www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Jtm45


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Munca e pe sfarsite, n-am facut topic de la inceput pentru ca am vrut sa fiu sigur ca iese ceva, sa nu ma fac de cacao :D.

 

 

L-am probat cu niste boxe pentru muzica de vreo 80W, n-am mai avut rabdare sa vad daca oscileaza la vreo frecventa...vad totusi ca nu s-au ars tweeterele. Cam chinuia difuzoarele de 6" de bass...

 

In poze se poate vedea starea actuala...mai am de setat corect negativarea. Si ar trebui sa fac un circuit generator de sinusoida(pe chitara semnalul scade in amplitudine repede, iar din placa audio a calculatorului numai sinusoida nu era aia :lol: ).

 

Lampile sunt: finale:2 X EL34 (dar se poate adapta si pt. 6P3S); preu: 3 X 6N2P(echivalent ECC83); Redresarea este solid-state, cu punti redresoare, nu m-am mai complicat cu tub redresor.

 

Ambele trafuri tole E20...alimentare rebobinat, traful de iesire e de Doina Sigma. Choke-ul cred ca e dintr-un radio, imi place ca isi face treaba, brum-ul e foarte redus.

 

Urmatorul pas este sa fac boxa(cabinetul) si boxa headului(in poze nu e inchegata).

 

Revin cu sample in timp util. Multumesc si lui viobio pentru ajutor!

post-13589-0-61930200-1294137511_thumb.jpg

post-13589-0-16034400-1294137548_thumb.jpg

post-13589-0-52018200-1294137589_thumb.jpg

post-13589-0-38417300-1294137609_thumb.jpg

post-13589-0-06362100-1294139402_thumb.jpg

Edited by lefmir
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor! :D

 

 

 

Excelent, bade !

Auzi, da' ce-ai tu acolo ? Treble ºi High-Treble ? Loudness 1 & 2 ? ªi ai în continuare Loop, probabil, iar ultimele 2 ieºiri ce sunt ? Cã nu se vede prea bine în imagine...

pai avem asa in fata:

 

 

Prezenta, Bass, Middle, Treble, Volume 2(are 2 canale):

 

High Treble,Loudness(volum)1 canalul asta favorizeaza inaltele, are o intrare High si una Low;

 

Normal, Loudness 2 tot cu o intrare High si una Low;

 

La spate are Effects Loop, dar nu e conectat inca...si o iesire pe 16ohmi.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pun 3 sample-uri...scuzati interpretarea si calitatea inregistrarii, sunt incepator.

 

Toate sample-urile s-au facut la volumul 3/10(cu boxele pentru muzica), "gain-ul" l-am controlat din potentiometru de volum al chitarii si din faptul ca treceam pe bridge de pe humbucker pe humbucker splitat.

 

Sa-mi spuneti cum vi se pare tonul, desi nu e final :) .

jtm crunch volume 3.mp3

jtm clean-crunch.mp3

jtm clean.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

naaaaais...clean-ul e promitator.

Si eu am zis ca daca ma apuc vreodata de un amp ,va fi jtm45 ...dar cu KT66.Dar vreau sa incep cu partea mai importanta...cab-ul(carcasa de lemn):lol: .Ma duc in curand sa caut placaj sau scandura finisata de 1.3cm ca am planurile de pe grupul ala de yahoo unde m-ai indrumat tu.

Condensatorii si rezistentele de unde le ai?Sasiul si traf-urile?...dar mai ales capacele alea de traf?

Cred ca voi apela si eu la viobio pentru o parte din componente cand va fi...

Daca esti din Ploiesti poate iti fac o vizita intr-o zi sa-l aud live :P .

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Faina lucratura , Bravo !!!

Parerea mea este ca se va mai schimba ceva in sunet daca vei pune numai rezistente de 1 W( metal oxid, ca aceea verde) in partea de preamp si daca vei scoate capacele de metal de la traful de iesire.Dupa cate observ , in poza , aceste capace se comporta ca o spira in scurt si pierzi din inductanta.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Faina lucratura , Bravo !!!

Parerea mea este ca se va mai schimba ceva in sunet daca vei pune numai rezistente de 1 W( metal oxid, ca aceea verde) in partea de preamp si daca vei scoate capacele de metal de la traful de iesire.Dupa cate observ , in poza , aceste capace se comporta ca o spira in scurt si pierzi din inductanta.

