www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Desfiintarea Sistemului De Reputatie


Doctor X
 Share

REPUTATIE - DA SAU NU?  

84 members have voted

  1. 1. Credeti ca e util sistemul de punctaj al reputatiei?



Recommended Posts

Salut!

 

Dupa cum se stie, au avut loc discutii interminabile despre sistemul de punctaj al reputatiei, fie in topicuri dedicate, fie aiurea.

Parerea mea este ca acest sistem mai mult strica decat ajuta, in sensul in care punctele de reputatie nu caracterizeaza membrii forumului dupa criterii de calitate (a post-urilor sau a relatiei cu clientii la mica publicitate).

Sistemul ii afecteaza in special pe cei care sunt activi la mica publicitate, dar starneste certuri si discutii offtopic pe majoritatea topicurilor din celelalte sectiuni.

In plus, exista in paralel si sistemul de rating cu stelute, care, desi nici acela perfect, reflecta un pic mai obiectiv calitatea membrilor forumului.

 

Am deschis un poll in speranta ca va fi luat in seama de administratorii forumului și va conduce la luarea unei decizii in sensul desfiintarii acestui sistem, bazata pe parerea majoritatii.

 

Deci: E sistemul util? Da sau nu?

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

Nu este util in aceasta varianta, pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca am 18+, sau ca huba buba are 200- (nu inteleg de ce deoarece este o persoana ok).

De exemplu Ramurel era cu vre-o 40+ si acum are 70-, iar asta s-a intamplat intr-o saptamana-doua, nu este ciudata situatia?

Posibilitatea de a vota trebuie limitata doar la anumite topicuri de interes major (despre chitara/despre echipament etc.), iar daca nu iti convine ceva, oricum exista un topic dedicat in care poti sa spui ca les paul 1960 este un porc si Ramurel este un ''baiat valabil'' :lol:.

Dar oricum se va schimba sistemul de punctaj, tot se vor face abuzuri, deoarece avem o gramada de copii pe forum care nu stiu cum sa se comporte si cum sa respecte userii cu vechime care au ajutat la dezvoltarea forumului sau pe cei care s-au saturat sa raspunda de 10 ori pe luna la aceeasi intrebare (vezi Karpi).

Si mai este o problema: de ce se poate vota si in topicurile deschise acum un an, doi etc.?

pana la urma, cea mai buna varianta ramane un topic in care sa postam ceea ce nu ne-a placut la comportamentul unui user /cu ce ne-a ajutat un user.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Susțin varianta cu restricționarea posibilității de a acorda puncte de reputație la anumite topicuri, în special cele recente. Nu cred că s-ar putea face o sortare după criteriul "importanței" topicului (sau ar fi anevoios); ca să înțelegeți la ce mă refer, este absurd ca la un topic precum 'La mulți ani X!' să poți da/lua puncte de rating.

 

Ar fi util la secțiunea de mică publicitate un sistem de rating care să reflecte exclusiv activitatea de vânzare/cumpărare a respectivului utilizator (cred că forumul Computer Games folosește ceva similar), actualul sistem fiind inutil la MP.

 

Nu în ultimul rând, este ridicol că poți modifica reputația pentru postări vechi, antice și de demult, cu atât mai mult cu cât această operațiune poate fi executată de utilizatori mai noi decât postările respective.

 

Prin urmare, votul meu merge către o a treia opțiune, și anume da, dar nu în forma actuală.

 

LE: pe de altă parte, actualul sistem garantează râsete - exemplu. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Susțin varianta cu restricționarea posibilității de a acorda puncte de reputație la anumite topicuri, în special cele recente.

 

Ar fi util la secțiunea de mică publicitate un sistem de rating care să reflecte exclusiv activitatea de vânzare/cumpărare a respectivului utilizator (cred că forumul Computer Games folosește ceva similar), actualul sistem fiind inutil la MP.

 

Nu în ultimul rând, este ridicol că poți modifica reputația pentru postări vechi, antice și de demult, cu atât mai mult cu cât această operațiune poate fi executată de utilizatori mai noi decât postările respective.

