www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schema Electrica Star 3


Guest deys
 Share

Recommended Posts

Va mai rog un lucru....Ati putea sa-mi oferiti si mie schema electrica de la chitara asta star 3????

 

E destul de simplu; leaga toate masele la un loc, apoi la brdige; fiecare doza trimite semnalul la un switch on/off; de la switch-uri firul de semnal duce la potul de volum, apoi la mufa de iesire. (asa arata wiring-ul original al chitarii.

Ca sa face treaba mai interesanta, ai putea sa pui un switch in 3 pozitii pentru a comuta intre bridge si neck, plus un switch on/off pentru doza middle; apoi pui un switch care sa comute doza middle serie/paralel. Cu doza middle in serie cu oricare din celelalte doua poti obtine un efect de humbucker. Eventual poti adauga un pot de ton.

La wiring ai multe posibilitati. Cauta pe net, informeaza-te si aplica. Daca nu intelegi ce am scris mai sus, nu iti baga tu nasul la nici o schema electrica; roaga pe cineva priceput sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc...Dar imi mai puteti spune cum as putea verifica daca dozele functioneaza????

 

Masoara rezistenta fiecareia cu un aparat de masura. Seteaza-l pentru masurarea rezistenti pana in 20k si leaga cele doua fire ale dozelor la cate o borna a aparatului. Daca nu iti indica nici o valoare, atunci inseamna ca doza nu functioneaza.

Daca ai nevoie de niste doze mai bune decat cele de pe chitara ta, vezi link-ul din semnatura mea. Daca imi trimiti pickguardul iti fac eu tot montajul si ti-l trimit inapoi cu tot cu dozele mele, iar tie iti mai ramane doar de lipit un singur fir la cordar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact cum a spus si Draugr, treaba e destul de simpla :

 

Deci ai trei doze, din fiecare doza iese un fir ( cablu ) coaxial, la care ai masa si firul "cald" . Firul cald este cel din mijloc !

Masele le unesti prin alt fir care duce la pot-uri, mufa, ecranaj, ideea este sa fie o masa comuna per tot montajul chitarei ! iar acea masa sa fie legata si la bridge, sa aiba legatura cu corzile !

Bun, pana aici sper ca este clar...

Am vazut ca ai trei comutatoare, pentru cuplarea dozelor ! fiecare fir cald, de la fiecare doza, il cuplezi la un comutator, astfel incat cand com. este apasat, in jos, sa cupleze doza respectiva ! la ordinea de atribuire a comutatoarelor per fiecare doza sa pastrezi ordinea asezarii comutatoarelor versus doza ! astfel comutatorul 1, cel dinspre bridge, il vei aloca dozei de la bridge ! comutatorul 2, mijloc, il aloci dozei de mijloc, iar cel ramas => dozei ramase !

Cele trei comutatoare au si ele masa comuna, respectiv pinii de sus sunt legati la masa ! astfel , cand pozitia comutatorului este "sus", doza este decuplata ( nu da semnal ) ! pinii mediani sunt legati la firele corespunzatoare dozelor, iar pinii de jos sunt legati la pot-ul de volum !

Deci, masa comuna, firele calde spre pot-ul de volum, recte mufa, prin intermediul comutatoarelor !

 

Daca chiar nu te pricepi, si nu ai nici cea mai vaga idee despre ce inseamna ceea ce am spus eu si Draugr ( nu-i nici o rusine asta ) apeleaza la un electronist " dibaci", sigur te rezolva in cateva minute !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun!!!

Draugr te mai tin la curent cu dozele.Saptamana viitoare eu incep reconditionarea la aceasta chitara si atuncea o sa vad daca functioneaza si dozele, daca nu o sa te informez si poate o sa apelez la dozele tale.... evident daca mi-le dai.

Link to comment
Share on other sites

Poi nu conteaza platesc dar sa vad prima data daca functioneaza cele pe care le am.

 

Mai trebuie doar sa imi achizitionez un aparat de masura si ma pot apuca de treaba.

Link to comment
Share on other sites

Poi nu conteaza platesc dar sa vad prima data daca functioneaza cele pe care le am.

 

Mai trebuie doar sa imi achizitionez un aparat de masura si ma pot apuca de treaba.

Poti sa verifici si fara un aparat de masura:

Leaga doza la o mufa jack (masa la masa, semnlul la "urechea mica a jack-ului"). Pune mufa in intrarea de microfon a pc-ului. De doza lipeste casca unui mp3 player si da play la ceva (in mp3 sau la ce ai tu conectata casca respectiva). Daca muzica se va auzi si in boxele conecate la pc, doza functioneaza. Apoi repeti asta pentru fiecare doza in parte.

post-12031-0-07908300-1308226338_thumb.jpg

post-12031-0-28100500-1308226351_thumb.jpg

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Dar daca as lega doua fire de un bec unul sa fie + si unul - si le-as lega de firele de la doza nu ar putea functiona becul daca doza ar fi buna????.....Nu prea cred, eu dat am intrebat

Dozele astea pe care le ai tu crezi ca s-ar potrivi la chitara mea???

