www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curãþare Gât Chitarã


Guest DanielT
 Share

Recommended Posts

Guest DanielT

Bunã! Am ºi eu un jaf de Behringer Stratocaster ºi e 'zãbãloasã' în ultimul hal :) ...acum cã mi-am luat corzi noi m-am gândit cã ar fi bine sã o curãț; vreau sã-i spãl gâtul cu peria de rãdacinã ºi cu apã pentru cã e alb ºi se vãd straturi de grãsime verde ºi radioactivã. Oare se deformeazã gâtul dacã îl ud? E din lemn ºi nu are nicio/un vopsea/lac de protecție.

Link to comment
Share on other sites

io dadeam cu pronto pe chitara veche si cu o carpa putin umezita.nu pui apa cu paharul

Bunã! Am ºi eu un jaf de Behringer Stratocaster ºi e 'zãbãloasã' în ultimul hal :) ...acum cã mi-am luat corzi noi m-am gândit cã ar fi bine sã o curãț; vreau sã-i spãl gâtul cu peria de rãdacinã ºi cu apã pentru cã e alb ºi se vãd straturi de grãsime verde ºi radioactivã. Oare se deformeazã gâtul dacã îl ud? E din lemn ºi nu are nicio/un vopsea/lac de protecție.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut! E exact cum a spus Lucian mai sus: "nu pui apa cu paharul". Poti folosi o carpa umeda, dar daca spui ca lemnul nu are nici macar strat de lac... mai bine iei si un prosop dupa tine si stergi repede umezeala.(Desi nu prea cred ca este o problema atat de mare) Cam asta e... Smechere commenturi. Am ras la amandoua. smile.gif

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

io dadeam cu pronto pe chitara veche si cu o carpa putin umezita

nu

 

Poti folosi o carpa umeda, dar daca spui ca lemnul nu are nici macar strat de lac... mai bine iei si un prosop dupa tine si stergi repede umezealasmile.gif

smecher si al tau dar tot nu :)

topicurile astea mai exista, si NU se da cu NIMIC umed de genul acela, si NU pronto! Lemnul trebuie sa devina innegrit cumva dupa aplicarea unei anumite solutii care face acest lucru, nu sa devina dry de parca e dat cu clor (asa se intampla daca cineva face cum dati voi 2 sfaturi).

 

A se folosi asta, se gaseste in comert, in piete la vanzatori,si unele magazine(contine cam aceleasi lucruri ca un real neck cleaner):

 

100_0408.JPG

 

 

 

 

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Deci io spuneam din experienta proprie ca am facut asa si a ramas bine.Nu am zis "fa asa si vezi ce se intampla"

 

Nu inteleg cu ce ii mai destept Komfortul tau decat Pronto :rolleyes: .

 

Omu, Pronto ala are altfel de chimicale in el, USUCA! lemnul, nu il hraneste si nu il inchide!

E facut deja topic cu subiectul asta ;) Pune-te si cauta.

Inseamna ca tu din proprie experienta ori nu ai sters calumea, incat pronto ala sa actioneze,si sa usuce griful oribil (sau tie asta iti place) ori habar nu ai ce vorbesti, si nu ai dat niciodata cu ce am spus eu, sau cu altceva special pentru grif.

Link to comment
Share on other sites

ok,"omu"!

Omu, Pronto ala are altfel de chimicale in el, USUCA! lemnul, nu il hraneste si nu il inchide!

E facut deja topic cu subiectul asta ;) Pune-te si cauta.

Inseamna ca tu din proprie experienta ori nu ai sters calumea, incat pronto ala sa actioneze,si sa usuce griful oribil (sau tie asta iti place) ori habar nu ai ce vorbesti, si nu ai dat niciodata cu ce am spus eu, sau cu altceva special pentru grif.

Link to comment
Share on other sites

ok,"omu"!