 

Prin urmare, votul meu merge către o a treia opțiune, și anume da, dar nu în forma actuală.

 

Daca ai putea sa spui pe ce baza s-ar face sistemul de rating as putea modifica poll-ul. Pana atunci ramane intrebarea referitoare la sistemul actual.

Sistemul cu plus/minus prin care oricine poate sa voteze cum ii vine pe chelie nu mi se pare reprezentativ deloc. Vezi useri care iau plusuri/minusuri intr-o veselie, indiferent daca posteaza ceva util, inutil, serios, neserios sau doar un "up" sau un emoticon.

Unii au "prieteni", alti au "dusmani", care vor puncta in consecinta, indiferent de continutul/calitatea post-ului.

 

Propun ca ptr mica publicitate, fiecare sa lase un comentariu pe profilul respectivului, asa nu isi mai are rostul + si -.

 

O idee buna, care se poate aplica imediat. Luati teapa, comentati pe profil. Faceti o afacere buna si corecta, comentati tot pe profil. In cazul in care cineva e interesat de o afacere cu un anumit membru, o vizita pe profil si eventual pe topicul de feedback va lamuri multe.

 

Later: Asta presupune totusi dezactivarea optiunii de aprobare a comentariului, banuiesc.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare pentru post dublu, ar fi o idee sa va si motivati alegerea, daca e posibil.

De exemplu: "am votat ambele variante pentru ca pot". :P

 

Eu am votat NU !

 

Deoarece sitemul asta mai mult strica forumul, se fac grupuri in care tu daca ai scris un comment si la unul nu i-a placut ce ai scris, pac te-a asaltat cu minusuri, si incep si ceilalti lol.

Nu mi se pare normal, plus ca nu iti mai vine sa scri nimic pe forum, asta ca sa nu mai spunem ca oricum nu prea se discuta pe forum.

Si ca primesti plusuri la mica publicitate pentru commenturi gen ” Up ”, e culmea.

 

Eu sunt de parere, ca noi suntem de vina, fiindca nu am stiu sa abordam sistemul, dai un plus la ceva care crezi ca te-a ajutat, eu unul asa fac :)

 

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Am votat nu...

 

sistemul creeaza mai multe probleme decat rezolva si mi se pare greu de inteles in prima faza , dovada e numarul de topicuri de genu "reputatie" , "reputation" care sunt tot mai multe , intr-adevar ar putea fi controlat intr-o anumita masura (restrictii de numar de calificative date de un user altuia , warn-uri) .

 

mi-a placut ideea cu comentariile pe profilul fiecarui user , poate insotit de imposibilitatea de a sterge comentarii pe contul propriu si posibilitatea de a report .

 

edit: "disputele" analog-digital si celelalte macar aveau la baza pareri si argumente despre "ceva" , fatza de razboiul plusurilor si minusurilor...

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Tare sunt curios care este poziția celor care dau în mod constant + și - pentru postãri fãrã absolut nicio valoare, precum 'up'-urile de la publicitate... Nu sunt mulți, se știu ei.

Link to comment
Share on other sites

sistemul creeaza mai multe probleme decat rezolva si mi se pare greu de inteles in prima faza

Vorba lui Huba Buba, sistemul în sine n-are nimc și nu e în nici un caz greu de înțeles. Realitatea, din pãcate, e cã mulți utilizatori ai RGC sunt intellectually challenged.

Troli și alte forțe anarhiste vor exista oriunde existã mediul prielnic. Iar dacã vrei sã moderezi situația e destul de ușor de observat cine abuzeazã.

Link to comment
Share on other sites

Vorba lui Huba Buba, sistemul în sine n-are nimc și nu e în nici un caz greu de înțeles. Realitatea, din pãcate, e cã mulți utilizatori ai RGC sunt intellectually challenged.

Troli și alte forțe anarhiste vor exista oriunde existã mediul prielnic. Iar dacã vrei sã moderezi situația e destul de ușor de observat cine abuzeazã.