Link to comment
Share on other sites

Stai ca n-am inteles de ce sa se complice atat sa verifice daca functioneaza dozele... Nu poti sa o conectezi la calculator, combina, etc, ce ai prin casa si are un line in si difuzoare, acolo? Chiar daca n-ai corzi, schimbi pozitia dozelor si racai pe ele cu o surubelnita, ceva, si vezi daca auzi vreun sunet in difuzoare pe toate pozitiile. Nu vad de ce ar putea fi stricate... Ca o fi un contact dezlipit, asta e partea a doua, dar dozele ar trebui sa functioneze.

Link to comment
Share on other sites

Stai ca n-am inteles de ce sa se complice atat sa verifice daca functioneaza dozele... Nu poti sa o conectezi la calculator, combina, etc, ce ai prin casa si are un line in si difuzoare, acolo? Chiar daca n-ai corzi, schimbi pozitia dozelor si racai pe ele cu o surubelnita, ceva, si vezi daca auzi vreun sunet in difuzoare pe toate pozitiile. Nu vad de ce ar putea fi stricate... Ca o fi un contact dezlipit, asta e partea a doua, dar dozele ar trebui sa functioneze.

 

Eu in felul asta le si masor (mai mult comparativ), punand pe ele semnale de diferite frecvente pentru a vedeam cum cateaza joasele, mediile, inaltele etc.

Link to comment
Share on other sites

Incredibil... prietene, la metoda asta de verificare nu m-a dus gandul !rulez.gif

Deci, sa recapitulam, ca sa'nteleg : pui doua fire la un bec, + si - , treci, din cate am inteles, curentul prin bobina dozei, ca sa se aprinda becul ! daca se aprinde, e buna doza, deci scoate sunete, daca nu se aprinde, e intrerupta ... sper sa nu faci proba cu 220 ! nu de alta, dar e alternativ curentul, n-are + si -... si e periculos...

 

Am cunoscut , demult, cand eream la liceu, un electrician ( de meserie, parol ) care se intampla sa fie si " chitarist " dibaci ( sau asa se credea....). Omul a bagat chitara in priza, dupa modificarile de rigoare asupra cablului ( si, culmea, tinea chitara-n brate, pregatit sa cante ) , ca cica e electrica, si, firesc, a iesit fum ! martorii povestesc ca nici respectivul nu a mai fost acelasi dupa acea "esperienta" ... ceva s-a intamplat cu el, mult timp a avut parul zburlit, si baiguia vorbe fara noima...

 

Sfatul meu, stai cat mai departe de priza.... nu de alta, dar chiar mi-ai devenit simpatic, si nu vreau sa aud ca ai trecut printr-o cumpana a vietii... asa tanar...

Link to comment
Share on other sites

Dar daca as lega doua fire de un bec unul sa fie + si unul - si le-as lega de firele de la doza nu ar putea functiona becul daca doza ar fi buna????.....Nu prea cred, eu dat am intrebat

Dozele astea pe care le ai tu crezi ca s-ar potrivi la chitara mea???

 

 

In primul rand, daca tot improvizezi un tester de continuitate, becul ala trebuie sa fie NEAPARAT un bec de lanterna, nu de lustra!!!!!!!!!!!! Trebuie sa folosesti bec si baterie, adica tensiune mica!!!!!!!!!!!

 

In al doilea rand, nu cred ca vei reusi sa verifici dozele cu becul, dozele au impedanta amre si nu se mai aprinde becul cu ele in serie.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor va rog explicatimi si mie o data exact cum ar trebui sa verific dozele astea fara aparat ca nu mai inteleg nimic.Va rog din suflet...

Draugr te rog sa imi mai spui o data cum trebuie facuta verificarea asta

Link to comment
Share on other sites

Stii cam care-i treaba, nu vreau sa fiu carcotas, dar daca nu ai cunostinte cat sa poti verifica daca functioneaza o doza, cum te astepti sa faci restaurarea la care visezi? Bine, tinand cont ca este vorba de ceva munca la o chitara destul de slaba din punct de vedere constructiv, care a stat in ploaie o gramada de timp si in plus cine stie de cate luni o fi stat fara corzi pe dansa...