 

Daca ai impresia ca vorbesc prostii, uite la ce ma refer eu:

Un neck cu pronto(daca e sters calumea), are dupa uscare un aspect gen parca e bagat brightness din photoshop pe el, adica asa incetosat si uscat.

Un neck sters cu ceva adecvat sau substanta propusa de mine, il inchide si il face si mai lucios.

Imediat iti voi face poze la grif la warlock, cateva taste date cu pronto, si cateva cu ce am spus eu. Te las pe tie sa tragi concluziile!(asta ca sa se inteleaga odata pt totdeauna de ce nu e bine sa dai cu pronto, pe rosewood mai ales).

Link to comment
Share on other sites

ok

Daca ai impresia ca vorbesc prostii, uite la ce ma refer eu:

Un neck cu pronto(daca e sters calumea), are dupa uscare un aspect gen parca e bagat brightness din photoshop pe el, adica asa incetosat si uscat.

Un neck sters cu ceva adecvat sau substanta propusa de mine, il inchide si il face si mai lucios.

Imediat iti voi face poze la grif la warlock, cateva taste date cu pronto, si cateva cu ce am spus eu. Te las pe tie sa tragi concluziile!(asta ca sa se inteleaga odata pt totdeauna de ce nu e bine sa dai cu pronto, pe rosewood mai ales).

Link to comment
Share on other sites

 

...ma gandesc serios sa imi iau o sticla de Komfort !

 

Da' câte chitãri ai, fratele meu de-ți trebuie ditai sticloanța ? Sau ai ºi firmã de fãcut curãțenie ? :lol:

 

 

Glumesc !

 

Cât e o soluție specialã la magazinul de muzicã din zonã ? La noi e vreo douãj' ºi ceva de lei...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da' câte chitãri ai, fratele meu de-ți trebuie ditai sticloanța ? Sau ai ºi firmã de fãcut curãțenie ? :lol:

 

 

Glumesc !

 

Cât e o soluție specialã la magazinul de muzicã din zonã ? La noi e vreo douãj' ºi ceva de lei...

 

 

 

Poi doar una am momentan, dar ideea e, sa iau ca sa am pentru mult timp ;)

Link to comment
Share on other sites

tu recomanzi Komfort?

 

Recomand sa luati ce credeti voi. Eu nu bag pe gat la nimeni nimic (dar eu sterg tot cu ala, si corpul, si griful)

Habar nu am...atat stiu ca nu se intampla nimic dupa o anumita vreme la gat sau faze dinastea (am gatul de la un squier pozat la inceput inainte sa am restul chitarei dat cu asa ceva, si nu a patit nimic)

Eu am dat si cu SHOE POLISH sa inegresc mai tare griful de la warlock acum 2 luni, dar degeaba...in momentul cand am dat cu komfort dinasta, am sters tot si arata cum se vede in poza.

Atasez niste poze mai vechi, cu griful bullet inainte de scallop, dar si celalalt grif de la celalalt squier deja scalloped, date cu komfort(sa nu creada oamenii ca se intampla ceva in timp sau stiu eu)

DSCF1951.jpg

 

DSCF1952.jpg

 

DSCF1953.jpg

 

scallop 006.jpg

 

scallop 007.jpg

Picture (369).jpg

Picture (370).jpg

 

 

Celalalt(cred ca tocmai ce il stersesem):

 

Picture (408).jpg

 

Picture (411).jpg

 

Picture (408).jpg

Link to comment
Share on other sites

spune-mi si mie unde gasesc in tm Komfort?

 

La orice piata dinasta tipica daca ai in zona, de obicei aduc unii dulciuri si ciocolata dinaia Eurocrem, si alte chestii, printre care si komfortul asta.

Daca nu, cauta pe la magazine (nici nu stiu daca nu e si la billa asa ceva,intr-o vreme era).

Bafta!

 

Vezi sa scrie pe el neaparat butorapolo, NU PADLO ca ala e de podele cred, ca stiu ca aveam pentru parchet, si avea bobite mici de ceara,si nu e bun.

