www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sentenced - Poate Canta Vreunul Dintre Voi Asa?


Razvan Alexandru
 Share

Recommended Posts

Se cauta vocalist pt proiect heavy pe felia Sentenced si fara devieri catre Maiden,Judas sau alte Dream Theater-uri.

 

Adica, asa

http://www.youtube.com/watch?v=AVvlj241_rQ

http://www.youtube.com/watch?v=97cRAHp4Ws0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=OwE9mnuMEKs&feature=related

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, George. Asa e, ma intereseaza doar tipul de interpretare, tonul, atitudinea, look..

Cat despre falsuri, obisnuiesc sa aud si cele mai mici come diferita fata de nota data. Si, oricum, nu as vrea sa incep o discutie legata de asta. Sa ramanem strict la ce am spus ca ma refer pls.

 

@karpi - trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca mai sunt si alte genuri muzicale si stiluri de interpretare si exact ceea ce ne face diferiti, incepand de la gusturi si pana la felul de a fi este tocmai ceea ce ne face mai frumosi. Si nu, nu sunt absolut de acord ca cei mai renumiti vocalisti sunt si cele mai bune modele de urmat. E o prostie.

Link to comment
Share on other sites

broblema lui Laihiala e de natura tehnica, nefiind un vocal studiat.

pe disc suna brici, dar live ramane fara aer dupa 2 piese. nu prea stie sa-si controleze asprimea din ton si asta ii altereaza vocea.

in plus, mai trage si cate-o dushca de jack intre piese, iar in Poisonblack mai baga si la chitara.

 

ca o comparatie, JP Leppaluoto, alter ego-ul lui Laihiala :)

Edited by eye
Link to comment
Share on other sites

Cat despre falsuri, obisnuiesc sa aud si cele mai mici come diferita fata de nota data.

 

Si nu, nu sunt absolut de acord ca cei mai renumiti vocalisti sunt si cele mai bune modele de urmat. E o prostie.

 

Am si eu doua intrebari:

 

1. exista cumva mai multe feluri de come?

 

2. De ce ar fi un lucru bun sa ai ca model un vocal care falseaza? Nu cumva ajungem sa confundam "marfa" cu "ambalajul"? Care ar mai fi diferenta intre ... sa zicem andreea banica (sau orice alta fufa autohtona) si sentenced din acest punct de vedere?

 

Multumesc.

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

O coma este un interval.Iar un ton este compus din (cca) 9 come . Sunt instrumente (de exemplu traditional orientale ) care folosesc coma in interpretare .Nu este vorba despre tipuri de come .

 

Si eu care credeam ca sunt come foarte mari, mari, mijlocii, mici si "cele mai mici"

Scuze de off, dar nu m-am putut abtine ...

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Si eu care credeam ca sunt come foarte mari, mari, mijlocii, mici si "cele mai mici"

Scuze de off, dar nu m-am putut abtine ...

Atunci, inainte sa pui intrebari , studiaza un DEX si invata sa te exprimi.

Tu ai scris asta :

1. exista cumva mai multe feluri de come?

Scuze ca nu ma pot abtine .

P.S.

Sau daca-ti arde de mistocarii , gandeste-le un pic, si fa-le mai amuzante .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Peace Bro !!! Cred ca am inteles scopul intrebarii tale.Tocmai din acest motiv am si raspuns .Nu are rost sa stricam topicul omului.

Dar ceea ce spune Razvan este corect exprimat . Comele variaza , oarecum , in functie de sistemele de intonatie .

Asta a fost si motivul pentru care am luat ca referinta un ton si nu un semiton.

Link to comment
Share on other sites

Peace Bro !!! Cred ca am inteles scopul intrebarii tale.Tocmai din acest motiv am si raspuns .Nu are rost sa stricam topicul omului.

Dar ceea ce spune Razvan este corect exprimat . Comele variaza , oarecum , in functie de sistemele de intonatie .

Asta a fost si motivul pentru care am luat ca referinta un ton si nu un semiton.

 

Vad ca nu te lasi deloc ...

Ideea este ca nu exista "cele mai mici come"

Exista intr-adevar in acustica muzicala, cel mai mic interval care masoare 1.92 centi si poarta denumirea de "schisma"

Ca si definitie, reprezinta diferenta dintre coma pitagoreica si coma sintonica, DAR, conform literaturii de specialitate, el se afla cu mult sub capacitatea urechii de a distinge aceste diferente intervalistice ...

Si cu asta eu chiar ma opresc!

 

Peace!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai mic interval ???? ...., in ce sistem de intonatie sau temeperat prin ce mod ????

