai din cand in cand. post-15852-0-23476500-1314913670_thumb.jpg post-15852-0-77866700-1314913748_thumb.jpg

In momentul de fata sunt la partea de finisare dar voi reveni zilele urmatoare cu mai multe informatii si poze.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In primul rand sa ii raspund lui fixxxer_metalhead - sper sa nu fie considerata reclama: Am comandat tastele la magazinul Meloman din Oradea, dar sunt de pe site-ul Thomann. Cei de la Meloman aduc cel putin odata pe luna comenzi de la Thomann, iar preturile sunt cele de pe site (eventual se adauga un mic comision, depinde cum te intelegi cu ei). Modalitatea e simpla: iti alegi produsul de pe thomann - varianta ro si comanzi la magazinul Meloman din Oradea (personal sau telefonic), iar privind pretul te intelegi cu ei. Personal am achitat cu vreo 5 lei peste pretul afisat pe site, dar am ridicat comanda de la magazin si nu mi-a fost trimisa in Romania prin curier.

 

Acuma, sa revin la proiectul meu:

 

Pentru finish (vopsire) folosesc urmatoarele (acrylic): post-15852-0-32045300-1314996871_thumb.jpg

Intai griful: Dupa ce am finisat lemnul am dat cu bait incolor (mai multe straturi cu slefuire intre ele) si apoi cu lac (muuuuuulte straturi - am golit ambele spray-uri mici).

Era sa uit de decal-ul (waterslide) pentru headstock, pe care l-am aplicat dupa bait si care in momentul de fata este ingropat in lac. Urmeaza sa nivelez headstock-ul dupa vreo doua-trei saptamani de uscare. Decal-ul l-am luat de pe un site din state dar care intre timp a fost inchis (ceva probleme cu copy right) - oricum chitara va fi pentru uz personal, iar daca nu va mai fi functionala am de gand sa o agat pe perete pe post de obiect de decor (nu o voi vinde). Lacul de pe taste il voi da jos dupa polisarea finala a grifului (daca va mai ramane ceva). In momentul de fata griful arata cam asa: post-15852-0-28164600-1314997424_thumb.jpg post-15852-0-76354400-1314997583_thumb.jpg post-15852-0-93979700-1314997649_thumb.jpg

 

Corpul: Dupa ce a fost finisat cu smirghel de granulatie 400 am dat mai multe straturi de bait cu slefuire intre ele. Au urmat patru straturi subtiri de culoare si dupa aceea trei straturi subtiri de lac. Dupa o zi de la ultima suflare am slefuit cu smirghel de granulatie 600 - cu apa. Am intampinat mici probleme la ultimul strat de bait in sensul ca in unele locuri s-a scurs, dar dupa uscare l-am nivelat cu smirghel. Astazi corpul chitarii arata cam asa (cu toate ca nu sunt cele mai reusite poze): post-15852-0-50021300-1314998367_thumb.jpg post-15852-0-89123800-1314998400_thumb.jpg post-15852-0-90161600-1314998489_thumb.jpg

 

Mai am de lucru la corpul chitarii pentru ca inca nu este cum imi doresc (se mai vad mici neregularitati in stratul de lac) dar sper sa le rezolv cand voi da straturi mai serioase.

Maine ma apuc sa dau forma unui nut pe care vreau sa-l confectionez dintr-o bucata de alama (brass) post-15852-0-22298300-1314998918_thumb.jpg post-15852-0-20386900-1314998948_thumb.jpg

Vio reveni pe masura ce voi avea noutati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Astazi am dat forma unui nut dar inca nu-i finisat.

post-15852-0-54637300-1315078561_thumb.jpg

 

In afara de asta am o problema cu corpul de chitara. Am avut o denivelare (probabil de la grund) pe care am trecut-o cu vederea pana astazi insa am adus-o la nivel (era ceva pe o portiune de aprox. 4x4 cm in fata, pe partea vizibila). Singura chestiune ciudata e ca trebuie sa dau jos tot stratul de lac pentru a-i mai trage culoare, asa ca va mai trece inca cel putin o saptamana pana sa ma reapuc de lacuit.

