www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modele Electrica - St, T, Lp, Sg, Heavy ... Si Altele


Guest mars1001
 Share

Recommended Posts

Guest mars1001

Se comercialieaza mai multe modele de chitara electrica: ST, T, LP, SG, heavy ... si altele.

 

Care sunt caracteristicile, diferentele si atuurile la diverse modele si la ce muzica se preteaza cel mai bine fiecare model?

De ce sa aleg un model anume (de exmplu de ce asi alege ST si nu LP)? Banuiesc ca nu aleg numai datorita culorii si formei ...

 

Sunt constient de polemicile care se pot isca (poate pe motive sentimentale), dar ii rog pe toti cunoscatorii - adepti ai diverselor modele - sa isi sustina punctul de vedere. Am nevoie de "educatie" si din aceasta perspectiva.

Multumesc!

 

PS

Daca am postat intr-un loc gresit imi cer scuze si rog un admin sa mute topicul unde ii este locul.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare tip de chitara are un anumit sunet specific , uitate la video-uri si vei vedea diferitele tonuri si sunete de la un stratocaster la un les paul , de exemplu , totul tine de ureche.Desigur acest sunet e influentat si de doze efecte amplificatoare , asta fiind o alta poveste.

Chitarele mai entry level suna toate cam la fel indiferent ce forma ar avea de stratocaster telecaster les paul sau cozonac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

daca compari un fender strat cu un harley benton cu forma de les paul nu poti spune ca, compari un strat cu un les paul..

 

nu ma refer la producatori ci la modele ...

 

Ar fi interesant de stiut, de ce ai ales LesPaul si nu stratocaster sau invers ... sau altceva.

Cu siguranta nu alegi o chitara pe criterii estetice (chiar daca si acestea conteaza) ci, pe criterii de utilitate (despre finante haideti sa nu vorbim acum).

De exemplu: care e motivul pentru care asi alege LP si nu T?

Link to comment
Share on other sites

Fecale, teoria sunetelor pe care le produce forma... :death:

 

Formele au fost inventate de companiile care produc chitare. Se are in vedere in primul rand utilitatea formei, adica sa poti canta la chitara respectiva. De ce Gibson nu produce Strat-uri, e simplu de inteles, Fender detin drepturi intelectuale pentru forma respectiva si nu este "sanatos" ca un principal competitor sa cumpere acele drepturi intelectuale si sa faca copii dupa modele deja consacrate.

Despre sunet, s-au creat niste idei generale, "sunet LP", "sunet Strat", etc. Nu este altceva decat o generalizare, sunete si efecte prin care au dorit producatorii sa-si promoveze produsele. De obicei, indiferent de forma, conteaza ce pui inainte si dupa chitara ca sa o faci sa sune.

 

Despre alegere, alegi ceea ce iti place cum iti sta in mana cand canti in picioare, cand canti stand jos, etc.

 

Oricum, chitarele entry level n-au forma. Chiar daca ti se pare ca au, de fapt nu au, e o iluzie optica... Formele lor nu suna ca alte forme...

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti canta orice pe orice (chitara da!?), stiu ca poate suna prea general dar asa sta treaba. Asa ca uita de treaba cu, "chitara pentru heavy", "chitara pentru blues", "chitara pentru country" etc, astea sunt strategii de marketing... Alege-ti o categorie de pret si ia ce iti place si in functie de cum arata, ce culoare are (pentru ca da, si acesta este un factor, doar de ordin psihologic, dar care te face sa iti fie drag sa pui mana pe chitara).

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Poti canta orice pe orice (chitara da!?), stiu ca poate suna prea general dar asa sta treaba. Asa ca uita de treaba cu, "chitara pentru heavy", "chitara pentru blues", "chitara pentru country" etc, astea sunt strategii de marketing... Alege-ti o categorie de pret si ia ce iti place si in functie de cum arata, ce culoare are (pentru ca da, si acesta este un factor, doar de ordin psihologic, dar care te face sa iti fie drag sa pui mana pe chitara).

 

Foarte corect. Nu mi se pare ca forma e atat de importanta...lemnul din care e facuta forma respectiva are o mai mare pondere in sunetul unei chitari decat forma. Daca e sa ne referim strict la forma putem specula ca unele modele au mai mult lemn si asta poate produce usoare diferente de ton intre acea forma si o alta chitara din aceleasi materiale, dar cu mai putin lemn (un LP de mahon de ex VS un Ibanez seria S din mahon - S-ul este o chitara mai subtire). Diferentele de ton insa nu cred sa fie atat de dramatice incat sa merite sa alegi o chitara doar pe baza formei (adica punundu-ti mana la ochi si alegand chitara doar pentru ca are forma aia).

 

Cel mai bine, intr-adevar, intra in magazin, arunca cu privirea, vezi ce iti place intai si dup-aia ascult-o, vezi cum iti sta in mana, etc. E intr-adevar important sa iti placa instrumentul la care canti...si mie personal nu cred ca mi-ar placea stiind ca am facut alegerea strict pe niste baze "matematice" sa zicem.

 

In plus...ia-ti un procesor bun si poti sa scoti ce vrei din orice instrument, fie ca e chitara "heavy" fie ca e o scandura cu 6 corzi pe ea.

 

PS: As fi foarte curios, legat de mitul ala cu "sunet de strat, LP, T, etc" daca cineva chiar poate sa isi dea seama de diferente...asta ignorand elementul "doze" (strat vs humbucker). Nu cred sa existe prea multi oameni care sa poata face asta... Plus ca intr-adevar, un LP de Gibson si un LP de Harley Benton oricum nu suna la fel, indiferent daca forma si materialele sunt la fel...si vom face si un upgrade de doze ca sa fie totul pe acelasi nivel.