Sincer, chiar nu stiu ce vrei sa demonstrezi . Ai intervenit in topic dintr-o impresie eronata (zic eu) . Prin ce ti-am raspuns pana acum , am dorit ,cumva, sa-ti spun ca nu este cazul pt observatii .

Variatia microintervalelor este reala si audibila .Iar cand spun asta ma refer la toate instrumentele muzicale, indiferent de sistemul de intonatie din care fac parte.

Peace !!!

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Aveam prin '85 sau '86 pe unul in generala, genul cu ochelari si cosuri si fara vreo freza in mod special si asta incerca mereu sa intre in gasca noastra, astia care luam note undeva intre 7-10 si eram si buni la fotbal. Si asta ca sa incerce mereu sa aiba ultimul cuvant si sa ne uimeasca incerca sa despice firul in 4 la orice subiect abordam noi. Nu zic, era destept, dar era prea mult pt noi sa il suportam. I se zicea Mintosu' pt ca ii mergea mintea dar intr-un sens, probabil, giratoriu. Nu mai stiam ce s-a ales de el, probabil ne cauta dupa nume sa ne dea add pe Facebook acum. Din pacate, se pare ca cel putin pe mine m-a gasit aici pe RGC. Ai dreptate, Vaxe, cu tot ce spui. O sa il rog pe George sa inventeze un feature sau o distinctie pt useri de pe forum si atribuita special pt tine sau d-astia ca tine care "trolleaza" (a se baga in seama spunand prostii in afara subiectului) sau care "flameaza" (a irita participantii la o discutie, in mod inadins sau si mai rau, neinadins). Ce sa zic, esti distractiv, multumim pt interventie, acum opreste-te pls sau pt a continua sa citesti apasa pe Alt + F4.

 

Legat de teoria muzicala, de come si alti milimetri muzicali, stiu atata teorie muzicala cat sa nu mor prost. Cum era reclama aia: "a fost un elev de nota...7" ;)). Ma, dar avea el statuie?..Avea, nu? Mane, in lumea mea, roacarului pletos imbracat in negru si care stie cum sta treaba cu dum-u' si cu det-u' si care vine sa ma vada in concert i se rupe daca eu citesc sau nu muzica pe note sau daca stiu de cate feluri sunt comele. Lu' ala, ca sa zic asa ca in Bucuresti, daca nu ii place muzica nu mai vine a doua oara la concert. Si daca il iau din start cu intervale e posibil sa nu apara nici macar prima oara. Ma indoiesc ca in lumea voastra, mai pop asa, publicul vostru da doi bani pe ce incerci tu sa imi vinzi mie aici. Iti apreciez cunostintele, te felicit, dar pe bune daca ne intereseaza. Cum zic aia de la casele de discuri de afara: "unsolicited material will be ignored".

 

Ca sa inchei offtopicul si sa trec le subiect, pe sistem: vorba lu' Sergiu, daca as fi fost genul care sa urmez si apreciez doar valori de genul celor enumerate de el probabil as fi sfarsit intr-o trupa anonima de cover-uri si as fi fost probabil un om fara personalitate creativa in fata mea. Din fericire, caut un om care sa fie urmasul unui model mediocru (buna asta) dar care sa faca parte dintr-o reteta care sa functioneze si sa ne faca mandri. Reteta din care sa faca parte alti oameni mediocri, romani autosuficienti, evident :). A propos, m-am oprit din studiat intensiv game si alte arpegii si prostii acum vreo 15 ani cand am realizat ca n-am mai multe gagici decat atunci cand doar scot chitara din husa si o arat. Sunt satul de figuri, suferinte si harfe made in RGC.

 

Acum mai astept doar doua persoane sa posteze: cineva care sa fie mediocru dar sa cante asa si sa posteze la subiect si altul care sa ne explice ca nu stiu nici sa scriu pt ca am gresit numele trupei in titlul topicului.

 

Multumesc, a fost distractiv, ca de fiecare data pe aici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mai ramane sa citesc un anuntz de mica pulicitate...care incepe "vand chitara..." si contine date despre cvinta marita si dezbateri despre "mai multe feluri de come" ::blush:

hai...oameni buni...deci ...cum e cu vocalul ala?:huh:

 

Ce nu gasesc poate mi-a scapat si cred ca e destul de important pentru popor...Orashul/varsta/ce stii tu sa faci/o trupa cauta asa o voce sau vrei tu sa faci o trupa...etc

Scuze ca m-am bagat in seama...mai citez pe cineva "nu m-am putut abtzine" :P

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.