 

Multumesc! Cea verde cred ca e de 3W daca nu ma insel. Am luat in general rezistente de 1W de la magazin, unde n-am gasit am pus de 0.6W . Cu capacele nu stiu sigur la ce te referi...Am facut un desen cu montajul, sper sa se inteleaga.

 

 

 

@andjar...am facut cu EL34 pentru ca acele KT66 sunt destul de greu de gasit si sunt foarte foarte scumpe!

 

Condensatori si rezistente de pe adelaida.ro, Traful de alimentare gasit in obor si rebobinat. Traful de iesire dintr-o Doina Sigma donatoare, a costa cam 1mil.

 

Sasiul si capacele sunt manufacturate; sasiul este din tabla de 2mm de aluminiu, iar capacele sunt din tabla sudata si vopsita.

 

 

 

 

Numai bine!

post-13589-0-33319800-1294162691_thumb.jpg

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu capacele nu stiu sigur la ce te referi...Am facut un desen cu montajul, sper sa se inteleaga.

Aha,ai izolat capacele de miez, printr-un carton, ceea ce este foarte bine.Mai trebuie sa izolezi si suruburile cu care ai stranse capacele si implicit, tolelele,chiar daca sunt din alama.Asta ca sa nu risti si sa fi izolat degeaba capacele (pot influenta fluxul magnetic si liniile de camp) .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Faina lucratura , Bravo !!!

Parerea mea este ca se va mai schimba ceva in sunet daca vei pune numai rezistente de 1 W( metal oxid, ca aceea verde) in partea de preamp si daca vei scoate capacele de metal de la traful de iesire.Dupa cate observ , in poza , aceste capace se comporta ca o spira in scurt si pierzi din inductanta.

 

Nu este spira in scurt deoarece nu este in interiorul ferestrei.Asa se comporta ca ecran.Bravo lefmir , jtm45 este unul dintre amplifurile mele preferate. :D Anul nou bune semne are! :P

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

felicitari :D

acum sunt linistit ca ai terninat amplificatorul

ma suparam :angry: daca iroseam o pereche de EL34 tesla/nos/pereche si nu faceai nimic cu ele

un mic repros

vad un singur semireglabil de bias

sa stii ca este mult mai bine sa ai bias pentru fiecare finala in parte,nu o sa dispui tot timpul de finale pereche

cind am trimis el34 am trimis si cum sa modifici negativarea pentru fiecare finala in parte

daca vrei mai multe detalii despre bias indepentent pe fiecare finala ,suna ma si o sa ti explic de ce este mai bine asa

 

inca odata felicitari :D

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu este spira in scurt deoarece nu este in interiorul ferestrei.Asa se comporta ca ecran.

Coane,discutia este destul de "adanca" si controversata.Eu pot sa spun doar ce am masurat cu punte RLC .Daca aceste capace nu sunt perfect izolate fata de miez, sunt probleme.La prima vedere problema capacelor pare a fi una cat se poate de banala.Dar acum, fiecare face cum crede.

Toate cele bune :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Proiectul avanseaza incet...Stau prost cu timpul pentru ca e sfarsit de semestru si trebuie sa zambesc larg profesorilor, poate poate... :D

 

La amp nu am facut mai nimic: am pus niste rezistente ceramice care rezista(sau ar trebui sa reziste) la 6W pe grila a doua; am gasit in sfarsit niste coliere pentru condensatori.

 

Am inceput consctructia cutiei headului....fetele sunt date la taiat.

 

Am observat niste "anomalii" pe care nu mi le explic:

 

- N-am impamantare in bucatarie unde il testez si ultima oara scotea brum cand apropiam mana de potentiometrul de volum(daca tineam mana pe sasiu nu mai facea), ar trebui sa dispara fenomenul daca am priza cu impamantare?

 

- Cand am semnalul bagat prin canalul "Normal" si dau de potentiometru de volum de pe canalul "High Treble" amplifica inaltele, e normal?

 

Numai bine!

post-13589-0-67274100-1295369282_thumb.jpg

post-13589-0-73138900-1295369322_thumb.jpg

post-13589-0-47765600-1295369365_thumb.jpg

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

- N-am impamantare in bucatarie unde il testez si ultima oara scotea brum cand apropiam mana de potentiometrul de volum(daca tineam mana pe sasiu nu mai facea), ar trebui sa dispara fenomenul daca am priza cu impamantare?