 

O chestie pe care as putea sa o adaug ar fi urmatoarea: cand vine vorba de lemn cred ca mai importanta e varsta lemnului decat forma...Compara sunetul unui Gibson din 59 cu unul din 2009 sa vezi ce fac 50 de ani din lemnul ala!

 

Si apropo de forme...da, ok, forma "heavy"...sunt mai...extreme. Dar pe de alta parte uite-te la oameni care canta un anumit gen pe chitarile "altui gen"...exemple clasice Maiden care canta pe strat-uri (singura diferenta fiind humbuckerele pentru un sunet mai plin si mai multa putere)...uite-te la BB King care a cantat blues pe strat, LP, Flying V(!)... deci forma chiar e irelevanta!

Edited by m0rgul
Link to comment
Share on other sites

Foarte corect. Nu mi se pare ca forma e atat de importanta...lemnul din care e facuta forma respectiva are o mai mare pondere in sunetul unei chitari decat forma. Daca e sa ne referim strict la forma putem specula ca unele modele au mai mult lemn si asta poate produce usoare diferente de ton intre acea forma si o alta chitara din aceleasi materiale, dar cu mai putin lemn (un LP de mahon de ex VS un Ibanez seria S din mahon - S-ul este o chitara mai subtire). Diferentele de ton insa nu cred sa fie atat de dramatice incat sa merite sa alegi o chitara doar pe baza formei (adica punundu-ti mana la ochi si alegand chitara doar pentru ca are forma aia).

 

Cel mai bine, intr-adevar, intra in magazin, arunca cu privirea, vezi ce iti place intai si dup-aia ascult-o, vezi cum iti sta in mana, etc. E intr-adevar important sa iti placa instrumentul la care canti...si mie personal nu cred ca mi-ar placea stiind ca am facut alegerea strict pe niste baze "matematice" sa zicem.

 

In plus...ia-ti un procesor bun si poti sa scoti ce vrei din orice instrument, fie ca e chitara "heavy" fie ca e o scandura cu 6 corzi pe ea.

 

PS: As fi foarte curios, legat de mitul ala cu "sunet de strat, LP, T, etc" daca cineva chiar poate sa isi dea seama de diferente...asta ignorand elementul "doze" (strat vs humbucker). Nu cred sa existe prea multi oameni care sa poata face asta... Plus ca intr-adevar, un LP de Gibson si un LP de Harley Benton oricum nu suna la fel, indiferent daca forma si materialele sunt la fel...si vom face si un upgrade de doze ca sa fie totul pe acelasi nivel.

 

O chestie pe care as putea sa o adaug ar fi urmatoarea: cand vine vorba de lemn cred ca mai importanta e varsta lemnului decat forma...Compara sunetul unui Gibson din 59 cu unul din 2009 sa vezi ce fac 50 de ani din lemnul ala!

 

Si apropo de forme...da, ok, forma "heavy"...sunt mai...extreme. Dar pe de alta parte uite-te la oameni care canta un anumit gen pe chitarile "altui gen"...exemple clasice Maiden care canta pe strat-uri (singura diferenta fiind humbuckerele pentru un sunet mai plin si mai multa putere)...uite-te la BB King care a cantat blues pe strat, LP, Flying V(!)... deci forma chiar e irelevanta!

Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

Wooooow!!!

 

Citind explicatiile nu pot decat sa folosesc o interjectie: "wow!".

Si eu care credeam ca modelele sunt diferite datorita utilitatii, echiparii si (in ultimul rand) aspectului estetic. Se pare ca ar fi tocmai invers.

 

Multzam pentru explicatii!

Link to comment
Share on other sites

Cu ceva timp in urma am citit un articol in care zicea ca forma chitarei are o oarecare influenta asupra vibratiei lemnului. Atunci cind lovim o coarda, corpul chitarei se deformeaza, dupa care revine la starea initiala, samd, adica vibreaza. Aia ziceau ca un corp in forma de Explorer va "dansa" diferit fata de unul de Les Paul, V, Strat, etc., de aici si diferenta (subtila) de sunet. Cu alte cuvinte, o bucata de lemn taiata in forma de V va avea un sunet diferit fata de aceeasi bucata de lemn taiata in alta forma.

 

Cita munca pentru ce...

Link to comment
Share on other sites

S-a discutat și aici dar sincer am uitat și eu unde. Sigur am mai oferit acest studiu: http://www.kettering.edu/physics/drussell/guitars/index.html

Da, geometria corpului influențeazã rezonanța. Dar nu e singurul factor. Faptul cã un corp de LP conține cam de douã ori mai mult lemn și cã acest lemn e mai dens are probabil o pondere mai mare asupra diferenței dintre cele douã modele celebre. Dar nu la fel de mare (nici pe aproape) precum faptul cã una e tradițional HH și cealaltã SSS.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu putem incerca toate chitarele cate s-au construit ca sa vedem ce si cum doar citim si noi ici colo ..unele chestii sun logice sau plauzibile altele nu ...

 

In cazul aceluias constructor la acelasi tip de chitara sunt diferente notabile ,,,,cred ca din aceasta cauza ca si la vinuri unele chitare din anumite serii din anii NNNN sunt mai apreciate de chitaristi..

 

Cat despre care ar fi calitatile apreciate trebuie sa citesti incet si multe pana te inveti cu toate ca apoi sa poti concluziona ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.