- Va urma

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am reusit sa nivelez bine fata, dar mai trebuie finista (cu smirghel de 800 - cu apa). Arata destul de interesant si asa, insa initial am vrut sa ii dau un aspect cat mai apropiat de factory finish. Acuma stau in cumpana daca sa ramana asa si sa-i mai dau cateva suflaturi de lac incolor sau sa-mi duc ideea initiala la bun sfarsit ...

Astept cateva pareri si de la voi (pun catve poze, insa nu am reusit sa surprind exact cum arata in realitate - sper sa va dati seama).

fara blitz: post-15852-0-89948400-1315321529_thumb.jpg post-15852-0-06562900-1315321568_thumb.jpg si cu blitz: post-15852-0-02975100-1315321652_thumb.jpg post-15852-0-20574600-1315321686_thumb.jpg

adevarul e undeva la mijloc ...

 

Astept reply-uri cu pareri si sfaturi ...

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nutul este dintr-o alama cu continut ridicat de zinc ?Cica doar asa ar fi deschisa la culoare. O stiam mai galbena :) Si eu vreau sa imi fac un nut mai altfel, ma gandeam la os dar vad lucruri noi. Treaba grozava ti-a iesit cu grifful, de unde ai stiut cat material sa iei din tasta ca sa nu.. iei prea mult? Abia astept sa o aud. :)

Edited by neverremind
Link to comment
Share on other sites

neverremind : Nut-ul l-am confectionat dintr-o tija de alama pe care am gasit-o la fier vechi, asa ca nu stiu sa-ti spun care sunt proportiile materialelor componente. Am folosit ca model nut-ul vechi din plastic pe care il avea chitara dar l-am lasat cu vreo 1 - 1,5 mm mai inalt pentru a-l finisa la sfarsit cand voi vedea exact adancimea la care vor fi taiate locasurile pentru corzi. Cert este ca a fost destul de greu de modelat (am folosit mai multe pile pentru metale si smirghel de granulatii diferite). In realitate este mai galbui decat se vede in fotografia din postul de mai sus, cele doua care le atasez in contiunare fiind mai apropiate de realitate post-15852-0-38825900-1315403475_thumb.jpg post-15852-0-35685400-1315403511_thumb.jpg

Bineinteles ca inainte de a ma apuca de lucru m-am documentat foarte mult cu privire la toate etapele, iar pentru nut am avut ca model cel folosit de Malmsteen - din alama (brass).

 

 

In legatura cu scaloparea:

- avand in vedere faptul ca am schimbat si tastele cu unele mai inalte (jumbo 6000) nu am fost nevoit sa adancesc foarte mult scaloparea. Pentru a fi cat de cat uniforme am confectionat un sablon din hartie (initial am marcat pe hartie tastele, apoi de la milocul distantei dintre taste am trasat o linie perpendiculara in sus si am marcat cu o alta linie paralela pe linia grifului adancimea scaloparii. Apoi cu un compas am cautat pe linia perpendiculara centrul uni cerc al carui arc sa uneasca cele coua taste si sa nu depaseasca adancimea ... - mai intelege cineva ceva - cred ca m-am complicat in explicatii). Dupa aceea avand acel sablon ca model am trasat pe grif cu marker in cele doua parti laterale modelul scobiturilor ... Cam asa ceva ... post-15852-0-63072200-1315406255_thumb.jpg

 

In momentul de fata mai am de slefuit spatele corpului chitarii si marginile - parte care va fi mai migaloasa - asa ca saptamana aceasta ma voi "distra" cu asta.

- Va urma

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A mers tare anevoios treaba, la un moment dat fiind gata sa renunt ...

Dupa ce am slefuit stratul de lac am mai dat culoare dar surpriza ... toata suprafata chitarii era brazdata de santuri (adevarate cratere), desi am finisat cu smirghel de 600 (cu apa), asa ca am trecut la slefuirea totala, pana la lemn. Am dat din nou cu grund si apoi am finisat suprafata.