Further more, sa fie pe spate asa scris:

 

100E0415.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata un instrument din lemn nu se imbiba cu apa !

 

Se curata mecanic plus chimic eventual usor umed dac se poate nu cu apa ,ceva dizolvant /detergent ..DAR ca sa nu se usuce si sa nu crape se trateaza cu ceva uleiuri..

 

Ulei GHS "FAST-FRET" mai folosesc

 

oricum ceva ulei ce NU RANCEZESTE USOR ....miroase a lamaie ..nu stiu dace o fi ceva ulei aromatizat sau chiar extract din coaja ????

 

Si altele...

 

ULEI fin "de oase" , ...Ulei fin ptr ceasornicari ...

 

Am folosit si Contact Sprat uleios ,,,ce contine ulei de silicon ( cred ) , dar numai usor ..am curatat si corpul lacuit ..dar trebuie incercat pe o portiune sub pickguard ca nu cumva sa dizolve lacul ,,,

 

In lemnul alb ,probabil artar sau paltin , daca sa infiltrat "negreala" acesata a intrat in adancime si nu prea se poate scoate .negreala este rezultatul unui proces chimic .....cu clor eventual dar risti sa usuci prea tare lemnul daca vrei sa ajungi la strauri mai adinci in lemn ...poate ca daca dupa tratezi cu ulei sa se imbibe lemnul apoi lustruiesti este OK..

Unee chitara nu au corpul lacuit ci doar imbibat cu ceva ulei si liustruit ( ca si bata ciobanului daca ati vazut ..de la grasimi lemnul se inchide la culoare si se de la utilizare se slefueste si devine lucios ca si lacuit ...asa cumva se poate trata "artificial" si lemnul chitarei ..

de ex..mahonul arata cel mai bine imbibat cu ulei ars ( pacura arsa) dupa care se lustruieste ,

 

Ptr corp cada este cam uzat se poate folsi si "Padloapolo" pt parchet ,,adica ceara care se lustriieste bine si este OK .Ptr gat nu stiu ..?? dar poate este OK dupa ce este curatat ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

18 lei parca, fretboard nush ce bla bla Dunlop la Mc Music.De asta vorbeai Bleeding Riff?

Cu ala unguresc stergi si mobila si chitara :lol: :lol:

 

:lol::D

 

Nu de acela ziceam... este unul putin mai nou, dar in mare asemanator: Dunlop Fretboard 65 Ultimate Lemon Oil

 

(20 Ron la Mc Music)

 

 

Pentru corp nu folosesc nimic, este mat si prefer sa nu.

 

Carpa moale/uscata e suficienta.

Link to comment
Share on other sites

Bună! Am şi eu un jaf de Behringer Stratocaster şi e 'zăbăloasă' în ultimul hal :) ...acum că mi-am luat corzi noi m-am gândit că ar fi bine să o curăţ; vreau să-i spăl gâtul cu peria de rădacină şi cu apă pentru că e alb şi se văd straturi de grăsime verde şi radioactivă. Oare se deformează gâtul dacă îl ud? E din lemn şi nu are nicio/un vopsea/lac de protecţie.

 

Tare mi-e ca nenea are o chitara cu tastiera din maple, cum a observat si Karpi. Si se pare ca nu-i nici lacuit.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata un instrument din lemn nu se imbiba cu apa !

 

 

oricum ceva ulei ce NU RANCEZESTE USOR ....miroase a lamaie ..nu stiu dace o fi ceva ulei aromatizat sau chiar extract din coaja ????

 

Si altele...

 

Eu uneori, from time to time, mai sparg cate o nuca, ii iau miezul si il tai in bucatele mai mici, dupa PRESEZ pe taste, si iese uleiul din bucatelele de nuca :D e foarte fain, si cred ca si hraneste lemnul. (asta pe langa komfortul ala)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.