 

pune toate carcasele potentiometrelor la masa ,la minusul primului condensator de filtrajpost-7787-0-79090200-1295456620_thumb.jpgpost-7787-0-29585500-1295456674_thumb.jpg

 

 

 

 

- Cand am semnalul bagat prin canalul "Normal" si dau de potentiometru de volum de pe canalul "High Treble" amplifica inaltele, e normal?

da este normal

daca cursorul potentiometrului de volume bright este spre masa, condensatorul de 470p este cuplat intre masa si grila triodei amplificatoare,deci atenueaza frecventele inalte

cu cit cursorul de la volume bright este mai spre capatul cald al potentiometrului cu atit atenuarea pe inalte va fi mai mica,exact fenomenul descris de tine,influentarea inaltelor de potentiometrul volume bright

daca vrei sa scapi de acest efect inserieazaa cu condensatorul de 470p un intrerupator care baga sau scoate condensatorul din circuitpost-7787-0-49343800-1295469116_thumb.gif

 

volum bright =high treble

 

schema preului este cumva cea de sus? acolo este schema cu normal/bright ,care se pot mixa,chiar daca este de jcm nu conteaza este folosita si la jtm post-7787-0-85562700-1295458934_thumb.jpg

 

 

Numai bine!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Daca nu pot sa sterg un post, atunci sterg continutul daca observ ca am scris ceva ce nu trebuie.

De fapt intrebam daca nu cumva este pus amp-ul in modul plexi.Dar dupa aceea am vazut ca de fapt s-a spus ca instrumentul era pe canal normal si foloseste volumul celuilalt canal.Deci nu era cu cablul montat pt cuplarea ambelor canale,mod plexi.

Asta este motivul pt care am sters :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Salutari!

 

Am sa leg carcasele potentiometrelor la minusul condensatorului...nu le-am legat pentru ca m-am gandit ca e de ajuns sa atinga sasiul in punctul in care se prind.

 

Am atasat schema preamplificatorului(eu am facut-o pe cea de 1987X). Am observat mici variatii ale valorilor rezistentelor si ale condensatorilor intre 1987X, clona de la Ceriatone si Schema clasica de JTM 45...

 

Multumesc pentru raspuns!

post-13589-0-00162500-1295465652_thumb.gif

post-13589-0-09425200-1295467545_thumb.gif

post-13589-0-82667700-1295467582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutari!

 

Am sa leg carcasele potentiometrelor la minusul condensatorului...nu le-am legat pentru ca m-am gandit ca e de ajuns sa atinga sasiul in punctul in care se prind.

 

Am atasat schema preamplificatorului(eu am facut-o pe cea de 1987X). Am observat mici variatii ale valorilor rezistentelor si ale condensatorilor intre 1987X, clona de la Ceriatone si Schema clasica de JTM 45...

 

Multumesc pentru raspuns!

 

valorile condensatorilor ,in special cei de cuplaj si care sunt montati in paralel pe unele rezistente,influenteaza tonul amplificatorului,te poti juca si tu ele,daca ai rabdare de bibileala poti obtine un ton fix pentru sufletelul tau

acel ton este valabil doar pentru chitara cu care ai facut testele de sunet

ai schimbat chitara se schimba TOTUL!!:D

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ceva progres...Au venit fetele de la taiat ; A inceput sa se inchege si boxa...

 

Acum urmeaza sa slefuiesc colturile si sa le chituiesc. :)

 

 

 

P.S.: si da, am scris "Marshall" cu creionul pe fata :lol:

 

 

 

Bravo don'le, nu stiu cum esti ca electronist, dar la tamplarie se pare ca te pricepi.

 

Bafta multa cu tot proiectul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update:

Am terminat cutia Head-ului de "impielitat" cu vinilin...Pentru chenarul ala gold din fata am masacrat o cutie de radio veche si am recuperat ornamentele de aluminiu.

Maine ma pun cu polizorul pe boxa ca sa fac muchiile rotunjite. O sa fie mai simplu de lipit vinilinul pe ea pentru ca nu are tot felul de unghiuri; la colturi vin oricum coltare si nu mai stau s-o cosmetizez.

Sunt foarte multumit de rezultat pana acum! :) Stau cam prost cu timpul...din cauza asta si dureaza atat.

 

 

Ca informatie pentru cei ce vor sa-si faca cutie invelita in vinilin: Folositi prenadez si la colturi dati cu feonul, o sa se intinda frumos(se inmoaie vinilinul si de la caldura, dar si de la prenadez, dar nu exagerati pentru ca o sa se rupa). E un proces foarte migalos plus ca daca faceti treaba asta in casa sa zicem doar ca n-o sa mai vina sa faceti nimic pe ziua respectiva :D...pe mine cel putin ma ia o durere de cap monumentala cand lucrez cu prenadez. Deci indicat ar fi afara sau intr-o incapere aerisita bine...a fost frig si n-am avut posibilitatea sa fac treaba asta.