 

Au fost multe topicuri pe tema asta,dar mai sunt si oameni pe forumul asta care stiu ceea ce trebuie sa faca

adica sa nu le pese!

 

Singurul lucru la care sunt bune punctele de reputatie este acela ca sunt colorate. blush.gif

 

Lasand gluma,aceste puncte iti pot face in minte o imagine a celuia cu care vorbesti,

 

chiar daca e alterata in realitate! blink.gif

Link to comment
Share on other sites

Vorba lui Huba Buba, sistemul în sine n-are nimc și nu e în nici un caz greu de înțeles. Realitatea, din păcate, e că mulți utilizatori ai RGC sunt intellectually challenged.

Troli și alte forțe anarhiste vor exista oriunde există mediul prielnic. Iar dacă vrei să moderezi situația e destul de ușor de observat cine abuzează.

 

Au fost multe topicuri pe tema asta,dar mai sunt si oameni pe forumul asta care stiu ceea ce trebuie sa faca

adica sa nu le pese!

 

Singurul lucru la care sunt bune punctele de reputatie este acela ca sunt colorate. :))

 

Lasand gluma,aceste puncte iti pot face in minte o imagine a celuia cu care vorbesti,

 

chiar daca e alterata in realitate! :|

 

Scz ca am scris de 2 ori :)

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Imi spun si eu parerea - cred ca ar trebui sa nu se poata da "+" sau "-" la Mica publicitate.

De asemenea la celelate sectiuni, posibilitatea de a acorda calificative sa fie doar pe o perioada limitata. Si de asemenea sa nu poti da calificativ aceleiasi persoane decat dupa o anumita perioada de timp, indiferent de topic.

 

Deci votez DA, dar cu modificari.

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ar trebui desfiintat sistemul de postat, pentru ca creeaza mai multe probleme decat rezolva

 

Asa e. Cele doua posturi ale tale de pe acest topic, pe langa multe altele, demonstreaza ineficienta sistemului. :P

 

O idee buna ar fi ca aceasta "chestie" cu reputatia sa fie insotita de o intrebare "de ce am dat acest calificativ persoanei x?".

 

 

Asa motivul + sau - ar fi cunoscut!!

 

Unora le e lene sa puna si semne de punctuatie (motivatia e de obicei graba), iar tu vrei sa se apuce sa scrie o propozitie in care sa explice de ce au dat un calificativ? Iti dai seama cate pagini s-ar umple pe chestia asta? Si unde sa se scrie motivatia?

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

Asa e. Cele doua posturi ale tale de pe acest topic, pe langa multe altele, demonstreaza ineficienta sistemului. :P

stiam ca ma bag singur in capcana, dar am zis sa dau si altora posibilitatea sa faca un post amuzant, chiar daca foarte comod

Link to comment
Share on other sites

Unora le e lene sa puna si semne de punctuatie (motivatia e de obicei graba), iar tu vrei sa se apuce sa scrie o propozitie in care sa explice de ce au dat un calificativ? Iti dai seama cate pagini s-ar umple pe chestia asta? Si unde sa se scrie motivatia?

 

 

 

Pe YouTube si pe multe alte siteuri (Facebook,Metacafe,Twitter etc) daca nu-ti place ceva la un clip(rasism,bogotism,nudism,etc :) exista butonul de report.

 

Daca folosesti acest buton,trebuie sa dai o explicatie de ce nu iti convine ceva!

 

Ce vroiam eu sa spun este aceea ca: sa se foloseasca aceeasi idee,dar cu posibilitatea ca persoana la care vrei sa-i dai + sau- sa vada motivul "denuntarii"

 

Mie mi se pare o idee buna,dar ca in orice loc,tara,continent,oras,colt, exista "frustrati" care pot sa dea la misto.

 

.....si ajungem la discutia initiala..

Link to comment
Share on other sites

Pe YouTube si pe multe alte siteuri (Facebook,Metacafe,Twitter etc) daca nu-ti place ceva la un clip(rasism,bogotism,nudism,etc :) exista butonul de report.