Am hotarat sa schimb spray-ul (firma), gasind si o culoare mai apropiata de ceea ce vreau eu: post-15852-0-16087900-1316526329_thumb.jpg si bineinteles ca am testat pe o bucata de lemn inainte de a utiliza (cu tot cu grund si lac).

Atasez cateva fotografii, una din ele reprezentand si o problema care am intampinat-o la slefuit (pur si simplu a sarit o aschie de langa gaura unui surub - am rezolvat-o cu super glue si lemn), ultimele fiind facute astazi (asa se prezinta acuma corpul chitarii - la uscat):

post-15852-0-82538200-1316526625_thumb.jpg post-15852-0-72301000-1316526666_thumb.jpg post-15852-0-85735400-1316526716_thumb.jpg post-15852-0-77167900-1316526860_thumb.jpg

 

Nu stiu daca se observa bine in fotografii dar suprafata vopsita este zgronturoasa (nu stiu cum altfel s-o denumesc), din cauza vopselei, dar o voi rezolva dupa uscarea completa. Urmeaza peste cateva zile slefuirea suprafetei vopsite si clear coat - ul. Sper sa-i dau de cap confused06.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand deloc sa folosesti spray-urile si lacurile acrilice din comert. Nu o sa iti iasa ca din fabrica niciodata, oricat te-ai stradui, si se ciobeste vopseaua sau se zgarie foarte usor, in plus se dizova in orice diluant chiar si dupa ani de zile. Daca dai mai multe straturi si apoi cu lac peste nu o sa sa intareasca in veci, tot cruda ramane.

Eu ti-as zice, chiar daca iesi mai scump sa folosesti lacuri si vopsele veritabile auto de la firme specializate, care iti baga si un intaritor specilal in ele sau ti-l livreaza separat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In targul de masini Vitan din Bucuresti, exista un magazin de vopseluri auto care poate prepara vopseaua in nuanta dorita, adauga intaritor si o baga in spray.

Poate gasesti si in orasul tau o firma care poate face acelasi lucru.

Asta te scapa de bani dati la vopsitor sau pe echipamente de vopsit - pistol, compresor, etc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi.

Am luat in considerare initial si varianta cu vopsea auto (cu intaritor) dar din pacate nu am gasit in Oradea firma care sa mi-o prepare si sa o imbutelieze in spray. Am incercat o varianta de compromis, folosind un lac transparent auto peste culoare (ambele pe baza acrilica), insa am gresit eu la aplicare - finisare si a iesit ceva de genul: post-15852-0-47015200-1316610845_thumb.jpg post-15852-0-50116900-1316610877_thumb.jpg

Avand in vedere ca doresc sa fie facuta in totalitate "de mana mea" si pentru ca nu am acces la aerograf sau pistol, voi incerca din nou, dupa ce se intareste bine culoarea, sa dau cu lac acrilic (spray) auto (mentionez ca pe bucata de lemn care am folosit-o pentru testarea spray-urilor nu am intampinat probleme).

Intre timp s-ar putea sa ma apuc de grif pentruca au trecut aproape 4 saptamani de cand am dat ultimul strat de lac - slefuire - polisare - curatare taste.

Va rog sa postati pareri si sfaturi deoarece imi sunt folositoare.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa trei saptamani de asteptare (sa se usuce corpul chitarii, sau macar sa se intareasca cat de cat lacul), am renuntat.

Inca si acum raman impregnate urmele amprentelor in lac, inclusiv urmele de la o oarecare patura pe care am asezat corpul pentru a-l slefui.

Am luat legatura cu un vopsitor auto pentru a ma ajuta si a fost deacord, fara a solicita vreun ban.

Astazi am dat din nou jos vopseaua (spray) si am dus corpul chitarii la respectivul, impreuna cu care am ales nuanta (vopsea auto), care va fi aplicata peste un primer si ulterior va fi dat cu lac auto (bineinteles cu intaritor).

Voi reveni cu detalii ...

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit lac Duplicolor ca si cel din primul tau mesaj si nu am avut probleme, se intareste complet dupa 24h, poate fi slefuit.

Pentru lacuirea unui fretboard de maple am folosit lac de parchet cu intaritor si pot sa spun ca sunt multumit, pare suficient de dur.