Adica da, ai vazut si tu topicuri facute de Eugen si Masta Gi si de alti oameni care au modificat chitare, ti s-a parut o chestie interesanta din poze, crede-ma, si eu raman tampit cand vad ce pot face oamenii, dar ei au o gramada de bagaj de cunostinte in spate, lucru pe care il dobandesti in timp, citind tot felul de informatii de pe diverse site si din carti, dand un ban pe niste unelte, etc.

Link to comment
Share on other sites

Deci gojira cred ca tu nu ai inteles ce s-a vorbit mai sus

Pai....

Ti-a scris omul cum am spus i eu ...trebuie sa investesti ...in scule ...printre care

 

aparat de masura , ciocan de lipit ,cosiutor/fludor , sacaz

 

Hartie abraziva , scule de tamplarie , bormasina , burghie ,firiz, traforaj , tot felu de rashpile ...etc.. etc

 

Precis gasesti site cu sfaturi de dotarea minima al unui mic "Home" atelier .

 

Duci dozele la un electronist , sau un laborator scolar de electronica, ..si rogi pe cineva sa masoare cu ohmetru..

 

La 5 lei se gasesc in magazinele chinezesti (magazinele cu totul la 3,8 Lei ) mici aparate de masura magnetoelectrice cu care se pot testa unele lucruri ( 5Kohm/V) printre care are si Ohmetru cu care poti sa masori multe chestii...

 

La 20-40 poti cumpara multimetru electronic digital cu care deja oti masura si in anumite circuite electronice...

 

Cu cele mai scumpe .unele. pe la 60-90 lei pot avea si tranzistormetru ( Betametru) , Capacimetru , si unele au si generator de audiofrecventa si au si frecventmetru ../deci un aparat multilateral util ..

 

In talcioc poti cumpara scule de tamplarie , tinichigerie ..ieftine ..

 

etc etc

 

Te documentezi pe sutele de siteuri ce si cum ...inveti.

 

Doza o poti incerca prin :..legi un cablu ecranat de firele ce ies din doza momntata pe chitara si cuplezi la intrarea unui amplf ...montezi macar o singura corda pe chitara , ciupesti coarda ---trebuie sa se auda sunetul in dif sau castile de pe iesirea statiei sau al mplifului de casca .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci gojira cred ca tu nu ai inteles ce s-a vorbit mai sus

 

Nu cred ca gojira e cel care nu intelege......

 

Daca nu ai cunostiinte elementare de electrotehnica (nu zic de electronica) mai bine lasa partea de cablare pe seama altcuiva care se pricepe. Ai suficient de mult de lucru la chitara.

 

Cea mai simpla metoda de verificare a dozelor este cea cu computerul - ai nevoie de un cablu cu jack pentru intrarea de microfon. Dezizolezi firele la un capat, le conectezi la doza si apoi dai cu surubelnita pe piesa polara. Cu Windows recorder deschis sau cu mixerul din windows, ar trebui sa vezi cum se misca indicatorul de nivel al microfonului. Asta inseamna ca doza este buna. Trebuie sa ai grija ca microfonul sa nu fie pe mute din mixer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amice, cred ca tu n-ai stiut sa spui ce vrei, clar. Tu ai cerut o schema de wiring, ti s-a explicat, din doua surse cam in ce consta schema. Nu gasesti toate schemele de chitare pe internet. Tu n-ai zis de ce vrei schema. Pe urma ai zis ca vrei sa vezi daca-ti merg dozele. Ti s-au prezentat vreo 2 moduri in care poti testa dozele. Nu inteleg de ce nu bagi chitara in calculator, in pickup-ul bunicului, etc, sa vezi daca merge. A, nu-mi spune, n-ai cablu, asa-i?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca gojira e cel care nu intelege......

 

Daca nu ai cunostiinte elementare de electrotehnica (nu zic de electronica) mai bine lasa partea de cablare pe seama altcuiva care se pricepe. Ai suficient de mult de lucru la chitara.

 

Cea mai simpla metoda de verificare a dozelor este cea cu computerul - ai nevoie de un cablu cu jack pentru intrarea de microfon. Dezizolezi firele la un capat, le conectezi la doza si apoi dai cu surubelnita pe piesa polara. Cu Windows recorder deschis sau cu mixerul din windows, ar trebui sa vezi cum se misca indicatorul de nivel al microfonului. Asta inseamna ca doza este buna. Trebuie sa ai grija ca microfonul sa nu fie pe mute din mixer.

 

Hahahaha am raspuns amandoi in aceiasi timp in aceasi directie sfaturi similare ...

Link to comment
Share on other sites

Aha acuma am inteles cum trebuie sa verific dozele o sa fac cum a zis EugenRo2001 sau karpi deorece am niste boxe pe care nu le prea folosesc. O sa leg cablul de la doza de jack-ul boxelor si am rezolvat problema.

 

Ba da am cablu cu jack exact cum imi trebuie GOJIRA!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.