De asemenea, nu taiati vinilinul la ras pentru ca o sa se mai retraga pe masura ce se intareste prenadezul...Am patit-o si a trebuit sa refac o parte.

 

Ca si costuri, avem asa: 2 sticle de prenadez: 20ron, vinilinul ~ 50ron(3m), costul PAL-ului 60 ron deci avem130 ron... o cutie pentru head gata facuta e in jur de 200-300 euro plus cat o mai fi si o cutie pt un cabinet 2X12...eu cred ca m-am scos bine. Munca depusa e basca, dar eu zic ca se merita; ai o satisfactie imensa cand vezi ca incepe sa semene a amplificator :D .

 

Revin diseara cu poze.

 

Intrebare: Cabinetul e o copie de Orange 2X12(cred ca e cel mai mare 2X12 pe care l-am vazut)...este close-back. Trebuie sa bag ceva in interior care sa mai ia din vibratii? Nu stiu, vata, mocheta etc. Stiu ca in boxele hifi se baga asa ceva ca sa nu apara unde stationare, astea transformandu-se de obicei in vibratii suparatoare ale boxei...la boxele de chitara se procedeaza la fel?

 

Bafta tuturor!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

abia astept poze!

zi-mi si mie unde ai gasit vinilin.

Vinilinul l-am luat de la o croitorie unde aveau si perdele la metru, stofe, etc.. A fost 13lei/ metru.

 

Pozele :) . Scuzati dezordinea din jur...

 

mai sunt cateva lucruri de facut la cutia head-ului:

 

-manerul e pus de forma, deci trebuie prins;

 

-mai sunt de lipit niste baghete la interior;

 

-trebuiesc puse picioarele;

 

-trebuie lipita sigla;

 

-trebuie prins sasiul definitiv.

post-13589-0-53934600-1299927518_thumb.jpg

post-13589-0-19033800-1299927524_thumb.jpg

post-13589-0-62694800-1299927529_thumb.jpg

post-13589-0-70940300-1299927534_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Update:

Intrebare: Cabinetul e o copie de Orange 2X12(cred ca e cel mai mare 2X12 pe care l-am vazut)...este close-back. Trebuie sa bag ceva in interior care sa mai ia din vibratii? Nu stiu, vata, mocheta etc. Stiu ca in boxele hifi se baga asa ceva ca sa nu apara unde stationare, astea transformandu-se de obicei in vibratii suparatoare ale boxei...la boxele de chitara se procedeaza la fel?

 

Depinde. Eu am de exemplu un cabinet 1x15 si cu prima ocazie ii voi pune mocheta pe interior si banda de cauciuc la toate imbinarile.. Recomand ca spatele sa-l fixezi cu suruburi ca sa-l poti scoate usor. In 30 de secunde ai putea trece de la closed-back la open-back si invers.

Link to comment
Share on other sites

Depinde. Eu am de exemplu un cabinet 1x15 si cu prima ocazie ii voi pune mocheta pe interior si banda de cauciuc la toate imbinarile.. Recomand ca spatele sa-l fixezi cu suruburi ca sa-l poti scoate usor. In 30 de secunde ai putea trece de la closed-back la open-back si invers.

 

deci sa inteleg ca e in functie de gust?

 

Oricum cu suruburi faceam...cum altfel as fi putut sa umblu la difuzoare in caz de Doamne-fereste :D ...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Vinilinul l-am luat de la o croitorie unde aveau si perdele la metru, stofe, etc.. A fost 13lei/ metru.

 

Pozele :) . Scuzati dezordinea din jur...

 

mai sunt cateva lucruri de facut la cutia head-ului:

 

-manerul e pus de forma, deci trebuie prins;

 

-mai sunt de lipit niste baghete la interior;

 

-trebuiesc puse picioarele;

 

-trebuie lipita sigla;

 

-trebuie prins sasiul definitiv.

 

 

arata perfect :yay:

acum ai amplificator full tube si ai facut si o economie de 1750$ http://guitars.musiciansfriend.com/product/Marshall-JTM45-Amp-Head?sku=482793

cred ca satisfactia cea mai mare este ca e construit de tine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.