Ramane de vazut cum se comporta in timp sub actiunea corzilor.

Link to comment
Share on other sites

:)

trebuia sa te convingi singur, nu?

 

Daca tot te-ai apucat, fa-o ca lumea... era si pacat sa o lasi vopsita cu porcariile alea.

 

Dupa ce vopsitorul da stratul de baza trebuie sa astepte sa se intareasca bine, sa o slefuiasca si apoi sa-i dea culoarea si lacul. Dupa ce se intareste si lacul, daca ti se pare ca nu-i chiar "oglinda" poti sa-l slefuiesti cu abraziv fin si apoi polish.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi.

Cred ca nu lacul a fost de vina ci vopseaua spray, dar oricum acuma nu mai are importanta.

Ca sa iasa o treaba buna am luat in considerare sfaturile voastre. Era pacat sa fie corpul "naspa" cand griful mi-a iesit foarte bine - zic eu (inclusiv lacul s-a intarit bine).

Voi reveni cand am noutati ...

Link to comment
Share on other sites

@Octavian si eu am apelat la vopsitorie auto, stiu sa vopseasca profi, au vopseluri pe baza de apa, cuptor. dar.. exista un dar. suprafata trebuie pregatita impecabil si nu cred ca ei au timp de asta. era mai bine sa fii dat toata vopseaua jos, apoi s-o acoperi cu nitrochit si s-o slefuiesti oglinda. dar cine stie, poate omul e meserias. daca nu, stii ce trebuie sa faci ;)

bafta!

Link to comment
Share on other sites

sorin65 : inainte de a duce corpul la vopsitor l-am pregatit pentru primer (era fin ca fundul unui bebelas )biggrin.gif In fond deja am experienta in dat jos vopseaua si pregatirea corpului pentru vopsit - am facut-o de 4 ori pe acelasi corp. Daca nu iese cum vreau eu il mai dau odata jos (finish-ul) si revopsim pana iese factory finish. Sunt incapatanat si mi-am pus in cap sa iasa bine atat ca si aspect cat si ca functionalitate.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.

Link to comment
Share on other sites

La grif neaparat sa-i pui roller nut, daca tot l-ai scos pe cel de plastic. Eu mi-am pus la toate 3 strat-urile si nu regret deloc, pot folosi tremolo-ul chiar si exagerat, fara sa se mai dezacordeze. Numai sa ai grija cand il montezi, ca trebuie luat din lemn astfel incat axul rolelor sa fie exact in pozitia in care era muchia nut-ului vechi.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La grif neaparat sa-i pui roller nut, daca tot l-ai scos pe cel de plastic. Eu mi-am pus la toate 3 strat-urile si nu regret deloc, pot folosi tremolo-ul chiar si exagerat, fara sa se mai dezacordeze. Numai sa ai grija cand il montezi, ca trebuie luat din lemn astfel incat axul rolelor sa fie exact in pozitia in care era muchia nut-ului vechi.

Cred ca cel putin deocamdata nu voi pune roller nut, desi m-am gandit si la aceasta varianta: http://www.thomann.d...ut_st_style.htm

Voi ramane la nut-ul confectionat de mine din alama (revin si spun ca cel putin deocamdata).

 

Intre timp am mai comandat un pickguard (http://www.thomann.d...g03w_sss_wh.htm), un set de accesorii (http://www.thomann.d...cessory_kit.htm) si un neck plate (http://www.thomann.d...r_neckplate.htm), pe care astept sa le primesc la inceputul saptamanii viitoare.

Corpul va ajunge acasa maine de la vopsit - deocamdata este ok, dar mai astept inca cel putin doua saptamani pana sa ma apuc de polisat. Cu aceasta ocazie voi face si o ecranare dar inca nu m-am decis ce sa folosesc (spray grafit, banda aluminiu sau banda cupru), desi inclin mai mult spre spray datorita usurintei in aplicare si a calitatilor superioare bandei adezive de aluminiu - cel putin din cate am inteles eu cu ocazia documentarii.

 

In continuare astept sfaturi si pareri si va multumesc pentru cele de pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.