www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer? N-Am Auzit.


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Am avut zilele astea doua pedale "chorus" pe masa de operatie. Una a fost o Nano Clone de la Electro-Harmonix si cealalta CE-7 Dual Stereo Chorus de la... (:drumroll:) Sound JS! Cu ocazia asta am gasit niste dosare vechi cu scheme de pedale Sound JS si Union. Sunt facute pe vremea cand scoteam frigiderul din priza ca sa nu apara temuta eroare "Tape loading error". Nu prea stiam eu electronica (nu ca acum as sti) si sunt scrise cu pixul pe spate de foi de desen tehnic, dar poate folosesc cuiva.

 

Mai intai, cateva linkuri ca sa stim despre ce vorbim (desi despre Union nu prea exista mare lucru):

1. pedale de la Sound JS [DiscoFreq's Effects Database]

2. pedale de la Union [DiscoFreq's Effects Database]

3. pedale de la Lell (Лель) - seria veche [DiscoFreq's Effects Database]

 

si schemele:

post-10306-0-64066700-1296572320_thumb.jpg post-10306-0-08970400-1296572328_thumb.jpg post-10306-0-39424900-1296572334_thumb.jpg post-10306-0-89988000-1296572621_thumb.jpg post-10306-0-75265500-1296572355_thumb.jpg post-10306-0-84392100-1296572364_thumb.jpg post-10306-0-08480400-1296572373_thumb.jpg post-10306-0-26059700-1296572313_thumb.jpg post-10306-0-66472400-1296572559_thumb.jpg post-10306-0-57281000-1296572567_thumb.jpg post-10306-0-45641300-1296572574_thumb.jpg post-10306-0-65169600-1296572551_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut un distors SoundJS (semana cu boss mt2 parca) luat prin '95 de la moshu. Din cite imi aduc aminte nu prea suna cine stie. Oare ce natie erau?

 

Erata la primul meu mesaj (linkul era gresit):

1. pedale de la Sound JS [DiscoFreq's Effects Database]

 

Citez de acolo:

Pedals made in Kherson, Ukraine, in the late 80's, early 90's by the "Elton" company. After the collapse of the USSR production continued while parts were in stock, after that they started making the Maximum Acoustics and Tube Line pedals.
Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Prima mea pedala (cu exceptia unui distors facut de un amic intr-o cutiuta de metal) a fost un Sound JS Heavy metal :) O mai am si acum, dar am tot scos piese din ea. Nu suna rau, si erau facute cu destul de mult simt de raspundere.

Un bun prieten chitarist din vremea aia avea un Lell Drive Distortion. Nici aia nu era rea, din cite imi aduc aminte...

 

Mai e nevoie sa spun ca am jucat si eu jocuri de pe caseta?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Uite, ofer si eu un bump la topic pentru ca sa iti multumesc pentru schema copiata foarte frumos de la LELL DD . A mea nu mai merge de cativa ani insa ii planuiesc o revenire in forta.

 

Da, sunt constient ca a trecut aproape un an.

 

Romanii nostri nu faceau si ei efecte pe undeva ?

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

era un distors super in revista radio 4/1980.

tare l-as mai construi acum din nou. din pacate revistele le-am dat demult.

 

De asemena, revistele Tehnium 1987-1989 aveau la nush ce pagina un mic efect pentru chitara, nu mai tin minte exact numerele. Ce-i drept majoritatea schemelor din revista erau de caca..t, dar existau piese de la baneasa si le faceai, acu cel putin eu, nu gasesc sa-mi fac un compresor stereo sau alte dracovenii.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Nu am cunostinte avansate de electronica si mai ales nu ma pricep la electronica pentru instrumente muzicale electrice dar am un copil pasionat si mai nestiutor decat mine intr-ale electronicii ... A adus de pe nu stiu unde o "pedala" ruseasca cam rablagita model Lell tz3 si m-a rugat sa-l ajut sa o puna la punct ! "Rablagirea" consta in primul rand in faptul ca nu mai are mufele de intrare si iesire (pare sa fi avut dar acum cert nu mai sunt lipite pe placa de baza) fiind scoase 2 cabluri atat de la intrare cat si de la iesire care se unesc intr-un singur jack mono tata !!!  Practic intrarea si iesirea sunt puse in legatura directa ceea ce ma pune serios pe ganduri mai ales ca vad ca in schemele prezentate mai sus exista aceasta posibilitate ?!!! Acum eu nu inteleg cum functioneaza (daca o fi functionat in aceasta configuratie ?!) acest aparat daca nu scoate nimic la iesire chiar daca se baga acel jack in chitara electrica ?!!! In schemele de mai sus se pun intrarea si iesirea in legatura dar mufele raman si probabil in felul asta se elimina efectul de la pedala semnalul de la chitara mergand direct in amplificator ... Ori daca padala care o am are un singur jack tata inseamna ca ceva nu este in regula !? Va rog sa ma ajutati sa-i dau de capat. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Colectie de reviste Tehnium si Almanah Tehnium se gaseau pe un site ..nu chiar toate dar multe ..asa ca eu am aruncat revistele si am pe undeva pe o memorie aproape tot ce am gasit ..

Schemele erau OK , mai erau greseli de desen ce le facea probabil un " editor " ce nu se privcepea 100%  dar in 90% erau OK .

Probleme aveai daca nu erau piesele in plaja de lucru al schemei si trebuia sa redimensionezi unele  rezistoare deex ca sa ai tensiunile si curentul corect ptr functionare ..dar in cele mai multe cazuri nu era nici o problema .

Compresor ar fi bine sa constriuesti unul cu  fotorezistor ..este cel mai simplu si OK ptr amatori .Toate componentele t\din cele doua canale trebuie sa fie 100% identice ..altfel nu iese nici un stereo .

Mai complicat este sa faci un compresor in jurul unui IC   preamp+tonestack ..ce este Stereo si   Jose Medii , Inalte se regleaza/comanda cu curent ..deci  un singur curent regleaza ambele canale L si R , numai condensatoarele si cele cateva rezistoare trebuie alese  in pereche ...Asta ar fi cel mai OK ca sa ai speranta ca va fi STEREO .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.