Ai înțeles sistemul de pe YouTube la fel cum l-ai înțeles și pe cel de aici. Nu pentru asta e butonul Report ci pentru a pune în atenția moderatorilor clipuri ce încalcã regulamentul YT. Dacã "nu-ți place" ai butonul Dislike.

Report avem și noi, exact cu același scop, și tot cu explicații.

Link to comment
Share on other sites

Tare sunt curios care este poziția celor care dau în mod constant + și - pentru postãri fãrã absolut nicio valoare, precum 'up'-urile de la publicitate... Nu sunt mulți, se știu ei.

 

cererea este, negresit, deosebit de pertinenta.:respect:

 

eu raspund astfel: Q.E.D. ! actiunea noastra, care se ridica, de la inceput, impotriva acestui sistem, necontrolabil si promovat fara restrictionari clare mentionate in regulament, a atras, in sfarsit, la modul decent, atentia cuvenita. din pacate, am observat ca unii nu inteleg ideea de a se promova un lucru bun, ci pun frustrarile personale inainte de toate! la cata prostie si rautate au, nici nu ma mira! mai greu e cu cantatul la chitara, dar cine se mai uita astazi la asa ceva, pe un forum de chitaristi?!!!

 

in alta ordine de idei si eu mi-as dori numai un anumit fel de oameni pe acest forum, fara maimutoi pretiosi, maidanezi (asexuati), ratati iremediabil si diletanti cu pareri, dar am constatat ca asa ceva nu se poate. asta este iar adminii vor decide!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai înțeles sistemul de pe YouTube la fel cum l-ai înțeles și pe cel de aici. Nu pentru asta e butonul Report ci pentru a pune în atenția moderatorilor clipuri ce încalcã regulamentul YT. Dacã "nu-ți place" ai butonul Dislike.

Report avem și noi, exact cu același scop, și tot cu explicații.

 

Am spus ca sistemul e bun,nu ca sunt aceleasi.

Eu am inteles,dar tu n-ai inteles ce vroiam sa zic :|

Link to comment
Share on other sites

eu raspund astfel: Q.E.D. ! actiunea noastra, care se ridica, de la inceput, impotriva acestui sistem, necontrolabil si promovat fara restrictionari clare mentionate in regulament, a atras, in sfarsit, la modul decent, atentia cuvenita. din pacate, am observat ca unii nu inteleg ideea de a se promova un lucru bun, ci pun frustrarile personale inainte de toate! la cata prostie si rautate au, nici nu ma mira! mai greu e cu cantatul la chitara, dar cine se mai uita astazi la asa ceva, pe un forum de chitaristi?!!!

 

Dacã ați fi anunțat protestul înainte de a începe ... ;) Post factum, dupã ce toatã lumea vã aratã cu degetul, încercați sã vã transformați în dizidenți. :lol:

Link to comment
Share on other sites

cererea este, negresit, deosebit de pertinenta.:respect:

 

eu raspund astfel: Q.E.D. ! actiunea noastra, care se ridica, de la inceput, impotriva acestui sistem, necontrolabil si promovat fara restrictionari clare mentionate in regulament, a atras, in sfarsit, la modul decent, atentia cuvenita. din pacate, am observat ca unii nu inteleg ideea de a se promova un lucru bun, ci pun frustrarile personale inainte de toate! la cata prostie si rautate au, nici nu ma mira! mai greu e cu cantatul la chitara, dar cine se mai uita astazi la asa ceva, pe un forum de chitaristi?!!!

 

in alta ordine de idei si eu mi-as dori numai un anumit fel de oameni pe acest forum, fara maimutoi pretiosi, maidanezi (asexuati), ratati iremediabil si diletanti cu pareri, dar am constatat ca asa ceva nu se poate. asta este iar adminii vor decide!

 

off-topic :

 

Intentia mea in postul de ieri nu a fost sa insinuez , ca profesorul tanarului respectiv este un diletant , probabil tanarul respectiv a interpretat lucrurile gresit .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.